Výpočet z chemických vzorcov

obcan5
4. jan 2024

Dobrý deň, prosím vás, neviem si rady s jednou úlohou do školy.
Potreboval by som zistiť: Koľko mililitrov 20% kyseliny chlorovodíkovej (HCl) (p=1,098 g.cm-3) je treba k reakcii s 1g oxidu zinočnatého (ZnO)?

ďakujem za odpovede, som už zúfalý.

macekovam
4. jan 2024

@obcan5 a vzorec nemáš?

obcan5
autor
4. jan 2024

Nemám, viem len že toto by mala byť rovnica podľa ktorej by som to mal počítať ZnO + 2HCl → ZnCl2 + H2O

mikadooo
4. jan 2024

@obcan5 ahoj, neviem, či dobre rozmýšľam, priznám sa, že chémia mi moc nešla 🤭. Ale čisto matematicky: mám 1g zno. Ku každému 1g zno potrebujem 2g (stopercentnej) hcl. Keďže však hcl je len 20%, tzn. 0,20 hcl je v jednom grame danej látky, ktorú v zadaní nazvali "20%ná HCl"). Tak vlastne potrebujem 5x viac, aby som dostala 1gram 100% hcl, ktorý bude plávať vo zvyšných 4g niečoho... Čiže mne to vychádza, že dokopy bude treba 10g tej 20%nej kyseliny k jednému gramu zno. A teraz počkám, ako ma nejaký chemik zruší 🤭.

janpo
4. jan 2024
macekovam
4. jan 2024

@obcan5 a výsledok vieš?

obcan5
autor
4. jan 2024

@mikadooo ďakujem za pomoc ale toto asi nebude správne.

obcan5
autor
4. jan 2024

@janpo ďakujem pekne, to bolo rýchle, ja sa s tým trápim už pár dní, skúšal som aj umelú inteligenciu ale na každej stránke vyšiel iný výsledok :D

misa_3
4. jan 2024

@janpo teraz seriozne. Ake povolanie treba mat, aby som ako dospela musela toto vediet? Klobuk dolu

obcan5
autor
4. jan 2024

@macekovam výsledok neviem, verím že janpo je znalý a jeho výsledok je správny 🙂

janpo
4. jan 2024

@obcan5 Musím svoju odpoveď opraviť. Dcéra robila olympiádu a pamätala som si, že tam bol ešte jeden krok, preto som pohľadala literatúru a treba najprv určiť hmotnosť roztoku 20%HCl až následne s pomocou hustoty vypočítať objem tejto kyseliny. Dúfam, že teraz to už bude správne.

macekovam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz