Ahojte malujem na oblečenie a farby na textil sú celkom drahé. Nedavno som počula, že stáčí pridať do napriklad klasických akryliek tajnú prísadu a oblečenie sa bude mocť aj prať ako pri farbe na textíl. Prosím viete niečo ?
Po prípade nejaká ingrediencia čo Vám pripadá racionalna, že by sa mohla pridať? A k tomu každá rada pri malovaní na textíl mi pomôže som začiatočník.
Ďakujem krásne predom :o)
ooo tak to sa mi teda nejakosi nevidi
Sorry, asi dosť po funuse reagujem, ale ak by to bolo aktuálne, prípadne pomohlo niekomu: moja dcéra - výtvarníčka bežne maľuje na textil akrylom. Na záver zafixuje voskom a celé to prežehlí cez papier na pečenie.
@monao jejda.., prepáááč prosím, úprimne sa priznávam - úplne som bola v tom, že som sem ten postup už napísala! 😯 Božinku...! ja som ale pako! 😨 Takže... okamžitá náprava:
1/ Na textil treba maľovať radšej redšími akrylkami, ale s dobrou pigmentáciou. Ak sú moc husté, rozriediť trochu vodou. Totiž pointa je v tom, aby tie farby vsiakli do vlákien textilu. Ak sú farby príliš husté, nevsiaknu, ale spravia na povrchu akoby "škrupinku", ktorá ľúbi veľmi skoro praskať. Ak sú slabo pigmentované, neukáže obrázok pekne, pretože slabý pigment nedokáže dobre prekryť pôvodnú farbu látky.
2/ ak plánuješ maľovať na viacvrstvový kus oblečenia, vrchnú (maľovanú) vrstvu treba podložiť bavlnenou plienkou, utierkou (alebo niečím podobným) a papierom na pečenie. Prebytočný priesak sa tým pádom vpije do plienky a nebude sa rozlievať (rozpíjať) do okolitých farieb. Zároveň pečiaci papier zabezpečí, že ti farba nepresiakne až na ďalšiu vrstvu maľovaného oblečenia.
3/ ak maľuješ nejaký ohraničený kus (napr. ako dcéra maľovala tie zadné vrecká), treba si ich naokolo oblepiť maskovacou páskou, lebo keď náhodou zájdeš štetcom mimo, už to len veľmi ťažko vyperieš.
4/ po dokončení obrázku je potrebné nechať ho poriadne vyschnúť - kľudne aj 2-3 dni.
5/ obrázok sa napokon fixuje voskom - obyčajnou (najlepšie čajovou) sviečkou - ale bacha, nesmie to byť taká tá "nestekajúca" sviečka, ale obyčajná. Sviečku normálne vybrať z toho hliníka a rovnomerne ňou popretierať celý obrázok. Vrstva má byť len jemná, lebo hrubá by jednak praskala a jednak mohla zničiť aj obrázok (proste by zliezol vosk aj s farbou).
6/ Následne zažehliť cez pečiaci papier - s tým, že opäť, ak je látka dvoj- alebo viacvrstvová, treba dať jeden papier aj pod látku s obrázkom. Druhý papier na obrázok a prežehliť žehličkou nastavenou max. na 3 (ideálne medzi 2-3, ale závisí aj od látky). Vosk sa tým pádom roztopí a vpije do obrázku (fakticky do textilu), čím ho zafixuje.
7/ Prať najlepšie otočené na ruby a max. na 40°C.
Ak je tento postup celý dodržaný, vydrží obrázok aj niekoľko rokov, zvláda pracie prášky, žmýchanie, a samozrejme aj bežné nosenie.
Veľa šťastia a kreativity prajem! 😀 A ešte raz prepáč prosím za ten delay. 🙏
@janne318 ďakujem za presnu definiciu a snahu velmi pekne pomohlo mi moc posledná otázka je ako sa vosk rozlieva tak aby na oblečení nevznikli nerovnomerností a aby bol rozliatý rovno? Pretože vosk schne velmi velmi rýchlo.
Alebo sa to vyrovná plocha až po zažehlení?
Ďakujem ešte raz ;o)
Akrylove? To mi pride ako dost hlupost, tie sa ti praveze najskor roztecu ked to hodis do pracky