Stužková - aktuálne info

20. máj 2024

Viem,že je tu veľa diskusii,prešla som si ich,ale možno máte aj aktuálne info. Chcem sa opýtať,to je bežné nosiť si na stužkovú alkohol,koláče a iné malé občerstvenie? Aký máte názor na stužkovú v dnešnej dobe? Názor rodičov a čo na to vaše deti?

vyrovnanaosoba
20. máj 2024

Nemám ešte stredoškolaka, ale ani za našich maturitných čias sa alkohol nepodával, ani rodičom. Co sa týka ostatného pohostenia, všetko sme mali objednane, ako na svadbu.

lindous
20. máj 2024

Záleží od miesta kde sa stužková koná, či poskytujú nejaké balíčky, čo je v nich zahrnuté a ako sa to celé dohodne... ja už to mám pár rokov dozadu, ale nedávno som to riešila s mladšou sesternicou, ktorá to mala veľmi podobne ako my - teda prenajímali sme sálu s večerou + na stoloch bolo nealko a nejaké džbány s citonovou vodou a teda alkohol (víno), slané, sladké, tortu sme si riešili a priniesli zvlášť, za alkohol sme platili korkovné 🙂 koláče a slané sme riešili tak, že sme sa dohodli a každý priniesol niečo

eeffka
20. máj 2024

Aktualna skusenost s maturantkou, jedlo sme brali od spolocbosti co ma monopol na catering v sale, kolace sme si kupili individualne aj pagace slane. Alkohol bolo iba vino na stole pre hosti na 2 jedna flasa, zvysok bar za peniaze ( vsetko ta ista spolocnost) vlastny alkohol ze vyberem z tasky korkovne 15e 😱. Maturanti mali pripitok a dokrmovali sa v satni. Nikto sa neopil,nikto hanbu nespravil domov sme dosli o 3rano 😀

bubbiik
20. máj 2024

všetko sme si zabezpečovali sami:
stravu, koláče, nápoje aj alko aj nealko, víno, slané pečivo, syrové nite, tortu....
každú jednu vec mal na starosti jeden človek z triedy a keď potreboval platiť doniesol triednej faktúru koľko to stálo a ona dala presne toľko peňazí z toho čo sme sa skladali vždy tomu človekovi
síce sme to mali v hoteli ale stravu ani pitie oni nevedeli zabezpečiť, rovnako viem, že to aj brat mal, ktorý končil o rok neskôr ako ja síce mal stužkovú v nejakej kongresovej miestnosti ale nemali v cene nič, väčšina kamarátov čo riešili stužkovú tak si všetko museli osobitne zabezpečovať lebo miesta kde sú sály neposkytujú viac služieb k tomu
napríklad ja som v našej triede mala na starosti koláče a tortu - keď to bolo hotové mama to zaplatila, teta čo to piekla dala faktúru a tú som doniesla do školy a triedna na základe nej poslala peniaze
Čo sa alkoholu týka ten bol povolený len rodičom aj to iba víno ale samozrejme potom sme tajne si chodili aj my po víno ako študenti, brat mali asi 12 druhov alkoholu plus 2 druhy vína, každý stôl mal k dispozícií z každého druhu jednu fľašu a ja oni ako žiaci to mali všetko k dispozícií na stoloch
Výzdobu sme si robili sami keďže sme nechceli mať staré stoly nezakryté to nám triedna zohnala obrusy aj návleky na stoličky a výzdobu sály robila spolužiačka s jej maminou, keďže ona sa týmto dekoráciám venovala

dzejsik
20. máj 2024

zavisi od miesta konania, u nas pred rokmi : rodicia a ucitelia mali vino v cene jedla, takisto tam bolo zahrnute nealko (najviac sme mali dzbany s limonadami), kolace, slane a ovocie sme doniesli po dohode my a casnici servirovali
salu sme mali do 4tej a podla dohody v triede dovtedy nik nepil a kto chcel siel potom stuzkovu zapit inde po skonceni, inak sme mali len cinzano na pripitok

autor
20. máj 2024

@bubbiik a toto stojí za to??? To je asi otázka na rodičov.

deti95060810
20. máj 2024

tak my máme v okt. stužkovú...zatiaľ po 400 e/ 3osoby sme sa skladali
koláče sú objednané - mamičky odmietli piecť.
Viac neviem ...
inak stužkovú reišime už od prvého rodičovského. dcéra nastúpila na sš a p. uč. v sept. na rod. nás všetkých prekvapila otázkou . KDE BUDEME MAŤ STUŤKOVÚ. - hneď v prvom ročníku .

bola som na stužkovej pred rokmi aj synovi a tam sme mali alkohol na stole. Jedla bolo až moc. Najskôr bola večera a potom krátko po polnoci bol studený bufet + čokoládová fontána s ovocím... všetko som chcela ochutnať a výsledok bol pre mňa katastrofálny.

bubbiik
20. máj 2024

@autor neviem ako to myslíš, avšak napríklad naša triedna to s rodičmi ani raz za 3 roky čo nám bola ona triednou neriešila a v prvom ročníku čo sme mali triednu tak ona iba rodičom povedala aby sa dohodli koľko sa budeme skladať na stužkovú a kto z nich si zoberie na starosti zabezpečenie účtu a starostlivosť oň a nám po prvom rodičovskom oznámila až si zabezpečíme sálu a to bolo všetko, dokonca nastal problém, že sme sa mali pripomenúť v septembri keď budeme 4 a prišiel problém, že oni uprednostnili svadbu pred stužkovou keďže je to výhodnejšie a my sme na poslednú chvíľu zháňali novú sálu a to bol dosť problém niečo zohnať

1ryba
20. máj 2024

Syn mal catering. Priniesli komplet všetko. Mali sme to úplne bez starostí. Ale keď chcú rodičia ušetriť je normálne sa dohodnúť, čo kto zabezpečí a prinesie. Všetko je o dohode.

1ryba
20. máj 2024

A názor? Všetci s tým súhlasili a všetci sa zúčastnili. Bola to veľmi pekná udalosť.

bubbiik
20. máj 2024

napríklad starší brat boli 30 chalani v triede všetci totálne neschopný a na rodičovské chodili tak 10 rodičia, ktorý sa zhodli, že im stužkovú netreba a nechýbala im
a my s mladším bratom sme mali obaja stužkové krásne a plné spomienok, všetci sme zúčastnili a dokonca niektorý spolužiaci mali aj súrodencov tam pozvaných s ich partnermi a nielen rodičov a všetko to bolo dobre zorganizované

1ryba
20. máj 2024

Alkohol si kúpil kto chcel v bare a v rámci stužkovej sme mali prípitok, originál víno vo fľašiach, čapované pivo. Študenti mali alkoholický nápoj povolený po desiatej s výnimkou prípitku a piva a na zodpovednosť rodičov. Nikto sa neopil ani zo žiakov ani rodičov. Spolu so študentami sme sa rodičia bavili do 4 do rána.

1ryba
20. máj 2024

Platili sme 1 študent/500 eur. V tejto sume bola zarátaná komplet stužková, mat.oznámenia, občerstvenie pre mat.komisiu. Dohodli sme sa hneď na 1. rodičovskom, koľko sa budeme skladať a čo v tom je. Niečo nám bude ešte vrátené.

andrea_82
20. máj 2024

Mam syna prvaka na strednej. Zacali sme sa skladat po 100€ rocne a salu uz maju zajednanu. Nechapem, ako myslis otazku, ci zo stoji za to? Je to pre mna rovnaka udalost ako napr. svadba, prve svate prijimanie alebo oslava okruhlin. Musis si sama povedat, ci si ochotna dat peniaze a cas na pripravu. Ak nechces, dieta sa nemusi stuzkovej zucastnit.

oliverceky
20. máj 2024

Ako riešite skladanie peňazí!
Zriadili ste si účet s disponentami ?

andrea_82
20. máj 2024

@oliverceky mame sporiaci ucet vo fio banke, kde sme tri mamicky ako disponenti.

autor
20. máj 2024

Myslím,že je to v dnešnej dobe prežitok. Obzvlášť čo počúvam,že deti z mesta,kde je iks možnosti zrealizovať to,sa nakoniec uchýlila kdesi do dediny a kulturaku....to mi príde také....nedôstojné a mne osobne by to za to nestalo.

vyrovnanaosoba
20. máj 2024

Každý má iné priority, nezabudni však, že je to udalosť pre tvoje dieťa, nie tvoja. Ty to berieš ako hanbu, nedôstojne ísť do kultúraku, oni sa idú zabaviť.

jana005
20. máj 2024

Neviem prečo by mala byť stužková v dnešnej dobe prežitok. Veď deti si to chcú takisto užiť, osláviť. Čo je na tom divné?
A ináč ty budeš teda iná panička, keď kulturak ti je nedôstojný. Niežeby si bola rada, že ušetria.
V meste už pomaly nevedia čo majú pýtať za jedlo na osobu. A do kulturaku si objednaš catering, pekne ti to všetko pripravia a majú v pohode ceny.
A nie všetky kultúrne domy vyzerajú ako z roku päť.
Len dúfam, že tvoje dieťa na stužkovú pustíš, že to nebude pod tvoju úroveň, ak to náhodou bude na takom mieste, ktoré sa TEBE nebude páčiť

lalenka33
20. máj 2024

Stužková je prežitok? To ako fakt? Ja som mala stužkovú pred 15 rokmi a dodnes si ju pamätám. A som rada, že sme boli celá trieda spolu na našom prvom a zároveň poslednom spoločnom plese. Skladali sme sa od 1.ročníka po 100 eur ročne a vyšla nám stužková v hotely v BB, maturity, oznamká a ostalo aj na dozvuky . Všetko nam zabezpečil hotel. Nič sme nenosili.
Bratranec mal stužkovú v Novembri min.roku. Stužkovú mali v škole, kde sa bežne robia svadby, oslavy. Jedlo mali odtiaľ. Koláče piekli rodičia. Výzdobu robila mamička, ktorá sa tomu venuje. Alkohol brali z miestneho obchodu z alkoholu, kde sa dá dohodnúť tak, že fľašky, ktoré sa nevypijú vrátia po akcii do obchodu.
Stužková nieje o priestore, ale o ľuďoch. Aj kulturák sa dá vyzdobiť tak, ako sála v 4* hotely.

cacianka
20. máj 2024

@lalenka33 ja si pamätám aj po 40 rokoch

1ryba
21. máj 2024

V každej triede sú deti z mesta aj z dedín. Akože tie deti z mesta sú niečo viac? A kde sa majú ísť v meste realizovať? Ak myslíš nejaký drahý hotel, veď nech sa páči, daj návrh a poskladáte sa po 1000 eur a kľudne aj do Carltonu môžete ísť. Stužková nie je prežitok. Ale je malomeštiacke si myslieť, že priestor v obciach v kultúrnom dome je niečo nedôstojné.

martul
21. máj 2024

Prežitok je tvoj názor,,kdesi do dediny a kulturáku ". My máme tak nádherne prerobený KD že ty z mesta by si pukla od závisti.

eeffka
21. máj 2024

Nuz ty si matka roka... radsej keby si pravdu priznala, ze je vam luto penazi. Obrat decko o zivotny zazitok lebo vy s muzom ste cudaci....
A este jedno tajomstvo, vela sal v meste je v byvalyxh domoch kultury = kulturak.

autor
21. máj 2024

@eeffka a čo keď samotné deti o takýto "zážitok" nemajú záujem? Či v trende je ísť s davom? 🤔

bubbiik
21. máj 2024

@autor tak sa napríklad môžu poskladať a mesto stužkovej keď zvážia, že ju nechcú tak môžu ísť k moru, u nás na škole tak šli rok predomnou čo končili skladali sa po 100€ 4 roky bolo ich okolo 30 v triede a oni sa zhodli, že radšej by si to užili pri mori aj s triednou a mali krásny zážitok, dokonca si pozvali aj riaditeľa a zástupkyňu školy a všetko im to vyšlo z toho čo sa skladali a strávili myslím 5 dní pri mori a tam im ich triedna dala stužky a mali krásne zážitky a ako trieda a zažili posledný spoločný výlet

deniseee
21. máj 2024

Vsetko je vecou dohody medzi studentami. Ja som svoju stuzkovu absolvovala, pretoze “sa to patrilo” a radsej by som tam nesla. Neodniesla som si ziadny pekny zazitok, skor naopak, vyslovene nerada na to spominam. Jedno z mojich deti malo stuzkovu v dobe kovidovej, ani nevedeli, ci sa to bude konat, alebo uz bude vsetko zakazane, nakoniec sa to konalo a bola to velmi netypicka stuzkova. Ale aspon ju mali. Pred casom mala stuzkovu dcera znamej, tam sa studenti dohodli, ze namiesto stuzkovej pojdu na vylet k moru. Takze beriem to tak, ze kazda trieda sa dohodne sama, kto a ako chce a ked je velmi zly kolektiv, tak sa trebars aj nedohodnu vobec.

1ryba
21. máj 2024

Stužkové slávnosti majú dlhoročnú tradíciu. Nie je to žiadny trend ísť s davom. Ono je to skôr vec rodičov aby rozhodli, keďže to platia. Prvák na strednej nemá ani potuchy, či nejakú stužkovú bude chcieť. Rodičia sú na to, aby kultivovali názory svojich detí. Ale samozrejme, nech si každý spraví ako uzná za vhodné. Keď niekto stužkovú nechce, nech si ju nerobí.

ibrunova
21. máj 2024

Mali sme stužkovú teraz, alkohol si každý rodič doniesol, zvyšok spoločne.

eva8
24. máj 2024

V mnohych podnikoch si za vlastny alkohol pytaju korkovne. Nesmie byt vlastnej vyroby.
Co sa tyka vlastnych zakuskov, tak aj za to je poplatok - servirovanie a pod. Musi byt doklad z predajne z hygienickych dovodov, nezavadnosti potravin. Cely katering a menu zvycajne zabezpecuje restauracia/podniik. Deti si zabezpecia vuzdobu miestnosti, kutik ma fotografovanie a pod