Výber vysokej školy

wwpela
22. sep 2023

Máte niekto prosím skúsenosti so štúdiom sinologie? Veľmi ma tento odbor láka a zaujíma aj by ma to bavilo len sa bojím že by som sa neuplatnila lebo nie je to moc známy odbor? Uživí ma to štúdium raz respektíve ak to máte vyštudované čo robíte?
Ďakujem

lucik194
22. sep 2023

za mna sa s tym je sanca uplatnit, ale rozhodne nie na SLovensku

rataj s tym, ze urcite treba minimalne 2-3 x vycestovat pocas studia cez erazmus (minimalne 1-2 v ramci EU na inu univerzitu, kde sa sinologia studuje), co je este v pohode, ale potom minimalne na 2-3 semestre do ciny a to teda nebude lacne......

ak ta to laka, chod, sny si treba plnit, obsem co som pozerala, rozhodne to nie je lahke studium

melanta
22. sep 2023

Už sú nejaké pracoviská aj u nás, ktoré sa zaoberajú sinológiou. Prípadne môžeš učiť. Ale tiež vidím uplatenie skôr v zahraničí a taktiež súhlasím s tým, že toto je štúdium ideálne na to, aby si tam využila erazmus prípadne inú formu štúdia mimo SR počas školy. Ak je toto pre teba v poriadku, bavia ťa jazyky a vieš si predstaviť pôsobiť v zahraničí, tak choď do toho. Veľa ľudí sa neuplatní nie preto, že nie je možnosť sa uplatniť. Ale preto, že proste nie sú dobrí, nie sú dostatočne pre problematiku nadšení a neovládajú kvalitne jazyky.

wwpela
autor
22. sep 2023

So zahraničím nemám vôbec problém sama plánujem po strednej cez tie ,,dlhšie” prázdniny ísť pracovať do zahraničia skôr sa mamina boji že si vyberiem školu ktorá ma raz neuživí, ktorá bude zbytočná keď prídem na pohovor že hm mam sinologiu studovanu a bojím sa ze to nemá perspektívu, lebo jedna strana je vybrať si niečo čo ma baví a druha niečo čo ma uživí do budúcna

melanta
22. sep 2023

@wwpela ach, vieš koľko ľudí je úspešných a dobre zarábajúcich (chápem maminu, že jej ide aj o tento aspekt) a robia niečo úplne iné, ako vyštudovali? To, že vyštuduješ čokoľvek neznamená, že pritom budeš musieť ostať. Vždy môžeš ísť robiť čokoľvek iné, čo budeš chcieť. Na druhej strane, ak budeš chcieť robiť sinológiu, tak bez vzdelania do nepôjde. Tiež som chcela, aby dcéra išla smerom, ktorý ju bude baviť a dobre ju aj uživí. Takže maminu chápem. Ale konečné rozhodnutie som nechala na dcéru, rozhodla sa študovať to, čo ona uznala a dobre urobila. Takže maminu si vypočuj, zváž, ale rozhodnutie urob sama za seba. Aby si raz neľutovala, že si neštudovala niečo, čo si chcela. Je a bude to tvoj život.

ibrunova
22. sep 2023

Ja som bola kedysi na prijímačkách, ale nevzali ma, bolo tam mrte ľudí.

milanemila
22. sep 2023

@wwpela za mna je to zaujimave ako konicek 🤷🏼‍♀️ vyuzitie v praxi ak chces ostat na skole ucit alebo na SAVke alebo ma este napada nejaly consulting pre firmy co chcu obchodovat s Cinou, kedze ich business styk je velmi specificky (vychadza aj z ich kultury) alebo mozno by si sa priamo mohla v takej firme zamestnas mozno ako salesacka.
Ak mas naozaj pocit, ze toto je to co ta bude najviac bavit, tak chod do toho. Lepsie je byt super v specifickom obore ako napriklad byt 358 priemerny absolvent v rocniku na ekonomickej 🤷🏼‍♀️

zuzinabila
22. sep 2023

@wwpela nestudovala som, ale zila som s takymi na intraku🙂od rana do rana precvicovali znaky, nonstop.velmi,velmi tazke studium. v danom rocniku skoncila jedina osoba cele studium a ano, uplatnila sa, myslim, ze zije dokonca v Číne. a pobyt v Číne mali počas štúdia povinný.

wwpela
autor
1. okt 2023

No nakoniec na ten školský rok sinologiu neotvárajú ale rozhodla som sa pre japonologiu rodičia ma v tom podporili Japonsko je perspektívnejšie a mala by som aj lepšie uplatnenie nez v Čine a jazyk je o niečo jednoduchší 😁