Cesto sa dvihlo do striešky

8. sep 2023

Ahojte, viete mi skúsené pekárky poradiť, prečo mi takto dvihlo cesto? Je to bábovkové cesto. Malo sa piecť hodinu, ale po pol hodine je upečené (na 180 stupnov).

autor
8. sep 2023
deti95060810
8. sep 2023

po čase klesne...

autor
8. sep 2023

@deti95060810 Neklesne. Veď ten prostriedok úplne praskol, keď ho dvíhalo, a to som to cesto chcela rozrezať napoly. Ide mi o to, kde som urobila chybu, aby som ju neurobila pri ďalšom ceste.

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jakubkoanjelik
8. sep 2023

Mne sa to stáva keď zle rozmiešam prášok do pečiva.

autor
8. sep 2023

@mb2021 Zhora-zdola.

autor
8. sep 2023

@jakubkoanjelik Mixoval to robot, tak mal byť rozmiešaný, ale neviem no ..

ildiko36
8. sep 2023

mne sa to tiez stalo potom na tv na paprike co som sledovala tam bol taky typ že z boku formu netreba namastiť.Teraz tak robim a to nenarastie.
A pred tym ako dam piect par krat buchnem o stôl celu formu aby bublinky z cesta vyšli.

dzulik_
8. sep 2023

Bábovka sa má piecť len zdola, mne to tiež takto urobí, lebo nemám možnosť zapnúť len spodný ohrev. Podľa mňa je to tým

autor
8. sep 2023

@ildiko36 Noo to je super rada 👍 Idem piecť ďalšie, tak to vyskúšam 🙂

autor
8. sep 2023

@dzulik_ Jaaj to som nevedela. Tiež sa mi nedá dať len spodný 😕

ildiko36
8. sep 2023

Sleduj tv papriku, je tam vela uzitocnych rad..napr ani to som nevedela ked dam varesku do hrnca nic mi z toho nevytecie

lukino2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
8. sep 2023

Ja babovkove cesto rozotriem vyssie pri bokoch, v prostriedku nacham "jarcek". Cesto sa prepekalo z krajov do vnutra, krajne uz nemohlo rast, rastlo len to co bolo surove v prostriedku a preto viac vybehlo

suge
8. sep 2023

A kde je vlastne problém? Ak je bábovka inak dobrá, prepečená, nevysušená atď., tak by som odrezala "striešku" a servírovala ako normálne. Extra cesto by som zjedla cobydup.😁😋

nevenka
8. sep 2023

Foto nemam, ale teraz som piekla tortu, svetle cesto krasne rovne ako podla pravitka, kakaove zdvihlo a bolo celkovo nizsie. Rovnaky postup, vsetko. Ja som na spodok dala papier na pecenie, vymastila este pre istotu, ale boky nemastim, ked je trochu vychladnute, nie uplne, oddelim cesto takou spachtlou a oddelim ten kruh, mam rozoberaciu formu. Ale nikdy neviem, ako sa to podari, vzdy je daco inak...😝

autor
8. sep 2023

@suge Robila som tortu, nie babovku, len som chcela babovkove cesto, lebo u nas piskotove nikto nechce.

autor
8. sep 2023

Upiekla som ďalšie 2 cestá a to isté sa mi stalo 🙈 Chcela som pôvodne upiecť 2 bábovkové cestá a tie rozrezať napoly a z toho robiť tortu, no ale smola. Už aká je, taká je. Uvidíme zajtra 😃

suge
8. sep 2023

Autorka, trochu sa v tvojom delení ciest strácam.🤨 Ale to, čo som napísala platí aj pre tortu. Odrezať, naplniť, ozdobiť, servírovať, zjesť.🍰😋

autor
9. sep 2023

@suge Chcela som upiecť 2 korpusy, ktoré by som rozdelila napoly. Čiže by som mala v torte cesto-plnka-cesto-plnka-cesto-plnka-cesto.

Lenze prvý korpus mi vyšiel do striešky a nedal sa rozrezať na 2 rovnaké poschodia, takže som tu striešku odrezala, zarovnala.

Skúsila som upiecť iný korpus a stalo sa to isté. A potom som našla ešte iný recept a zas to isté.

Čiže som s tým strávila celý deň a mám len 3 cesta.... Cesto-plnka-cesto-plnka-cesto.

Hľadala som tu radu, prečo mi ten korpus stále v strede zdvihne. Čiže nerozumiem tvojej rade, že orezať a zjesť. Keď raz z toho má byť torta, tak potrebujem, aby bolo cesto rovnomerne dvihnuté a nie, aby som z každého polovicu orezala. Tá torta má mať určitú veľkosť, keďže je pre veľa ľudí, čiže som namiesto 2 korpusov, ktoré by som prerezala napoly som musela piecť 3 (každé skoro hodinu). Hľadala som príčinu, prečo mi tak rúra pečie, ale doteraz neviem....takže som sa s tým babrala celý deň.

viestta
9. sep 2023

Ty si naliala babovkove cesto do tortovej formy? Nuz potom sa necuduj, ze sa ti kraje upiekli a stred rastol veselo dalej. Nabuduce ak budes chciet take cesto pouzit na tortu, budes musiet upiect 4 korpusy z polovicnej davky alebo jednu davku upiect v dvoch formach. Rovnejsi vrch by si mala aj s babovkovym cestom, ak by si pred pecenim kraje dvihla a v p rostriedku by bolo cesto tensie, ono by sa to pri peceni vyrovnalo, ale uplne rovny korpus by si nemala, na to potrebujes lahke cesta, ktore sa rychlejsie prepekaju aj do stredu.

20erika07
9. sep 2023

Napis do kolko cm formy si davala kolko surovin a este na kolko stupnov si to piekla .

autor
9. sep 2023

@viestta Áno presne tak, ako píšeš 😃 Ja som čakala, že sa normálne upečie 😃 Tie kraje som dvíhala po boku, ale cesto bolo také redšie, nedržalo to a naspäť sa zlievalo. To mi nenapadlo, že to cesto je ťažké na také pečenie. Kamoška mi poradila, že ona dáva bábovkove cesto do torty a že je to lepšie, preto som to skúšala 🙈 U nás už piškótove nikto nechce, tak preto tento (nepodarený) experiment 😃 Každopádne, vďaka za tvoj komentár, budem vedieť nabudúce 🙂 Tá torta vyzerá v pohode, potiahla som ju fondánom, len ako to bude vo vnútri, netuším 😃

autor
9. sep 2023

@20erika07 To už je jedno. Piekla som 3 cestá podľa 3 rôznych receptov. Torta je hotová, vyzerá dobre, len proste som s tým včera celý deň zabila 😃

viestta
9. sep 2023

ked nechces piskotu, tak nabuduce skus cesto na Viktoria sponge, je to klasicka anglicka torta z treneho cesta, ale tiez pec tolko korpusov, kolko potrebujes vrstiev, na nej staci zarovnat vrsok

miricka77
9. sep 2023

Celá veda je v tom,že to treba piecť na 150 stupňoch len a nevymastit okraje,len dno.

autor
9. sep 2023

@miricka77 Skúšala som aj tak, ale žiaden rozdiel.

autor
9. sep 2023

@viestta Ok, vďaka, to si poznačím to cesto 🙂

autor
9. sep 2023

Nakoniec všetci chválili tortu, aj vo vnútri super vyzerala. Takže dobre to dopadlo, len veľa času mi zabrala no 😃

viestta
9. sep 2023

Nabuduce pec na teplovzduch, to mozes dat do rury aj 3 formy ak vojdu, upecies ich vsetky naraz, len v niektorych rurach ich treba ptrosku prestriedat lebo nie vsade pecie rovnako. Na teplovzduch treba znizot teplotu o 20°oproti receptu a niekedy predlzit cas