Aké koláčiky zvyknete piecť na Vianoce?

30. nov 2022

Ahojte, aké koláčiky zvyknete piecť na Vianoce? Ja som nepiekla nikdy, jedine linecké. Ostatné sme dostali od rodičov alebo sme si kúpili.
Ale tento rok som už druhé Vianoce doma s dieťaťom tak by som sa do niečoho chcela pustiť.
Keď som bývala u rodičov tak u nás išli hlavne parížske rožky, medové rezy, orechové rezy a klasika medovníky, linecké a oriešky.
Dajte aj vy svoje tipy, rada sa inšpirujem. ☺️

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vikusjk
30. nov 2022

U nas klasika:
- vanilkove (orechove) rozky (rovno z dvoch davok)
- medovnicky
- linecke s dzemom
- trubicky (samrole) so snehom
- orechovy so zltkovou polevou
- puncak
- nejake cokoladove rezy
- medove rezy
- citronove rezy
- a vynimocne tento rok pre seba si spravim karamelovo kavove rezy
- kavove zrnko
- a ked mi drbne, tak este cokoladove popraskane kolaciky
Ale vsetky rezy idem robit z polovicnej davky, resp. ked spravim piskot na cely plech, rozkrojim ho trojmo, cim mi vyjde na vrstvenie jedneho pasu a tym padom budem mat menej kuskov. Milujem vianocne pecenie heart_eyes:

lucinka62
30. nov 2022

@vikusjk môžem poprosiť nejaký tvoj overený recept na ten kávovo-čokoládový prosiiiiiim,Ďakujem 😊

vikusjk
30. nov 2022

@lucinka62 vies co, tento karamelovo kavovy som si vymyslela, lebo mam rada aj karamel aj kavu a nikdy nerobim kolac akoze sebe s tym, ze moji ho nemaju radi (nemaju radi karamel obaja). Tak mam taky plan, ze si spravim orechovy korpus, ktory pokvapkam jemne rumom a tenucko natriem karamelovou plnkou (uvidim podla psychickeho rozpolozenia, ci spravim poctivy maslovy krem z upaleneho cukru, alebo len prasknem karamelove salko s maslom) a na to si ulozim detske piskoty namocene v silnej kave s par kvapkami rumu, na to dam zase trochu kremu, piskot, na druhy piskot (korpus) dam uz len vrstvu karameloveho kremu a na vrch zakryjem poslednym platom korpusu a dozdobim. Tot moj vymysel, mozem potom pridat foto a napisat, ci mi chutil 😅

osky
30. nov 2022

@vikusjk pocuj,vsak skoro taky som ja teraz piekla...

Kokosova piskota
Poliata kavou s rumom
Potreta marhulovxm dzemom
Na to piskoty v kave s rumom
Plnka:
Maslo s pudingom ,prask.cukrom a pravou vanilkou
Do toho karamelove Salko a trochu normalneho
Chutil bozsky!
Ale nabuduce dam aj pod piskoty trochu kremu,aby lepsie drzali..

vikusjk
1. dec 2022

@osky paradicka 👍 Ja som potom prave este rozmyslala, ze krem som tiez chcela dat dole preto, aby lepsie drzali, ale ze ci to potom nenarobi sarapatu kvoli pripadne kvapkajucim piskotam, ze to nevsiakne korpus pod nimi. Tak este uvidim. Ale tvoj vyzera mega jedly 😀

svokrinjazykmonika
1. dec 2022

Iba medovníky, lebo manžel sladké neľúbi a ja ľúbim iba medovníky. Takže tak 💁

xeniii
1. dec 2022

Medovíky akurát. Inak ani nič. Sem tam si medzi sviatkami spravíme nejaký zákusok, no všade po rodine toľko vypekajú, že doma prakticky ani nemusíme

babulkomale
1. dec 2022

@vikusjk to znie rozpravkovo 😍 skoda ze nie si moja suseda 😃

lucinka62
3. dec 2022

@vikusjk wau pomohla by mi vizualizácia ak ta môžem poprosiť 😄 lebo ja tiež milujem aj kavu aj karamel a ak budes robiť alebo máš niekde fotky budem ti veľmi vďačná lebo ako to čítam mi slinky tečú 😁,Ďakujem 🥰

iwesska
3. dec 2022

Co stihnem po praci - medovniky,linecke, z nich si spravim hned aj kosicky a naplnim kremom, kokosky z bielok, visnovo-kokosove gulky a nejaku bananovu alebo gastanovu roladu.

vikusjk
3. dec 2022

@lucinka62 fuh vizualizacia bude, az bude kolac hotovy, kedze som si ho vymyslela, zatial je len v mojej hlave 😅 Moja predstava je na styl ruzovych rezov s tym, ze piskoty namocim do kavy a karamelova bude plnka. Korpus som rozmyslala, ci obycajny, alebo orechovy a rozhodla som sa, ze si tam primiesam trochu orechov. Kremove budem piect asi stvrtok alebo v piatok pred Stedrym vecerom, tak potom pridam, co sa mi podarilo 😅

alanko20
3. dec 2022

Robím len 2 druhy pernikov. Keby peciem x druhov, jedla by som to len ja. Radsej si usetrim cas, suroviny a kalorie.

jesenzima
3. dec 2022

Medovníky, niektoré roky aj linecké . To je všetko. Ale ja som v tomto asi divná, lebo som nikdy nechápala 75 druhov koláčov na stole ... Je to prosto príliš veľa cukru a tuku 🤷

lucinka62
4. dec 2022

@vikusjk tak budeš myslieť na mňa prosím ked budeš piecť? Len fotky a recept potom že ako si robila,budem ti moooooc vďačná,Ďakujem