Ako zavárať čerešne a jahody?

siska1313
10. jún 2018

Ahojte, baby. Chystám sa závarať marhule, čerešne a jahody. Nejaké recepty som našla, aj mamina čosi dala, ale: v našej domácnosti nepoužívame biely cukor. Dá sa niečím nahradiť, keď chcem zavárať? Môžem použiť trstinový alebo ako? Robíte to niekto takto bez bieleho cukru? Vo všetkých receptoch na nete aj od mamy som našla len klasický biely kryštálový cukor.

tribratri
10. jún 2018

podla mna cukor jak cukor... akorat sa mi zda ze hnedy cukor menej sladi

pininka
10. jún 2018

Ja som uz ceresne zavarala aj uplne bez cukru,len zaliala vodou, a boli fajne, akurat nie az take strasne sladke. Ak su kvalitne a sladke same o sebe ako jahody, nic sa nestane podla mna.

siska1313
autor
10. jún 2018

@tribratri sú aj zdravšie alternatívy bieleho cukru, akurát neviem, či ich môžem použiť na zaváranie

janinah
10. jún 2018

biely cukor pôsobí ako prirodzený konzervant,či aj iné takto niečo účinkuje neviem,ale použiť môžeš kadečo čo sladí,používala som ovocný cukor,trstinový,tie tabletočky pre diabetikov....

hettinka
10. jún 2018

@janinah umelé sladidlá pre diabetikov su škodlivejšie ako biely cukor. Pokial nie si diabetik, nepoužívať.

@siska1313 pokial chceš žiť zdravo, nejedzte sladké kompoty. Ovocie jeme sezónne, pripadne mrazené. Nezavaram nič. Párkrát za rok si kúpim kompót na koláč, párkrát znamená tak 3x do roka.

janinah
10. jún 2018

@hettinka je diabetik...

siska1313
autor
10. jún 2018

@hettinka keď aj chcem žiť zdravo, hádam nevyhodím úrodu z celej záhrady

janinah
10. jún 2018

@hettinka máme dve záhrady....nebudem zavárať,ale nevyhnem sa stresu v práci...čo škodí viac? ...uhol pohľadu...otázka neznela ako zdravo žiť,to vieme a myslím,že mnohé robíme čo sa dá v tomto smere...

petruldo
10. jún 2018

@siska1313 môžeš použiť trstinovy cukor, zavaram s nim už dlho

siska1313
autor
10. jún 2018

@petruldo Ďakujem pekne, a koľko toho dávaš? fľašky budem dávať také menšie ako z malej tatarky, nech sa to po otvorení hneď zje

kratulka
10. jún 2018

Neviem bala by som sa bez..cukor je konzervant..ak nebudú dost sladke ...neviem

hettinka
10. jún 2018

@siska1313 ako som písala, jeme čo sa dá v čerstvom stave, jahody v lete na kilá, broskyne, melóny tiež... bohužiaľ záhradu nemám, tak kupujeme. Čučoriedky mrazim. Ak by som už šla zavárať, spravím zo tradične a nespekulujem. Z trochu cukru sa hádam neotravime.

Ale pozri toto https://lepsiden.sk/zavaranie-bez-cukru-recept/ možno pomôže.

siska1313
autor
10. jún 2018

@hettinka ďakujem krásne, super článok❤

3009
10. jún 2018

Na nete nájdeš ak chceš zavárať jednotlivé ovocia, koľko cukru treba na 1 l vody alebo opačne koľko vody treba na 1 kg cukru. Pri každom ovocí je cukrový roztok iný a každé ovocie sa zavára rôzny čas a pri rôznej teplote, aby sa neprevarilo. Ja roky zaváram s trstinovým cukrom. Myslím, že cukor jeme aj v iných veciach. Keď si zavaríš doma, tak tam nedáš ďalšie chemikálie ako keď kúpiš v obchode kompót. Kompóty nejeme na kilá denne, aby sme pojedli takú megadávku cukru. Aj staré babky zavárali a dožili sa vysokého veku. Takže netreba to s tou zdravou výživou preháňať. Kto nechce, tak nech nezavára.

mhrinova
10. jún 2018

https://www.tinkinerecepty.sk/domace-zavarane-o...
Ja som takto zavárala čerešne a minulý rok černice.

petruldo
10. jún 2018

@kratulka dá sa aj bez cukru, aj to som robila, ak je viečko bezchybné vydržia aj 2 roky

petruldo
10. jún 2018

@siska1313 1 kg cukru na 3 L vody, nálev robím rovnaký na všetko ovocie. do sirupu na jahody pridávam aj caa 1 čl kyseliny citronovej, na zachovanie farby

airaw
10. jún 2018

Ja zavaram už len bez cukru, so štipkou soli

kratulka
10. jún 2018

@petruldo super..nevedela som...ale aj tak asi by boli malo sladke..aspon pre nas..sladke rite 🤣

siska1313
autor
10. jún 2018

@mhrinova supeeeeer, ďakujem krásne

osky
10. jún 2018

Aby sme sa neopakovali,je tu takato tema.neviem presny nazov.
Ale zarucene si pozri prispevky pod nickom @vroni
Ona ma skusenosti.poradi ti perfektne finty.uplne necukrove 😉

osky
10. jún 2018

Ako uvarit jahodovy alebo iny dzem bez pridavku cukru-nazov tej temy

siska1313
autor
10. jún 2018

@osky trošku od veci, ako sa pozerajú príspevky pod nejakym nickom?

osky
10. jún 2018

@siska1313 das si diskusie a do lupy vyhladat nick
Vyhodi ti vsetko cim prispela.
Ta tema je asi na 6 strane.
Ale mozes si vyhladat rovbo temu.je to jednoduchsie

siska1313
autor
10. jún 2018

@osky ďakujem veľmi pekne😘

ukulela
10. jún 2018

@siska1313 varila som jahodovy dzem, uz treti rok namiesto bieleho davam hnedy cukor a minimalne o stvrtinu menej, ako je v receptoch. zelirovaci nepouzivam vobec ... kamoska zavara bez cukru, len s trochou soli. my tak napr jablkovu vyzivu robime - bez cukru, len so stipkou soli, ani raz neoplesla, ked je dobre prevarena a zasterilizovana, nic sa nepokazi.

siska1313
autor
10. jún 2018

@ukulela ďakujem💖💖

shades3
11. jún 2018

@siska1313 cukor je konzervant, bez neho sa moze ovocko pokazit. Skus vygooglit zavaranie s brezovym cukrom, ten je vhodny aj pre diabetikov. A - my casto len zamrazime, aj ceresne aj jahody,...

lubik87
12. jún 2018

@siska1313 používam brezovy cukor . Nálev ochutnajte a zistíš čo treba dosladzat oproti receptu

siska1313
autor
12. jún 2018

@lubik87 tuším ho teraz aj mám doma, tak urobím pár fliaš s brezovým, pár s trstinovým a porovnám, budúci rok budem múdrejšia, ďakujem krásne za radu❤