Syn chodí poza školu. Čo mám robiť?

mnamko
18. feb 2010

Chcem sa opýtať,aj vy máte problém s deťmi?Môj syn má 18.r.končí učňák a stále má problém s dochádzkou,má ísť na pol roka na Krétu,ale už mám chuť mu to zatrhnúť a zobrať naspäť peniaze.Dnes mi opäť volala učiteľka,že dva dni nebol v škole,moje vysvetlovanie nepomáha.
Poraďte ,lebo sa zrútim.

mimkao
18. feb 2010

Aj ja som chodila.... 😀 😀

claudee
18. feb 2010

fakt je, že takému 18ročnému sa ťažko dohovára.. už sám by si mal vedieť vytýčiť priority, čo je preňho prednejšie, či škola, či flákanie s kamošmi.. neviem, ako by som to riešila, to zatrhnutie Kréty nemusí byť správna voľba. možno to bude tým horšie

mnamko
autor
18. feb 2010

Len on to robí už tretí rok,triedna mu stále dáva nové šance a nič si neváži,veď už len do mája a potom by mal ísť na Krétu tak neviem čo blbne.

vinka
18. feb 2010

Mnamko a skúšala si vyhladať psychologičku? 😕 Ja by som asi tam riešila problém.Lebo dôvod záškoláctva môže byť rôzny.Môže ísť aj o šikanu.Tak to netreba zanedbávať.Vela šťastia aby sa ti to vyriešilo. 😉

nguyen
18. feb 2010

to myslite vazne, ze by ste 18 rocneho chalana poslali k psychacovi za zaskolactvo???? tak ja som, prosim tiez zaskolacila na gympli, ulievala som sa z coho sa dalo, fajcila poza telocvicnu, bola pravidelne v riaditelni (rodicia sa na tom miestami bavili, miestami na to kaslali, ked uz bolo toho vela, tak sa snazili prehovorit do duse co malo aj tak nulovy ucinok) nakoniec som zmaturovala na same jednotky, prijali ma na vysku na prvy sup, tu som skoncila v riadnom termine bez vyraznych problemov, pricom som tiez susila prednasky a sem tam aj cvika, ale vzdy to dako dopadlo a ked slo do tuheho, tak sme si aj prednasky odsedeli aj skusky oddreli , skoncili s diplomom a zamestnanim. Ak ma tvoj syn aspon minimalny pud sebazachovy, ktory je do zivota potrebny, tak to zvladne a ak ho nema, tak prepac, ale v 18 rokoch je uz trochu neskoro ho vychovavat. V tomto veku by som to asi uz nechala tak...btw mala som spoluziaka, najvacsi zaskolak na svete (take ze dva dni nebol skole, to je oproti nemu tretia liga 😅 ), drzy ako plostica ku vsetkym profkam, dnes je z neho uspesny pravnik. A tiez sa pripajam k nazoru ze zatrhovat cokolvek v 18tich uz nevedie k nicomu. Nechaj ho, mozno budes nakoniec prekvapena z toh, com v nom objavis...

macka01
18. feb 2010

no ja myslím,že teraz je ozaj neskoro niečo riešiť,ak to trvá už 3 roky.A spomenuť mu psychológa,asi by sa smiechu ten chlapec nezdržal.Bohužiaľ.Zrejme sa cíti ako "geroj"a akekoľvek vysvetľovanie by nepadlo na úrodnú zem.Ak sa mu to doteraz prepieklo,načo by sa snažil,ked je už n konci a čaká ho svet????

teodorka
18. feb 2010

jee vcera som si kukala vysvecka zo strednej a tiez tam svietili neospravedlnene hodiny 😒 a som tu ...tak ako pise nguyen ak ma aspon kus sebazachovy tak to prezije bez ujmy 🙂

paola.o1
18. feb 2010

ja som bola viac v baroch ako v skole🙂 a tiez som nakoiec zmaturovala v pohode a spravila som si vysku.... tiez by som mu asi iba povedala ze je somar 😀 a nejak extra to neriesila. ved mu je jasne ze minimalne maturu potrebuje a ze si blicne... neni prvy ani posledny

mimkao
18. feb 2010

mnamko, ja som síce fajčiť pozaškolou nefajčila, ani miesto školy nesedela v baroch, ale ráno som sa vybrala do školy, na konečnej presadla na spiatočný autobus a odviezla sa domov. Rodiča boli v robote, ja som sa pekne doma dosýta najedla, zapla telku, ľahla do postele a tak som bola do poobedia...
... áááálebo, otec pracoval na železnici, takže vlak som mala zadara, tak som o 8.15h naklusala do rýchlika a zviezla sa na Štrbu. A užívala si Tatry, langoš v ruke... ách, to boli časy... 😵 😀
A ver tomu, že žiadny psychológ mi mi vtedy nepomohol... Žila som v to, že nepijem, nefajčím, tak nikomu neubližujem...
.. Neboj, jeho to prejde. Aj mňa to prešlo... 🙂

mnamko
autor
19. feb 2010

Ďakujem za povzbudivé slová,tiež som si povedala,že na to kašlem buď ho vyhodia alebo prejde,ono nejde len o tieti dva dni on to robí celú školu,a keď mu dohováram ešte je urazený a obviňuje ma že si ho neviem zastať,ale viete aký to bol trapas keď som si bola potvrdiť na začiatku roka rodinné a stretla som triednu,poveda som jej že sme zaspali na prvé dve hodiny a ona ,že veď on neni aj tak v škole.Z domu odišiel do školy ,ale nejak tam nedošiel.Takže čo si o mne pomyslela učiteľka.Ja sy myslím,že dnešné decká nemajú pud sebazáchovy im je všetko jedno.Milujem ich večné rozhovory aké oni budú mať autá,dom a pod.Ale odkiaľ nato zoberú už nerozmýšľajú.Mi sme nejak v mladosti brali všetko nejak vážne.Neviem si predstaviť,že by som nejako drzo rodičom povedala/neboli prísny/môj syn povie hoci čo a vôbec ho netrápi,že mi slovami ubližuje.
Ach aké to boli krásne časy,keď boli malý.Ako sa hovorí malé deti malé starosti,velké deti velké starosti.

hanka274
19. feb 2010

mnamko, drzim palce...no je to "normalne" 😉

titkovamiriam
19. feb 2010

mnamko s najstarsim problemi nemam a na michala stredna len caka tak uvidim dufam ze ho to nechyti .drzim palce hlavne komunikacii a aby syn natrafil na spravnych kamaratov lebo ti podla mna dokazu pokazit co si 18 rokov vyrabala za par tyzdnov.

macka01
19. feb 2010

ved práve,partia je asi najväčší kaneň úrazu.Aby nevytrčal z radu,musí robiť čo oni.Tá stredná škola je asi veľká skúška ako pre deti tak pre rodičoch ☹ myslím,že teraz je mládež akási rozpustená.Ja sa priznám,že som v živote nebola poza školu.Nepotrebovala som si nič dokazovať,žiadne hrdinstvo.Teraz je to akési iné.Deti majú všetko na čo si ukážu,tak si myslia že aj si môžu všetko dovoliť 😒

svetka39
17. okt 2011

@nguyen Ahoj, tvoja správa je pre mňa dosť povzbudzujúca, aj keď rodičia to ako zvládali? Ja mám 15 ročnú dcéru ktorá sa zmenila zo dňa na deň, pár krát zdhla do baru, v noci keď sme zaspali a dnes som zistila že bola poza školu. Je teraz prváčka na strednej ale neustále udržuje kontakt s babami zo ZŠ ktoré ju navádzajú na blbosti. Neviem čo mám robiť...koľko povoliť a koľko zakázať ?

nguyen
17. okt 2011

@svetka39 no toto je to coho sa ja hrozne desim, 15 rocna dcera, ona este nie je dospela a uz nie je ani dieta a presa asi najzranitelnejsia. Na figu he ze jej toho vela zakazat nemozes lebo ti aj tak zdrhne a povolit jej tiez nemozes vsetko. Zelam vela sily a spravnych rozhodnuti a o necelych 15 rokov si pridem k tebe po radu 🙂

dena
17. okt 2011

@mnamko my sme mali ten isty problem 😒 povedal ze skola je sprostost, ze ju nepotrebuje a ze peniaze si vie zarobit aj bez skoly 😎
bolo to v juni minuly rok, ze odchadza zo skoly...tak sme mu povedali ze o.k ak nechces chodit do skoly tak si najdi robotu na dobu neurcitu a zasni robit. Samozrejme robotu si mal najst do konca prazdnin... ale mlady asi po dvoch-troch tyzdnoch prisiel a sam nam povedal, ze si skolu radsej dokonci...
poviem ti poriadne nam odlahlo...tento rok konci a to teraz zacal rozmyslat aj nad nadstavbou...

mnamko
autor
18. okt 2011

@dena ahoj,no mi už to máme za sebou,minulý rok odišiel zo školou na Krétu a tam aj robil sk´ušky,našťastie teraz už maká a zistil ako je ťažké si zarobiť ale nedáva ani euro na domácnosť,radšej išiel s frajerkou na 12dní do Egypta,teraz sa rozišli a je bez peňazí moje auto pokazil a teraz nemá na opravu.Takže stále niečo,a ešte som sa dozvedela že občas si dá trávu 😒

svetka39
18. okt 2011

@nguyen 🙂 ak to zvládnem bude super, lebo potom ma čakajú ešte traja adepti na pubertu 🙂 Veľa sa rozprávame a predtým sme vychádzali veľmi kamarátsky. V jej veku som tiež dosť kritizovala rodičov ale nahlas by som si nedovolila . Dnes sú decká takí malí punkeri a majú pocit, že sa treba vyjadriť snáď ku všetkému. Ale veľmi ďakujem za podporu 🙂

maminuska
18. okt 2011

@mnamko ja mám švagra - manželovho brata - ktorého vyrazili z gympla, lebo sa vôbec neučil a aj blicoval. Svokra povedala že skoro o nervy prišla, tak ho ledva dostali na učňák, ten ako tak dokončil . Učňák bol bez maturity a tak po škole išiel rovno makať.
Tiež mal také maniere že nebude prispievat na domácnosť, vraj neprispieva nikto z jeho kamarátov. No ale to bola pre svokru posledná kvapka, a dala mu ultimátum ,, buď v sobotu ráno dá na stôl dve tisícky ( CZ ) alebo nech sa zbalí a ide kde chce. A ráno boli na stole dve tisícky.
Po roku tvrdej práce za málo prachov sa prihlásil na nadstavbu s maturitou , popri práci si ju spravil a potom prišiel za rodičmi že by chcel na vysoku či by mu ju nefinancovali.
Dnes je z neho úspešný elektrotechnický inžinier, robí náročné projekty a je z neho fajn človek. Povedal že keby to robil jeho syn asi ho prizabije.

tinki
18. okt 2011

@mnamko Ahoj, takže už je viacmenej samostatný. Pracuje, takže musí prispievať na domácnosť. Ak nedá, nenavar, neoper, musíš byť silná. Lebo on si myslí, šak si pohovor, aj tak si budem robiť čo chcem. Už je najvyšší čas, aby za seba prevzal zodpovednosť. Je to určite ťažké. Budem ti ale držať prsty. Nesmieš povoliť. 😉

dena
18. okt 2011

@mnamko hmmm... nemas to teda lahke...len treba mat pevne nervy a stale verit, ze ho to snad prejde, aj ked viem ze je to tazke...ja som sa pred tym strasne rozculovala, vrieskala som po nom a obcas aj ako taky stary somar odo mna dostal 😠 urcili sme mu pravidla, s ktorymi musel viac menej suhlasit a funguje to...jedina podmienka je ze musi chodit poriadne do skoly a ked nahodou ho chytia tulave topanky musi dat vediet kde je a s kym...a co viem nikdy by si travu nedal...je maximalne proti takymto veciam...a tomu sa aspon velmi tesim

natuska87
17. okt 2013

@mnamko Tento isty problem riesime aj my doma....syn zacal kde tu chodit poza skolu...ked som prisla do skoly riesit problem, bola som zhrozena...raz tvrdili, ze v skole nebol, potom, ze si ho pomylili a tak.Pristup jeho triednej bol zalostny.Nebola schopna najst tr.knihu, nebola si ista, ci dochadzka je taka, aka je.Jeden profak tvrdil, ze syn na jeho hodine bol, triedna hovorila, ze nie.Stale som triednej naznacovala, ze som za spolupracu, ze spolocnymi silami budeme problem riesit...nepomaha...teraz robim tak, ze kazdy tyzden zavolam nejakemu vyucujucemu a opytam sa na syna.Triednej uz neverim....a to syn tento rok maturuje, mam "bobky"...

mnamko
autor
17. okt 2013

Ahojky,takže u nás už je iná situácia,syn býva na byte všetko si musí financovať a ked nie tak je tu jeho babka ktorá za neho vštko poplatí,ale aspon sa mi nehádame občas nás príde pozrieť.

samika
25. nov 2013

Baby pridám sa k vám. u nás sú problémy s veľkým ,,P". Syn chodí na SP3 elektrotechnickú. Momentan do 2. ročníka. Prvý opakoval na nšu žiadosť, preotže na pol roka prepadal, nenaštartoval sa ani potom. Tak som dala žiadosť o opakovanie. (školu meniť nechcel). No a dnes prepadá snáď z každého predmetu. Zmeniť školu sa už nedá, veď bude mať v januári 18. Vkuse sedí za PC, už som začala brať každý večer kábel a vraciam mu ho až keď prídem z práce, predsa len potrebuje PC aj na učenie. Ale najviac ma hnevá, že on nemá absolútne o nič záujem. Žiaden šport, žiadne spoločne výlety....proste vôbec nič. Jediné čo ho teší keď Vyhrá ďalší level. Baby som už zúfala. A okrem toho je dosť ťažký introvert. Jedine čo ma dnes veľmi potešilo, keď som načrtla tému psychológ, tak mi sám povedal, že aby som mu nejakú našla, že on by išiel. Tak snáď sa niekam pohneme. 😒

katinka71
25. nov 2013

@samika neboj on sa umudri aj moj na gympli v 2 rocniku robil reparat,same stvorky na vysvedceni a este aj zaskolak so znizenou znamkou zo spravania,teraz chodi na vysku 4 rok,zmena o 360 stupnou,a zaujem tiez nema o nic sport a tak iba PC

nina_lukc
Autor odpoveď zmazal
Zobraz