Rodičia sú nešťastní s mojím životným rozhodnutím

hnilk0vamaminka
20. máj 2024

Ahojte, mám 18 rokov. Dúfam si nikto nebude myslieť zlé veci z toho nadpisu. Chodím na gymnázium, nefajčím nepijem som iba doma, kde aktívne pomáham mojím rodičom. Môj problém je, že nechcem ísť hneď po škole na vysokú školu ale chcem si dať gap-year (rok doma po škole) kedy by som sa učila na prijímačky na vysokú školu. Chápem, že veľa ľudí hovorí že sa mi to neoplatí pretože je šanca že sa nedonútm znova učiť, ale ja som si toho vedomá. Som dosť ambiciózna a keď zatnem zuby, tak by som nemala problém. To ale nie je ten problém, problém sú moji rodičia. Obaja odomňa očakávajú, že pôjdem hneď po strednej na vysokú školu a veľmi sa bojím že ich sklamem. Chápem, že pre niekoho toto môže byť úplná banalita ale pre mňa je moja rodina jedna z najdôležitejších vecí aké mám a nechcem si pokaziť vzťah s mojimi rodičmi. Ale ja sa nedonútim byť na vysokej škole len preto, aby som bola. Rozmýšľala som, že by som aj nachvíľu išla do Anglicka získať trochu skúseností v jazyku a rozšíriť si obzory a potom sa vrátiť a sedieť na riti učac sa. Chcela by som tiež trocha zažiť trocha dobrodružstva kým ma ešte nedržia serióznejšie povinnosti🙂. Viem, že aj erazmus je možnosť ale ten moc nechcem z osobných dôvodov.
Lenže, ako som už písala bojím sa reakcie mojich rodičov. Prosím vás o rady čo robiť.
PS: prosím nesnažte sa ma presvedčiť o tom nedať si gap-year to rozhodnutie nezmením...aj keď rada si prečítam vaše rady ak budú slušné🙂

anjelicek26
20. máj 2024

Tak ja moju dceru do toho naopak idem tlacit, aby po maturite dala rok pauzu a ten rok si uzila cestovanim, pracou, jazykmi, cimkolvek... ten cas jej uz nikto nedaruje, z vysky padne rovno do prace, kedy akoze ma nieco takehoto "cas" urobit? Len teraz... ak sa bojis reakcie, tak im musis vopred vediet odpovedat na ich otazky

- co chces robit - konkretne
- kam chces ist - konkretne
- ako to chces financovat - konkretne (napr. zacinam chodit na brigadu a odkladam si na to resp. idem tam pracovat v hoteli alebo alebo alebo...)
- s kym chces ist (samu ta dievca ver mi nepustia, prilis vela paranoje v hlave)

hnilk0vamaminka
autor
20. máj 2024

@anjelicek26 viem, že ma samú nepustia lenže ja nemám moc kamarátov všeobecne a všetky moje kamarátky idú po škole hneď na vysokú tak si nemyslím, že tam je nejaké riešenie haha. Ale ďakujem za reakciu a za "osnovu" čo si treba pripraviť🙂

denithestrange1993
20. máj 2024

@hnilk0vamaminka ved normalne sa s nimi o tom porozpravaj,ze aky mas plan. Ale prizvukuj im to,ze sa chces zatial niekde zamestnat. Mne kebyze dieta povie,ze sa chce po strednej rok poflakovat a "len" sa pripravovat na prijimacky (kde ta mimochodom vobec nemusia zobrat) tak by som nebola nadsena. Kebyze vsak povie,ze pojde do zahranicia pracovat tak by som s tym nemala problem. Ber vsak do uvahy aj to,ze ti tento gap year moze urobit do buducna urcity sklz. Neskor dostudujes,neskor si najdes pracu,byvanie,dieta atd. Pre zenu je 1rok v plodnom obdobi celkom dost a je rozdiel ci vystudujes ako 24rocna alebo 25rocna,teraz sa ti to tak nezda ale je to tak (Samozrejme nemusis chciet mat deti,to len hypoteticky uvazujem,ze tento hluchy rok mozes casom lutovat).

hnilk0vamaminka
autor
20. máj 2024

@hnilk0vamaminka Ešte by som chcela poznamenať, že sa bojím aj hlavne kvôli tomu lebo ako jediná z mojich súrodencov niečo doma robím. Ak odídem, tak sa bojím že mojím súrodencom sa nebude chcieť pomáhať a moji rodičia budú na všetko sami (doma je veľmi veľa roboty).

anjelicek26
20. máj 2024

@hnilk0vamaminka ty nie si rodic, aby si teraz v hlave riesila a ta limitovalo, kto bude doma upratovat... rodicia su na vsetko sami - to je normalny stav. Maju deti - nech sa staraju. To nie je praca najstarsieho dietata. Proste nie je, aj ked to casto robi.

denithestrange1993
20. máj 2024

@hnilk0vamaminka presne ako pise anjelicek, ty mas vlastny zivot a nie si sluzka tvojich rodicov. Samozrejme je super doma pomahat,ale prvorada je praca,skola tvoj zivot.

duppka13
20. máj 2024

Mala som po strednej gap year ale nastupila som hned do prace a o rok na vysoku externe, bolo to moje rozhodnutie a rodicia to akceptovali, z casti aj kvoli tomu ze som uz od nich bola financne nezavisla. Ako chces financovat tento rok prazdnin? Ak peniazmi odrodicov tak bohuzial stale maju pravo ti do toho hovorit. Zalezi aj od toho aky mate vztah, ci ti doveruju. Doba sa zmenila, mozno oni maju v hlave ine stereotypy tak nevedia od nich upustit. Moji rodicia vysoku skolu nemaju tak na mna moc netlacili v tomto.

zoja1234
20. máj 2024

Pocas toho "gap year" pracuj aspon na part-time, popritom si z toho financuj nejake vylety, dobrodruzstva atd lebo pochybujem ze rodicia ti budu vrucne s usmevom financovat poflakovanie sa.... Eventualne si makni 6 mesiacov niekde, zarob dost na vyletiky, pocestuj a ku koncu roka sadni nad knihy..
Prijimacky (kdekolvek) sa daju v pohode spravit, pokial nejdes studiovat medicinu/astrofyziku/jadrovu vedu. Ano respekt a strach je namieste, ale klud.. To nieje to hlavne a nieje to nezdolatelne... Na 90% vs je ovela tazsie 5 rokov sa neskor udrzat, ako nejake prijimacky...
Pocas strednej sa ti podarilo nazbierat nejake ucasti na olympiadach/sutaziach/svoc/mimoskolske aktivity/whatever? Ak ano, a je to relevantne, doloz to ku prihlaske..

vevesh
20. máj 2024

Ja len taka prakticka otazka- ako a z coho si chces financovat zdravotne poistenie? Vies o tom, ze si ho musis dobrovolne-nasilu povinne platit, ak nie si zamestnana? A z coho chces zit pocas toho roka? Ja som si tiez dala rok pauzu-sice az po vyske, ale najprv som si na tu pauzu dostatocne zarobila (ratala som totiz aj s variantou, ze rodicia ma poslu pa-pa, ked nebudem pracovat). Inac ako tip- da sa ist aj dobrovolne na staz niekam do zahranicia (do rozvojovych krajin-afrika, juzna amerika, azia a pod.), kde by si pracovala za jedlo a strechu nad hlavou- a popri tom aj ucila na vs. Au-pair uz velmi nie je v kurze a ked pojdes do normalnej prace (napriklad v uk ,irsko, nl), tak sa budes mat co obracat, aby si si poplatila zakladne vydaje (a na ucenie ti uz moc casu nezvysi...).🙂

pluss
21. máj 2024

Ja som rok po tiež cestovala a pracovala a pomohlo mi to veľmi nabrať trošku sebavedomia a svedomitosti a zodpovednosti a keď som nabehla na výšku...tak to sa nedalo porovnať aký prístup som mala oproti strednej 🙂 takže za mňa tiež isto pauzu dať....

ckocka
21. máj 2024

Fajn to určite je, len to niekto musí zacvakať.

katuskapd
21. máj 2024

Moje 2 netere vo Švajčiarsku to tak majú, jedna po skole mala rok pauzu, pracovala a v sept nastúpila na vysoku,druhá je tiez po skole momentalne pracuje a v sept sa chysta na vysokú, oni ale necestovali ale šetrili na tu vysokú a naklady s tym spojené. Konkretnu radu nemám, len,ze treba vidiet svet, tiez som v 18 isla robit aupair ,ale nesla som na výšku. Drzim palce,nech to dopadne tak ako si želáš.

dzulli1980
21. máj 2024

A kto bude ten Tvoj "gap-year" financovať? ... predpokladám, že očakávaš, že budeš žiť u rodičov, budeš jesť atď. ... tak keď nechceš hneď do školy, tak do roboty ...

martul
21. máj 2024

@hnilk0vamaminka toto je všetko ok a pekne napísané. Realita je však trošku inde.
Z čoho chxes ten rok žiť? Máš brigádu? Prácu? Ísť do zahraničia, zažiť dobrodružstvo, to je čo? Robiť niekde napr. v bare aby si sa tam uživila ? Akú si predstavujes mať prácu? Život tam nie je lacný, akú si chceš nájsť prácu aby si so zaplatili ubytovanie a stravu. Lebo toto je dobrodružstvo ale trošku iné ako si predstavuješ si myslím.

slovenka753
21. máj 2024

vsetkp je to ok. ak so to zafinancujes sama ... ak by si u mna byvala a nestudovala pcakavala by som prispevok na domacnost. cestovanie a pod by som urcite nedotovala.

anketkarka
21. máj 2024

Už len preto, že máš strach z rodičov je potrebné, aby si to urobila. @anjelicek26 má pravdu. Priprav si presný plán, v ktorom bude jasné kde a ako zarobíš na ten rok peniaze na vyžitie a to čo by si chcela stihnúť. Vyčleň si čas na prípravu na prímačky. Rodičov by možno presvedčilo, ak by si za ten rok aj nejak na sebe popracovala v oblasti čo by Ti pomohlo pri budúcom štúdiu alebo v kariére (neviem, možno jazyk alebo pomocné práce v odbore, ktorý chceš potom študovať). Nie že budeš umývať riady alebo stáť x hodín pri linke). To Ti okrem peňazí a sebestačnosti veľa nedá do budúcna.

zazka666
21. máj 2024

@hnilk0vamaminka aj podľa mňa je to blbosť. Gymnázium je dosť riskantná voľba, pretože ak nepokračuje na výške akoby si nemala nič. A toho sa tvoji rodičia desia. Uvažovala si, ,eby si aj rodičia potrebovali užiť Gap parents ? To je oddych od výchovy 😃

lenkakravcova
21. máj 2024

@hnilk0vamaminka mne to znie ako dostatočná strata času.
Keby si napísala, že nevieš na akú výšku ísť a chces si vybrať a pri tom pracovať, tak OK alebo keby že si chces nájsť priateľa. Ale len tak cestovať.. Však to môžeš aj cez prázdniny. To nemusíš zabiť 1 rok len tak.

oskvarka
21. máj 2024

@hnilk0vamaminka tak skus vycestovat ako dobrovolnicka.. to je financne nenarocne a je tam trochu dobrovolnickej prace a zvysok mas na učenie a cetsovanie... nebudeš rodičom finančne sediet na krku (je to dotovane EU takze prakticky zadarmo aj s ubytovanim a cestou) .. ak si to sama neviš vybaviť tak odporúčam nejakú sprostredkovateľskú organizáciu.. https://www.keric.sk/sk/ (apropo mozes robit obrovolnicku aj na slovensku a plati vsetko to iste len to teda asi nie je take cool a tiez sa nenaucis jazyk ale tiez ziskas kopec skusenosti)

maranta_leuconeura
21. máj 2024

Pockaj, to hovoris o nasledujucom skolskom roku? Takze nemas podane prihlasky na vysoku, nie si prijata?

Kam chces ist na vysoku, ze sa tak intenzivne ides ucit na prijimacky? Napada mi iba medicina.

Podla mna si to predstavujes velmi romanticky. Necakaj, ze v zahranici na teba cakaju s otvorenou narucou a budu ti davat stoeurovky za klobuk. Toboz nie v Anglicku, ktore uz vystupilo z EU. Ak tam chces ist pracovat, vsetko si zariad vopred, teda najma pracu a ubytko. Pokojne aj cez nejaku overenu pracovnu agenturu. Myslim, ze to je aj dovod, preco nie su rodicia nadseni, nemas ziadny konkretny plan, nevies, z coho budes zit, kto to zaplati. Snad nechces ist stopom a spat v stane

ivik4
21. máj 2024

Suhlasim s komentarmi, ak si ten rok zafinancujes sama, teda aspon z väcsej polovice, tak preco nie. Ak cakas ze rok srandy budu financovat rodicia, tak je to za mna chrapunstvo.

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mircalla
21. máj 2024

Bolo by to fajn, keby si mala jasnu viziu, co chces ten rok robit. Aj to Anglicko mas take neurcite plany. Ucit sa na prijimacky - tak aj to je medicina chapem, inak je to absolutne strateny rok a zabudnes aj, co si vedela.
Ma zmysel ist na prijimacky rovno po skole. Pokial to nie je super narocny odbor. Na aku vysku chces ist? To vies?

borabalazova
21. máj 2024

@hnilk0vamaminka Pozri, natvrdo: ak sa potrebuješ učiť rok na prijímačky, tak na vysokú školu ani nechoď, pretože sa tam budeš len trápiť. Píšeš, že chodíš na gymnázium, mal by tam byť predsa profesionálny kariérny poradca (kľudne aj niekto z pedagógov), s ktorým sa otvorene porozprávaj o svojich možnostiach, nie so ženami na internetovom fóre.

lucilaines
21. máj 2024

Ja zase absolutne suhlasim s tvojou mamou. Pretoze sama z okolia poznam podobne pripady, s presne rovnakym pristupom, ktore sa uz ale do skoly vobec nevratili. Zistili, ze je to strasne pohodlne len tak sa flakat, sem tam skocit na nejaku brigadu, peniaze minut, zit u mamy a takto dokola. Znova sa ucit na prijmacky a ist z tohto znova do skoly a do ucenia, je narocne a malokto to zvladne. Ten rok budes musiet nejak financovat a kedze zacnes s myslienkou, ze je to aj tak len docasne, sak do skoly potom pojdes, tak ani normalnu pracu si popritom nenajdes, lebo ved na chvilu ti staci aj brigada. Za ten rok a to je jedno ci v zahranici alebo na Slovensku, mozes velmi lahko stretnut chalana, co ti pomota hlavu a cele tvoje plany budu v cudu. Ak naozaj vysoku chces, tak to neodkladaj. Vysokoskolaci maju letne prazdniny aj tri mesiace, kazde leto mozes cestovat, brigadovat a uzivat si do aleluja. A mimochodom, za taky “gap year” som ja vsetkymi desiatimi, sama som si ho dopriala, dokonca dva roky, a dali mi do zivota vela. Ale bolo to az po vysokej skole, predtym ako som zacala pracovat. Mala som na to nasetrene, vzdelanie ukoncene a dva roky som cestovala po svete, brigadovala kade tade po restauraciach a uzivala si.

simca06022011
21. máj 2024

ja by som ta pustila aj samu, nemam ziadne paranoje :D po 18tke som 3t po maturite zbalila tasku a isla z domu. Tiez som rok pracovala a bola to naj skusneost. Rodicia sa v tom neangazovali nijak. Prestavka je ok, vyhovorka priprava na prijimacky je ale slaba. Lebo na prijimacky si prave najlepsie pripravena po skole... ja som urobila po roku prijimacky sice lepsie, ale len z dovodu, ze sme mali prijimacky z dvoch jazykov a druhy som absolutne nevedela :D za rok som sa doucila
Ak sa rozhodnes, ze do skoly nepojdes, tak aj TO je tvoje rozhodnutie, rovnako sa moze stat, ze povies po 2-3rokoch na vyske, ze tam koncis a viac tam nejdes... (mam doma hned dva take pripady DDD)

ibrunova
21. máj 2024

Na akú školu chceš potom ísť, že sa ideš na ňu rok učiť? Budú ťa živiť rodičia? Kto ti bude platiť poistenia, dopravu a všetko? Ani mne ako mame by sa to nepáčilo.

hnilk0vamaminka
autor
21. máj 2024

Ahojte veľa z vás sa ma pýta na financie. Tie mám zabezpečené. Mám dosť našetrené z vreckového a plánujem tieto posledné 2 letá pracovať aby som mala este viac. Samozrejme, že by som si od rodičov nežiadala aby mi to financovali 😁.
Všimla som si aj že niektorí píšu, že to je strata času. Každý má svoj názor a to je ok, aj také som si prečítala.
Čo sa týka toho Anglicka neplánujem tam bývať, viem čo a ako mám tam veľa známych, ktorí mi to vysvetlili.
Ďakujem aj za nápady so stážou, znie to veľmi zaujímavo.
Veľa sa chcem učiť preto, lebo potom chcem ísť študovať do Čiech kde pokiaľ viem, tak Slovákom neplatia bonifikačné body, preto tam treba iba vedomosti. Túto informáciu mám od mojej učiteľky chémie.
Učiť sa chcem veľa aj preto, lebo nematurujem z fyziky tak to musím dohnať. Odbor som rozmýšľala nad jadrovou fyzikou alebo niečo s chémiou. Neviem ešte presne, ale viem kde sa približne chcem pohybovať.

viestta
21. máj 2024

@hnilk0vamaminka kto ta bude pocas toho roka zivit? Si schopna uzivit sa sama? Pretoze tym, ze nenastupis na skolu rodicia na teba nebudu brat ziadne pridavky a danv bonus, nebudu mat voci tebe vyzivovaciu povinnostna nebudu povinni ta krmit, satit. Dokonca ako nestudujuca dospela osoba by si mala prispievat na chod domacnosti.Je to vec zakladnej zodpovednosti.

kassandra25
21. máj 2024

@hnilk0vamaminka no ja na tom nevidim nic zlé. Nic také ti neutecie. Anglicko je uzasny napad, cestovanie a praca v cudzej krajine a potom napriklad 5 mesiacov intezivna priprava na vysokú. Alebo mozes aj vyskusat sa na vysoku prihlasit a mozno ta neprijimu. Inak nerobis ani za mak dobre, ze tu niekomu nieco vysvetlujes a sa dohadujes. Pozri sa, 3 zeny x 5 ti mozu iba zavidiet, co vsetko teba caka hentam za rohom v tom anglicku a ty tu pises hentaky svoj rozvoj a hentaky a to takemu cloveku a takemu.... a naco? Co my s tym mame? Ved sama si citis, co je tebe dobre a kedy a sama si ku tomu choď. Nikto nic nevyriesi s tvojou mamkou a otcom. A íst na 5 rocne studium od septembra, ked ty vyslovene chces od septembra niekde pracovat, alebo sa rozpravat s anglicanom v anglicku alebo sa chces doma ucit na najblizsi skolsky rok na prijimacky, by bola obrovska strata casu, ked ty chces rok inaksie vyuzit