Rodičovský príspevok - Rakúsko

linda97
15. máj 2023

Zdravím poberám rodičák na ročnú dcéru no začinam pracovat v Rakúsku. Budem mať nárok na rodičák tam? Viete poradiť ako to vybaviť? Vďaka

alenah31
15. máj 2023

@linda97 pokiaľ tam budeš iba pracovať tak nie - nie je splnený bod 3.
Kedy vzniká nárok na rodičovský príspevok v Rakúsku -Kinderbetreuungsgeld .
Žiadateľ musí spĺňať nasledovné podmienky:

*ak rodič/žiadateľ býva v spoločnej domácnosti s dieťaťom
*príjem rodiča nesmie presahovať sumu 16200,- Eur alebo 60% z príjmu dosiahnutých v roku pred poberaním rodičovského príspevku
*pokiaľ žije a stredisko životných záujmov rodiča a dieťaťa je v niektorej zo spolkových krajín Rakúska
*rodič a dieťa majú právo na pobyt v Rakúsku podľa §8 a §9 zákona o prisťahovalectve -Niederlassungs- und Aufenthaltsgesetzes (NAG)
*je vylúčené, aby poberali rodičovský príspevok obaja rodičia a prednostné právo sa udeľuje rodičovi, ktorý sa podieľa na výchove v prevažnej miere

linda97
autor
15. máj 2023

@alenah31 dakujem a nahodou teda moze poberat rodicak chlap ? Ma sk zivnost

alenah31
15. máj 2023

@linda97 moze...slovensky RP. No ak ty budes v AT iba pracovat no centrum zaujmov....zit budete na SK mozes RP na SK nadalej poberat ty sama, nemusis ho na nikoho prepisovat.

linda97
autor
16. máj 2023

@alenah31 dakujem , v inom prispevku mi bolo povednae ze takto to nefunguje ale centrum zaujmov od byvania cez doktorov budeme mat na sk

alenah31
16. máj 2023

@linda97 pokiaľ budete žiť na SK a ty už RP poberáš pričom budeš v AT iba pracovať - môžeš ho poberať naďalej.

vroni
6. jún 2023

@alenah31, nemáš celkom pravdu. Pokiaľ v rakúsku začne pracovať a bude aj zdravotne a sociálne poistená, ma nárok na rodinné prídavky a rodičovský príspevok. Tuším po troch mesiacoch. Ina vec je, ze sa jej RP v AT neoplatí, nakoľko je kratší (a aj nižší, ak má na sk ten vyssi)