Vreckové pre stredoškolákov

28. júl 2021

Aké veľké vreckové dávate vašim deťom.

deti95060810
28. júl 2021

15r slečna BUDE dostávať 10-15 e /týždeň

janinah
28. júl 2021

15r....má účet a kartu a dostáva kedy ako cca 30 mes.

veronice
28. júl 2021

Ja som uz ako stredoskolacka nedostavala ziadne pravidelne vreckove. Chodila som po brigadach vzdy ked sa dalo a ak som potrebovala na nieco co nepokryla moja vyplata tak sme predebatovali s nasimi a prispeli podla moznosti. Takto sa budem snazit viest aj nase deti. Ono si ten clovek inak vazi peniaze ked ich dostava pravidelne "len tak" a ked si ich zarobi 🙂
PS: mala som stastnu pubertu a strednu skolu, neubudlo zo mna ani mi nic nechybalo 🙂
PS2: tymto samozrejme neodsudzujem ze niekto dava vreckove... Keby si chcel niekto rypnut 😉

janinah
28. júl 2021

@veronice kedy si bola ss? Tej práce pre 15 - 18 je ako šafranu...

bozenka9532
28. júl 2021

Ja dávam deťom 15 a 18 100 eur mesačne každému,ale to majú už na všetko... či oblečenie, elektrotechnika,či výlet ak idú s kamošmi,posedenie atď.plus majú svoj príjem z brigády...
Majú svoj účet,kartu a sami si hospodária a sami si rozhodujú kedy a na čo minú...

elizabet173
28. júl 2021

@veronice Brigád je počas roka málo, ostávajú viac menej iba letné mesiace a o 15 ročné deti sa zase nepobijú. Ja som tiež chodila po brigádach od 15, môj syn detto. Ale za brigádu dostane dieťa peniaze jednorazovo, no pravidelný príjem mu dáva možnosť naučiť sa hospodáriť. Zo začiatku mu to treba ukázať, že sa časť sumy odloží, časť môže použiť na drobnosti, ale ak si jeden mesiac neminie, zostane mu viac. Potom sa môže rozhodnúť, či si viac dopraje, alebo kúpi niečo drahšie, alebo opäť odloží, učí sa plánovať.
@bozenka9532 100 eur aj na oblečenie aj na elektroniku a všetko ostatné na mesiac mi príde málo. Ak treba zimnú bundu a topánky a súčasne vypovie mobil, verím, že prispeješ.

luccija
28. júl 2021

@veronice teraz chodia deti dlhšie do školy a brigád je málo.Hlavne pre tých 15, 16 r
Kamarátka dáva 15 r 30 eur

bozenka9532
28. júl 2021

@elizabet173 ver tomu že nie, ešte sa tak nestalo...za prvé majú okrem tých 100 eúr od nás pravidelnú mesačnú výplatu, väčšiu ako im dám ja...plus 18 ročná aj cez leto ďalšiu jednorazovú brigádu za oveľa vyššiu sumu... taktiež dostávajú na narodeniny,meniny,za vysvedčenie,na Vianoce, Veľkú noc...a to nielen od nás... takže fakt im prispievať nemusím už na nič...lebo si to vedia už dobre zadelit kedy čo si môžu dovoliť kúpiť a majú aj slušne úspory.... takže od nás už nepotrebujú prispieť na nič...
Ale také auto to sme 18rocnej samozrejme kúpili...aj jej tankujeme a servisujeme....to jediné zatiaľ nefinancuje a samozrejme školu to financujeme komplet všetko....

luccija
28. júl 2021

@elizabet173 pise,že majú aj príjem z brigády, ale určite to bude viac čo im dáva to len tak vyzera...ja som tiež minule rozmýšľala, že okrem vreckového čo som ešte všetko platila a minula na dcéru a dosť zaujímavé sumy to boli.Clovek si to ani neuvedomuje tam kniha, tam u lekára očného 35 eur, ostrihanie, pizza ....a stále je málo🙂)

simsalabim
28. júl 2021

15r dcera -10€ tyzden.

leskovael
28. júl 2021

Odpovede tu dostaneš rôzne lebo je rozdiel co všetko si z vreckového ma dieťa platiť...Inak ja som brigádovala od 15tich popri škole kde som praxovala takže podla toho čo študuje si vie veľmi lahko nájsť pravidelnú brigádu a mat tak aj nejaký svoj pravidelný mesačný príjem (podľa mna je vreckové aj v takom prípade ok, to ze je dieťa šikovné je len super) ... Syn je ešte malý ale ako 15r mi príde už teraz malo keby som mu davala ale 10-15€/týždeň ked v takom veku chce ísť aj von, aj idu s kamarátmi do kina, sadnúť si na kofolu a podobné záležitosti. Ale tak všetko záleží kto ma ake pomery, aj koľko detí (je rozdiel dávať vreckové jednému dieťaťu a 3-4) a takisto majú pre každého peniaze inu váhu.

dollyzv
29. júl 2021

@elizabet173 100€ mesačne je málo? Veď to je do roka 1200€..plus peniaze z brigád...aké výdavky majú pubertiaci? Telefón si hádam nekupujú každý mesiac nový/ani tak rýchlo už nerastú aby každý mesiac potrebovali vymeniť celý šatník/botník..dieťa sa má naučiť s vreckovým hospodáriť,nie rozflakat a keď ho minie však čo mama kúpi,doloží,prispeje..

elizabet173
29. júl 2021

@bozenka9532 tú výplatu od vás si napísala až v ďalšom príspevku,
@dollyzv píše, že to je aj na oblečenie, pubertiak rastie, aspoň u nás to tak bolo, že na bunde kúpenej na jar, boli na jeseň krátke rukávy , topánky skončili pri veľkosti 47 a nemôže mať predsa jedny. Na všetko beriem že je v tom to oblečenie, obuv, topánky, potreby do školy, mobil, zubár, lístok do kina, vstupné na kúpalisko, zmrzlina.....ak platí otec na pubertiaka mesačne 100 eur, zdá sa to celému MK málo, mne tiež, teraz je to veľa? Ak by to bolo len vreckové, je to neúmerne veľa, ak je to na to, čo som popísala, je to málo. Brala som to tak, že rodičia okrem toho zabezpečujú už len stravu a bývanie, tak to bolo podané. O výplate sa písalo až v ďalšom príspevku. 15 ročný môže mať brigádu, aj nemusí, syn tiež mal, ale nie na bežné potreby, ale kúpil si napr,. bicykel, keď si našetril.

dievcacitajucelist
29. júl 2021

Môj 15 ročný syn má pravidelnú brigádu detto príjem...roznášanie letákov, vreckové nedostáva žiadne...pokiaľ niečo potrebuje "nad rámec" bežných veci kúpi si z brigády alebo peňazí čo dostal na sviatky...nesťažuje sa...celkom mu to stačí a má všetko čo potrebuje...

domisha02
29. júl 2021

10-15€ na týždeň

hettinka
29. júl 2021

Žiadne, peniaze dostávajú nepravidelne podľa potreby. Vždy nejaké majú, aj v peňaženke, aj úspory na ucte, ale nedávam im mesačne pravidelnú sumu.
Do školy mladšieho vozíme, staršia chodila vlakom zadarmo. Stravu v školskej jedálni platím, desiatu majú z domu, aj pitný režim. Do bufetu nejaké 1-2€ pri sebe vždy majú.
Čo potrebuju, im kúpime (aj dosť navyse, aj značkové veci). Tiež platíme krúžky, šport, dovolenky, výlety, ak idu do kina a podobne… takze nevidím dôvod dávať im pravidelne ďalšie peniaze.
Staršia už aj cez leto brigáduje, ale nemusí z finančných dôvodov, len chce.

belllinka
29. júl 2021

nedávam pravidelnú sumu mesačne. Vždy má niečo na karte, aj v peňaženke, občas ide s kamarátmi na pizzu, na zmrzlinu, vodu si kúpi. Keď vidím, že bezhlavo nerozhadzuje, tak ho nejako nelimitujem s presnou sumou na mesiac. Oblečko, ani elektroniku si nekupuje z "vreckového".

bozenka9532
29. júl 2021

@elizabet173 už v prvom príspevku som písala,že brigádujú...teda majú mesačný príjem... ktorý im ja vyplacam ,keďže tu robotu vykoná viac osôb a ja im potom rozpociatm kto koľko zarobil...
A samozrejme ako strava, škola, lekár aj auto to hradime my...
A áno pupertiaci rastú to máš pravdu....15 ročný syn za posledný 1,5roka už dva krát menil šatník...plus je športovec, čo je tiež finančné náročné... takže občas mu to vychádza ltt...ale ako som písala,okrem vreckového, brigády majú aj príjmy z narodenín,menin,Vianoc a iných sviatkov, takže sa vedia zariadiť tak ,aby im na všetko vyšlo plus,aby si aj odložili na horšie časy...

hettinka
29. júl 2021

@elizabet173 Ak rodič platí výživné 100€, je to malo, lebo z toho treba zaplatiť potrebné veci - byt, stravu, vzdelávanie, dopravu, oblečenie… a možno aj zo “vreckové” v nejakej forme.
Ale 100€ dávať vreckové na “rozhadzovanie” je veľa. Toľko na seba a svoju zábavu mesačne neminiem ani ja, čo zarábam.
Peniaze, ktoré dám deťom, aby si zaplatili stravu a šport, dopravu, učebnice atd nepovažujem za vreckové.
Vreckove sú podľa mna vyslovene peniaze na zábavu a veci navyse (ako napríklad 30. nepotrebné tričko, somariny z Pepco do izby, miniatúrna kabelka na nič, sponky a 20. ruz, dalsie lego, čipsy z bufetu, pizza s kamošmi atd) .

dollyzv
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dollyzv
29. júl 2021

Ja som nedostávala žiadne vreckové,občas som si vypýtala 1€ na Kofolu keď sme si išli sadnúť na terasu..našťastie zo mňa neubudlo 😂😂😂 a občas som mala nejaké peniaze zo sviatkov ktoré som dostala od rodiny..nakoľko sme bývali na dedine,a spoje do mesta úplne biedne,nemala som ani brigádu..ale zase ma to naučilo rýchlo sa postaviť na vlastné nohy ;) po maturite som sa skoro hneď zamestnala a hneď po skúšobnej dobe sme aj s vtedajším frajerom kúpili byt 😁 a oblečenie som mala niektoré kúsky ešte aj v 20ke čo som nosila ako 15rocna 😂

betulinka1
29. júl 2021

@hettinka Mne sa to s tým 100€ vreckovým práveže páči. Tu sa dieťa naučí hospodáriť a rozdeliť si peniaze na mesiac a rátať aj sem tam s nejakým oblečením. Reálne je to iba 25€ na týždeň ale dať mesačnú sumu naraz je super nápad. Pokiaľ si minieš máš smolu. Ešte keď si k tomu zarobia na brigáde, myslím si, že budú pripravení na život.

veronice
29. júl 2021

@janinah na strednu som chodila na gympel v BA 2004-2008. Preto vravim ze neodsudzujem ked niekto dava vreckove lebo nie kazdy byva v meste s tolkymi prilezitostami. A inak zacinala som predajom oriflame 🤣🤣 aj tak sa da 😁😁
@luccija ako dlhsie do skoly? Dlhsie vyucovanie? Dlhsie cestovanie?
@elizabet173 ano, suhlasim. Vediet hospodarit s pravidelnym prijmom je tiez dolezite vediet. Zial my sme neboli zrovna tak financne obdarena rodina ze mali rodicia pre nas dvoch pravidelne mesacne nejake vreckove navyse. Nikdy nam nic nechybalo, o to sa postarali, ale na vreckove uz proste neostalo. Tak sme sa podla toho zariadili. Co sme dostali hotovost na sviatky, to sme si odkladali a s tym sme hospodarili.... Aku velku radost mi spravila gitara ktoru som si kupila z nasetrenych penazi... 🙂

luccija
29. júl 2021

@veronice myslela som to tak, že brigádovať sa tuším môže až po skončení školskej dochádzky, takže dcéra bude mať v 9 r 15 rokov na jeseň a v prvom ročníku 16 kedy môže teda brigádovať?viem, že tam bol nejaký limit, že do konca prázdnin je ešte žiak ZŠ a nemôže mať brigady

0silvia0
29. júl 2021

@luccija tento rok bola nejaka novela, brigadovat mozu uz 15rocni:
https://www.finance.sk/184969-brigada-od-15-rok...

dievcacitajucelist
29. júl 2021

@luccija môj ma 15 a už brigáduje...

bozenka9532
29. júl 2021

@dievcacitajucelist uzatvorili ti už zmluvu na 15rocneho,lebo mne nechcú až od 16.

bozenka9532
29. júl 2021

@hettinka ono to nie je 100 eur na rozhadzovanie...ono majú presné zadefinované koľko na čo... koľko vreckové, koľko handry, koľko elektronika....ale v konečnom dôsledku si sami rozhodujú koľko na čo minú,ale výsledná suma na mesiac je 100 eur...je mesiac kedy viac rozflakaju s kamarátmi...kino, posedenie hlavne teraz v lete a cez prázdniny , niekedy zas prevyšujú handry,inokedy zas elektronika atď.
My sme si zvolili tento formát a nám to tak vyhovuje...lebo ja som za to,aby sa detí naučili hospodáriť čo najskôr...
Človek nikdy nevie kedy sa čo môže stať a takto budú pripravený na život....

bozenka9532
29. júl 2021

@betulinka1 presné o to nám šlo,aby sa naučili hospodáriť...a aby si vedeli zadelit peniaze...
Nie dostanem 100 a miniem...
Takto vedia,že treba aj topánky kúpiť,vetrovku, ponožky,či tričko,mikynu...mobil tiež nevydrží,notebook... dcéra zas tie svoje :kozmetiku a rôzne cacky...synator zas maniak na Pc...a nie všetko si môžu kúpiť keď si zmyslia...na veľa vecí si šetria aj mesiace...
A keďže brigádujú vedia si kúpené vecí aj vážiť...