Pubertiak - rozhovor o intímnych veciach

kacenocka2
10. nov 2022

Rozprávali ste sa v pubertálnom veku s chlapcami na tému intímne veci?

deti95060810
10. nov 2022

nie.. nikdy.

bibina32
11. nov 2022

@kacenocka2 Chcela som a povedali mi, že všetko vedia.

saxana000
11. nov 2022

Toto by som nechala na otca ako chlapsky rozhovor..s mamou mu to nemusi byt prijemne..

panelacikova
11. nov 2022

@kacenocka2 mám dievča, takže neviem presne odpovedať na otázku: chlapec. ale som na ňu v podstate sama. rovnako, ak by som bola sama so synom a chcel by on niečo vedieť, odpovedala by som mu. ak by sa nepýtal, nechala by som tak. dcéra sa nepýta, podľa jej rôznych reakcií napríklad pri pozeraní filmov apod. viem, že už toho vie dosť aj bezo mňa 😀

0silvia0
11. nov 2022

@kacenocka2 ja som nieco so synom riesila, vysvetlovala, ale podrobnosti si uz nepamatam.

mondolina
11. nov 2022

áno.

777januska777
11. nov 2022

Záleží aký pubertalny vek, ono čím čím staršie dieta, tak tým viac je mu to trápne sa o tom s rodičom rozprávať.

andrejka1974
11. nov 2022

@kacenocka2 nie oni vedia všetko z internetu ak by sa sám opýtal tak mu poviem ináč nie mám troch synov a nepotrebovali to a mám aj dcéry a staršia tá už vie o tom veľa zo školy z internetu

nika1971
11. nov 2022

rozpravala...ale postupne a ovela skor...v puberte uz vedia vsetko, co potrebuju

panda21
11. nov 2022

Tak ja mam zatiaľ iba 2 ročného, ale určite začnem skôr ako v puberte. Určite chcem, aby to najprv počul odo mňa a nie sa učil z internetu alebo od kamarátov, tam tie informácie bývajú niekedy dosť pomätene. Ale ja som dosť úprimný a otvorený človek, takže hoci aké otázky už od mala smerujem k úprimnosti primeraným k jeho veku.

markus1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
spadnutaslivka
11. nov 2022

no... "všetko už dávno vedia" je presne ten dôvod, prečo potom chodia domov tehotné dievčatá a "zodpovední chlapci" s plačom. A je mu trápne hovoriť o tom s mamou? A s priateľkou/manželkou sa o tom ako budú rozprávať? Sexualita je vec, o ktorej treba rozprávať. Nehovorím, že non stop a kde kade, ale keď to bude tabu téma, bude to len horšie. Akurát je otázka, či rodič vie čo a ako hovoriť. Riešia rodičia vôbec otázky vzťahov ako takých alebo je to celé len o sexe a ochrane? Lebo skôr mám pocit, že dnes nie je problém sex, ale medziľudské vzťahy.

melanta
11. nov 2022

Som veľmi prekvapená z odpovedí. Že všetko vedia z internetu? Ja som sa s dcérou rozprávala bez ohľadu na to, čo vedela od kamarátiek a z internetu. Lebo som chcela mať istotu, že veci chápe správne, že rozumie tomu. Mužov syn má 9 rokov a už jeden rozhovor s ním muž mal a neskôr bude mať určite ďalší a hlbší. A nielen o sexe, aj o vzťahoch, o úcte a seba hodnote, o peniazoch. Ani sa nečudujem, že je toľko nechcených a prekvapujúcich tehotenstiev mladých žien a toľko nešťastných vzťahov, keď matky dobrovoľne nahradia rozhovory s deťmi internetom.

cloviecka
11. nov 2022

@melanta súhlasím 👏 do bodky.som v šoku z týchto odpovedí, že načo, veď všetko vedia z internetu 🙄 a už sa ničomu nečudujem 🥴

markus1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nafka0483
11. nov 2022

Jasne, prave preto ze uz vsetko vedia tu denno denne mdme temy:
- mozem si dva dni po styku urobit test?
- mala som nechraneny styk mozem byt tehotna?
- my sme sa chranili prerusovanym stykom
- som v 2tt, som v 3tt...
- ja sa chranim tak ze po styku skacem na svihadle a vsetko vytecie von
- ja si robim vyplach s horucou vodou
- tyzden pred/po menstruacii nemozem otehotniet
- mozem byt tehotna ked dojcim?
...
K tomu info z "bravicka"
- bola som panna ked som nekrvacala?
- som panna ked nemam blanu?
- sex sme nemali, bol "dnu" len par cm, len tak na okraj, nic sa nemoze stat
- pred prvou menstruaciou neotehotniem
...

🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

beronsche
11. nov 2022

@kacenocka2 zacat az v pubertalnom veku je velmi, velmi neskoro.. je mozne, ze to bude dietatu tak trapne, ze to odmietne..
Teda moje deti su v predpubertalnom veku, ale mnoho intimnych tem mame tak okrajovo (kvoli veku) pokrytych a tak nejako prirodzene debaty pokracuju a informaciu pribudaju..

matabb73
11. nov 2022

@kacenocka2 chcela som, ale nemal záujem. Len som mu sem tam medzi rečou niečo povedala. Ako: sex len s ochranou a s tým koho máš rád a podobne. Vždy mal z toho srandu. S dcérou je to už iné, tej poviem viac, ale tiež sa o tom so mnou nechce rozprávať. Aj tak jej sem tam niečo poviem, tiež len ako súčasť bežného rozhovoru. Má 14. V puberte je to ťažké, lebo sa hanbia a tieto témy sú im nepríjemné. Ja som dcére kúpila ja knižku, ale ani tú nechce čítať. Dúfam, že neskôr ju to prejde a porozprávame sa normálne, lebo inak máme blízky vzťah.

bagre
11. nov 2022

má 10, čiže ešte to nie je taká echt puberta... ale keď sa niečo opýtal, tak som odpovedala a chystám sa aj v budúcnosti, nakoľko toto u nás chlap neporieši. Zatiaľ majú ku mne chalani dôveru a za to som rada.
Nemyslím si, že z netu všetko vedia - teda vedia toho dosť, ale podstatu ťažko a potom to tak aj vyzerá. A síce rozumiem tomu, že by sa mohol o tom rozprávať otec so synom, ale nie vždy to ide - to za prvé, a potom tá druhá vec - ak mu ja nepoviem aj svoje stanovisko ako žena, ak nebude mať normálny pocit z rozhovoru so ženou ktorej verí, tak teda neviem ako sa bude raz rozprávať s tou svojou.
A začať trebars v 16 to je už neskoro...

kacenocka2
autor
11. nov 2022

@matabb73 no s dcérou ked bude v puberte, si myslím že určite budem chcieť,tam uz potom pride menštruácia a podobne ženské veci

rikarika
11. nov 2022

@spadnutaslivka tvoje deti maju kolko rokov?

slamocka
11. nov 2022

Ja sa tiez cudujem niektorym rodicom, ktori v dnesne dobe tuto temu odmietaju alebo sa spoliehaju, ze chlapcovi to vysvetli otec, a dievcatu mama... A to najma teraz, co pocuvam a citam pribehy roznych ludi, kde aj v "slusnej" rodine dochadzka k skorym tehotenstvam a inym nezelanym veciam. Tak poprve, s detmi sa treba rozpravat primerane ich veku. Ja mam 5 a 3 rocne dievcata a uz vedia, ze mamka ma menstruaciu, ze ma vseliake pomocky, ze ma kalistek atd. To akoze cakat do puberty? Ked budem pre nich stara a trapna? Nech si sami prejdu nejake videa, rozhovory s primerane nevyspelymi spoluziakmi, nedajboze este aj zaziju nejaku skusenost? Ved vztah je o tom, ze sa s nimi opat zdoraznujem primerane ich veku rozpravam o vsetkom. Ked nechceme mat sexualnu vychovu v skolach, co ja vyslovene nechapem preco su ludia proti, tak preberme zodpovednost o tom, co znamena byt zodpovedni my rodicia. Ved to nie je len o sexe, o ochrane, o zodpovednosti, ale napriklad aj o hraniciach, ze to, co odo mna ini chcu, mi moze byt neprijemne a a je to v poriadku, ze ocakavania, ktore maju ini, nemusia byt mojimi ocakavaniami. Ak niekto odo mna chce sex, musim ho najprv chciet aj ja, ak chcem nieco robit, musim vediet co vsetko to obnasa. Reci v parku, ktore som nedavno zazila, kde rodicia iba zdoraznovali synovi, nech pocka do 15tich, lebo v 14tich je sex s neplnoletou osobou trestny cin mi pridu dost malo, aby sme sa niekde posunuli.

Dievcata menstruuju na dolnom stupni zakladnej skoly, kde tam puberta. Prepana.

dahra
11. nov 2022

@kacenocka2 - od malička sa priebežne rozprávam, aj so synom, aj s dcérami. Syn má 12. Nedávno mali v škole prednášku pre chalanov, tak sme sa o tom normálne bavili. Povedal mi podrobnosti. A často zistím, že má info, ale nie úplné. Napríklad vedel o menštruácii u dievčat, ale myslel si, že to len dievčatá majú - že je to aj o dospelých ženách, to netušil ...

monika_mt
11. nov 2022

Tiez som velmi prekvapena z odpovedi typu - vsetko vie uz z internetu. To je asi uplne ten najhorsi zdrov informacii aky moze dostat. Ja som synovi kupila knizku kde su tieto intimne veci popisane, a on sam potom za mnou prisiel a na niektore veci sa pytal. Bolo mu to evidentne dost neprijemne a hanbil sa, ani mne to zo zaciatku nebolo uplne prijemne. Ale nejak som sa osmelila a normalne mu primerane veku vysvetlila veci. A teraz (zacinajuca puberta) hocikedy pride za mnou a opyta sa nejaku taku otazku, ja odpoviem. Nechcem aby to vnimal ako tabu, ze sa o tom nesmie hovorit. Chcem aby vedel co je to sex, ze to bude chciet robit, ze sa zalubi do dievcat, a najma ze sa treba chranit a ake su formy ochrany. S nami, ked sme boli mali, sa rodicia na tuto temu nerozpravali a myslim ze to bola velmi velka chyba.

luciador
11. nov 2022

@monika_mt Prosím ťa,ako sa volá tá knižka?

beronsche
11. nov 2022

@slamocka ja nechcem sex. vychovu v skolach. Pretoze nie kazdy pedagog tuto temu citlivo zvladne, pretoze, ze by tam chybal individualny pristup a tiez preto, ze mam obavy ohladom obsahu.. podla dnesnych trendov som presvedcena, ze by to bolo plne nezmyslov o rodovej rovnosti a xy pohlaviach a nevhodne podanie by Len prinieslo zmatok do detskych hlav.. toto je nieco, nad cim chcem mat plnu moc..
Ale zase ja som matka, kt. nema problem si to odsefovat doma a nevyhybam sa citlivym temam.. Od malicka detom veci vysvetlujem a na otazky odpovedam pravdivo..
Inak s tebou suhlasim. To, ze 8-9r dievcata nepoculi od svojich mam napr. o menstruaciu je pre mna nepochopitelne.. moj syn je mladsi a nejake zakl. info o tom ma.. 🙂
Nerozumiem, naco rodicia cakaju.. niektori asi fakt na to, aby si dieta vyhladalo iny zdroj informacii..

maranco
11. nov 2022

@beronsche * Od malicka detom veci vysvetlujem a na otazky odpovedam pravdivo. * 👍
Stretol som raz na prírodovednej výstave škôlkarov, pri fotke bociana jeden vysvetľuje druhému, "mňa nepriniesol bocian komínom, my máme podlahové vykurovanie".

spadnutaslivka
11. nov 2022

@rikarika prečo? 😉

zuzulka558
11. nov 2022

No my chlapca nemame ale starsia ma 9, zatial ju zaujimalo len naco mam tampony ked bola mladšia, neviem preco ale z humorom som jej povedala ze jej ich dam do nosa lebo nechce sákať sopeľ 🤣🤣 ale inak sa neboji pytat, mozno preto ze sa o tom bavime z humorom ale pravdivo

ivett1
12. nov 2022

Syn dostal knihu, ktorú mala predtým jeho sestra a keď sa opýtal, tak som mu odpovedala...ak mu to bolo blbé, pýtať sa mňa, tak sa opýtal ocina...ale príliš túto tému nerozoberal...😊