Kreativita a neschopnosť niečo vymyslieť

25. júl 2024

Dobrý večer, je mi to tu trošku blbe písať alebo skôr divné písať každopádne pracujem už pár rokov ako grafik a mimo práce sa venujem rôznym ostatným umeleckým cinnostiam hlavne maľbe. Vždy ma to napĺňalo a robil som to rád. V poslednej dobe som toho mal ale veľa tak som maľbu a kresbu dosť zanedbal a teraz keď sa k tomu snažím vrátiť tak absolútne nulové nápady. Nič akoby som úplne stratil všetky tie skúsenosti a zručnosti čo som predtým mal. Najviac ma štve ale celkovo tá kreativita a neschopnosť niečo vymyslieť. Už to mám takto asi mesiac a zatiaľ som na nič neprišiel absolútne neviem kde začať čo tvoriť. Tak posledné dni iba maľujem a kreslím podľa živého modela alebo podobne nič s nejakou myšlienkou. Ja viem že tu asi nie je veľa umelcov ale predsa len to skúsim. Čo mám robiť aby som mal naspäť také to myslenie aké som mal predtým aby som dokázal ďalej dvoriť?

hederamonstera
25. júl 2024

Cim viac na to budes tlacit, tym horsie to bude. Skus to prijat a nechat tomu volny priebeh, robit doodling, skusit iny umelecky styl alebo nastroj, alebo chvilku to nechat tak. Myslim ze na youtube najdes k tejto teme vela odporucani

viestta
25. júl 2024

trpezlivo cakat kym ta zas pride kopnut múza

zeldia
25. júl 2024

Vies čo ti poviem, je jednoducho teplo. A ešte mozgová hmla (pozri net). Som úplne vyfľusnutá, ale viem že o dva týždňe keď toto peklo s 30+ C skončí bude to lepšie. Tešim sa na jeseň na černice, broskyne a hrozno a na to že tvorivosť príde ruka v ruke s krásnou jeseňou.

zbruna
25. júl 2024

Čo sa týka tvojej práce grafika, tam tá tvorivosť je alebo robíš skôr niečo viac “mechanické”? Čo si predtým maľoval v rámci voľnej tvorby? Aké témy? Mňa vždy vedeli “nabudiť” niektoré knihy o umení, s dielami výtvarníkov, ktorých mám rada.

autor
25. júl 2024

@zbruna ja už som skúšal takmer všetko dokonca som začal počúvať podcasty s rôznymi umelcami a nič. Čo sa týka práce tak aj tam mám väcsie problémy ako predtým ale tam to nie je moc o kreativite teda ako kedy ale väcsinou nie. Zákazník príde s nejakou prosbou napr. vytvoriť logo a väcsinou napíše ako presne to chce mať cize tam ani moc priestor na "vyjadrenie sa " nie je

zbruna
25. júl 2024

A predtým, keď ti to šlo lepšie, si sa venoval akým témam?

autor
25. júl 2024

@zbruna väcsinou rodine a pocitoch občas to bolo aj o spoločnosti a trošku váznejsich temach

zbruna
25. júl 2024

Dajú sa vidieť aj ukážky tvojich prác niekde na webe? Prípadne tvoje portfólio? Kľudne môžeš linku do IP.

danica2711
26. júl 2024

netlač na pílu, inšpirácia musí prísť sama od seba. Ja si tiež kreslím a maľujem a vyrábam všelijaké kreatívne somarinky pre seba a svojich najbližších a tiež mávam zúfalo "suché" obdobia. Keď potom príde tvorivé obdobie, tak vyrábam napr. vianočné darčeky v septembri, pretože viem, že to musím využiť, lebo sa môže stať, že inšpirácia už do Vianoc nepríde... Moji najbližší totiž odo mňa vždy chcú handmade výrobky, takže niečo vytvoriť "musím"

autor
26. júl 2024

@danica2711 to chápem blbe je že mňa to práveže dost tlačí keďže mám mať niekoľko výstav kde som chcel práve ukázať aj svoju aktuálnu tvorbu

zbruna
26. júl 2024

Videla som pár takýchto výstav, kde boli veci dorábané "narýchlo", a teda bolo to vidieť. Osobne by som radšej riešila posun termínu / odloženie výstavy, ako dorábať veci takto nasilu...

jankafresova
19. sep 2024

skús robiť niečo nové, vystav myseľ novým vnemom. choď na pekné miesta, kde si ešte nebol. Jaskyna, hory, pláž, múzeum kinematografie...

Skúmanie obrázkov Google alebo Pinterestu môže byť obrovským úlomkom času alebo skvelým zdrojom inšpirácie. Keďže výsledky vyhľadávania Google sú také rozsiahle, akt vyhľadávania vás núti vyjadriť slovami presne to, čo sa snažíš vyjadriť.

začni bezozmyslu písať všetko čo ti napadne. kresli jednu vec zadruhou, 3 minuty v kuse, len tak, bez premýšlania.

zjedz nové jedlo ktoré si ešte nikdy nejedol.

čmáraj aj len perom, bezozmyslu kresli domčeky,zvieratká, slučky...

chodievaj denne inými chodníkmi a cestami do práce, do obchodu, novými.

skús urobiť uplne nový recept, aj ked to nevyjde , no a čo. placka s medom a arašidovým maslom? čokolvek, čo ti napadne....

urob pár minut monotonnu robotu, nonstop krájaj uhorky napríklad - aj vtedy príde nápad.

zapíš náhodné blbosti čo ti napadajú pri prechádzke, hocijaké. a nakresli ich.

sleduj chvílu niečo smutné, ak sa dá, niečo, čo ťa rozčúli a dá ti chuť umením vyjadriť tú nespravodlivosť alebo bezmocnosť.