Syn chce ísť na strednú školu do Prahy

26. aug 2022

Ahojte môj syn mi od začiatku prázdnin hovorí že by chcel ísť na strednú školu do Prahy. Vraj preto lebo v CR je lepšia kvalita školstva a chcel by tam zostať žiť. Je to podľa vás dobrý nápad pustiť syna stoviek kilometrov na strednú? Či vôbec to ide? Môj názor bol taký, že ak chce ísť do Prahy tak jedine na vysokú no on si trvá na svojom.

hipuska
26. aug 2022

Je sebavedomý a vie čo chce. Nechaj ho ísť. Viem, že pre rodiča to je ťažké. Aký odbor chce?

komplikovana
26. aug 2022

Slovaco mozu studovat v cz aj na strednych skolach. Najlepsie je informovat sa na konkretnej skole ohladom podmienok.

pribinak
26. aug 2022

Prečo nie?

Keď vie čo chce, je cieľavedomý, inteligentný, má jasnú predstavu o štúdiu, tak určite by som ho podporila
To sú Čechy, nie Austrália.

andrea_82
26. aug 2022

treba si položiť otázku, či tam chce študovať, lebo je šikovný, inteligentný a cieľavedomý, alebo či tam chce ísť, lebo sa mu tam páči a myslí si, že tak utečie od rodičov a vy mu budete financovať bývanie vo veľkomeste. Ja by som svojho do Prahy nepustila, nepáčilo by sa mi, aby bolo 15-ročné dieťa stovky kilometrov odo mňa.

kofa77
26. aug 2022

SS v cechach su take, ako u nas- aj vyborne, aj shitne. jedine, zeby chcel ist na nejaku konkretnu,, odbornu, kde to ma uz pozistovane a porovnane so slovenskou. su cesi, ktori chcu ist do zahranicia a argumentuju tym, co tvoj syn- ceske skoly su o h... e a vonku su lepsie---

lukavluke
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
portret7
26. aug 2022

Záleží, či mu ide skutočne o konkrétnu školu a na SK nie je alternatíva porovnateľnej kvality alebo si chce ist užívať…či je samostatný, čo sa týka učenia…brat išiel na strednú školu na internát, iná možnosť nebola a z jednotkara sa stal podpriemerný žiak, potreboval ešte nad sebou dozor, na intraku ho nemal kto prinútiť k učeniu…

guiseppinka
26. aug 2022

Ja by som si zistila dovod vyberu skoly v prahe - a teda uroven skoly nie. Skor to vidim, ze chalanisko chce zivot velkomesta a mysli si, ze rodicia to zacvakaju... Ale samozrejme, moze to byt aj genius, ktory ma vsetko zistene a sedi v knihach a sprta cele dni... Ale skor sa priklanam k prvej moznosti

martina1985ba
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrea_82
26. aug 2022

@lukavluke buď taká pekná a neurážaj ma. Ja som nenapísala, že moje dieťa by odo mňa chcelo ujsť, ale poznám takých, ktorí by to chceli využiť. A 15-ročné dieťa, ktoré za seba ešte nie je zodpovedné, samé vo veľkom meste, kde nikoho nemá... Proste sa o neho bojím, čo je na tom zlé? Nie som matka, ktorá pustí dieťa do sveta a staraj sa, som preto zlá? Nepoznáš ma, tak si môžeš tento tón odpustiť.

anelehka
26. aug 2022

@andrea_82 súhlasím, nepustila by som ani ja. Strednú si môže urobiť aj tu, ak by chcel ísť na vysokú stále do Čiech, tak nech skúsi.

anelehka
26. aug 2022

@lukavluke obmedzená, vidlácka?? To si asi ty. Nemá taký istý názor, ako ty a hneď je zlá?

kitycat
26. aug 2022

Tak z dlhodobeho hladiska mu to otukanie v Prahe nemoze neprospiet. Ide do vedlajsieho statu, nie do Ameriky

kofa77
26. aug 2022

Praha je dost specificka, moze mu aj neprospiet, zalezi od osobnosti mladeho cloveka.

kristinaanna
26. aug 2022

Co ja viem, tak na strednú školu do ČR sa tak ľahko nedostane, tak ako u nás, musia uprednostniť svoje deti, a nemyslím ze majú nejaký speci odbor ktorý u nás nie je. Inak musel by spraviť prijímačky z českého jazyka,

deginko
26. aug 2022

Súhlasím s názormi,že SS vyštudovať na SR a na vysokú školu nech si ide už aj do Prahy...neviem si predstaviť aký odbor chce študovať,keď ma pocit,že v Prahe bude lepší..ak je tak veľmi cieľavedomý,tak určite chce ísť na VŠ,v tom prípade je dobrý študent a môže mu byť jedno či tu SS vystupuje tu alebo tam lebo SS nikoho nebude zaujímať,kde ju vychodil ak aj tak pôjde na VŠ...predpokladám,že sa tam nechce ísť učiť za automechanika...všetko je o veľkých očiach,života bez rodičov a vo veľkom meste...ak je tak inteligentný a vie čo chce,tak počká kým dostuduje tu a potom môže ísť tam na VŠ

ahhola
26. aug 2022

Mozete si to dovoliť?

elizabet173
26. aug 2022

ak by to bol nejaký špeciálny obor, ktorý sa na Slovensku nedá študovať a syn má oň veľký záujem, nemala by som s tým problém. Ale ak ide o podobnú školu, aká je na Slovensku, nech ju vyštuduje tu a do Čiech môže ísť na VŠ. Praha je dosť finančne náročná na štúdium

euka210
26. aug 2022

Nie, nepustila by som. Poznam ludi co tu normalne studovali, boli sikovni a dostali sa na vysku na Karlovku. Za mna az na vysoku ked tam chce ist.

judar
26. aug 2022

Chlapec si zmyslel lebo zrejme ma na Prahu svoj nafuknuty "dospelacky" pohlad rovnako ako o skolstve tam a nieto este o zivote...treba brat do uvahy hlavne podstatne fakta, ze nema 18r. ked sa mu tam nieco stane budu komplikacie...hlavny fakt je ze ho skor na ss nezoberu lebo nema tam trvaly ani pre hodny pobyt, ani nejakeho popripadne zastupcu a stym su zas len komplikacie...a nehovoriac o kope vybavovaciek a fakte, ze teba by jeho pohodlny cesky zivot vysiel na poriadne vysoke naklady kedze on nemoze ani brigadovat ...a nechapem velectene pani matky, ktore by nechali len tak ist svoje 15r deti same do druheho statu len zato ze si daco zmysleli 🤦poniektore fakt zabudli ze dokedy su za ne zodpovedne

sendy1977
26. aug 2022

ktorú strednú školu si vybral ?

lucik194
26. aug 2022

uplne v pohode moze ist, akuratne nebudem mu brat iluzie ale v CR trava zelensia nie je ....
kolegova dcera 5 rokov dozadu skoncila SS v Prahe a teda bieda a strasna, ver mi lepsie vzdelanie nedostala, cesky jazyk nebol problém, vzdy mala dvojku, distala sa tam bez oroblemov, tlacenky..... byvala na intraku stredoškolskom..... kazdy vikend chodila domov, co je teda za mna strasna pakaren.....
to studium peňažné narocne nebolo, len tá pakaren, ze platis, ako murovata, jedlo, byvanie, cestovne ...

elizabet173
26. aug 2022

@sendy1977 to by aj mňa zaujímalo

terka402
26. aug 2022

Ak bývaš niekde pri hraniciach s ČR treba mu ponúknuť výber škôl niekde bližšie, nie hneď Prahu.
My bývame v Čadci, takže ČR za rohom, aj mi ide syn na strednú aktuálne, ale takúto možnosť sme nezvažovali.

abbey1
26. aug 2022

Ak si vybral nejakú kvalitnú a špeciálnu školu, je výborný žiak, spoľahlivý a zodpovedný a môžete si to finančne dovoliť, podporila by som ho v jeho rozhodnutí.
Ale ty si najlepšie poznáš dieťa a vieš posúdiť, či je to jeho ambicióznosť alebo len rozmar. Držím päste.

abbey1
26. aug 2022

@judar Nechala som ísť svoju 16 ročnú na strednú školu ešte trošku ďalej než ČR. Neľutovali sme ani raz toto jej rozhodnutie. Niekedy sú veci jednoduchšie než sa môžu javiť.
Ak si rodič pozná dieťa, preverí dobre školu, internát v čom je to komplikovanejšie než stredná škola v tej istej krajine napr cca 200 km od domova?

ankare
26. aug 2022

Ak na to máte, pusti ho.paci sa mi jeho cieľavedomost. Držím palce!

tina221
26. aug 2022

Ahoj, v Prahe som už dlhší čas, moje deti tiež študovali na strednej tu v ČR. Skúšky robiť nemuseli, ale museli sme dať českú kontaktnú adresu. Ale hlavne 1.rok na strednej museli ešte mať individualne študium na slovenskej strednej kvoli 10 ročnej povinnej dochádzke. Najviac mali problémy s českým jazykom, nimto neberie ohľad že je slovák. Neviem si predstaviť kde by asi býval, ak v prenájme, tak aj 1 izba sa dnes pohybuje okolo 300€. Ďalej to je strava, doprava, učebnice a samozrejme zábava. Ak by som veľmi chcela synovi vyhovieť, tak sa zbalím a idem s ním do Prahy. Práce je tu až, až. Vysokoškolák si už na náklady zarobí na brigáde, ale stredoškolák je odkázaný na pomoc rodičov.

judar
26. aug 2022

@tina221 okolo 300 uz urco nie, vsetko islo hore takze minimalne od 400-450€ najom aj to vacsinou dalej od centra a casto ktomu este plus elektrina, plyn,net ...

benit
26. aug 2022

Moj ide v nedelu uz do jindrichovho hradca na strednu. Ide tam kvoli basketu. Ide to veru aj do cr na ss. Robil prijimacky tu v sr a potom sme riesili len prestup na skolu rovnakeho zamerania.