SOŠ veterinárna alebo gymnázium

adelaziga
8. apr 2022

Ahojte, dcéra je ôsmačka a už rozmýšľa nad strednou školou. Chce byť od malička veterinárkou. Jej rozhodnutie rešpektujeme ale neviem či je dobré aby išla na sos veterinarnu. Počula som že táto škola nepripravuje študentov na vysokú školu veterinarnu ale skôr do praxe. Je podľa vás lepšie aby išla na gymnázium a odtiaľ na vš ? Lebo učí sa síce na jednotky ale nebaví ju to a asi by sa gymply dosť trápila. Ak tu niekto chodí/ má skúsenosť ktorá sos veterinárna je podľa vás na SK najlepšia/ ktorú by ste odporučili? Pripravia tam študentov aspoň trochu na vš? Odporučili by ste tam ísť (kto má skúsenosť) ? Vopred ďakujem za odpoveď .

77daniela77
8. apr 2022

@adelaziga Ustredny riaditel Statnej veterinarnej a potravinovej spravy Prof.Bíreš ma tu SOS v Barci a odtial isiel na vysoku v Kosiciach.Da sa aj takto podla toho🤔

zuzana76
8. apr 2022

@adelaziga dať sa určite da, ale príprava na VS bude určite potrebovať doučovania z biológie a chémie

kornelies
8. apr 2022

@adelaziga Chce byt veterinarka a na gymli by sa trapila? Co potom na VS?
SOS - asistent u veterinara.

veronika3110
8. apr 2022

ja neviem čo všetci majú s tým gymplom... chceš byť učiteľka? gympel ťa pripraví... veterinárka? gympel ťa pripraví.. v mojom prípade je toto úplna hlúposť..
ja som chodila na pedagogickú...mala som všetko čo sa týka učiteľstva, chodila som na prax do škôlky aj klubu, pracovala som s deťmi, naberala som skúsenosti a hned po strednej som šla učiť a robím VŠ externe.. z gympla by som nemala nič.... musela by som ísť na VŠ, lebo bez gympla nemám žiadny odbor vyštudovaný.. mne to príde ako druhá základná škola... všeobecný prehľad... nehovoriac o tom, že ak na žiadnu VŠ nepôjde, alebo ju nedokončí... poznám veľa takých prípadov z okolia o rok dva starší.. veľkí gympláci pracujú v obchode, lebo VŠ nezvládli.. a vlastne nie sú na nič kvalifikovaní...
ak vie, že tú veterinu isto chce, nech za tým ide.. na odbornej škole sa stretne s realitou, bude chodiť na prax a priamo pracovať so zvieratami (spolužiačka zo ZŠ šla do KE)
tým určite neurážam gymnáziá, ale ak niekto je presvedčený o tom čo chce, nech to študuje, určite ju to bude aj viac napĺňať

adelaziga
autor
8. apr 2022

@kornelies nemyslela som to tak, ona sa učí dobre a všetko s prehľadom zvláda ale baví ju hlavne biológia chémia a ostatné predmety ju nebavia. Lebo z vlastnej skúsenosti viem že je tam veľa učenia, viem že by to zvládla ale sama som sa musela učiť predmety ktoré ma nebavili a "trápila" som sa lebo 2 roky neskutočne ho učenia vecí čo som nikdy nevyužila bolo hrozných

adelaziga
autor
8. apr 2022

@veronika3110 ďakujem veľmi pekne za názor.

luliu
8. apr 2022

@adelaziga určite gymnázium, ak chce ist na VŠ gymnázium je najlepšie. Nikdy nebude zo SOS pripravená na prijímačky a štúdium rovnako ako z gympla. Je otázne či by sa tam vôbec z SOS dostala, keďže tá škola je atraktívna a neberú každého

zuzana76
8. apr 2022

@veronika3110 nikto nezaznava stredne školy , ale áno, po teoretickej stránke gymnázium pripraví najlepšie, väčšina ľudí este nevie, čo by chcela študovať v 14 a 15 rokoch, aj na gymnáziu si potom už študent vyberá profilové predmety podľa toho akú VS chce , samozrejme, že na VS sa da ist aj zo strednej odbornej školy, len tam sa zase môže stať, že ten človek si povie, veď už mám kvalifikáciu, stačí mi to a nikam nepôjde

luliu
8. apr 2022

@veronika3110 ale ak niekto chce robiť veterinára ide na gympel a VS, ak chce robiť ošetrovatela ide na SOS. V tom je veľký rozdiel

adelaziga
autor
8. apr 2022

@luliu to mi je jasne že z hľadiska vedomostí je lepší gympel

kacena4
8. apr 2022

sestra ma SOS veterinu super priprava, urcite viac k veci ako gympel kde je len teoria. vysku nedokoncila zo zdravotnych dovodov a robila roky vo veter. nemocnici, takze aj jej nevyjde vyska môže ostať v odbore co ju bavi

adelaziga
autor
8. apr 2022

@kacena4 áno zas to je veľká výhoda

evkamotka
8. apr 2022

Podla mna je gymnazium dobre aj z dovodu, ze sa nauci vela ucit. Veterina nie je med lizat, treba sa vediet biflovat kvantum informacii. A upozornujem, len preto, ze by studovala na vs odbor, ktory chce, neznamena to, ze ju tam bude bavit kazdy semester vsetkych 8 predmetov. Xy bude takych, co ju bavit aj nebudu a bude sa ich musiet v zaujme vyssieho dobra nasprtat. Tak ako na gympli dejepis ci nemcinu. Len dobre pre nu ak si vytrenuje mozog a osvoji si lepidlo na zadok aj pri ucive, ktoré jej nic nehovori

adelaziga
autor
8. apr 2022

@evkamotka ďakujem veľmi pekne zas o tom budeme ináč uvažovať

luccija
8. apr 2022

@veronika3110 moja kolegyňa chcela ísť na VŠ pedag a viaceré z triedy nezobrali, lebo z gymnázia baby bez síce praxe, ale spravili lepšie prijímačky.

@adelaziga ak vie, že chce byť 100% veterinárka tak strednú a VS, ale môže sa stať, že po strednej bude mať toho dosť a skončí ako asistentka piatky, sviatky 12 za pár eur.To sa stalo nášmu známemu dal dcéru na súkromnú veterinu a ďalej už nechcela ísť na VS.Druha vec je, že koľko je pracovných ponúk na veterinu.Kazdy si drží miesto.
Na gympli má určite lepšie jazyky, bio, chémiu a viac ju to pripraví, ak by si náhodou zmyslela, že chce ísť na VŠ iného smeru.Tazke rozhodnutie

adelaziga
autor
8. apr 2022

Myslíte si že aj popri gymnáziu bude mať čas na to čo ju baví (zvieratá,...)? Za čias keď som chodila ja na gympel sa to dalo ale synovec chodí na gymnázium a je nonstop v knihách.

luccija
8. apr 2022

@adelaziga záleží aký je typ niekomu stačí počúvať v škole doma sa nemusí veľa učiť...ťažko povedať.Kazde gymnázium je iné bilingval, normálne?Čomu sa venuje akým zvieratám?

ninusa221
8. apr 2022

@adelaziga ja by som ju učite dala na strednú na veterinarsku. Ja som chodila na pedagogickú strednú teraz som na vysokej v 2 ročníku prax nula bodov baby nevedia pisať pripravy vobec. Mali sme minule na skúšku pripraviť plán hodiny keby sme im mi baby z pedagogickej nepomohli tak su v riti.. takže ja ďakujem bohu že keby sa hocičo stalo tu strednú mám a môžem ísť do roboty. Baby z gympla niektore od nas ľutujú že boli na gympli lebo je to take že ak neurobia skušky su v riti žiadne remeslo v ruke

simca06022011
8. apr 2022

Gympel a aj tak sa bude este dosť doucovat

adelaziga
autor
8. apr 2022

@luccija určite ak tak na normálne a ona je typ že keby sa naučila tak si myslím že by sa východe učila na 2 ale chce mať jednotky takže sa učí naozaj veľa. Venuje sa hlavne psom máme dve borderky lebo psi sú aj moja veľká záľuba a pred rokom sme si zaobstarali druhu a naučila ju veľa trikov, krásne poslúch,... a občas chodíme na kone + okrem zvierat sa venuje aj tenisu

luccija
8. apr 2022

@adelaziga gymnázium je zradné ..veľa detí zo základnej školy má super známky a prejdú na gymnázium a majú 3.Ked sa veľa učí na základnej škole bude sa raz toľko učit na strednej.Ale veď nepredbiehajme len, aby si vedela, že aj toto sa môže že štát, že nie vždy bude jednotakarka,aby z toho nebola frustrovaná.Na každej škole bude mať predmety, ktoré ju budú baviť a ktoré nie toho sa neboj.
Veď si pozri osnovy vet.skoly a gymnáziá koľko hodín týždenne majú jazyk, predmety...
Ja som sa pýtala mojej či nechce ísť týmto smerom ani za nič boji sa krvi a, že ona by nevedela rezať, trhať zuby a pod...a to mama má chovnu stanicu, od malička s ňou chodí po výstavách psov, veterinach.
Veď uvidíš ešte máte rok čas aj budú robiť testy na aké povolanie sa hodí či výchovná poradkyňa Ti poradí.Tam, kde bývate sú možnosti sa zamestnať ?

adelaziga
autor
8. apr 2022

@luccija práveže u nás by sa nezamestnala pravdepodobne ani po sos a asi áno po vš a na sos veterinu by musela byť na internate

evkamotka
8. apr 2022

A apravila by zo sos prijimacky na veterinu? Lebo z praxe prijimacky nie su, su z gymnazialneho uciva bio, chem (a to aj ti gymnazisti chodia este navyse na pripravku)

kenny72
8. apr 2022

Čo sa týka praxe určite by som dala veterinu no pred prijimačkami doučovanie z chémie a bio. Podla mna záleži ako je na tom s chémiou a bio lebo bez toho sa na školu nedostane.

httpsusanne
8. apr 2022

Študujem na veterine, som z gympla, a musím povedať ze gymnazisti to majú ľahšie, prvé tri roky je poväčšina predmetov len bifľovačka. Strašne veľa chémie, kde sa na chémii a biochémii dosť vyhadzuje a to majú ľahšie hlavne gymnazisti, a tak sa môže stať že zo strednej veterinárnej svoje zručnosti ani nebude mať kedy ukázať.

simca06022011
8. apr 2022

@luccija radsej trojky z gympla, ako jednotky na SOS, to by som kaslala nanejake sklamanie a tak :D
@adelaziga no inak to ze sa venuje psom a sem tam konom je ok, lenze veterina je predsa len o inom... je to krasna ale narocna praca, neuci tam zvieratka triky, ale musi ich operovat, liecit, riesit kriticke situacie kedze zvierata nespolupracuju casto ako to jej vychvoane zviera, nie raz aj zviera utratiť. Ci popri gymply bude mat cas na zvierata.. no, v provom rade ta stredna skola (sos ci G) su na pripravu do zivota a dolezitejsie ako "zaluby". Cize no nie, ak bude chciet ist na veterinu, bude musiet vela veci sa nabiflit, vela veci pochopit a nie len sa nabiflit a ucit sa a to aj na ukor volneho casu.Plus beru tam dost malo ludi, cize aj tlacenica je na VS riadna (za mojej ery teda urcite bola). Na veterinu mi isla spoluziacka a teda ina kapacita to bola na gymply.

A teda neviem, ja mam gympel a nelutujem to. SOS skolu by som lutovala skor a duplom takuto veterinarnu, lebo to neviem ani ake uplatnenie maju a hlavne kde v tejto dobe? Kludne sa moze pocas najblizsich rokov stat aj to, ze uplne zmeni nazor na tuto profesiu a bude chciet nieco robit (tolkym sa nam to stalo) . Zvieratam sa moze venovat aj popri inej praci 🙂Tiez mame zverinec doma, dcera sa dokaze postarat o vsetko od skrecka, psa az po ovcu, kozu a do ziadnej veteriny ju tlacit nemienim pokym vyslovene nebude chciet. Viem ze nie kazdemu sa paci byt spinavy od zvierat, behat po chlievoch atd (aj to sa veru budu ucit na vet, nie len psov a macky).
A z praxe ju nik na prijimackach skusat nebude...

lululucy
9. apr 2022

Manzel chodil na strednu veterinu a potom aj na vysku. On bol od mala 100% presvedceny ze chce byt veterinar. Aj sa nim stal.
Ked je aj dcera takto na tom, tak nech ide na veterinu, ale potom vyska je brutal tazka.
Ak si nieje 100% ista,ze chce toto v zivote robit, tak nech radsej ide na gympel, lebo zo strednej veteriny asi vela mat nebude, ked nepojde aj na vysku.