Chcem 5 detí za sebou

neviemodpoved
27. jún 2020

Ahojte. Ma dakto skusenost ako je to z retazovim porodom? No neviem to najst... Velmi chcem 5 deti za sebou.. Uz mam 27 rokov a len teraz sa mi narodila dcerka tak casu na zvis nemam a neviem co jak z papiermi a aka materska. Link alebo stranku... Alebo skusenost. Dakujem

miskooo1987
27. jún 2020

Si rómskeho etnika? , alebo žiješ v nejakej hladovej doline?
Lebo tieto viacdetné pudy súvisia s chudobou...

Keďže máš plán na 10 rokov, tak ti sú momentálne zákony a informácie na nič... zmenia sa niekoľko krát... a keď už chceš 5 deti, tak na to asi finančne máš, a môže ti byt jedno koľko pomimo dostaneš od štátu...

PS: mám 2 deti, veľmi dobrý plat IT experta, hypotéku na štvorizbak, a veru tretie si viem len horko ťažko predstaviť...

krisbar
27. jún 2020

@miskooo1987 kolko predsudkov v jednom komentari! Naco to bolo dobre. Ulavilo sa?

miskooo1987
27. jún 2020

@krisbar koľko ich bolo?

klarissa25
27. jún 2020

@neviemodpoved no ak sa ti uz narodilo dieta, tak ak by si mala narok na matersku uz by si ju dostavala.. Takze ziadna materska ale len rodicak o ktory treba poziadat na upsvar plus o rodinne pridavky a plus o prispevok pri narodeni dietata po 28 dnoch..a tych 5 deti by som si rychlo rozmyslela..

damtiporiti
27. jún 2020

A teraz pri tomto prvom materskú berieš? Lebo o tom silno pochybujem, v tom pripade budeš 15 rokov na rodičáku za 270 + na každé prídavky (do najbližšich volieb sa to samozrejme bude meniť) . Krásny život pred vami.

neviemodpoved
autor
27. jún 2020

Ako som uz spominala mam 27 a tych 7 rokov po skole odrobene🙂 Mam muza, dom, auto a prve dieta a niesom romka ale sk madarka.. Za to mi barz nejde gramatika a muza mam madara uz daaky ten cas sme v rakusku.. Nie pre peniaze ale pristup a okolie, krajina😁 tie deti chcem aj keby som nedostala ani kornu... Vies dakto chce bmv a velky dom a moderne saty... Ja ponosim aj muzove teplaaky perabame stari domcek a mam zdedene auto.. Ked budeme uz Viaceri chcem stare W.. Take to retro.. Co bde vediet utahnut nas karavan ktori uz mame.. Na rodinne vilety po Rakusku a Madarsku ziadne more a fotky na fb ten ani nemam 🙂 len ma zaujimalo kto ma osobnu skusenost alebo vie poradit kde to najdem aby som vedela kolko mam setrit... Mam sikovneho muza a myslim ze sa dokazeme financne postarat aj dobre vychovat 😁cakala som negativnu odpoved ved slovac sa nezapre

neviemodpoved
autor
27. jún 2020

@miskooo1987 no mam len sestru a vecinu rodiny mrtvu... Aj moj muz je z malinkej rodiny a sme skoro sami... Bolo by fajn ked uz sme sa rozhodly mat deti aby sme im doprialy rodinu... Zijem v Lannachu je to fest bohata dedinka neviem ci ju poznas... Muz je sefkuchar a ja som bola casnicka nikdy sme nemali ziadnu pozicku ani hipo ani nic.. Zijeme tak aby sme si aj odlozily a aj keby sme si mohlu hocico dovolit... Racej supnem peniazky dcerke na ucet a miesto lososa zrobim na obed cuketu a miesto predrazenej znacky si kupim daco na willhabene a som spokojna a netreba mi ani hipo na novy domcek.. Mi si pomalicky prerabame a uz je skoro hotovy 🤔neviem si predstavit ako zijete ked si nedovolis 3tie dieta ale tam ten losos na obed bude 😉

guiseppinka
27. jún 2020

@neviemodpoved ak zijes v rakusku, tak ti moze byt uplne jedno ake su slovenske zakony... A na stranke poistovne sa docitas, ze ak mas narok na wochengeld, tak v pripade retazoveho porodu sa rusia kbg, prechadzas na wchg a ten je vo vyske kbg. Ako to bude o nejake dalsir 2 3 roky si musis sledovat stranku bud arbeiterkammer alebo ministerstva...

miskooo1987
27. jún 2020

@neviemodpoved super, takze Maďarka v Rakúsku... údajne... tak na kedy Máriu sa na slovenskom fóre pýtaš na reťazovy pôrod? Koľko tu asi je rakúskych mamičiek aby ti odpovedali???

A žijem s hypotékou na stvorizbak v Bratislave... jedno dieťa začína mat svoje koníčky a záľuby... a tiež nemienim ich zaťažovať mojou existenciou na dôchodku, keď budú mat už vlastne rodiny, preto max 2 deti.... čím som si splnil záväzok udržania populácie, lebo z dvoch ľudí pokračujú dvaja... ak sa nejako nedopatrením podarí tretie, tak budis... ale chránime sa pred tým... akože 3este pochopím... ale niekoho kto plánuje rovno 5 a nemá na to (keďže zisťuje podmienky podpory...) tak to je socka, ktorá sa snaží čo najviac vycicia systém...

neviemodpoved
autor
27. jún 2020

@miskooo1987 z niekim kto rodinu berie ako
záväzok udržania populácie, sa nemam o com bavit... Pre mna je roduna svata.. Ale ty urcite po pracovnej dobe trtkas mlade zabky krire lakas na svojev nove auto na leasing.

marca12
27. jún 2020

@neviemodpoved nehnevaj sa,ale k takemuto vysmechu planujes viest aj deti? Ja ti fandim,nevidim dovod preco nemat 5 deti,ale ta tvoja uroven komunikacie je hrozna. Clovek musi vediet slusne odpovedat,aj ked donho kamenom hadzu. Kazdy sme ini. Niekto chce dopriat detom,zabezpecit ich materialne a niekto si na materialne veci nepotrpi a radsej zije
z lasky a zazitkov. Tak ako sa ty vysmievas z ludi,ktori maju hypo a auto na leasing,takisto sa oni cuduju nad tebou,ze uvazujes o 5 detoch. Obaja ste rovnaki,nemate si co vycitat. Len nerozumiem preco sa to nepytas na rakuskych forach,ked zijes v rakusku. My slovaci nevieme ako funguje ich system.

neviemodpoved
autor
27. jún 2020

@marca12 mas pravdu.. Sklzla som... Hanba mi 😔Lebo az tak ma to nezaujima zeby som to riesila ved nech je ako chce ja si za svojim stojim..

tosomja
27. jún 2020

@neviemodpoved aj ja chcem veľa detí 😁

miskooo1987
27. jún 2020

@neviemodpoved takze chceš 5 deti v zahraničí, a teda úplne zbytočne sa na podmienky pýtaš na slovenskom fóre... dufam že deti keď vyrastú budú mat aspoň o 30% vyššie IQ... lebo inak to je s nami zúfale....

katarinka89
27. jún 2020

@miskooo1987 akože čo si tým myslel? Ja čakám 5tie- a nie som rómska, nežijem v hlasovej doline a žijem síce skromnejšie ale šťastne. Deti sú všetky chcene, tak prosím neurazaj......

miskooo1987
27. jún 2020

@katarinka89 nechcem urážať všeobecne... ale ak niekto od začiatku uvažuje nad tým ako najviac vyťažiť zo systému, ako autor, tak je zjavne že deti chce pre peniaze... samozrejme 5 deti sa stať môže... ale nemyslím si že je to zodpovedne voči ním...

emka530
27. jún 2020

@miskooo1987 ja mam 5 deti, a co? Mame prácu, veľký dom, auto.. Ale keby schválili prídavky 50 eur, tak sa do práce po MD nevrátim 😜😀

neviemodpoved
autor
27. jún 2020

@miskooo1987 tema Rakusko... Len som sa opytala ci nema dakto skusenost... Tuna v teme Rakusko a je slovak.. Hladat na rakuskom fore slovenku z 5 detmi je hlupost.. . Na rakuskom fore sa budem pytat ked auslander to ma uplne inak. Je tiez hlupost... Ani neviem ako to je na sk... Tak aby som mala pribliznu predstavu... Keby som velmi chcela tam zavolam a opytam sa... Ale marne som si myslela ze najdem dakoho kto zmysla ako ja a da rady,.. Kazda korunka ide detom na sporiaci a neboj sa na starobu im neostaneme na krku uz mame kupene pozemky a ideme si za snom... Myslim ze moje IQ je celkom slusne a ked budu mat moje deti o 30% vecie tak urcite zmenia svet k lepsiemu.. Je mi luto ze nemas nic lepsie na praci ako navazat sa domna. Ty si zijes v Bratislave a ja v kludnej dedinke.. Ty v 4 izbovom bite na hipo.. Ja v dome ktory sme kupily za hotove a vlastnorucne prerabame... Myslim ze mame uplne ine priority a nemame sa o com bavit

cammille
27. jún 2020

@miskooo1987 kde si na to prisiel, ze viacdetne pudy suvisia s chudobou ? Och, tieto predsudky...
My mame 6 deti a teda chudobni ani zdaleka nie sme😊
@neviemodpoved poradit ti neviem, ale drzim palce, nech vam to vyjde😊 vella rodina je velke stastie😍

neviemodpoved
autor
27. jún 2020

@cammille dakujem. Ved nech to je ako chce 😁moj sen je mat veelku stastnu rodinu

maminuska
27. jún 2020

@miskooo1987 no to je také ..že slovenské 🙂. Viac ako -2-3 deti a hneď minoritné etnikum a hladová dolina. Ja mám detí 5 , žijem hodinu a pol po dialnici od Bratislavy , mám veľký trojpodlažný dom , pár aut , deti mi chodia do súkromných zariadení a predstav si že jeden syn mi študuje na vysokej , ktorú mu financujem . Takže nepaušalizuj , ronako můžem ja povedať že ten kto má 2 deti je neschopný uživiť viac , Každý má toĹko detí na koľko si trúfa , to že si si ty trúfol na dve ťa nijako viac nerobí zodpovedným , skor len si poukázal na svoje limity ako v oblasti finančnej tak osobnej .

neviemodpoved
autor
27. jún 2020

@miskooo1987 od zaciatku uvazuje ako najviac vytazit zo systemu akoze ja...??? Ty si precital vobec daco z toho co som pisala? Mam 27 a cim skorej chcem deti lebo vysim vekom hrozia komplikacie.. 5 rokov som mala skolu +brigady aby som necicala rodicov a 7 robim 😂😂😂😂 5deti sa stat moze ale neni to zodpovedne???
. Mam dokonaleho muza z ktorim sa vo vsetkom zhodneme a vieme dat tolko lasky aj 5tim detom... Aj zabezpecit... Stale nechapem preco vyciciavam system... To akoze 37rocna uz neppojdem do prace???? Mat deti pre peniaze???? 😂Asi sa o financie stara tvoja polovicka lebo dieta je drahy luxus... na prispevky nemame narok lebo muz dobre zaraba a ani ja som nezarabala zle... Su tu dost prisne opatrenia a musis dost vela veci splnat.. Takze teoria ist rodit do rakuska lebo nechcem chodit do prace ti barz nema na com stat

skumavka
27. jún 2020

@miskooo1987 vies ako sa vravi, bohaty nie je ten co ma vela, ale ten co k zivotu potrebuje málo (materiálneho).
Mozno aj v tejto vete hladaj odvahu ludi, mat viac ako 2 deti. Ale mimo toho, osobne poznam 3 viacdetne rodiny a ani jedna nespadá do kategorie chudobných. Ja mam deti 3 a stvrte čakám, tiež sa neradim medzi chudobné či nevzdelane socky, som lekarka a nie som jediná. Zit sa dá aj inak, nez ako ti diktuje "systém ".

lolazmola
27. jún 2020

@miskooo1987 baby ti už všetko napísali a mne je ta fakt ľúto ze sa takto obmedzené pozeráš na svet

@neviemodpoved vôbec by som na neho nereagovala kto nechce nepochopí nikdy a bude stále obmielat len svoj obmedzený pohľad

mironka
27. jún 2020

@skumavka aj ja cakam stvrte....a pocuvam reakcie typu: jaaj,tak ty uz len doma budes,uz ani do roboty nepojdes....alebo jaaaaj,vobec ti nezavidim,ja ledva zvladam dve....nechapem,preco ma treba lutovat,len preto,ze oni si stanovili 2 deti ako normu?...len niektori ludia maju pocit,ze moje deti su vecou uplnej naahody...ja nie som povinna spovedat sa im,ci boli v plane atd. Normalne mam tlaky z toho.

matapo
28. jún 2020

...ja som tiez chcela 5, je to pekna predsatava takej velkej rodiny. mam 3 ale je mi obcas tazko ze nemozem sa kazdemu individualne venovat tolko kolko by som chcela, pri piatich by to bolo este horsie, takze uz radsej ani stvrte. Kazde male dieta potrebuje mamu velmi takze kym je malicke odsuvaju sa trochu tie starsie, ale aj oni potrebuju a velmi a mama je len jedna nerozkraja sa. Snazim sa robit s detmi vsetko spolu, nikoho neukracovat, budovat ich vztah k sebe, snazim sa venovat aj kazdemu zvlast podla ich individualnych potrieb a aj tak si vycitam ze by ma potrebovali viac, viac tak osamote, dcera ma 7 ale velmi radi si spravime damsku jazdu, miluje to a ja nemam kedy s nou castejsie, som rada ak spravime 1x do tyzdna, syn miluje spolocenske dlhe hry, dcera nie, snazim sa s nim si aspon 2-3x do tyzdna vecer zahrat ale stravime pri tom nikolko hodin na ukor dalsich deti, najmladsi sa chce hrajkat po svojom so mnou, citat si, pozerat obrazky, chodit do parku, jemu sa venujem doobeda lebo som este na rodicovskej s nim takze doobeda mam len jeho, poobede sa snazime spolu vsetkci do parku, kolobezky, bicykle,...ale zas syn ma vacsiu vydrz s nim musim na bicykel aj samana dlhsie narocnejsie trate, lebo sttani nam nestihaju a sameho ho nepustim este. Zaplavat si chodime spolu tiez aspon 1x do tyzdna. Pri tom maju aj svoje kruzky dcera tanecnu, syn futbal, ale stale potrebuju travit cas aj s mamou. Poviem Ti ze som unavena jak to, varim po nociach, upratujem len po nociach (alebo upatujeme spolu, ale to ma daleko od riadneho upratania 🙂) sebe sa venujem len po nociach, snazim sa im dat vsetko a aj tak mam vycitky ze by otrebovali viac mamy. Uteka mi cas a ja si uvedomujem ze rastu a zachvilu ma uz potrebovat nebudu, lebo dalsich 10 rokov prejde tak rychlo ze az. vela krat si uvedomujem ze narodenim najmladsieho surodenca sa im zivot zmenil, ze sme mohli mat na seba viac casu a teraz nam ho zcasti berie aj maly surodenec, vsetkych mam ale rada, vdacna som za kazde a vsetkym a snazim byt dobrou mamou a kazdemu dat co potrebuje. Milujem vsetky spolocne chvile, vsetky vylety, vikendy patria turistike a cestovaniu, nemam problem ich vziat na predlzeny vikend do Pariza, Londina,...kdekolvek, uzivame si to, milujem vsetky spolocne dovolenky ci zimne ci letne, deti sa maju dobre, nic im nechyba, maju vsetko, v pohode by sme vychovali a dopriali vsetko aj stvrtemu aj piatemu financne zabezpeceni sme. Ale s dalsim dietatom by to bolo zas len tazsie v tom smere ze s kazdym babatkom by som ja mala menej casu na tie strasie a to urcite nechcem. Tie tri su uz hranica kedy som ja schopna venovat sa im naplno spolu, mat ako taky cas venovat sa im individualne a dokazat venovat aspon chvilu casu aj sebe. takze pozeraj na to aj z tohto hladiska, nie je vsetko len kopa deti a mat z nich takych samorastov. jasne zvladli by ste to, v minulosti to bolo tiez normalne a deti si v rodinach pomahali, ale je to na ukor tych deti, ich zalub, ich volneho casu, casu straveneho s mamou. Tento tyden som stretla v parku mamicku so 4 detmi, najstarie malo len cerstvych 5 a najmladsie 3 mesiace. Deti sa hrali, najmladsie v kociku, mamicka stihala v pohode chvilu nieco pozerat na telefone a aj podriemat na lavicke. Tri dievcatka sa hrali spolu, resp. pri sebe, to najmensie z nich malo 1,5 roka, ledva chodilo ale vyliezlo snad vsade, ja som len trpla odkial spadne, ja svojho o rok starsieho sprevadzam snad na vsetkych nebezpecnejsich prelizkach. Samozrejma spadlo so smyklavky zo schodov dolu hlavou, chvilu poplakalo, starsia trojrocna setricka ho zdvihla zo zeme, mamicka mu len zakricala to nic a hralo sa dalej a lozilo dalej, prebehlo nam po pred hojdacku na ktorej sa hojdal moj syn, hojdacku som jak o dusu zastavila v poslednej chvili snad cm od jeho hlavy, nedalo pozor, ale ani mamicka, pri tom bola to dobra matka, tie deti boli vychovane, pekne sa spolu hrali, aj som s nou pokecala chvilu, bola unavena, cela taka spomalena niet sa co cudovat 4 taketo male deti daju zabrat a zial su to samorasty, opatruj sa ako vies, pomoz si ako vies, nemala na ne cas sa im venovat, ale aj keby neviem ako chcela tak sa to skratka neda lebo sa clovek nerozkraja, potom krmila to babatko, jedna plakala ze sa chce hojdat dalsie dve sa stihli pobit o lopatku, no su to deti normalne vsetko ale zena len jedna. To su chudence tie deti, lebo nemaju mamu len pre seba a to ani na chvilocku.

guiseppinka
28. jún 2020

@neviemodpoved nie, ako auslander to nemas ine ako domaci... To co je za blbost. Pokial zijes v at, pracujes v at, tak mas take iste prava a povinnosti ako domaci. Jedine, co ine, tak je to, ze pokial dieta nezije v at, tak su pridavky na neho kratene. Za to je at na sude, lebo ostatne krajiny to povazuju za diskriminacane. A Kym porodis 5.dieta, tak sa ti moze vsetko zmenit.

danica2711
28. jún 2020

@matapo Skvelý príspevok! Toto je zmysel výroku "dať deťom všetko, čo potrebujú" - nie len materiálne (aj keď ani to nie je zas tak ceeelkom nepodstatné), ale čo sa týka lásky a venovaného času. A tam má každý rodič svoje prirodzené limity. Ty si určite skvelá matka, pretože vieš, o čom to je

vroni
28. jún 2020

@neviemodpoved, vymyslene to máš pekne, realizovateľné to ale veľmi nebude. 5 deti po sebe je síce technický možné, ale čo to urobí s telom (mam na mysli fyzické vyčerpanie tela a nie pokazenu postavu) a aj psychikou radšej vedieť nechcem. Kvalita starostlivosti o päť maličkých deti bude tiež kdesi dosť nízko (deň nenatiahnes ani keby si bola Chuck Norris, stále bude mať len 24 hodin). Nárok na rodičak a prídavky mat budeš, o tom potom, ale čo keď rodičak skončí, potom bude čo? Pôjdeš do prace? V Rakúsku? A deti das kam? Otvoríš v Lannachu jasle? Pokiaľ viem, žiadne tam nie sú. A škôlka (ak vôbec tak dlho otvorená je), je maximálne do piatej. Kam das tie deti potom? Tie deti budú rásť a ich nároky sa budú zvyšovať. Nie preto, lebo budu rozmaznané, ale tie nároky budú na nich kladené. Škola očakáva, že ma každé dieťa svoj počítač, že absolvuje školské výlety, že sa niektoré pomôcky do školy dokupujú a sú to celkom palky. Poobzeraj sa trochu, čo stojí školské dieťa. A vynasob piatimi. A potom rátaj, či je to reálne ci nie. Rodinné prídavky ti budu stačiť tak na dva týždne na stravu.

maminuska
28. jún 2020

@matapo ja mám napríklad na toto iný pohľad. Dať deťo všetko ani po materiálnej ani po citovej stránke nie je v poriadku . Deti musia zažiť aj pocit frustrácie a pomocť si sami. Rodič je ten čo dozerá ,usmerńuje zasahuje v prípade odklonu z noriem a nie kamarát s ktorým dieťa bude tráviť hodiny času . Každý má mať svoj svet ktoré sa vzájmne prelínajú a dopĺňajú . Vedieť počkať, vedieť že som v poradí je skor k úžitku pre budúci život ako na škodu . U mňa je doležité to, že deti vedia , že mama je tu v prípade problému, že neexistuje nič čo by mi nemohli povedať . Deti sú súčasťou rodiny aby v nej žili , vzájomne vytvárali vazby medzi sebou , rodičmi , učili sa pozorovaním a aj na vlastných pádoch a chybách . Až keď je ten problém priťažký , je tu mama a otec. Ja som včera bola na nákupoch s 11 ročnou dcérou , pokúpili sme čo sme mali pre ňu , dali si zmrzku , pizu , užili si pekné chvíle a teda ja netrpím výčitkami že to je raz za čas a o to peknejšie ako keby to bolo každý týždeň . Ráno mi do postele priniesla kávu 6 ročná dcérka , aj ju spravila , vyčistili sme klietku pre morčatá , skecli o posledných dňoch v školke , 11 ročnú som odviezla na atletické preteky , 2,5 ročný teraz vstal . Staršie deti už majú svet . Deti sa prispůsobujú rodine a nie rodina deťom , ak to to je naopak prináša to do budúcna len problémy.