Ako využiť staré rožky?

rolak
31. mar 2012

hromadia sa nám doma rožky,lebo malá si stále vyžobre v obchode a doma nechce. žemľovka a plnka nám ut idú hore krkom. Pradíte zaujímavé recepty,do ktorých idú staršie rožky?

anjelicek26
31. mar 2012

Ja davam do zemlovky, do sekanej, prinajhorsom pomliet struhanku, ine ma moc nenapada...

zujka2
31. mar 2012

ahoj, ja som to minule riešila. a toto mi fakt chutilo:
Pizza z rožkov
Suroviny: Na cesto:5 rožkov, 1 vajce, 200ml mlieka, soľ, korenie.

Postup: Rožky nakrájame na kocočky, primiešame mlieko, vajce, štipku soli a štipku korenia, nalejeme na rožky a premiešame. robíme to pomaly a ručne, aby se rožky nacucaly mlieka a vytvorilo se cesto -ako hustejša plnka. Pokiaľ je to dosť riedke, prisypeme trocha strúhanky. Koláčovú formu vyložíme papierom na pečenie a cesto naň ručne rozhrnieme po celej ploche formy. Dáme do vyhriatej rúry na 180°C a pečieme 10 minút. Po upečení by malo byť cesto pevné. (vyskúšame stlačením prstom). Po vytiahnutí z rúry potrieme pizzu kečupom, zmiešaným s kvapkou oleja, strúčikom prelisovaného cesnaku a bylinkami podľa chuti, napríklad bazalku, oregano ap. Kečup môžeme prisladiť troškou cukru. Potom na pizzu naukladáme všetko, čo máte radi. (saláma, klobáska, kúsky rôznych zbytkov syra z chladničky, červenú kápiu, zelenú mladú cibuľku, plátkový syr...jednoducho čo chladnička dá alebo čo si kúpite. Pečieme potom ďalších 15-20 minút. Na prekvapenie zistíte že takáto pizza je naozaj dobrá!

bambola
31. mar 2012

ja ich vacsinou necham uschnut a do struhanky 🙂 zemlovka len raz za cas, je to babracka 😅
vsak jej kup len jeden, strc do ruky a pokoj 🙂

inkinka
31. mar 2012

Hrnkové knedlíky (porce pro tři lidi)
Rychlé a děsně dobré

2 rohlíky
2 vejce
1 hrnek mléka
1 hrnek polohrubé mouky
sůl
1/2 prášku do pečiva

Rohlíky nakrájíme na kostičky (kostky, větší jsou chutnější) a zalijeme mlékem a přidáme vejce, prášek do pečiva, sůl a vše důkladně promícháme v míse a necháme na minutku odležet a mezi tím si vymažeme hrníčky (asi tři) nějakým tukem (hera, rama) a dáme vařit hrnec s vodou (tolik vody, aby po vložení hrníčku dosahovala hladina cca poloviny hrníčku). Pak vmícháme do hmoty hrnetk polohrubé mouky a pořádně směs promícháme. Občas do ní nakrájím polévkovou nať, zelenou cibulku, osmažený salám na cibulce, uzené, knedlíky jsou pak ještě lepší a hlavně barevné. Směs pak vkládáme lžící do vymazaných hrníčků cca do 3/4, ať mají knedlíky prostor ke kynutí a vložíme do hrnce s vařící vodou a zavřeme pokličkou. Vaříme 2O minut, pak propícháme špejlí a jestli se nelepí, vytahujeme, jestli se lepí, vaříme ještě 5–10 min. Po vyjmutí necháme knedlíky chviličku vychladnout a pak nožem ořežeme kolem kraje hrníčku a obrátíme hrnek vzhůru nohama a poklepe do něj pěstí a knedlík krásně vyletí ven a můžeme krájet na kolečka.

to si nemala davat ako otazku, teraz ked ma este nieco napadne, uz to sem nedam 🙂

pleval
31. mar 2012

..obal vo vajicku,popripade sprav zapekane-zmes syru,sunky,kukurice,kapie,kecupu -daj na rozky a sup do rury 🙂

zuzin78
31. mar 2012

Obal vo vajicku

lubiku
31. mar 2012

Vymiesaj tvaroh s cukrom a napln s tym vydlabane rozky, ktore su pozdlzne prekrojene. Na tvaroh poukladaj platky zavaraných broskyn, priloz vrchny diel rozka, obal vo vajicku a vysmaz na oleji z oboch stran. Este teplé obal v praskovom cukre. Mnamka 🙂

zabka8423
31. mar 2012

bruschetta - nakrajaj na kolieska, ale tak viac zosikma, na panvicke si roztop maslo, mozes pridat cesnak a opekaj ich tak, aby neboli velmi vysusene. potom na to daj trebars nejaku hustejsiu omacku, deti to zboznuju s omackami ku grilovanemu masu, to si vies aj doma spravit
zapecene rozky - rozkroj rozok na dve casti, potri horcicou alebo kecupom, sunku /alebo nieco podobne/, cibulku, na to platok syra a daj zapiect, ked sa syr zacne topit, vyber. je to skvela pochutka, k tomu caj. mnam 🙂 no a ja takto zapekam vzdy polovice rozka, neprikryvam ich tou druhou polovicou. jednak je toho viac a ten syr ked sa na tom roztopi, hmmm mnam 🙂
dobru chut

traktor
31. mar 2012

tu mas recept na pirôzky, tiez som vyskusala, su super http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=6432 , ide Velka noc, tak bobaľky - rožky , mlieko, mletý mak, cukor..., Rožky nakrájame na kolieska.Zalejeme prevareným mliekom. Dobre premiešame, aby rožky mlieko do seba vsiakli.Posypeme mletým makom zmiešaným s cukrom...., potom struhanky, davam aj do fasirky, ..... Prekrojíš rožok natrieš džemom, zlepíš , namočíš do vajíčka s mliekom, vysmažíš a posypeš škoricovým cukrom. ...., a nasla som aj toto - Rožky nakrájam na kolieska, poukladám do vymastenej zapekacej misky a polejem rozšľahanými vajíčkami, navrch poukladám čo doma mám, klobásu nakrájanú na kolieska, alebo šunku, šunkovú slámu, paradajku, papriku, cibuľu a navrch posypem nastrúhaný syr a dám zapiecť. , .....Rožky pokrájam na tenké kolieska, do pohára dám olej, sušený cesnak a trošku soli, lebo ten cesnak je už solený, pierkom potriem kolieska, ale len tak trochu, aby neboli veľmi mastné a napichám ich na špajdlu a v rúre vysuším. , ...Staré rožky rozkrojím na polovicu, vyberiem z nich vnútrajšok, naplním tvarohovou plnkou príp. lekvárom a vypražím v horúcom oleji. Chutia ako pirôžky. , ....plnka - 4-5 rožkov (najlepšie 2 dňové)
vajíčka
cesnak kuracia pečeň
soľ
korenie
petržlenová vňať (musí byť)

Postup: do predhriateho oleja (lepšia je domáca bravčová masť) dáme naškrabanú kuraciu pečeň, prelisovaný cesnak, orestujeme, pridáme rohlíky pokrájam na kocky, osmažíme. Odložíme a necháme mierne vychladnúť, pridáme vajíčka, soľ, korenie, petržlenovú vňať, zmiešame, necháme postáť asi 1/2 hodiny.
Alobal dobre pomastíme, dáme naň plnku a stočíme do valca, trošku na voľnejšie, pretože pri varení sa objem zväčší, okraje dobre zatlačiť, aby nám plnka nevytiekla.
Varíme podľa veľkosti asi 1/2 hodiny. Vyberieme, necháme vychladnúť a pokrájame.

inkinka
31. mar 2012

Ako zavárku do polievok, pokrájané na kocky, osmažené na oleji, najčastejšie do hrachovej krémovej, ale aj do iných.

Keď robím cigánsku pečienku, tak v mlieku, v ktorom bolo s cesnakom a vegetou namočené mäso namočím kolieska rožkov a vysmažím na oleji po cigánskej - to je bonus k cigánskej.

monline
31. mar 2012

guličky do polievky

cca 3 rožky sa nalámu do teplej vody a voda sa vyžmýka v rukách, 2 celé vajcia, posekaná petržlenová vňať, trocha soli, krupica za zahustenie (používam detskú krupicu)

celá hmota sa rozmieša a v rukách sa spravia guličky a tie sa ešte obalia v krupici a hádžu sa vyvariť do vriacej zeleninovej polievky

alebo plnka ku kuraťu..ja nezvyknem plniť kura, tak ju pečiem na pekáči zvlášť
rožky, mlieko, vajcia, petržlenová vňať, kuracie pečienky, maslo

bonaquaba
31. mar 2012

ja robievam zapekanky- prekrojim rozky a dam na to co komu chuti sunka syr, pre mna iba maslo a posypem pazitkou a dam to na chvilu zapiect do rury a je to chrumkave a mnamky vacsinou si to robime na ranajky v nedelu lebo zo soboty su rozky take zmaknute a uz by sme ich nezjedli ako ked su cerstve

monline
31. mar 2012

a ešte ma napadlo- my si nosíme rožky v kočíku so sebou, keď sa ideme prejsť k vode, lebo tam zvyčajne natrafíme na kačky či labute a nakŕmime ich 🙂 😉

exupery
31. mar 2012

Ja rozkrojim,zarobiim ol.olej cesnak bazalka potriem rozky,posypem parmezanom,dam zapiect do chrumkava-papame miesto chipsov...

katja78
31. mar 2012

@exupery rožky rozkrájaš na kolieska? a ako dlho zapekáš, na koľkých stupňoch? 😕

exupery
31. mar 2012

@katja78 nie,klasika pozdlzne,rozohrejem trubu na 180stupnov,supnem tam a vypnem...kym nezacnu hnednut a ja to zboznujem,k dusenej zeleninke na masles kari uplne ze uzasne!Ale,kludne daj na kolieska...

katja78
31. mar 2012

@exupery - vďaka za tip 😉

exupery
31. mar 2012

@katja78 nie je zac

mata223
8. feb 2017

@bambola ja robim takto zemlovku nakrajam rozky pridam mlieko aby sa trochu napili nie vela dam do toho narajbane jablka 4, tvaroh , vajce, cukor,vsetko spolu zamiesam a dam na plech vymasteny maslom posypem cukrom ten je po uleceni chrumkavy je to mnama