Trápenie sa s flautou

2. apr 2023

Ahojte, začala som chodiť na strednú pedagogickú školu a máme tam hru na flautu, čo mi absolútne nejde 🥺 Trenujem každý deň ale pri hraní mi to kvili, neviem správne dýchať, najhoršie je to keď hráme po jednom pred triedou. To už dva dni nespím, samozrejme dopadne to zle, smejú sa mi spolužiaci aj učiteľka. Čo robiť? Učenie mi ide na jednotky ale nemám hudobný sluch 😭

pribinak
2. apr 2023

Sukromne doucovanie?

autor
2. apr 2023

@pribinak spolužiačka sa snažila ale nešlo mi to. Možno niekto z umeleckej školy.

amonet
2. apr 2023

mna ucitel flauty ucil ako prve dychat. lahni si na zem, na brucho knihu aj dve a musis dychat tak aby sa ti kniha dvihala. ked sa naucis dychat bude lepsie

autor
2. apr 2023

@amonet máme hrať tu tu, mne sa smejú, že mi to znie ako hukanie sovy. Ďakujem, skúsim to

pribinak
2. apr 2023

Spolužiačka je sice zlata, ale to chce normálnu učiteľku aspoň na pár hodín

amonet
2. apr 2023

neboj bude to casom dobre len musis mat zaklad lebo pokial nevladzes udychat tak ten ton neudrzis. cize sa sustred na dychanie, cvic ho pravidelne, ja som hrala 12rokov na flautu a teda dychanie mi ostalo stale dycham do branice🤷‍♀️😅

autor
2. apr 2023

@pribinak áno, skúsim si dať inzerát na FB alebo napísať pôjdem na umeleckú školu sa spýtať

basska_b
2. apr 2023

@amonet Odveci, ale dychas nosom? Mna 8 rokov priecnej flauty preučilo dychat do branice, ale ustami :( vraj by som sa toho mala zbavit, ale je to tazko

8aslan147
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
diablikovci
2. apr 2023

Ja som sa učila z YouTube rozcvičky a dýchanie mne to pomohlo 🙂

autor
2. apr 2023

@amonet to musíš byť dobrá v tom, ach jaj, keby mi to išlo aspoň trochu. Ja mám pri skúške takú trému, že nestačím s dychom, zle zakryjem dierku na flaute a už to kvili.

autor
2. apr 2023

@8aslan147 našťastie nie je podstatný ale keď sa nahram a pustím si to, tiež mi uši trhá. Chcela by som sa zlepšiť.

adrianap83
2. apr 2023

Učiteľka sa ti smeje? No, učiteľka musí jať vypísané konzultačné hodiny, ak sa ti chce, skoč rovno za nou. Nech ti skúsi pomôcť. Ona ten nástroj študovala predsa musí vedieť, kde je problém a odstrániť ho, pretože je učiteľka. Ked nie tak skoc do zusky. Netráp sa, zvládneš to!

autor
2. apr 2023

@adrianap83 ďakujem za povzbudenie, blíži sa koniec roka tak chcem dobrú známku. Učiteľka mi to minule dala zahrať viac krát po sebe, povedala, že hrám ako 🦉

adrianap83
2. apr 2023

@adrianap83 nie...pretože je učiteľka. Ale preto je učiteľka, malo byť.

tykat
2. apr 2023

Aku mas flautu? Taku ako ostatni? Ja ked som chodila na hudobku tak decka mali lepsie aj horsie, a aj to tak znelo. Ja som mala flautu len rok, potom klavir. Flautu len okrajovo na teorii.

adrianap83
2. apr 2023

Tak no....to radšej nekomentujem. Ale skus za ňou skočiť...uvidíš aká bude reakcia. Bude mať na teba čas, vysvetli, poradí precvičite spolu. A keď nie, zuška.

danieli
2. apr 2023

Hrala som na zobcovej aj priecnej, prosim ta ako fukas do flauty? Lebo ak to znie ako sova tak ma napada, ze ten prud vzduhu bude mozno prilis, zober sklenenu flasu a skus najst uhol pod ktorym ti vyda ton, to musis jemne a s citom, skus potom takto jemne fuknut aj do zobcovej, je to sice trening skor na priecnu flautu, ale tak uz ma nic ine nenapadlo, drzim palce a mimochodom jediny jediny raz v zivote som pocula pedagogicku v MS hrat na nastroj…tak neviem nakolko ho vyuzijes v praxi🙈

autor
2. apr 2023

@tykat flauta barokový typ

autor
2. apr 2023

Zobcova

autor
2. apr 2023

@danieli veď to ani využijem 🥺

tykat
2. apr 2023

Ja som mala tiez zobcovu, taka klasika. Ale viem, ze boli aj kvalitnejsie aj menej kvalitne. Skus popozerat ci nie je problem vo flaute. Pripadne zbehni do predajne hud.nastrojov a tam sa porad. Mozno aj nejake tipy dostanes. A inak len cvicit a cvicit, postupne odhadnes ako fukat a aj budes mat cit v bruskach ako prikryt dierky. Ono to chvilu trva.

autor
2. apr 2023

@tykat ok, skúsim viac trénovať

amonet
2. apr 2023

@basska_b ja som silny alergik cize neviem ti takto z hlavy povedat ako dycham😅😅 ako sa mi da😅

uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
osky
2. apr 2023

@danieli pocula si len jediny raz,lebo to v praxi funguje presne takto-.maju to povinne v skole,tak uz cosi kdesi s odretymi usami zo seba vytlacia.aby mali skusku...
A potom na to kaslu.
Nie su schopne to pouzit,nie su schopne zahrat blbe prsi,prsi...
Pritom by to prave mali vyuzivat v praxi.
Ved deti kepsie zaspievaju s doprovodom,okrem toho si cibria sluch-to mnohi nechapu...
Volakedy si ucitelky vedeli zahrat na Flaute,klaviri ,Harmonike,gitare..
Teraz to len odtrcnu...
Pri Tom prave v skolke je to dost dolezite

autor
2. apr 2023

@uprimnazienka prečo mi to stále kvili, zapisti to. Ako správne zakryť dierky. A musím pri hraní robiť tu alebo du alebo stačí fúkať. Zajtra sa opýtam viac 🙂

basska_b
2. apr 2023

Pockaj, ty hras na zobcovej flaute? 15rocna? Jeeeminecky... ty mas privela vzduchu. To je nastroj pre deti. Ja som so zobcovou zacinala, v 10r. som presla na priecnu. Preto ti to zakvili, lebo mas velke pluca a davas do toho privela vzduchu. Ty sice pises ze primalo, ale musela by som ta vidiet hrat... Musis velmi regulovat ten vzduch, co tam davas. Ja teraz ked chytim.zobcovku, na jeden nadych zahram celu skladbu a este mam na konci kopu vzduchu... Nas ucili du-du, je to lepsie, pri tu-tu moze clovek akoby plut a to znie divne.

autor
3. apr 2023

@basska_b v druhej triede asi prejdeme na tú druhú flautu. To bude ľahšie?

basska_b
3. apr 2023

Prejdete na priečnu? Budete ju mat zapozicanu zo skoly? Lebo zobcova, pripadne ta vacsia zobcova, tzv. altova/barokova, je pomerne lacna zalezitost, zatial co priecnu flautu vas asi nebudu si nutit kupovat kvoli 1 roku skolskej hudobnej vychovy. Do tej velkej zobcovej sa dospelakovi lahsie fuka, lebo je velka a nie taka mala pistalocka ako zobcovka. Priecna flauta ma svoje specifika a hrat na nu sa clovek uci aj mesiace. Tam treba fakt vela vzduchu, specialne postavenie pier a smerovanie prudu vzduchu na tenku kovovu hranu.