Výber strednej školy

15. okt 2024

Ahojte, môj syn je v 9. ročníku a priniesol domov tlačivo na výber strednej školy. Má napísať 3 školy, no on má už dlhodobo vybranú jednu vysnívanú školu - dopravnú. Keď boli s triedou na stretnutí s pracovníčkou, ktorá im mala poradiť, akú školu si vybrať, bol chorý. Čo sa týka známok, tak matematika, slovenčina mu zatiaľ priemer vychádza medzi 2-3, ostatné predmety medzi 1-2. On si tam chce napísať úplne od veci školy, napr. buchol, že "zdravotná" a "kuchár-čašník" a že sa bude modliť, že spraví skúšky na dopravnú. Ale ak sa mu to náhodou nepodarí, nechcem, aby študoval 4 roky na škole, na ktorú ani nechcel ísť. Ako mu pomôcť vybrať strednú školu?

saadve
15. okt 2024

Dohodni si stretnutie s výchovným poradcom na škole. Určite má prehľad o stredných školách a vie poradiť.... Alebo si môže syn na prihlášku napísať dopravnú ale v inom meste.

vevebono
15. okt 2024

Tak napríklad ja mam zle skúsenosti s poradcom. Chalan má jasnú predstavu, že ide na BOZP a ona mu povedala, ze máš na viac, výber si gymnázium. A pritom gymnázium ani len neuvažuje a hlavne nechce. Takže poradila mu síce, ale totálne odveci

heleninamama
15. okt 2024

Veď chlapec si už vybral. Nech si dá obe prihlášky na rovnakú školu, len na dva rôzne odbory. Zvýši si tým šancu na prijatie a v najhoršom prípade - ak sa nedostane na vysnívaný odbor - je zmena odboru v rámci školy, kde už je prijatý, oveľa jednoduchšia, ako prestup z jednej školy na druhú školu.

kikusenka1
15. okt 2024

Ja neviem ako to funguje teraz ale my sme mali v škole na nástenke pri riaditeľni papiere kde sú všetky školy v kraji. Alebo len v okolí. Už presne neviem. Ja som si tiež vybrala školu ktorá ma absolútne nebavila a v živote nikdy by som to nerobila... ja som chcela ísť na pedagogiku ale rodicia ze nie. Ze nebudem toľko cestovať (cca hodina busom) a veru teraz mam skoro 40 a stále som naklonená k tej pedagogike. A je to povinne napísať si tam tie 3 školy? Ja som mala len tu jednu na ktorú má vzali dokonca bez prijimaciek

negymama
15. okt 2024

tak nech si da dalsie skolz zeleznicnu a automobilovu, to je tiez doprava.

andrejka1974
15. okt 2024

Však nech skúsi podobne odbory ako na tej dopravnej môže skúsiť automobilku alebo niečo podobne s autami dopravou a všetky školy nájdeš na stránke nucem ináč môže si dať dve školy s talentovaní a dve školy bez talentovanej ja mám deviatacku takže nás to tiež čaká ona ma vysnívanú kynológiu alebo robiť sbs a ďalšie sme dali kadernícky a športová škola na športovú a sbs robí len talentovky a kynológiu biológia a sj a za kadernícky robí sj a mat a to nám matematika nejde takže sme výber dali menší

estellas
15. okt 2024

Veď nech si dá podobný odbor, dopravnú školu v inom meste. To nemá význam si dávať niečo úplne iné, keď tam nechce ísť.

kacena4
15. okt 2024

nech si fa prihlasku na dopravnu a dva rozne odbory ak ho nevezmu na 1 tak hadam na 2 ano a v neskor mozete poziadat o preradenie

ninanikalova
15. okt 2024

Určite dať buď na dve rôzne dopravné školy alebo na jednu ale dať na dva odbory, viem že u nás sa robilo že keď sa človek dostal na školu a náhodou sa nedostal na ten odbor čo chcel tak sa v septembri ešte vedel prehodiť do toho odboru čo chcel, len musel byť na tej škole. Treba prezistiť priamo u nich ♥️

autor
16. okt 2024

ďakujem všetkým za rady, pomohli ste mi😘

bumerang45
16. okt 2024

ja som išiel na kuchára a milujem to tu
mám free jedlo !

lujza123
16. okt 2024

Ono je to vzdy tak, prvá škola kde fakt naozaj chce ist, druha kde by teoreticky tiez mohol a tie zvyšné dve cisto taktická stratégia kde sa pichnúť ak nic nevide a bude to tam ako tak znesiteľné

Teraz majú celkom smolu tieto silne ročníky, 09, 10, 11 pretože naozaj tých deti je velmi veľa. Bohužiaľ to nieje ani o tom co by chcel robit, co ho bavi a na co na talent ale skôr o tom kam sa dostane, či nebude zmätkovať na skúškach atd

Stredná škola aj tak neznamená ze to bude v skutočnosti robit. Aj tak to človek vie až v ovela neskoršom veku a pokiaľ ide o stredoškolské vzdelanie vzdy to vie dobehnúť aj ked sa v živote rozhodne inak ako ked to vyštudoval

Ináč mám dieťa na škole ktorú by si v živote nevybrala, dostala sa tam náhodou a nakoniec je celkom spokojna. Dotlačila som ju totižto už v 8 triede podať si prihlášku na bilingval, nech si vyskúša skúšky, stres atd aby to potom mala ľahšie v 9 tej triede. Spravila skúšky, dostala sa tam a už sme neriešili
Ja mám tak isto strednú na ktorú som neplánovala ist ani som poriadne nevedela o akú školu ide, chcela tam ist kamoska tak ze pôjdem ako podpora s ňou, robili sa talentovky čiže to bolo skôr než ostatne skoly v tom čase. Skúšky som spravila super a ked ma prijali už som bola rozhodnutá ze nastúpim. Pritom výtvarný odbor by som si nikdy sama nevybrala, u nás v rodine majú všetci VS a iná stredná ako gymnázium nepripadala v úvahu. Ja som sa našla v umeleckom smere, v škole aj v kariére a keby nieje tejto neplánovanej náhody tak ani neviem co všetko dokážem.

Podľa mňa ani povodne odveci škola nieje zlá. Pre niečo si to vybral, nejak to v ňom zarezonovalo ze co by ho asi bavilo.