Ústna maturita

bvintuham55
13. máj 2024

Ahojte
Chcela som sa spytat ako prebieha maturitna skúška
Viem ze mame 20 minút na prípravu
Ale ako to ide potom ?
Ako dlho trvá ? 20 minút ?
A je maturita z chémie ťažká ?

marci77
13. máj 2024

vytiahnes si cislo z osudia pri zelenom stole, tie otazky, co uz v ten den boli, uz nebudu (napr. z literatury) .....sme si zvykli povedat, ked niekto vysiel von, co presne mal

potom je cas na pripravu, nejakych tych 20minut, napises si na papier vsetko, co ta k tym temam napadne a co chces pred porotou povedat. Oni ti potom budu do toho skakat a pytat sa pripadne podotazky

jeden odpoveda, dalsi sa pripravuje (pripadne aj viaceri sa pripravuju)

chemia neviem, ale teda ziadna otazka nie je tazka, pokym ju ma student dobre nastudovanu....a potom su aj viac aj menej oblubene temy v ramci jednotlivych predmetov

drzim palce🍀

michaela789
13. máj 2024

Ja ešte dodám, že počas prípravy ku nám zvykol zabehnúť jeden z učiteľov a skontrolovať situáciu (či vieme, nevieme, nie sme si istí alebo nemáme ani šajnu 🙈). Ak sa dalo a bolo treba, nasmeroval nás nejakými barličkami. Vôbec nič strašné. Ak tam neprídeš s úplne vymazanou hlavou tak to bude len ľahšia verzia hocijakej skúšky na vysokej. Z chémie som nematurovala, nemala som na ňu hlavu už počas štúdia. Mala som biológiu a bola to prechádzka, v podstate diskusia o danej téme.

vkatush
13. máj 2024

Áno, 20 minút príprava a 20 minút odpovedáš.

Ja som maturovala z chémie, mala som 3 "okruhy". Teda 3 otázky, ale rozpísané (napríklad jedna otázka by bola charakterizuj lipidy, terpény a steroidy ako prírodné látky, vysvetli ich zloženie, štruktúru, vlastnosti biosyntézu a metabolizmus a poukáž na ich význam v živých sústavách.) A tak potom dostaneš ešte ďalšie 2 otázky. Zvykne to byť tak, že dve otázky sú rozsiahlejšie a jedna je taká krátka. Ak sa dá, dajú ti nejakú pomôcku k príprave a následne k odpovedi (napr štruktúra danej zlúčeniny).
Pri príprave zvykne prísť učiteľka sa opýtať, či ti je všetko jasné, či vieš, čo máš povedať, k čomu sa vyjadriť.
Prípravu si rob v bodoch, nie že od slova do slova budeš písať vety (aby si stíhala).