Stredná zdravotnícka škola - sestra verzus zubný asistent

nikoletta712
14. mar 2021

Zdravím mamičky, moja dcéra si tento rok vyberá strednú školu. Vybrala si obe zdravotnícke. Na jednej odbor praktická sestra a na druhej odbor zubný asistent. Čo si myslíte Vy? Ktorá je podľa vás lepšia voľba? Vravela že sa bojí že by ju zubný asistent nebavil a moc tam ísť nechce teda, ale nevie akú druhu školu tak si ho tam nechá. No ja si myslím že by to bol lepší výber. A ešte by som dodala že nechce ísť ani na vysokú / nemá to absolútne v pláne. Tá myšlienka že by pod strednej musela dalej študovať ju priam desí. Vopred ďakujem za odpovede 😊

diusqa761
14. mar 2021

Nech robí dcéra čo činí JU šťastnú. Ak cíti že byť praktická sestra ju bude baviť a že zubný asistent jej je proti srsti už teraz tak by som ju na to isto nepresviedčala. Nechala by som rozhodnutie plne na dcéru. Ako "záložný plán" nech to má ale ak chce byť sestra tak nech aj je sestra. Je to jej život a za 4 roky štúdia možno zmení postoj aj k tej VŠ to je dlhá doba a nakoniec možno vyštuduje ešte niečo úplne iné

nina255
14. mar 2021

@nikoletta712 niesom si ista, ale mne sa zda ze teraz je to tak ze iba po strednej skole klasicku “sestricku” robit uz nemoze, je to brane len akoby zdravotnicky asistent ze moze podavat lieky starat sa o pacienta atd ale nejake ine odbornejsie “sestrickovske” veci nebude moct kvoli nizkej kvalifikacii... preto je lepsie spravit si aj VS aj kvoli tomuto aj kvoli platu samozrejme... aby jej to stacilo ked na VS ist neplanuje.. ale neviem to si treba prezistit len sa mi nieco mari pocula som taketo z viacerych stran

slecnazkosic
14. mar 2021

@nikoletta712 so strednou školou zdravotná sestra nebude ale zdravotnicky asistent(prak.sestra). Môže robiť na oddelení na smeny. Väčšinou prebaluju, robia hygienu atď. Toto ju bude bavit? Zdrav.asistent ale moze sa zamestnat aj u zubara 🙂 takze urcite by som si vybrala odbor prakticka sestra

sweet20
14. mar 2021

@nina255 presne tak, sestrickou sa stanes az po VS.

aurorastone
31. máj 2021

Presne ako píšu baby v dnešnej dobe bohuzial po strednej bude pomaly iba ako sanitar, treba VŠ, ved moju maminu chceli po 40 rokoch praxe (ako zdravotná sestra) donutit ísť si urobiť VŠ, sa im na to zvysoka 😅