Čo s paradajkami?

really8
12. aug 2024

Ahojte, videla som tu len jednu temu na domaci kecup bez jablk ale zaujimalo co zvyknete robit este z paradajok. Kecupy, pomazanky, leca hocico. Prosim dajte sem vase overene recepty, idealne s postupom ako pre debila, kedze to budem skusat prvykrat. Dakujem

marci987
12. aug 2024

To by aj mna zaujimalo.

kp7333
12. aug 2024

@really8 paradajkove pyre (do polievok, omacok), susene paradajky.

oli18
12. aug 2024

@really8 ja robim paradajky steriizovane ako polotovar pod maso, omacky, polievky, uz som davala aj na pizzu. Obarim ich, olupem, pokrajem na vacsie kusky, posolim a trocha povarim. Ked trocha vychladnu naplnim do flias a sterilizujem pri 75°C tak, ze vypnem platnicku a necham ich v tej horucej vode vychladnut. Potom robim leco, ale bez cibule. Niekedy som robia pomazanku, ale prerazali v nej prave paradajky, tak nam nechutila. Mam radsej kupovanu bulharsku ljutenicu, kde prevlada pecena kapia.

luccija
12. aug 2024

@really8 sušené paradajky s olivovým olejom a syrom

0silvia0
12. aug 2024

@really8 robim tak ako @oli18

nairobi
12. aug 2024

@really8 ja ich mrazim (recept som nasla na nete)a v zime mame na raňajky naše chutné paradajky a robim ešte pretlak

babababka
12. aug 2024

ja zaváram.Normálne sladko-kyslýnálev ako na uhorky plus do 7dcl fľaše 5-6 strúčikov cesnaku.Najlepšie sú také tvrdšie paradajky.

viestta
12. aug 2024

Vacsinu toho co nezjeme pouzijem na pretlak. Robim peceny, ten je takmer bez roboty, pekne husty. Nieco pouzijem na leco, nieco pouzijem na zaklad na omacku na spagety, to vtedy, ked mam aj inu zeleninu. A velmi makke paradajky susim

biba_18
12. aug 2024

koľko je človek schopný zjesť denne paradajok? keď máte paradajky, koľko denne ich zjete?

reaan
12. aug 2024

Omacku, ktoru potom pouzijem na chilli con carne, lasagne ci k mäsovym gulickam. Do omacky davam cibulu, cesnak, olivovy olej, bazalku a samozrejme paradajky 🙂

nika23t
12. aug 2024

@viestta môžem sa opýtať, ako robíš pretlak z pečených paradajok?

nika23t
12. aug 2024

@really8 robím stavu z paradajok-rozpolene Paradajky podusím s cibuľou a cesnakom, rozmixujem, prepasírujem, ešte chvíľu varím a do skla, sterilizujem 15 min. Alebo paradajkovopaprikovu stavu, rovnaký postup, len bez cesnaku, prepasirovat a sterilizovať. Dávam do gulášov, omacok.

really8
autor
12. aug 2024

@biba_18 my mame tolko kolko zjeme ale babka ma vela a chcem ich nejak uchovat. Idealne aj pre mrnusov.

really8
autor
12. aug 2024

@viestta pecies v supke? A potom pasirujes alebo nejak inak?

tiezjedna
12. aug 2024

robím si pikantný paradajkový džem, je to výborný základ na čokoľvek s mäsom

really8
autor
12. aug 2024

@tiezjedna ako?

viestta
12. aug 2024

@nika23t autorka, nakrajam paradajky na polovicky, na stvrky, podla toho ake su velke, nasypem ich do hlbokeho plechu, strcim do rury, vyhrejem ruru na 180, po pol hodine znizim na 140 a tam sa pecu, kym mam cas alebo kym stratia vacsinu vody. Potom ich prehodim do sita, necham odkvapkat a ten zvysok zo sita prepasirujem. Ked sa mi chce, tak to odkvapkane v sirokej panvici zvarim do husta, premiesam s prepasirovanym pretlakom, naflaskujem a sterilizujem 10 minut vo vriacej vode, necham v hrnci vychladnut. Pretlak sa zahustuje bez mojej ucasti, nemam oprskanu polovicu kuchyne. Kolkokrat sa stane, ze paradajky po peceni necham cez noc v rure a pasirujem ich na druhy den, potom pohare sterilizujem dlhsie.

nika23t
12. aug 2024

@viestta ďakujem veľmi pekne. Nesolis, ani nič len čisté Paradajky, ano? Myslíš, ze keby som to mixla, nemala by som viac pretlaku? A potom pasirovala?

viestta
12. aug 2024

@nika23t budes mat viac ale nebude to pretlak, aj riedky bude. Ale tie upecene paradajky vypasirujes velmi rychlo. Ked ich mas vela, kup si pasirovac. Investicia na zvysok zivota. Nieco take
https://www.tescoma.sk/pasirovac-handy?utm_sour...

oslo1
12. aug 2024

Som robila: susene paradajky
Paradajkovy pretlak.
Paradajkovu polievku s bazalkou / bylinkami, to som aj zmrazila.
Paradajkovu lekvar. Ten bol vynikajuci. Si tam paradajky, cukor, kyselina citronova a zazvor. Pozes pridat aj trosku chili powder ( ja nedavam).

masandra
12. aug 2024

@luccija ako ich sušíš prosím ta?🙂

nika23t
12. aug 2024

@viestta výborne, super. Ďakujem Ti este raz.

janababana
12. aug 2024

@really8 ak mas paradajok vela: skusala som paradajky zavarat, ale to bol hnus. Tak som z nich urobila omacku - uprimne, lepsiu som nejedla. Varila som ju dlhsie a postupne vychucovala, potom dala do poharov a pekne cakali v komore na svoj cas. Asi mesiac dozadu som jednu otvorila (po 2 rokoch) a neskutocna chut. Takze odporucam omacku, ci uz za cerstva alebo do poharov.