Čo variť 18 mesačnému bábu?

terezka1947
12. mar 2013

Maminky..poradte a vyvedte z omylu...davate uz svojim detom kravske mlieko?lahku zasmasku...nejake koreninky..skusate uz masko jemne oprazit na slzicke oleja?lebo ja stale varim tak dietne a bez tych veci, o kt.som pisala...nemam skusenosti a necham si poradit. Kamoska mi tvrdi,ze nesmiem mu dat nic masne,minimum muky,ziadne korenie..uz mi dochadza inspiracia a ked mu dam z mojho taniera,tak sa ide zadusit...toto jeho mu uz asi nechuti(ved sa ani nedivim) 😅 a nie je to o tom,ze z mojho taniera chce(mam to tak zakamuflovane akoze jeme rovnako-jeho jedlo)nechcem urobit chybu,ale ani extrem,ze mu nedam,co potebuje..dakujem za rady.

mamainprogress
12. mar 2013

Moj je mensi ale ale KM davat nebudem, ani my nepijeme ani do varenia ho nikde nepouzivam, syry tiez nie. Jogurt este nemal a to asi tiez nebudeme, uvidime. Inac podla mna kludne mozes mu dat to co varis pre seba akurat to menej osol, a nekoren pocas varenia ale na tanieri. Ak dochucujes bylinkami to je ok to deti mozu. No a zasmazku ja by som nedavala, to vlastne ani nerobim. Rob maso len v rure alebo na prirodno bez oleja a potom v pohode jete to spolu. Chlebik papa? Tam je tiez muka. Takze kludne moze aj cestovinky- ja by som dala celozrnne bezvajecne alebo uz v tom veku kludne aj vajecne.

zigzag
12. mar 2013

@terezka1947 nas papa vsetko,,ale tiez iba varene a dusene, a max pecene zemiaky, alebo neake kysnute cesto a tak, neprazim mu nic, snazim sa aby cim viac surovej zeleniny a ovocia jedol, vareny ma iba obed, inak ma surove .nevarene ranajky aj vecere,, okr krupice na veceru raz za cas,,, radsej volim ovocie a vlocky, .... papame vela strukovin, a to ako privarky, alebo hustejsie polievky, zahustujem cervenou sosovicou, ktoru pridam do varenia so zemiakmi, potom pohnka je super vec, jednducha priprava , moj s tekvocou a mrkvou velmi lubi,,, alebo cuketa s vajickom a zemiakova kasa s hraskom, a pouzivam himalajsku sol, a bylinky, bobkovy list, a do polievok dam aj cesnak a cibulu,koli vyvaru, maslo a olivovy olej, ktory pridavam az pri servirovani, aby sa varenim neznicili ziviny. chuti mu to som rada, 🙂 mieko mi nepije niake od 8 mesiaca, syr robim domaci, tak raz za cas, ale podla mna nie je neaky podstatny z vyzivoveho hladiska, masko mavame vynimocne,,,, p

mamainprogress
12. mar 2013

Inak jedna maminka ma pekny blog - pozri si urcite sa inspirujes https://www.modrykonik.sk/fotoblog/monda17/albu...

reanda
12. mar 2013

osemnastmesacne dieta moze jest vsetko to, co vy.. ak ho chces krmit zdravo, mali by ste sa teda aj vy stravovat zdravo 😉

rebroza
12. mar 2013

@terezka1947 ahoj. podla mna sa treba riadit jemne informaciami z netu a knih, jemne od znamych a vela materinskym instinktom 🙂
u nas je to takto zhruba:
muku davam bezne, este nemali ani rok. varime cestoviny, rozky, chlieb. zeleninovu polievku alebo paradajkovu (z pretlaku) zahustim mukou.
kravske mlieko som zacala davat okolo roka - casto mame krupicovu kasu s maslom a aj grankom. puding, ovsenu kasu (ovsene vlocky uvarene v mlieku a k tomu nejake ovocie). nevarim mliecne omacky, bo ich neviem a ja nejem, ale aj to uz okolo zname davaju.
masko bud varim vo vode (bud je z toho polievka, alebo varene masko) alebo kvazi sote - oprazim na oleji a dusim, pridam zeleninku, omacku zahustim mukou. k tomu ryzu, zemiaky, cestovinu.
zatial nejak nekorenim. ale napr. pridavam trosku majoranky, bazalky, oregano tam kde sa to hodi. a trosku uz solim. sladim zvycajne medom, ale aj cukrom - napr. do krupicovej kase.
mladsia dcera miluje parene buchty.
starsi syn v 18. mesiacoch jedol na obed kuracie masko uvarene vo vode plus ryza (alebo zemiak, alebo cestovina) a k tomu presnidavka (detska vyziva). vsetko v kope v jednej miske. len tak som do neho dostala nejake masko a prilohu. inak zil na kravskom mlieku, jogurtoch a krupicovej kase a rozkoch a bananoch. tak rok.
tym som chcela povedat, ze ak malemu chuti dospelacke jedlo, podla mna mu davaj po troske ochutnat (jasne, ze nie peceny bocik) a bud rada, ze mu chuti 😉

terezka1947
autor
12. mar 2013

dakujem mamicky 😉 tak od zajtra opat o nieco mudrejsia idem vyskusat vase rady....

euka210
13. mar 2013

pre mna osobne je toto zvlastna dilema vo veku 18m, lebo aj moj ma rovnako a od roka je to, co my. Mna uz prestavalo bavit varit mu osobitne a stale len vo vode zeleninku a meso, a bavit sa nejako viac s jeho pripravou tak na to uz vobec cas nebol, takze je to co my, kedze od roka je to normalna hranica. Do roka som si davala pozor, co ano a co nemoze jest. Ale neprekorenujem, ani nepresolujem. Je vsetko okrem vyprazaneho. Ale necukrim...ani caj, ani krupicu. Cukor je horsi zavislak ako sol s mierou. A kravske mlieko ja pouzivam na verenie aj pre neho od 1Om co mi povedala nasa detska ze uz moze a od 16m ked som dodojcila aj pije. UM v takomto veku je biznis, pokial nema alergiu.

aknel1985
14. mar 2013

moze uz papkat vsetko, co aj dospeli , ale urcite ziadne udeniny, do 3 rokov my ich vobec nejeme sem tam ked si dam nejaku sunku, malej ju nedavam, korenie ako cili, cierne korenie, kari to vobec to tak isto nie, takisto nic vyprazane len ked jej sem tam spravim palacinky, ale nie take mastne .... necukrim vobec nic uz davno, sem tam s medom, cize mala mi pije ovocny caj bez cukru, ale vascinou cistu vodicku si pyta..... papkame vela ovocia, zeleninky, salatiky, ovsene vlocky, cestovinky, masko,omacky robievam z krabicoveho mliecka co vydrzi dva tyzdne cirka, je to asi aj o tom, ako sa stravuju rodicia tak aj deti, ja sama nemozem jest tazke jedla od malicka mam zle travenie aj co sa tyka pitia mlieka samotneho cize aj malej vacsinou biele jogurty, tvaroh, mozzarelu syrcek, tavene ziadne do 3 rokov este som nedavala , chlebik mastim len maslom alebo olivovym olejom ,,,,,,takze je toho vela,,,,co ja a moja rodina sme v jedalnicku zmenili myslim, tym nestravujem sa tak ako nas niekedy ucili , aspon mam ulahcene travenie a vidim, aj na malej ze nema ziadne tazkosti pekne pribera mame 22 mesiacov a 12 kg tak len tolko 😉

kolinia
14. mar 2013

@terezka1947 no tak toto je dobra tema, velmi zalezi od mam, ako sa k tomu vsetkemu stavaju, kedysi neboli kadejake vymysli, dali nam od roka vsetko a sme tu....akurat, ze teraz je zbytocne vela umelych sladkosti, ktorymi casto mamy deti krmia, ja nevravim, ze moja mala nedostane obcas kinderku, no lizatka, cukriky a ine podobne maskrty tak min. od troch rokov raz za cas.... moja papa UM, este stale jej chuti, to ma na ranajky a desiatu mava bud chlebik s niecim, syr, trosku sunky, rajcina, alebo aj prazenicu si da, aj detske telacie parky, tie miluje, samozrejme jogurty, milaciky, termixy, pribinacky atd. to papa tiez, nie casto, ale spapa. Obedy bud jej varim zvlast, ak mame nieco, co si myslim, ze je pre nu nevhodne alebo co nelubi alebo papa to, co my, tiez prilis nesolime, nemusime to, no ci dam muku, olej, trosku soli ci cukru, tak to teda od roka az tak neriesim, ved by mi chudatko nic nezjedla, ona tie umele jedla bez chuti nemusi a necudujem sa, je to fakt humus....papa aj vselijake keksiky, tycinky vacsinou davam celozrne, celozrny chlebik, burizony tie tiez miluje, skor sa s nimi hra, ako papa 🙂, samozrejme ovocie surove, ziadne detske vyzivy, len cerstve: jablka, hrusky, banany, pomaranc, mandarinka, hrozno....a minule pila z mojho zazvoroveho cajika a vobec jej neprekazal, dokonca robime domaci sipkovy caj a ten tiez pije.... vecer papa to, co na obed a este mliecko pred spanim, ona je behun od desat mesiacov, strasny sialenec, naraz vela nezje, ale cely den musi daco pojedat, stale si pyta mnam mnam a k tomu čaj, proste, kto by jej odolal a teda papa casto po menej. Ma vahu akurat, ani cm tuku navyse, noc prespinka, mliecko nechce...

aliza
14. mar 2013

@rebroza a bez toho cukru by to neslo? 😉 Ak si pridavala cukor uz od roka, tak sa nedivim, ze nechcel maso s prilohou bez sladkej vyzivy. Tymto by som sa tu velmi nechvalila 😉. To v dobrom. To podla mna nema s materinskym instinktom nic spolocne, to je o tom, ci sa rodic zaujima o zdrave stravovanie alebo nie. A tam by mal materinsky instinkt zauradovat, ze pozor, kase s cukrom a grankom a sladke pudingy nie su ziadnou vyzivou pre moje rocne deti 😉.

rebroza
15. mar 2013

@aliza jasne, ze by to slo, ale... moj syn jedol od 6. mesiaca do cca roka krasne. davala som pozor, co zje. ziadne zbytocne sladkosti. sladke bolo ovocie, detska vyziva, aj piskotu dostal vynimocne. obed mal vzdy zeleninovo masovy mix, plus ryza, zemiak, cestovina. jedneho dna utalo a mohla som sa aj na hlavu postavit. mohla som zabavat, jedlo aj vymalovat, nechat hladovat, zurit... nic s nim nehlo. takze som bola rada, ked vobec nieco zjedol a ako som napisala, ak som do neho chcela dostat nieco nemliecne, tak len vo forme presnidavka alebo pomackane cerstve ovocie plus to, co som do neho chcela dostat. on doteraz, uz ma 4,5 roka, je specificky. napr. momentalne preferuje masko s omackou a odmieta prilohu (ale uz mam paky, ako do neho dostanem aspon nejaku porciu). ma rad sladkosti, ale este nejedol palacinky, parene buchty, zemlovku, dzem, cokoladu vynimocne (ani len neochutnal z velkonocnych vajicok, mikulasov, ci zo stromceka), z keksov a sladkych tyciniek len horalku, nemal ani zmrzlinu ci nanuk. vianocne kolace - len medovnik, nic ine. to som len vypisala veci, ktore doma bezne mame a ma k nim pristup, on odpovie dakujem, take nemam rad.
tym som chcela povedat, ze sice od roka do zhruba troch zil prevazne, hm, nie, ked sa nad tym zamyslim, od nezjedol nic, co nebolo sladke jedlo. napriek tomu teraz zje masko so zeleninou, kuraciu aj zeleninovu polievku. a zo sladkeho len uzky vyber. vsetky rebra mu viem poratat. takze som stastna, ze sa stravuje ako sa stravuje.
a k materinskemu instinktu - pri synovi som sa riadila tym, co som nasla o zdravej vyzive, co by mal, nemal. kedy s cim zacat. ono je to super, ak mas doma dieta s normalnym apetitom. a do roka nam to aj slo.
pri mladsej dcerke som to vsetko viac menej hodila za hlavu a riadila sa tym instinktom. a netvrdim, ze je to ideal (tiez nie je idelany stravnik), ale je to vyznamne lepsie ako bracek v jej veku.