Ako a čo variť pri Crohnovej chorobe?

baton
17. máj 2013

Ahojte žienky🙂...máte doma v rodine niekoho, kto má zápal hrubého čreva...tzv.crohnovu chorobu?...Môj muž sa dnes vrátil z nemocnice a neviem čo má obmedziť a čo vôbec variť.

jajka1510
17. máj 2013

Ahoj,ano mam brata s touto chorobou.Dostal ju pred dvomi rokmi a cca pol roka bol na tom zle.Bral silne lieky a od nich strasne priberal.Dostal sa z toho,ale je to choroba,ktora sa vracia.Neda sa vyliecit.Tabletky bude musiet brat stale a radim nevysadit ich.Brat ich vysadil a pred dvoma tyzdnami sa to vratilo a dostal opät silne lieky.Opuchaju mu nohy,zle chodi,bolia ho klby.Vo vareni sa obmedzovat nemusis.Tar vsetko,len sa vyhni aspon za cas strukovinam a potrevinam,ktore prehanaju.Inak uplne normalne.Dufam,ze som ti aspon trochu pomohla.drzim palceky a prajem rychle uzdravenie.

stanislava111
17. máj 2013

tak ja by som radila variť ľahké nedráždivé jedlá, to znamená, čím dietnejšie tým lepšie... variť na menšom množstve oleja, nie mastné mäso, nemusí byť len kuracie, ale aby to zasa nebol napr. bôčik, veľa zeleniny, takej, čo nenafukuje, aby sa črevo čo najmenej dráždilo, veľa nekoreniť, dosť zle pôsobia smotanové jedlá-smotana je mastná a tak šmykne črevom coby dub..... jesť radšej častejsie a v menších množstvách a hlavne nenahádzať do seba, aby sa nárazovo črevo nezaťažilo....
príklad, ako variť: napr. veľmi osvedčená je hlavne ryža, ale len uvarená, posolená, .... ak sa žiada s cibuľkou, tak pred vmiešaním opraženej cibuľky do ryže, treba odsať servítkou olej...
ak je chuť na vyprážané, tak napr. obaliť v trojobale kuracie stehná a upiecť s trochou oleja na plechu v rúre, sú ako opražené v oleji, ale v podstate bez oleja.....
mäso a zeleninuj je najlepšie dusiť.....
chlieb treba kupovať celozrnný, prípadne rôzny semiačkový, nie biely...
koláčiky vyberať čo najmenej krémové a aj zmrzlina je dosť problematická, ak by som mohla poradiť, tak zmrzlinu, najlepšie ovocnú-drene a pod, ale hlavne čo najmenej zo stánkov, radšej z obchodu- prípadné salmonela pri tejto chorobe nepoteší ....
čo sa týka pitného režinu- nealko najlepšie neperlivé....
čo sa týka mlieka a mliečnych výrobkov-jogurty, syry .... to treba odskúšať, niekto má problém, niekto nie.... ale skôr je to problém, samozrejme, okrem masla....

inak, najprv bude ťažšie vymýšľať dietnejšie jedlá, ak ste sa doteraz tak nestravolali, ale nemusíte sa báť, časom na to prídete... postupne treba skúšať všetky potraviny, aby ste mohli vylúčiť tie, čo budú najviac dráždiť, lebo každý človek je iný, jeden niečo môže a druhý ani okolo takého jedla nemôže prejsť... ak časom vyradíte tzv. "zlé " potraviny, tak to pocíti aj na zdravotnom stave.....
a nebojte s toho, aj takéto stravovanie môže byť pestré a chutné.... 😉 držím palčeky... 🙂
PS: poznatky z vlasnej kuchyne.... 😉

aristka
17. máj 2013

ak nevieš čo a ako treba skontaktovať dietneho lekára alebo sestru,inak inak súhlasím zo stanislavou až na to celozrnné pečivo,asi má v sebe aktívny zápal,tak pozor aj na vlákninu..

mamazem
25. máj 2013

Nezabudnite pridať Chioskú Mastichu.

Chioská masticha je prírodná živica s výbornými výsledkami pri Crohnovej chorobe. Ak hovoríte po anglicky, skúste vygúgliť chios mastic a crohn. Prípadne si pozrite články u nás.

lussyzachar
15. aug 2017

Ahoj mne zistili Crohnovu pred 5 rokmi . Lieky mam občas zabudnem zobrať no noc sa nedeje . Každý ma svoj jedalnicek . Ja nemôžem vyprážané bublinkové pot len stavy ale len riedené . Žiadne bublinky ovocie bez šupky a zelenina ? V poslednej dobe paradajkou ale len ošupanu . Zvrnieckam( jahody,maliny,...) možem ale len maličkom množstve . Mliečne výrobky mi nerobia zle . Prílohy zemiaky ale na kasu ryžu možem koreniny korením vsetko ale z mierov milovala som štipľavé toho som sa musela vzdať aj ked občas sa stane ;) človek zhreší 🙂 oriešky nemôžem . Manžel si nájde svoje jedla ktoré mu budú t

katrin21
15. aug 2017

pri Crohnovi jednoznacne varit podla GAPS diety, navrhnutou lekarkou....
odporucam knihu Syndrom travenia a psychologie...tam je vsetko krasne vysvetlene, ako a preco to naozaj funguje... je to ale dlha cesta, treba to dodrziavat .. zakladom su vyvary denno denne a postupne pridavanie potravin, vynechanie muky a mnohych inych potravin vratane samozrejme cukru.. a na nete link : www.zivakultura.cz
Pise tam blog a vsetko okolo toho baba, ktora ma sama Crohna a prave GAPS dietou sa z toho dostala, reps. je uz roky v pohode a nemusi brat ani lieky a na internete je viacero nahravok ludi zo zahranicia, ktorym tato strava velmi pomohla zahojit sliznicu criev.. Sama som na tejto dieta bola 2 mesiace, hoci nemam Crohna, ale ine traviace tazkosti a velmi mi pomohla.... kniha je skvela pre kazdeho, nie len pre chorych ludi, otvori ludom oci velmi....