Batoľatá na Slovensku sa nezdravo stravujú

milan_branik
20. okt 2018

Čo si myslíte o tomto:

Z prieskumu vyplynulo, že lekári zaznamenali aj nárast počtu rodičov s alternatívnymi spôsobmi stravovania, s rôznymi nutričnými obmedzeniami, vegetariánstvom až vegánstvom.

Pediatri upozorňujú, že sa stále častejšie stretávajú s matkami, ktoré nevedia variť ani jednoduché jedlá a spoliehajú sa na polotovary.

Pediatri odhadujú, že približne tretina rodičov prichádza do ambulancie ovplyvnená aj informáciami z internetu a sociálnych sietí. Treba však upozorniť, že práve toto je často zdroj plný poloprávd...

https://spravy.pozri.sk/clanok/batolata-na-slov...

pininka
20. okt 2018

@milan_branik
Súhlasím s tým,že množstvo žien doma nevarí a deti od malička nemajú vzor v stravovaní. Ak dieťa vidí že sa s ním od mala chodí do fastfoodu, alebo do restiky a na obed je pizza z donášky,prípadne chleba s pastekou, tak ťažko bude sedieť za stolom a jesť normálne prikrmy. Súhlasím aj s tým že pred 11 rokmi som info o prvom dieťati zisťovala od skúsenejších mamičiek, mami, babky a pod, dnes každá fičí na mk a počúva množstvo povacsine poloprávd, resp. úplne protichodných názorov na mnohé veci. Je mi ich ľúto. Raz darmo, aj vo výchove detí by mal platiť nejaký ten svoj rozum a zdravý úsudok a všetko by bolo jednoduchšie.

saslavka73
20. okt 2018

@pininka Presne tak. A potom vraj obedy zadarmo, len sa bude vyhadzovať opäť a viac.

zuzka38
20. okt 2018

@pininka ja taku matku nepoznam, to fakt niekto nevari? Akoze vobec?

janickacrazy
20. okt 2018

@zuzka38 raz bola taká v zámene manželiek, vôbec nevedela variť, stále mali na obed len pizzu a malému vkuse jogurty a pudingy kupované pchala, žiadna zelenina, no otras, ale tak ja si myslím, že až také zlé to u nás nie je, vačšina mamičiek varí, určite viac ako v Anglicku alebo v USA, kde od 6 mes. do nich pchajú hambáče a hranolky

anjika44
20. okt 2018

Netreba vedieť variť ako kuchár s michelinovou hviezdou. . Na internete je toľko receptov, že stačí iba pozorne čítať a obed je hotový. Ale niektorým sa možno ani to nechce.

alchemilkazltozelena
20. okt 2018

@milan_branik ja som doma 5 rokov a varim kazdy den..este nebol den aby sme mali na obed chlieb s maslom..
Ale casto sa zamyslam kedy "varia" tie matky ktore sa o 11 30 prechadzaju s kocikom nastajlovane ako na modnej prehliadke..fakt ma to zaujima co obeduju a aj ich deti 🤔

pininka
20. okt 2018

@zuzka38 tak to máš šťastie ja takých poznám veľa.

janickacrazy
20. okt 2018

@alchemilkazltozelena možno idú na obed ku mame alebo k svokre alebo varili ráno, moj druhý syn napr. vstával do 2 rokov ráno o 4, takže ja som mala už o 8 uvarené a išli sme von, ostatní vtedy len vstávali 😀

alchemilkazltozelena
20. okt 2018

@janickacrazy ved to..ta svokra a mama ma napadli..ja taku moznost nemam

bosorkabb
20. okt 2018

@alchemilkazltozelena ja varím ráno, alebo deň predtým. Niekedy jeme 2 dni to isté, zbytočne neplytvam. Takže ja v pohode môžem o 11 behať po meste a doma navarene.

beky1813
20. okt 2018

@alchemilkazltozelena take deti jedavaju po spanku a prechadzke a vari sa rano, alebo den predtym 😃

slunce3
20. okt 2018

Fuck, ja varim 2-3x denne 😂😂😅 a to stiham byt id 8-11vonku a hej ideme 1x za mesiac do pizzerky na pizzu,zvycajne v piatok vecer, tak 1-2x je nejaky ten polotivar ako mrazene slivkove gule,lebo ja som zasadny odporca sladkych jedal a este ak to cesto zasrane mam robit ja tak to nie....
Inac je denne zeleninova polievka,starsia ma na desiatu vyvazenu stravu a aspon3 druhy zeleniny + zelena burina, vecera a obed je vzdy tepla a ked sa nezje ide to do mrazaku a ked somlemra rozmrazim a to. Momentalne sa nedojedol segedin,tka ten si mrzne s, vyvarom,zeleninovou polievkou,gulasom.... v mrazaku mam aj ovocie namrazene ak mi nahodou prepne a budem chcet nieco sladke spravit 😅😂 ale skor to pojde do caju

mima1
20. okt 2018

@zuzka38 ja napr taku poznam. Nevari vobec a objednava z restauracie menua fastfoody. Potom sa cuduje ze maly jej zje jeden jogurt doobed potom trosku niecoho a okrem toho dzusy sladkosti atd.
Mne osobne je to jedno co si kto komu na obed da.
Varim denne a fastfoody neuznavam. Niesom bio ani nic podobne. Proste varim kazdy den.
@alchemilkazltozelena nechodim sice "nastajlovana" ale napr rano urobim rychlo polievku a ideme von. Prideme na obed da si polievku ide spat. A ked spi varim druhe. Ked vstane okolo 14.30 dame druhe a mozeme ist znova kade tade.

bubinko1506
20. okt 2018

Moji maju 2 roky, pestru stravu maju cez tyzden v jasliach (varia im podla receptov "co jedia zdrave deti"). Domacu stravu maju cez vikend, kazdy den kopu ovocia a zeleniny. Kym som bola doma, tak som varila bud rano alebo vecer, takze okolo 11ej sme boli pravidelne vonku😉 (nastylovana s makeupom a podpatkami😃). Na mna sa v praci divno pozeraju, ze mali este nejedli hranolky, vyprazany rezen, nejedia cokolady, kekse, pribinaciky a podobne veci. Vraj svoje deti tyram😂

ellieellie
20. okt 2018

@alchemilkazltozelena Varím ráno, resp. doobeda alebo večer navarím na druhý deň. 11:30 mi ide malý spať a mám 3 hodiny pre seba. Zatiaľ sa kľudne aj nastajlujem na poobednú prechádzku 😉

conspi
20. okt 2018

@alchemilkazltozelena ja by som to tak tragicky nevidela. Tiež chodím od mala so synom vonku a koľko krát sa o takom čase vraciame domov. Nevieš ako to u nich funguje... Ja síce nechodím ,,nastajlovaná" ale obed mám o takom čase už dávno navarený ...

rory267
20. okt 2018

Je to o ľudskej pohodlnosti, poznám ženu, ktorá deti denne kŕmila špagetami (presnejšie na dlhé cestoviny natlačila kečup a syr) a pchala do nich marťankov (akože vitamíny) a deti boli vždy choré...no a hlavne sladké vody a malinovky...🙈

luxus10
20. okt 2018

@alchemilkazltozelena im navaria ich mamicky....🙂

pininka
20. okt 2018

@conspi ono tu ani tak nejde o to,kedy navaria, skôr kedy tie deti jedia. Pokiaľ nešlo o výnimočnú záležitosť tak mne bol detský režim svätý. A keď vidím že my prídeme do zoo o 9.00 a odchádzame o 11.30, aby sa deti najedli a išli spať a najväčší nápor rodičov s deťmi v kočíku vtedy len prichádza a je to tak opakovane, tak v Tom ja vidím problém. Samozrejme sú deti ktoré vstávajú aj neskoro ale ruku na srdce, koľko ročných detí vstáva o desiatej ráno?

conspi
20. okt 2018

@pininka to zrejme žiadne. Ale to nie je dôvod aby nebolo možné dať dieťaťu obed skôr. Alebo je? Môj syn má 11 mesiacov a do dnes aj napriek snahe žiadny režim nemá... Nedonútim ho spať ak nechce sám... Nedonútim ho jesť ak nechce sám... Každý deň obeduje a spí úplne inak... A verím, že takých detí je plno... I keď mamičiek čo chovajú deti fastfoodom asi tiež

jankaga
20. okt 2018

@alchemilkazltozelena navaria vecer dopredu 😉aspoň ja teda, ptm mam čas prechádzať sa

pininka
20. okt 2018

@conspi no asi hej. Ja to nepoznám, mám tri deti a všetky tri chodili jesť a spat rovnako. Ani s jedným sme nemali problém ani s jedením, ani so spaním a hlavne so žiadnymi chorobami. Minule mi volala sestrička od pediatricky,že má prísť syn na očkovanie a že sme t neboli dobre dva roky, tak mi volá,aby sme nezabudli. A som presvedčená o tom, že je to práve v tomto režime, prečo majú takú dobrú imunitu.

janickacrazy
20. okt 2018

@pininka možno sa najedli predtým a vyspať sa možu aj v kočíku, moj syn napr. pred spaním na obed vždy vypil len mlieko a obedoval až po dennom spánku, aj to zjedol v roku asi 2 lyžičky niečoho, takže som len varila a vyhadzovala

pininka
20. okt 2018

@janickacrazy no kebyže ti rodičia húfne neutekali do fastfoodu hneď po príchode ešte beriem že jedli doma. Ale nechápem aký je problém ísť na výlet na dve,tri hodky a potom sa doma všetci v kľude najesť a dať dieťa spat. Ja som to videla.ked som robila v skolke, 4rocne deti nemali základy stravovania z okrem lyžice nedržali v ruke nič, mnohe nikdy nejedli krajec chleba v ruke, len nakrájaný na kocky. Aj moje deti jedli najprv polievku, potom išli spať a tak druhe jedlo.

conspi
20. okt 2018

@pininka ja mám také už druhé dieťa. Dcére režim vydržal kým sa nenaučila chodiť. Od vtedy som s ňou nepohla. A chorá je možno raz do roka. Syn bude mať rok a chorý ešte tiež nebol. Teda ak nerátam zdedený atopický ekzém... Myslím, že toto bude skôr o strave. Ale tak podstatné je, že sú deti zdravé 🙂

janickacrazy
20. okt 2018

@pininka No tak jasné, ked išli do fastfoodu, tak to je o inom samozrejme.

sense
20. okt 2018

Kedysu pouzivali ludia viac "sedliacky rozum" ,dnes je to sama studia, diskus.fora atd.
Na druhej strane na mk kazda vari zdravo,vyvazene tak jam na tie obezne a nezdravo stravujuce sa deti chodia?

siska53
20. okt 2018

@alchemilkazltozelena ja som sice "nastajlovana" nebola,ale pokojne o 11:30 si ma mohla stretnúť s kocikom ci neskor s obomi detmi na ihrisku. Ale navarene som mala. A dala som si zalezat, aj pseno,pohanka,ci quinoy,maso tiez len kvalitne.. zelenina,ak sa dalo,tak z trhu alebi zahrady,ked este bola. A bud som varila vecer,aleboo rano. O cca 10bola desiata,po nej von a o cca 12 uz doma,lebo obed.
Ale mam kamosku,co velmi varit nevie a deti boli na poharikoch,lebo ked aj skusala im varit,nechceli jej to.. ostatne kamosky varili vsetky a co viem,tak pestro tiež.

lusyc
20. okt 2018

Šťastné to ženy, ktorych deti zjedia, co je navarené. Ja sa môžem aj roztrhnúť, vyvárať, pariť, piecť a mozem si to zjesť sama, pripadne maso a zeleninu dostane pes. A nakoniec som šťastná ako blcha, ked zje termix, hranolky, langos (domáce), párky, klobásu, salámu, rezeň, alebo čokoľvek podobné, co som si hovorila, ze toto dieťaťu nikdy davat nebudem. Ale nepohnem s ňou, cela je po tatkovi, vrátane chuti do jedla 😭

evittam
20. okt 2018

@luxus10 Mne nikto nevaril,neupratoval ani nic ine, nemal a ani nemá kto. A vzdy som mala navarene aj upratané a bola som s detmi von a aj upravena. Pre niekoho nemožné, pre niekoho normálne.
Nevarim ani som nikdy nevarila kazdy den, tiez kazdy den nebeham s vysavacom, handrou, prachovkou a nemam doma na.rate.😁😉