Riešenie antikoncepcie na školách

16. feb 2023

Čo si myslíte o tom, že z návrhu osnov na sexuálnu výchovu bola vyškrtnuta antikoncepcia? Mne to príde už naozaj ako zlý sen. Antikoncepcia nie je len o tom, že poďme si užívať a buďme promiskuitní lebo môžeme. Je to základ poznania, ktoré musí človek mať, keď chce začať so sexuálnym životom. Bohužiaľ sa s ním v dnešnej dobe začína skôr ako sme boli zvyknutí my, ale keď už to nemôžeme zmeniť, môžeme sa aspoň snažiť aby to tie deti robili zodpovedne. Ale ak máte niekto iný názor, rada si ho prečítam. Chcem vidieť aj pohľad druhej strany.

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
16. feb 2023

@jabadabadu a ešte za tie prachy 😂

jjanulienka
16. feb 2023

Myslím, že zaklad je v tom, aby sa rodičia o tom rozprávali s deťmi

danica2711
16. feb 2023

plne s tebou súhlasím 👍

monuska112
16. feb 2023

suhlasim

tana85
16. feb 2023

ja s tebou uplne suhlasim. zacne to jednym a kam az to zajde? toto neustale pretlacanie ich nazorov na to, co je spravne je na grc. aj cela zaborska s potratmi. kde sa nejak zasadzuje za lepsie podmienky osamelych matiek? alebo lepsiu starostlivost o deti napr. v detskych domovoch? nenaucia sa chranit, zakazeme im sa rozhodnut, ale co dalej potom s takymti nechcenhmi detickami, na to riesenie nula bodov, je to uz asi mimo ich agendy. dcera ma sice len sest, ale tuto temu urcite doma preberieme, to sa ale v mnohych rodinach vobec nedeje (u nas doma to bolo uplne tabu)

veronika_pb
16. feb 2023

@jjanulienka rozpravaju, ale vacsinou tak o 2 roky neskor ako dieta zacne sexualne zit 😅 niektori rodicia este aj pri 14r chalanovi povedia ze "na take veci ma cas" a "no nech sa neopovazi taketo veci robit" a podobne poznamky, pritom chalan sa uz pol roka ozuzlava a omacava s frajerkou po uliciach a urcite ma prvy sex v plane skor, ako by si rodicia predstavovali .. ale uz to vidim ze zase sa cely tento navrh a osnova a halo okolo toho scvrkne na "aspon nebudu detom v skole ukazovat ako sa natahuju kondomy" akoby to bolo jedinym poznatkom, ktory sa z celej sexualnej a vztahovej vychovy maju naucit 🙄

vevesh
16. feb 2023

@veronika_pb no ja neviem, z realu, kedze u nas v nemecku sexualna vychova fici uz od 10rokov trochu dlhsi cas, viem zhodnotit, ze deti si zapamateaju z tej vychovy prave to, ako nasadzovali kondom na banan/uhorku🙄🙄🙄o vztahovej vychove nula cela nula, ale ako na to maju zmaknute az tak do detailov, ze polka deti v 5 triede uz skusala ako na to a zopar zostalo pri aktivnom sexualnom zivote😵😵😵😵

veronika_pb
16. feb 2023

@vevesh ok no, tak aspon cosi si zapamatali a nahodou je to do zivota potrebnejsie ako riesenie niektorych slovnych a kvadratickych uloh alebo nazvoslovie kyselin - ny, naty, ity, icity a podobne 😂 😂 ale uz len ten princip - ze ideme sa tvarit, ze nieco ako sex a vztahy a intimita sa vas netyka a nemate ju co riesit aspon do 16, tak to je cesta do pekla ...

no a tu poslednu vetu pod povedat sem do ktorejkolvek dediny a zlyncovali by ta lebo "to moje dieta urcite nerobi", "fuj, preboha", "tato dnesna mladez", "to ten liberalizmus", "to za nasich cias nebolo", "ti mladi uz nevedia co so sebou", "ja som v 13 este ani nevedel na co ho mam" .... 😨

lelluska
16. feb 2023

Myslím si o tom tolko, že Anna Z. na počesť tohto usporiadala oslavu. Je to presne ich styl; zakazujme, tabuizujme, zatvarajme oci. Reálny problem to ale nerieši. Ano, je to zodpovednosť rodiča dohliadať na edukaciu. Treba si však uvedomiť, že nie všetky deti pochádzajú z prostredia, kde sa o tejto téme (z rôznych príčin) (ne)hovorí. Preto úlohu školstva aj v tejto téme podporujem. A beriem si 🍿 kým sem nabehnú vyznávači hnutia “Antikoncepcia = potrat”

vevesh
16. feb 2023

@veronika_pb tymto vyucovanim v 4tr. sa im hranica prveho styku posunula sakramentsky nadol. Som toho nazoru, keby to nebolo, deti by v 10 neexperimentovali (v 13-14r. mozno). Tu v nemecku nie su vynimky 11-12 rocne tehotne a toto zo slovenska nepoznam. A potom sa tu budu stazovat, ze sa moslimky v 13tich vydavaju, cernosky do 15tky 2 deti stihnu a nemky s krdlom deti na socialke v 18tke. Radsej nech sa ucia ity/naty ako toto, kedze toto im fakt na osoh nie je (mozno v 7-8 rocniku okej, ale v 4 triede urcite nie). Nie som apriori proti sexualnej vychove, ale nie takymto sposobom a nie v tomto veku. Tie deti z toho fakt nic nemaju, akurat rodicia velmi skore problemy...

monuska112
16. feb 2023

@vevesh deje sa to aj na Slovensku, ale ked tu nezijes tak to asi ide mimo teba.

ropucha6
16. feb 2023

V ktorej triede sa to ucilo?

vevesh
16. feb 2023

@monuska112 to, ze sa posunula hranica nadol viem, ale nie do 4-5 triedy zs🤔🤔🤔🤔 za mojich cias bola niekde medzi 15-22r., teraz podla prispevkov na mk 13-14. Ale nie, nemyslim si, ze polka 4 triedy na zs "to" skusala a cast aj aktivne praktikuje...

monuska112
16. feb 2023

@vevesh
teraz je hranica 12-13, obcas sa najde 11. neviem ako to je v nemecku ale asi nie moc odlisne. no ukazat ako sa nasadzuje kondom je trochu malo, nieco tam chyba, ale zase nech si aspon ten kondom nasadia ked uz...

vevesh
16. feb 2023

@monuska112 v nemecku mas multikulti spolocnost a miesaju sa rozne vychovne pristupy. Mas vychodoazijske kultury, kde je styk povoleny iba po svadbe. Africania su napriklad o dost promiskuitnejsi a aj od velmi skoreho veku. Nemcom to je dost jedno. Slovakom naopak nie. Atd. Toto sa v triede dost bije, ze sa vytvaraju protipoly na tych, ktori su aktivni a ti, ktori su apriori proti...

monuska112
16. feb 2023

@vevesh a v nemecku ako riesia vychodoazijske kultury ked ich detom ukazuju ako si natiahnut kondom?

vevesh
16. feb 2023

@monuska112 niekedy to robili ako blokove vyucovanie a rodicia nechavali vtedy deti doma🙈ale potom sa ucitelia nastvali a je to v ramci prirodopisu- cize zobrali im pol roka uciva, ktore si doberu v 5 tej triede. A teda, ked to maju namiesto prirodopisu, deti sa odmietaju zucastnovat- posedia si, ale aktivitu nevyvijaju ziadnu, velakrat nesleduju vyucovanie a ucitelom odporuju, ze napriklad take navliekanie kondomu robit nebudu...🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

monuska112
16. feb 2023

@vevesh asi to neni zle riesenie, to s tym nezucastnenim sa. ak si to rodicia nezelaju, nech to nepodporuju. ale vseobecne ta moznost vzdelat sa v tejto oblasti by mala byt ponuknuta.

jane1987
16. feb 2023

Akoze ja od urcitej doby nesledujem dianie, ale toto je fakt? Ved niektore deti mali mozno jedine relevantne informacie zo skoly.

sszuzu8
16. feb 2023

Ja osobne antiku neuznávam mne to nevadí. Ja s deťmi pohovorim keď budu mat vek a to stačí

jane1987
16. feb 2023

@sszuzu8 ty neuznavas ziadnu antikoncepciu? Takze netreba sa chranit ani pred pohlavnymi chorobami, ani pred pred neziaducim otehotnenim? 😳

veronika_pb
16. feb 2023

@sszuzu8 aky vek cca mas na mysli?
Lebo to je vacsinou kamen urazu .. rodicia planuju riesit to s detmi v 14r a pritom deti uz od 12 pomaly skusaju vselijake veci alebo si minimalne dohladavaju veci a riesia to medzi sebou

a o antikoncepcii by sa nemalo hovorit len ako o tabletkach/kondomoch/telieskach ale celkovo ako o sposobe ochrany pred nezelanym tehotenstvom, co moze zahrnat aj vypocet pre plodne/neplodne dni, prerusovanu suloz, podviazanie vajecnikov po neviemkolkatom tehotenstve ak zena uz deti nechce/nemoze mat ..

Napriklad ja uz dalsie tehotenstvo neplanujem, respektive by bolo pre mna extremne rizikove nakolko uz to prve bolo a medzicasom dostanem novu srdcovu chlopnu a lieky na riedenie krvi dozivotne - ako sa mam chranit pred pocatim, ak by som nemohla vyuzit ziadnu z moznosti antikoncepcie? .. nesexovat do smrti? 😅

ale ano, treba deckam vysvetllit aj to, ze antikoncepcia moze mat aj neziaduce ucinky, ako vsetko co clovek do seba da

bluka2
16. feb 2023

@vevesh to fakt navliekaju kondomy? To je nejaká pomocná škola…? Ja som si vždy myslela, že to sa nedá nepochopit, ako to urobiť, teda, že stačí povedať. Fakt, kedy to mám v Nemecku čakať? Nech radšej vtedy dám sabaticcal 😀

mamelka
16. feb 2023

@veronika_pb sterilizacia, vasektomia... možnosti su

vevesh
16. feb 2023

@bluka2 4 rocnik zs druhy polrok, ked to chces presne😃 kazda skola a ano, ucia sa to vsetci. Je to povinne- takisto preberaju menstruaciu, poluciu, antikoncepciu, co kam ide, otehotnenie a co. Ci vsetci spolupracuju na vyucovani, je druha otazka🙃🙃🙃

mamelka
16. feb 2023

@vevesh hej, smejú sa a hovorila Melánia, že je to trapne

vevesh
16. feb 2023

@mamelka aj u nas to bolo trapne- moje deti absolutne odmietli to co i len do ruky zobrat. A nedavno som mala 10rocne slecny na party, tak vsetky boli tehotne a riesili potencionalneho otca a ako ho zistit👀👀🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️cize viem presne, co bolo na poslednej hodine prirodovedy...🥴🥴🥴

mamelka
16. feb 2023

@jane1987 ona pise,že neuznáva antikoncepciu, nie,ze neuznáva kondóm. Treba čítať co naozaj píše,nie ako si to ty vysvetlis

jane1987
16. feb 2023

@mamelka a kondom je potom co? Nie je to tiez antikoncepcia?