Čo kupujete a varíte, resp. na čom šetríte ohľadom stravy?

11. sep 2023

Keďže je všetko až extrémne drahé, zaujíma ma táto otázka ako to máte vy..
Príklad ja chodím na nákup dva krát týždenne, podľa toho čo majú v akcii, niekedy platím za 1nakup 30 eur niekedy aj 50 eur. Nákup v tom sú potraviny, drogéria aj malinovky kupujem všetko spolu. Niekedy aj čipsy a čokoládu keď je v akcii. Takto mesačne miniem približne 350-400 eur.
Varím stále to isté dokola. Mäso kuracie bravčové na šťave, zapečené, vyprážané na xy spôsobov, príloha ryža zemiaky halušky cestoviny zas na xy spôsobov. Polievky, bezmäsité jedlá, múčne jedlá, zeleninové jedlá atď atď. Varím každý deň, dva tri krát týždenne máme mäso, ostatné dni bezmäsité jedlo. Na večeru niekedy rožok chleba salám šunka syr zelenina. Niekedy už neviem čo variť. Kľudne poraďte, tak isto poraďte čo kúpiť aké potraviny ako ušetrit a čo variť. Ďakujem

denkabemommy
11. sep 2023

Koľko ľudí je v domácnosti, tá suma je už dosť nízka, nižšia asi nebude

bajka16
11. sep 2023

Na strave sa veľmi šetriť nedá, hlavne pri takej štvorčlennej rodine. U nás sa to teda vôbec nedá. 😀

catherinah
11. sep 2023

Tak zacala by som pri tych malinovkach, cipsoch a cokolade 🙂
Ale ja sa zas rada inspirujem bezmasitym jedlom, co varievas a chutí Vam a zároveň je to výživné?
Napr. taky langoš mame sice radi ale nutričné hodnoty nula bodov.

autor
11. sep 2023

@denkabemommy Sme 2 dospely a 2 deti(1 škôlkar a 1 školák)
@catherinah Čipsy a čokoláda keď je v akcii kúpim. Raz za čas si doprajem. A malinovky piť treba, buď malinovky alebo sirupovu vodu. Viem tam by sa dalo ušetriť no ja neľúbim proste nevypijem čistú vodu.

denkabemommy
11. sep 2023

Tak to mínaš fakt málo na stravu 😅. Mám dvoch škôlkarov a sumu máme o 200€ vyššiu

mamina7070
11. sep 2023

minas malo na stravu uz teraz radsej rieste zvysenie prijmov

lauriik
11. sep 2023

400€ minut za mesiac za jedlo + drogeriu je luxus. Tam uz nemas moc co vyskrtat. Malinovky a chipsy hadam, ze kupujes lacne. To uz jedine zit len na cestovinach.

elmivelmi
11. sep 2023

tak to malo miniete.

tiezjedna
11. sep 2023

nevidím priestor, kde utiahnúť... utratíš fakt málo aj s tými "somarinami". Jedine úplne vyškrtnúť tie. Inak len zvýšiť príjem.

elmivelmi
11. sep 2023

inak mamove cestociny,sulance,zemiaky na sla ine k tomu kysle mlieko,kapustovr polievky,salat z kyslej kapusty,polievky z kyslej kapusty.Cestoviny so syrom.cukinove placky,tvarohove gule so struhanjou a podobne jedla

veronikaszabova
11. sep 2023

350/400€ pre 2+2??? A to chces este setrit?

autor
11. sep 2023

@mamina7070 Príjmy máme dobré v rámci možností.
@elmivelmi Tie robím aj ja, mám cca 30 jedál čo stále dokola obmieňam a tocim.
@veronikaszabova Áno lebo inde sa už nedá šetriť len na jedle.

veronikaszabova
11. sep 2023

Ved to je doslova luxusna suma.

liusa82
11. sep 2023

my takto minieme iba na jedlo ale to sme dvaja vy až štyria.To klobúk dole

lenuska9999
11. sep 2023

My sme tiež 2 dospelí a 2 deti a na stravu minieme raz toľko. Takže sumu za tvoju stravu asi už znížiť nemôžeš. Teda keď si záleží na aspoň akej takej zdravej výžive. Ombedzila by som ale tie malinovky a sirupovu vodu.

petamich
11. sep 2023

uprimne neviem uz kde chces setrit a hlavne preco vobec chces setrit, ked pises, ze prijmy si prijatelne - ak sa ti dari nieco odkladat, tak zas snad netreba ist do extremov

my sme 2+1 a na stravu teda miname podstatne podstatne viac ale tak je pravda, ze nejako extra nesetrim/e

tersanas
11. sep 2023

Autorka: deti majú v školských zariadeniach obedy a vy v práci alebo nie? Pretože nerozumiem každodennému obedu, ale ak si nosíte obedy do práce, tak potom chápem. Za mňa miniete veľmi málo na jedlo, kupujete dostatok ovocia a zeleniny, či máte zo záhradky? Asi by som sa už nesnažila viac šetriť na potravinách, keď píšeš, že príjem máte v poriadku, tá suma za jedlo je naozaj ok

levandula7
11. sep 2023

my sme dvaja dospelí bez detí a minieme takmer dvojnásobok.. nakupujem raz týždenne - základ je čerstvá zelenina, ovocie, obiloviny, strukoviny, tofu, tempeh, nejaký ten vegan proteín hlavne na báze lepku alebo sóje. zo sladkostí väčšinou len kvalitnú horkú čokoládu, jedna nám vydrží aj dva týždne, prípadne nejaký keksík na desiatu, keď ideme na výlet.. malinovky nekupujeme vôbec, pijeme vodu alebo čaj. (čaj odporúčam aj tebe, nemusíš sa vláčiť s fľašami, nevyprodukuješ toľko plastového odpadu, aj ušetríš 🙂 ) varíme tak 4x do týždňa + výnimočne nejaký polotovar vrámci úspory času, tak dvakrát do týždňa si objednávame donášku. jeme hlavne sezónne potraviny, ale máme veľmi radi medzinárodnú kuchyňu, takže obmieňame rôzne mexické, talianske, ázijské, blízkovýchodné jedlá - bowly, woky, nudle, polievky, chilli, enchilady, quesadilly, falafel, hummus, baba ganoush, boršč, rôzne šaláty, cestoviny, rissottá - variť a jesť dokolečka to isté by nás nebavilo.
ak máte záhradku, predzáhradku alebo vnútroblok, nasaďte si s deťmi pár rajčín, paprík, uhoriek, nejaké jahody a bylinky, my si takto pestujeme na terase a je to príjemné spestrenie, fajn koníček a nejakú korunku aj ušetríš 🙂 poprípade skús v okolí pohľadať nejaký diskontný obchod, kde predávajú potraviny pred koncom dátumu spotreby, alebo nakupuj "škaderú" zeleninu - mávajú aj v bežných reťazcoch, hlavne zemiaky, repu.. vyplatia sa aj nákupy vo veľkom, ak nemáte problémy s uskladnením - hlavne trvanilvé potraviny ako zemiaky, múka, cestoviny, suché strukoviny..

autor
11. sep 2023

@petamich Ostala som minimalistka, chcem šetriť kde sa len dá.
@tersanas Deti majú obedy, my s manželom nemáme v práci. Preto nosíme z domu.
@levandula7 My donášku neplatime neobjednavame nič. Ako som písala varím doma. Záhradu bohužiaľ nemáme, tak všetko kupujem aj ovocie a zeleninu.

peter0123
11. sep 2023

Sme 2+2, len oveľa väčšie deti, sumou sme asi na rovnako. Vždy sa snažím variť so sezónnych surovín, tak sme tento mesiac mali tri krát lečo,lebo všetky suroviny mám domáce, obmieňať so strukovinami s cuketou. Ak máte radi sirupy skús vyrobiť doma

mamina7070
11. sep 2023

autorka to je velmi zly pristup takto setrit na strave a najma pre
deti ak nie si nutena dobehne to teba aj ich neskor na zdravi
minimalizmus neznamena ze budes ukracovat na jedle a kvalite stravy

autor
11. sep 2023

@mamina7070 Nie som nútená ale bola som na dne pred pár rokmi že som nemala ani na chleba. Tiež v detstve sme nemali veľakrát čo jesť. Tak ja chcem šetriť do budúcna aby sme mali peniaze ked sa niečo vyskytne.

pinkgirl
11. sep 2023

Tu už nemáš priestor na ušetrenie - tá suma je naozaj nízka čo minieš. Menej by su snáď minula len keby ste boli o suchom chlebe a vode😉.

majlo1234
11. sep 2023

40 euro miniem na nakup, ked idem na navstevu a nesiem nejaku mensiu vysluzku. Ak nebyvas v uzbekistane, ale na slovensku, nechce sa mi verit, ze minies iba tolko.
U nas fici zelenina a sezonne ovocie, maso par krat so tyzdna, ryby aspon dva krat, jogurty a kysane vyrobky, potom strukoviny a mucne jedla uplne na konci, u nas to nikto nechce jest. Na stravu miniem cez 700 euro, lebo muz lubi aj udeniny vo velkom, maly zas kapsicky a detske ovocne blbosti, ktore su extra drahe

mima1608
11. sep 2023

My sme 2 s mužom, dcérka je ešte bábo, plne kojené. Na stravu minieme okolo 500-600 eur mesačne a drogéria ďalších 150-200 eur (v tom sú aj plienky pre malú). Takže tá vaša suma je luxus. Toľko sme my minuli pred infláciou 🙀

ninusa221
11. sep 2023

30 euro miniem na jeden nakup ktorí nám vydrží 2-3 dni sme dvaja a je z toho 1 obed… a ranajkove veci

elmivelmi
11. sep 2023

Tak setri na inom a nie na jedle,lebo zasa to je dolezite.Ako nepisem ze minat na somariny ako brumuky,piskotiky a ine drahe kraviny,taktiez zbytocne nevyhadzovat.Ale z casu na cas si dopraj aj to,co nemate v jedalniku.Naprikld ryby,viacej zeleniny,obcas aj jedlo v restike.

tetaandulkova
11. sep 2023

Podľa mňa v pohode suma. Ak chces ale šetriť na jedle, určite nie na zdravej strave. Vypustila by som malinovky, sladké vody, neviem či bývaš v byte alebo v dome...v podstate z mäty, medovky si vieš spraviť domáci sirup a máš sladenú vodu. Tú vypestuješ aj na balkóne. Na sladkých a slaných pochutinách vieš ušetriť tiež ak si napečieš sladké doma. Ale raz za čas ak kúpiš chipsy alebo nejaký keks, určite to rozpočet nezruinuje tak ako keď ich kupuješ denne. Za mňa osobne je najväčšia úspora plánovanie jedálnička vopred na týždeň a podľa toho nakupujem. Sme traja a minieme do 300€ na stravu...ani toľko niekedy nie. A to varím veľa zeleniny, ja som vegetarián ale muž s dcérou mäso jedia, tak zhruba 2 dní v týždni majú mäso na tanieri vždy. Ale ako hovorím, vaša suma za stravu je v norme podľa mňa, aj keď teda nevidím koľkí v domácnosti ste, ale aj tak 🙂

pkgirl30
11. sep 2023

Ja som si minulý rok nakúpila také zásoby cestovín a konzerv že mi to vydrží na ďalší rok. Bola som presvedčená že tento rok bude draho. všetko čo sa dá uskladniť múka cukor ryža. raz za mesiac si spravím nákup za 50 eur. a stačí nám to. varím aj s mäsom aj bez. sladkosti vôbec, sladké vody vôbec, radšej niečo napečiem. pečivo a chleba si robím doma.

slavomira236
12. sep 2023

Ja 50 eura dam len na jogurty 2detom a to sa snazim v akcii co je kupit ..kazde rano hned po zobudeni hned jedia jogurt...pre 4roch ludi to nemas vela mu tiez tak minieme ale to mam domaceu zeleninu v lete ovocie..aj vajicka