Syn - deviatak fajčí, pije a má frajerku

18. sep 2024

Ahojte ja už neviem čo dalej…
Syn chodí do 9. triedy, no posledne mesiace to ide s ním dole vodou. Začal fajčiť, piť a našiel si frajerku, ktorá ho navádza na tieto veci…. Zoznámil ma s ňou v lete, no hned som vedela že je s ňou niečo zlé… dorezané ruky, cítila som z nej trávu. Čistá hrôza😕 Synovi som dohovárala, ale neviem s ním pohnúť, ked som z nehi cítila cigarety cez leto dostal zaracha a tak utuekol za ňou, prišiel opitý… Nevladzem už.. takéti veci sa diali cely posledny mesiac leta. Snažila sim sa vsetko urobiť ore to aby bol slušný vychovaný chlapec.. No začala teraz škola prvý týžden chodil no od minulého tyzdna mi píše triedna že mam príst do školy že syn odišiel v polke dna z vyučovania. Ráno odide do školy a vidim na edupage že sa nepípol, tak volám či je v škole a neni. Jasne že bol u nej to sa stalo dnes. Ja už neviem si s nim dať rady…😕

hugoboss1923
18. sep 2024

Jeho otec je kde?

autor
18. sep 2024

*prepáčte za veľa preklepov, ale som z toho celá nesvoja😕

pribinak
18. sep 2024

Hm, narovinu povedať že ak hodlá pokračovať v nastavenom kurze rak smeruje do diagnostického centra

Ty si osamelý rodič? Lebo nepíšeš nič o otcovi dieťaťa ….

jankafresova
18. sep 2024

dorezané ruky? možno má syn pocit, že je jej jediný záchranca, že jej nemá kto iný pomôcť. nechceš sa ho spýtať, nech ti naozaj porozpráva, bez prerušovania, že čo všetko sa s ňou deje, prečo ho ona potrebuje?

Možno je strašne zamilovaný,poprvýkrát, a nič iné sa mu nezdá dôležitejšie. Možno rozhovor o tom, čo pre nu urobiť dobré,
pekné, by nebol na škodu, neviem...

Niekedy pomáha aj (ak napr nebývate spolu so synovým otcom)
vziať ho na miesto,
kde zo seba môže "zdravo" vytĺcť nahromadené emocie ktoré s ním očividne trieskajú.
Na stavbu,
do telocvične rovno pred boxerské vrece,
na dvor na dedine, nech kladivom rozmláti na kúsky laty dreva. akože má robotu, ale môže sa vyblázniť.

alebo ísť aj na extrémny kolotoč. proste všetok hnev a smútok a hormony čo syn v sebe nesie,
nech to zdravo, len energiou, vytečie raz za týžden takto preč, von. nech aj porozbíja volačo, kladivom sklenené staré okná poriadne, ale s lyžiarskymi okuliarmi na očiach,ako chrániče.

na nejakej stavbe-demolícii keby ho nechali robotníci vyblázniť sa. Alebo v akvaparku, na kolotočoch.

A jeho frajerka tiež by to asi potrebovala, ked je jej tak ťažko, že vlastné telo poškodzuje rezaním.
Asi aj ona má v sebe vela hnevu na seba a na svet, ked sa reže.

niekedy aj aby sa staral o psíka by pomohlo - mne to pomohlo ked som mala 15 - ale len ak ozaj
nebude psíkovi ubližovať.

autor
18. sep 2024

@hugoboss1923 Celý život vpodstate vychovávam sama, priateľ ma opustil ked mal syn 4 roky. O syna sa nezaujima, žijem s novým priateľom sme spolu
2 roky zatiaľ a oni maju medzi sebou dobrý vzťah.

tatiana149
18. sep 2024

Mám troch pubertiakov. Jeden čerstvý stredoškolák, druhý je osmak a tretí je piatak. Som na nich sama, ale toto by som asi nedala. Držím palce veľmi, aby ste to urovnali a on pochopil.

h2
18. sep 2024

A tá jeho priateľka je staršia? Nechodí do školy? Jej rodičov nepoznáš?

jankafresova
18. sep 2024

Syna opustil jeho otec. v puberte si to začína uvedomovať. a mužská rola aj chýba podvedome.

Bolo by super
1)keby šiel na spolahlivý tábor s mužskými veducimi ktori ozaj rozumeju pubertiakom a neškodia im.

2)keby začal chodit pravidelne niekam, kde má "náhradu" otca, trebárs futbalový tréner aspon,
3)alebo učitel gitary.

A ten hnev a bolest čo v sebe má - trvám na tom, že jednak vymlátit to pravidelne na stavbe, kladivom, do boxerského vreca,

a jednak venovať lásku psíkovi trebárs... A ak by sa dalo, aj nech

sa s ním porozpráva psycholog pre mladistvých.

Velmi držím palce !!!

autor
18. sep 2024

@jankafresova Len ja to nechápem on kym ju nepoznal, bol jeden veselý, šikovný chlapec. Chodil na krúžky, chodil do školy učil sa, chcel ist na gymnázium. A teraz mi vraví že chce isť na školu kam chodí ona.. Nič ho nezaujima, nevravím že by teraz nebol veselý on je, ale ako je s ňou strašne sa zhrošil v tom že nedbá na zdravie fajčí… Bojim sa že je naozaj zamilovaný a že ho navadza ak nebude fajčiť ze sa rozidu alebo niečo, už premýslam nad hocičím. Pretože to bol zlom zo dna na den…

egonsk
18. sep 2024

no dala mu pricuchnut a rozum mu z hlavy zbehol do nohavic. To sa obcas stava... 😁

hugoboss1923
18. sep 2024

Treba mu na rovinu povedať, že ty a tvoj priateľ si neprajete, aby sa zahadzoval s feťáčkou. Alkoholom to začne, nakoniec ho naučí na marihuanu a skončí to pri samovražedných sklonoch.

egonsk
18. sep 2024

@jankafresova ked to nezvladne ukocirovat, spravi ho syn coskoro babickou...

jankafresova
18. sep 2024

ano bol veselý, šikovný chlapec. Chodil na krúžky, chodil do školy učil sa,

LEBO NEBOL V PUBERTE.

ešte bol dieťa. Teraz sa v nom vytvárajú komplexnejšie emocie. Viac cíti. Viac si uvedomuje. Viac je citlivvý na to čo povedia spolužiaci. Už nie je malý chlapec.

A aj to, že nemá otca,
bolí ináč, než keď mal iba 11 rokov.

Neboj sa dopredu toho, čo ešte nie je. nenechaj sa strašiť predstavami scenárov, ktoré sa nestali. Netráp sa dopredu, chod kročik za kročikom.
Pomaličky. Nech ti porozpráva o nej. Prečo je taká neštastná, že sa reže? Nech ti vysvetlí, čo je na nej také krásne podla neho?

čo bezpečný sex? je poučený? Pozná správnu ochranu? Kondom, antikoncepcia? Pozná riziká?

Navrhni nové aktivity, ako som písala vyššie.
Aby jeho telo lepšie pubertu zvládalo.

Očividne vidí iba ju a jej prijatie ako najvačšiu prioritu.
Tak funguje zamilovanie často ale v puberte? Ved samozrejme - nič nie je dôležitejšie ako prvá láska.

Treba mu dať nové veci ako pomoc na zvládanie jeho nových emocii,
nových myšlienok,
nových priorít.

A určite s ním otvorene prebrať aj čo on cíti , ale aj bezpečný sex.

Aj mne sa v tom veku zdalo, že jediné čo má prednosť je chlapec, do ktorého som zalubená,
a otázka že či za to stojí ten chlapec, nemala zmysel.

jankafresova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
egonsk
18. sep 2024

@hugoboss1923 priatel matky by ju nemal iba obrabat, ale aj poskytnut pomoc pri vychove. Ak tomu ona brani, je to zle. Ak to ale ona podporuje, mal by zavladnut tvrdou rukou a aj za jej pomoci to u syna dostal znovu do normalu. So synom klepe puberta a objavil nepoznane, tak ho to rozhodilo ako cinsku hracku.

jankafresova
18. sep 2024

@egonsk veru, mala by podebatovať aj o bezpečnom sexe s ním. ale zároven si neničiť zdravie topením sa v katastrofických scenároch už dopredu.

pre AUTORKU:
https://www.modrykonik.sk/forum/filmy-serialy-reality-sou/film-strach-z-buducnosti-uzkost-a-puberta/

jakubrianka
18. sep 2024

Nezačali vám problémy potom, ako si si našla partnera? Porozprávala si sa so synom mimo domova o samote ako vníma vašu rodinnú zmenu? Tráviš s ním čas von sama pravidelne?

jakubrianka
18. sep 2024

Neviem, aký je váš rodinný život, či ste doteraz boli len ty a syn. Podľa mňa, si si možno našla partnera v tom najkritickejšom obdobi dieťaťa a vystavila si ho obrovskej zmene, ktorú zrejme nevstrebal. Týmto, ti nechcem robiť výčitky a neber si to prosím veľmi osobne. Tvoj syn a partner si môžu rozumieť a napriek tomu, to môže znamenať veľkú záťaž pre dieťa ktoré je v obdobi, kedy samo prechádza veľkými hormonálnymi zmenami, hľadá sa a rozhoduje sa o jeho ďalšom životnom smerovaní. Nie som odborník, ale ja na tvojom mieste by som zaradila spiatočku. Ak si napríklad už začala s partnerom bývať, vrátila by som sa k oddelenému bývaniu aspoň na rok kým sa to všetko utrasie. Syna by som zobrala na dovolenku niekde mimo na dva týždne (aj počas školského roka ak by to šlo vybaviť) a zaradila turistiku a športy von. Dieťa teraz potrebuje v tebe silný pilier, skús nereagovať na neho útokom, a pokús sa pred ním teraz premôcť a zaradiť aj humor a nadhľad do opisu jeho situácie a povedať mu objektívne (poskytnúť mu spätnú väzbu z von) ako vnímaš ty čo sa deje v jeho vnútri. Zašla by som s ním na gymnázium na stretnutie napr. s pedagógom, nech vidí prostredie a hmatateľný cieľ ak o tom doteraz sníval. Boli ste už na testovaní u psychologicky na aké povolanie sa syn hodí?

viera
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viera
19. sep 2024

Poznam to doveryhodne!Tiez som sama a samozivitelka na 2synov. U teba je este “vyhra” a to,ze ta s nou zoznamil.U mna ani to neprebehlo😀.Cize ti DOVERUJE.Inak by to neurobil. Ty mas lepsi pripad podla toho co si napisala.A ak je pravda,ze s tvojim novym partnerom ma dobry vztah,tak mozes este vyskusat poslednu alternativu a to, ze on by sa s nim mohol porozpravat ako mame puka srdce, ked sa toto deje a mohli by spolu chodit napriklad sportovat a chlapsky mu vysvetlit co a ako a naviest ho na SPRAVNU cestu…Ak ma fakt dobry vztah s nim. Inak viem,ze tam nic nepomoze…Mozes dohovarat, mozes prosit, mozes vyhrazat sa, proste total “ zatmenie” mozgu..Kto nezazil,nepochopi.Dokonca moj aktivne sportuje a ma aj kocura…

micusa2222
19. sep 2024

treba sa trošku povyhrážať centrom pre ťažko zvládnuté deti....

lizatko1009
19. sep 2024

Mame deviataka, ale u teba nastala niekde chyba v skorsom veku, ja mekricim hop, pokial nepreskocim, ale na 90% mozem napisat, ze toto by si nedovolil. U nas by dostal aj vychovnu ak by sme sa toho dozili. Chod do skoly, urcite ma kazda skola psychológa a popros o pomoc. Pren je to teraz najkritickejsie obdobie, ver tomu, ze uz aj skusaju so sexom a takto si nicia predcasne zivot. Oni su este rozumovo mimo. Syn mal taku spoluziacku a skoncila v reedukacnom centre. Skusila by som sa skontaktovat aj s rosicmi dievcata. Ako ano, kamaratky moze mat, ale toto? Teraz v prvom rade ma spravit monitor a dostat sa na skolu, potom bude neskoro plakat.

fido69
19. sep 2024

Koľko rokov má on a koľko ona? Odhadujem, že bude staršia a skúšenejšia. Hlavne je to pubertiak a teraz má hlavu plnú sexu. Pokiaľ má aj skutočný sex s novou partnerkou, tak je v triede vlastne hviezda, ktorá má "vlastný" život, pretože ignoruje učiteľov a namiesto školy si chodí zašukať. On si pripadá už dospelý, pretože sa sprava ako dospelý a rozhoduje o sebe.
Takže netreba poľavovať a stále do neho hučať, že ak nedokončí školu, tak jeho život bude v prdeli. Bude pomocný robotník niekde na stavbe za pár €.
Ona má rodičov alebo nejaké sociálne zázemie? Býva u rodičov? Je možnosť porozprávať sa s nimi o ich vzťahu? Ich vzťah nedokážeš prerušiť, len ho musíte usmerňovať.
Na usmernenie jeho myšlienok bude najlepšia pomoc psychológa. Musíš nejakého detského psychológa nájsť a spoločne so synom ho navštíviť. Prvé 2 roky puberty budú zlé, ale potom sa to začne zlepšovať. Len si nesmie zatiaľ pokaziť vzťahy v doma a v škole.

autor
19. sep 2024

Rodičov dievčata nepoznám, syn iba vravel že nebýva s nimi, ale existuju ale ako to u nich bolo vibec netuším. Syna som dneska odprevadila za ruku do školy, mne je jedno nech sa aj hanbí. Budem volat psychologičke asi… A s priateľom ma naozaj veľmi dobrý vzťah, má ho rád travia spolu dosť často, teda travili pred letom kym nespoznal ňu. Chodili hrávať futbal velmi často. Neviem stal sa v ňom nejaky zlom kvoli nej. Syn má 15 a dievča bude mať 17. Je ako vymenený😕 Zatiaľ som mu dohovorila, ako ma to trápi že si kazí život, snažil sa byť chapavy, ale za každou mojou vetou mi vravel že ju miluje…

autor
19. sep 2024

@jakubrianka Priateľa ma velmi rad a aj on neho travia spolu veľa času…je mu ako otec, poriadi mu a tak dalej. Nikdy nemali medzi sebou konflikt. Syn na biologickeho otca ani nemyslí, neznaša ho… Je rad za to aku ma rodinu. Som pre neho oporou 24/7. V škole mal samé 1, a teraz sa ani na test nedostavía je poza školu niekde s ňou…

autor
19. sep 2024

@jankafresova Sex sme už preberali veľakrat, viem že ničomu sa zabraniť neda ale je poučený vštko sme spolu prebrali uz davnejšie.

autor
19. sep 2024

@hugoboss1923 Už sa stalo, ale za každym je jeho veta len že on ju miluje a že nemôžem sudit ludi podla toho či niekto fajči a tak dalej… toto stale opakuje

mondolina
19. sep 2024

je to len obdobie, neboj, u môjho to začalo okolo 14 roku, tiež sa veľmi zaľúbil.
potrebuje dospieť.
na akú školu chce ísť?

autor
19. sep 2024

@mondolina Chcel isť na gymnázium veľmi, mal na to znamky same 1. No od leta ako je s ňou prišiel za mnou s tým, že chce isť na tu školu ako ona a to je nejaká odborná dopravná take niečo.

mondolina
19. sep 2024

takéto lásky dlho nevydržia, ešte môže zmeniť názor.