Rodinné prídavky z Rakúska

malibu21
19. okt 2022

Ahojte, chcela by som sa opýtať cez ktorú spoločnosť stránku odporúčate vybaviť rodinné prídavky z Rakúska poprípade či niekoho poznáte kto vie pomôcť stým. Ďakujem vám každej jednej za veľkú pomoc.

romana1110
19. okt 2022

Ahoj. Nám to robila účtovníčka všetko. Len nám to poslala , my sme to podpísali , a ja odoslala do Rakúska. Účtovníčka sme zaplatili a nemuseli sme my behať ani sme nevedeli kde máme ísť .všetko urobila .
Podotýkam malý má za chvíľku 8 mesiacov a penaize prišli až teraz . Ale všetko doplanetne 😁 mne to tak prišlo ,že oni čakajú,že pokiaľ skončí matke materská aby to mohli vyplatiť .... A plus ak máte poisťovňu na Sk musíte dieťa prihlasit na otca kde pracuje a tam dostane poistenie keď Vám skončí materská . Teraz som to všetko riešila...

malibu21
autor
19. okt 2022

@romana1110
Len malý má poisťovňu tu na Slovensku :/ partner cez Rakúsko :/ a my len rodinné chceme materskú podľa mňa nie :/ vôbec sa už v Tom nevyznám lebo ako uff

panelacikova
19. okt 2022

@malibu21 cez túto: https://tj-legal.com/ Niekoľkoročné dobré skúsenosti.

akika
19. okt 2022

@malibu21 zavolajte na UPSVaR, tam Vám poradia, treba to aj u nás na SK ohlásiť. Manžel potom nech ide s rodným a sobášnym listom (na najbližší fin. úrad a požiada, pár kolóniek na tlačive), netreba zatiaľ prekladať dokumenty do NJ (vo väčšine prípadov). Potom komunikujú úrady z AT s SK, a doplacajú k našim rod. prídavkom. Môj manžel nehovorí nemecky, ale vždy mu ochotný kolega pomôže tlmočiť a všetko vybaví. Ozaj to nie je veda, škoda €, ktoré si zoberú sprostredkovateľské firmy..

romana1110
19. okt 2022

@malibu21 noo bacha Vám keď skončí materská tak malý sa musí prihlásiť na otca . To znamená ,že otec musí mať poisťovňu ako Vás partner . Ak Vás partner pracuje v Rakúsku tak dieťa musí mať poistenie tam . To si všetko zistite v poisťovni. To mi povedali v každej do ktorej som volala ,že ako to je . Takže môj malý mal Union . Museli sme prest do Všeobecnej tak si vyžiadali papier E1 (tuším ) a čakali sme na vyjadrenie . Teraz máme Všeobecnú EU AT na toto si dajte pozor! .... Ak vás priateľ /muž nemá vyziadany papier vo všeobecnej tak nech si to ide vyžiadať a budú aj jeho ošetrovať na Slovensku .
Vám jak skončila pracovná zmluva a tu už neberiete materskú tak môžte požiadať o materskú v štáte v ktorom pracuje Vás priateľ . Podmienka na všetko je spoločná adresa . Ja som to teraz všetko riešila takže trosku viem.... Ak pracovná zmluva trvá tak potom klasický prechádzate na rodičovský( ja som dávala aj priateľovi zmluvu pytali)... Rodine prídavky beriete výberu na Sk a ostatné Vám budú doplácať v Rakúsku . Všetko si treba zistiť a volať ... Ja som všade volala , zisťovala , otravolala našu účtovníčku ,že ako to presne všetko je ... Nie je to také ľahké ,že len požiadate je tam toho veľmi veľa ... Ak nemáte spoločnú adresu tak to nemusíte ani žiadať lebo to Vám nedajú ...