Presídlenie z USA do Rakúska

elnoell
15. sep 2023

Ahojte,

som Slovenka momentalne zijuca v Kalifornii, manzel je american, deti 5r. a 7r. maju americke aj slovenske obcianstvo. Napad sa niekomu moze zdat sialeny, ale radi by sme sa prestahovali z Los Angeles do Rakuska.

Mam na to dva dovody:
1. moja mama, ma uz 80, a chcela by som byvat blizsie pri nej (zije v Bratislave)
2. Amerika nie je to najlepsie miesto na vychovu deti. Chcela by som pre svoje deti, aby zazili inu kulturu, naucili sa jazyky a hlavne, aby zili v zdravom prostredi.

Hovorim plynulo nemecky (zila som kedysi v Nemecku) a deti sa prave tiez ucia nemcinu. Momentalne sa pozerame na Graz, St. Poelten, alebo Wiener Neustadt.

Najde sa tu dobra dusa, ktora mi vie polopate vysvetlit, ako ziskat povolenie na pobyt a pracovne povolenie, jednak pre mna - ako obcianku SR, a jednak pre manzela - Americana.

Bola by som vdacna aj za typy, kde sa rodinam s malymi detmi dobre zije. Mam, snad nie moc naivnu predstavu, sa prestahovat do mensieho mestecka, kde je vela zelene a prenajat tam dom, a spriatelit sa so susedmi 🙂

Vopred Vam velmi pekne dakujem!

L

simona20201309
15. sep 2023

@elnoell prepáč, ja ti neviem poradiť, ale môžem sa opýtať, prečo Kalifornia nie je vhodné miesto pre výchovu detí? A aké máš očakávania od rakúska? Myslíš, že sú veľké rozdiely vo výchove? V čom sa líši výchova v USA od Európy? Úprimne ma to zaujíma, pretože v mojom okolí sa začalo vracať kopu rodín z USA.

veverickav
15. sep 2023

Tiez mam kolegynu, ktora sa s manzelom a troma detmi po mnohych rokoch vratila na Slovensko, a presne pre ten isty dovod... ze USA nie je vhodnou krajinou na vychovu deti, uz sa tam necitili bezpecne.. do usa ale stale velmi casto lietaju, za kamosmi. No tu su momentalne spokojni

minenkak
15. sep 2023

@elnoell Slovak v Európskej únii nepotrebuje povolenie na pracu a ani pobyt American, neviem

ada12345
15. sep 2023

Ahoj, ak mas mamu s vysokym vekom v BA, tak urcite chodte niekam blizsie k BA. Wien a okolie.

annm81
15. sep 2023

@simona20201309 Vychovávala som deti v Amerike aj v Európe. Potraviny, zdravotná starostlivosť, work-life balance, bezpečnosť, škôlky a základné školy... všetko od pracovného prostredia pre matku až po možnosť dieťaťa chodiť bezpečne samé pešo či hromadnou dopravou do školy, je v prospech Európy.

simona20201309
15. sep 2023

@annm81 ďakujem.

zafir01
15. sep 2023

@simona20201309 aj manzelov prastryko všetko predal v Kalifornii ,a odišiel späť na Sk tesne pred kovidom . Má síce cez 80 rokov .no v jeho meste bolo množstvo migrantov , prestával sa tam cíti bezpečne . K tomu zdravotníctvo a iné problémy ,o ktorých sme nikdy do hĺbky nehovorili . Podľa jeho slov ,si "Ameriku" žijeme práve tu v Európe .Po všetkých smeroch

vroni
15. sep 2023

Neviem porovnať s USA, ale do Rakúska nepotrebuješ "nič", teda žiadne povolenie pre teba ci deti, ste občania EÚ a môžte sa usadiť, kde vám to vyhovuje. Manžel bude predpokladám potrebovať povolenie na pobyt, ale ako manžel by to nemalo byt nič nezvládnutelne.
Budeš potrebovať byt a prácu (to je asi pomerne málo šokujúce) a - a to bude podstatne narocnejsie - školu pre deti (teda minimálne to staršie). Ak chcete anglicky hovoriacu školu, nie je ani St. Pölten ani Wiener Neustadt zvlast dobrý nápad. Graz je pomerne veľké mesto, ale zase to na Slovensko nie je "na skok" (po USA sa to tak možno javí, ale do BA to je pol dna). Závisí aj od toho, co chceš robiť, čím väčšie mesto, tým viac možností, z tohto pohľadu by som uvažovala aj o Viedni, pripadne mestečku v jej okolí...

marcellka32
16. sep 2023

Viedeň a okolie

elnoell
autor
16. sep 2023

Dakujem dievcata vam vsetkym za odpovede! Pocula som, ze treba preukazat dostatok financii na udelenie pobytu a neviem sa k tomuto infu dopatrat.

Kaliforniu som si do syta vychutnavala ked sme este nemali deti, pre slobodnych resp. ludi bez zavazkov je hlavne LA "paradise". Preto to sem mladych ludi laka.
Ale raz ked mas deti, zacnes vsetko "to question", bezpecnost, potraviny, vodu, ovzdusie...
Zijeme sice v dobrej stvrti, family friendly, a mame tu vela parkov, ale velmi sa tu zdrazilo. Planovali sme kupit dom tu, ale ceny su mementalne dementne vysoke. Napr. tu kde zijeme, malicky, 3-4 izbovy dom so zahradkou nedostanete pod 1.200.000. A k tomu uroky na hypoteku mame prave 8 percent, tak si vyratajte kolko to mesacne je na splacanie hypoteky. Plus kazdy rok sa plati pozemkova taxa 1 percento...
Jasne, ze su tu susedstva kde by sme vedeli kupit dom za polovicu ceny, ale tie nie su vhodne pre rodiny s detmi, kvoli bezpecnosti, alebo kvalite skol...
A dalej potraviny. Kupujem tu vsetko len bio ("organic"), vyrobky bez pridanych humusov (cukor, Ecka, farbiva, soybean oil a pod), kvalitne maso a vajicka z volnych chovov a pod. A mesacne utratim za potraviny aj 2000 dolarov.
Tu do potravin cpu veci, ktore su v EU zakazane... Je to smutne.
Co sa tyka skol, moja starsia ma kazde 3 mesiace "lock down" drill, ucia sa co robit, ak do skoly vtrhne neopravnena osoba ako napr. strelec... Robi sa toto po novorm aj u nas ci v Rakusku?

Vieden je krasna, aj ju radi navstevujeme s detmi, ale zitie je tam drahe. A Wiener Neustadt tym ze je blizko Viedne tiez nie je najlacnejsi.
Radi by sme zili v dome, nie v bytovke, preto som hladala nieco dalej od Viedne. Male mestecko by bolo pre nas idealne.

Mladsia uz aj zacala trochu hovorit nemecky, navstevuje tu nemecku skolku, starsia sa bude musit ucit od nas, zatial sa to na nu moc nelepi. Preto som hladala bilingualne skoly, ktore su v Grazi dve a v St. Poltene viem ze je tiez aspon jedna.

elnoell
autor
16. sep 2023

@simona20201309 Ahoj Simona, popisala som zitie v Kalifornii nizsie, ale zabudla som dodat, ze v Rakusku sa kladie doraz na rodiny, resp. vychovu deti. Vela restaauracii napriklad ma detske kutiky, tu v USA to nehrozi, daju detskam popod nos maximalne tak detske menucko s "mac n chees", nieco fried alebo burger. Naposledy sme boli v Rakusku pred 2mi rokmi, Ebensee a Hallstatt, a velmi sa nam tam pacilo, ludia boli ku nam priatelsky a detska si to tam uzili.

simona20201309
16. sep 2023

@elnoell uff... s tým nacvikom co robiť ak príde strelec mi úplne stačilo. Veľmi sa modlím aby to neprišlo aj tu. Ďakujem krásne za podrobný opis. Držím prsty nech sa vám to čím skôr podarí a aby ste si rýchlo zvykli.

zafir01
16. sep 2023

@elnoell potom pozri Salzburg .4 hodiny do ,,BA . brat žil s rodinou 20km od Salzburgu a za 1,5izb byt s terasou pri jazere platil 450€ nájom . Teraz ma 3i byt pleti 600€ ,ale šiel ešte kúsok ďalej ,do menšej dediny .
Inak súhlasím ,milión detských kútikov .a celkovo to žitie tam má baby friendly .

elnoell
autor
16. sep 2023

Nahodou sa nevyzna niektora z Vas vo Wiener Neustadt? Takto na dialku netusim ani len kde pozerat domy na prenajom. Dochadzat autom do skoly by nam nevadilo, pokial by sme nesedeli pol hodinu v trafike.
@zafir01 Salzburg, Salzburg, tam sem taky nebyl 🙂 Salzburg poznam len z fotiek, a vyzera nadherne, skoda len ze je to do BA tak daleko. Aj tak vdaka za tip! Tie ceny su wow!

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elnoell
autor
16. sep 2023

@monsterablue a odkial su vacsinou ti cudzinci?

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elnoell
autor
16. sep 2023

@monsterablue tak som sa inak citila v Nemecku, tiez som si nevedela najst priatelov cisto Nemcov. Zila som tam 7 rokov a moji kamosi boli vsetci Slovaci a Cesi

elnoell
autor
16. sep 2023

@monsterablue Dakujem za toto info (s tymi migrantmi), to je dobre vediet

ada12345
16. sep 2023

Ja by som ti odporucila skor hladat byvanie medzi Wien a BA, v niektorej z dediniek, skor Slovakov. Rakusaci nie su az taki kamaratski

elnoell
autor
16. sep 2023

@ada12345 Vies doporucit niektoru z dediniek? Musim sa mrknut, ci tam najdem bilingualne skoly

haley7897
16. sep 2023

@elnoell active shooter drill je podľa mňa výhradne US záležitosť. Nepočula som, ze by to bolo niekde inde. Väčšina vyspelých krajín má ban co sa zbraní týka. School shootings sú takmer výhradne US choroba. Teda aspoň vo vyspelom svete. Jeden z dôvodov prečo sme sa rozhodli z US odísť do UK. Pre mňa bolo vždy nepochopiteľné prečo namiesto drillov aspon radšej nezavedu firearm safety ako povinný predmet keď už sa to raz co sa týka gun control dostalo do bodu kde to je...

simona20201309
16. sep 2023

@elnoell a nechcete sa vrátiť na Slovensko? Sú veľmi pekne štvrte blízko BA. Nové mestečka ako chorvátsky grob, slovenský grob, bernolakovo... kopu mladých rodín, nové školy...

annm81
16. sep 2023

@elnoell Neporadím ti žiadne konkrétne miesto, lebo Rakúsko nepoznám, ale radila by som neupierať sa na bilinguálne/anglické školy, najmá ak sa chcete v Rakúsku usadiť na dlhšie. Neviem, v akom veku máš staršie dieťa, ale ak je len niekde v prvých ročníkoch a je to zdravé dieťa bez nejakých diagnóz, za pol roka sa bude vedieť v pohode dorozumieť so spolužiakmi a kým skončí základku, jej úroveň jazyka bude na rovnakej úrovni ako deti okolo nej.

vroni
16. sep 2023

@ada12345, medzi ba a Viedňou sú na Slovákov doslova alergicki. A z veľkej časti sa im vôbec nečudujem.
Vo Viedni, v dobrých obvodoch dostanete v pohode dom za 2000 mesačne, vo vzdialenejších aj za menej. Do kúpy by som šla až po rozhliadnuti sa, co vám vlastne vyhovuje. Dochádzať z Wiener Neustadt do Viedne nie je dobrý nápad, z tej strany je denno denná zápcha a rátaj každý deň minimálne hodinu až tri jedným smerom. Ak sa ti páčia malé mesta, skúsila by som Mödling, Mistelbach, Klosterneuburg, cenovo fajn je Tulln (aj keď menej smrcovny než ostatné spomínané), Schwechat je smerom na Bratislavu, malé mestečko, ale žiaľ, kategóriu pekne nespĺňa ani omylom.
Kauciu na pobyt skladať nepotrebuješ, si občan EU. Na druhej strane, do 4 mesiacov po tebe budú chcieť zdravotné poistenie a doklad o prijme, aby ste dostali trvalú registráciu.
Vo Viedni a okolí je perfektná sieť verejnej dopravy, aj z tých spomínaných mestečiek chodí v maximálne 20 minútových intervaloch mestský vlak, za cenu a čas, ktorý autom nemas šancu poraziť.

elnoell
autor
16. sep 2023

@haley7897 uplne suhlasim! Amici sa zubami nechtami drzia ich zastaralej ustavy, ktora im drzanie zbrani umoznuje

elnoell
autor
16. sep 2023

@simona20201309 Verim, ze pekne stvrte okolo BA su, ale zit na Slovensku si uz neviem predstavit, tiez je to tam pekne kocurkovo. Navyse chcem, aby sa deti ucili nemcinu

elnoell
autor
16. sep 2023

@vroni Dakujem za tieto informacie!!! Idem sa na tie mestecka mrknut