Puberta 17-ročného

martinkaprk
13. mar 2023

Ahojte, máte niekto doma syna v puberte a neviete si s ním často rady? Môj ide mať o chvíľu 17 a niekedy neviem čo s ním, často nerešpektuje, nepočúva, uteká z domu.......ak má niekto skúsenosti a rady, budem rada ak sa ozveš.

nelca84
13. mar 2023

@martinkaprk moj bude mat o 2 tyzdne 17, ale z domu teda neuteka, staci ked povie kam chce ist...
Preco uteka? Kam uteka? Nedrzis ho prilis nakratko?

martinkaprk
autor
13. mar 2023

Práveže nie. On koná strašne skratovo, bez rozmýšľania. Teraz naposledy v piatok prišiel domov, sem tam mu pozriem vrecká a teraz tie somariny tabakové pod peru čo si decká dávajú a v druhom vrecku elekt.cigaretu. Dala som mu zarachara von a vzala mobil, boli cca 2 hod poobede a kým som umývala riad odišiel, nik sme nevedeli kde, čo....hľadali sme ho, až o pol 10 večer jeho frajerka písala, že k nim prišiel. V sobotu prišiel domov až okolo 9 večer a v nedeľu vstal, dal si raňajky na obed odišiel a prišiel pred 9 večer. Neviem veľa krát ako sa k tomu postaviť, on vie, že keď príde, tak bude kľud, lebo sme radi, že je v poriadku, že sme sa o neho báli, vziať mu mobil - potrestám len seba, lebo nemám šancu sa k nemu dopátrať, keď dostane zaracha...aj tak odíde.....☹

lujza123
13. mar 2023

@martinkaprk a ty ho rešpektujes? Počúvaš ho?

Veľa rodičov robí chybu ze pristupuje k pubertakom ako k malým deckam, poucuju, vychovávajú.... Lenže tak to nefunguje. Vychovávať treba malé dieťa, akonáhle je násťrocne už s ním nespravíš nič. Môžeš ho iba sprevádzať do dospelosti, byt oporou a múdrym radcom...

Preco uteká? Ma možnosť odísť z domu normálne? Rozlúčiť sa, povedať kam ide a kedy príde? Alebo to je tak ze odísť ma zakázané, pripadne môže odísť ale musí prísť v nejaký tebou určený čas a žiadne kompromisy ani dohoda neprichádza do úvahy?

janinah
13. mar 2023

Mám 17.5 r...vie ako sa o neho bojím a dodržiava naše dohody o.i. že si vravíme pravdu.Parkrat som sa postavila na jeho stranu a dovolila niečo.co otec chcel zakázať napr.festival v Brne...neberiem ho ako decko a vypláca sa to.Som s jeho pubertou Max.spokojna.

martinkaprk
autor
13. mar 2023

@lujza123
@lujza123 Má úplnú voľnosť, chceme len vedieť kam ide, vychádzky má do 22 hod, ale má o 2 roky mladšiu priateľku, tak aj tak chodí domov niečo po 20 hod. Chodí do 2 triedy na gymnáziu, škola, známky...ok. Len on si už pár krát skúsil, že si odíde ak dostal normálneho zaracha a vie, že sa mu to prepečie, lebo sme radi, že je ok, nechceme aby sa bál prísť domov. A teraz neviem už vôbec čo s ním. Jemu táto situácia úplne vyhovuje, doma nič nespraví, vstane, odíde, zo školy ide von, príde večer, nikto od neho nič nechce, nič nemusí robiť......lebo je "tichá domácnosť".

akvi
13. mar 2023

@martinkaprk súhlasím s @lujza123 Rešpekt musí byť obojstranný, on ti dáva zrkadlo. Búrlivú pubertu majú buď deti, ktoré boli až príliš poslušné a počúvali síce na slovo, ale vnutorne trpeli, pretože sa nemali možnosť prejaviť, neboli vypočuté, prijaté. A potom deti, ktoré boli "problémové" od malička a tiež počúvali len to, aké sú "zlé". Obom chýbalo bezpodmienečné prijatie. Takže zalov v minulosti a skús porozmýšľať, čo ti dieťa komunikuje. Teraz pritvrdzovat, zakazovat, prikazovať, trestať a pod je absolútne kontraproduktívne.

lujza123
13. mar 2023

@martinkaprk teraz čítam tvoj druhý príspevok. Vážne si myslíš ze keď sa mu hrabes po vackoch a potom dáš zaracha, vezmeš mobil ze dosiahneš niečo? Co myslis ze bude nasledovať, že sa v živote už cigarety nedotkne? Nie, fajčiť bude aj tak, akurát si to bude schovávať...

Keby zmeníš prístup, nájdeš cigarety, no necháš ich tak. Len sa začneš s nim rozprávať. O závislostiach, o fajčení aké je ťažké prestať, budeš sa ho vypytovať ci spolužiaci fajčia, či to skúšal... Ak by sa nepriznal sám možno naznačiť ze si ho videla, nasmerovať k tomu ze je to vážne blbosť. Ze existujú aj beznikotinove náplne. Požiadať ho nech zrata koľko taka kravina stojí ročne a co všetko by za to mal

Alebo možno trochu krutejsi spôsob, vytiahnes to fajčiarske nadobicko na stôl a keď príde požiadas ho nech si pred tebou teda zapáli (ideálne viac naraz nech mu je zle) , uprene ho budeš pozorovať a vyzvedat ako to chuti, či mu to chuti, odkiaľ berie peniaze... Proste psychologicka hra, ver tomu ze by sa neodvážil tu cigaretu zapalit

Kým pri prvom spôsobe (zaracha) sa cíti v práve, cíti ukrivdene lebo mu boli prehľadávane veci a zobraty mobil pri druhom a treťom je to naopak, cíti sa zle lebo vás sklamal, lebo si vytvoril závislosť..

lujza123
13. mar 2023

Ináč to prehľadávanie, to je podľa mňa v poriadku, kým nemá 18 si za neho zodpovedná. Takže občas prelustrovat veci, sociálne siete ci telefón je normálne. Stále je pod zákonom.

No rob to tak, aby o tom nevedel a nemal najmenšie podozrenie. Čím menej si bude veci schovávať tým viac sa dozvieš.

martinkaprk
autor
13. mar 2023

Snažili sme sa to 1. spôsobom, prečo to robí, čo z toho má, ako to škodí zdraviu, koľko to stojí....stále si nedá povedať. Keď nie je doma, nemá význam prehľadávať, lebo nič nenájdeme a keď je doma, tak jedine kým je v sprche aby o tom nevedel a keď niečo nájdem len sa vytočím. Čo mám robiť potom, keď to nájdem "potichu" ? Hlavne neviem ako teraz s ním ďalej... ☹

luccija
13. mar 2023

@martinkaprk a on doma nič nemusí robiť?veď tam žije ako v hoteli...to dovolia 15 r babe, aby tam mala frajera cez noc?aspoň, že napísali, že je tam...
Tak skúša tiež koľko môže ..radšej, keby na brigádu chodil, keď má toľko času.Oni si všetci v tomto veku myslia, že sú svataci a vy mu máte slúžiť raňajky, obed, oprať a čakať...nech má frajerku, ale spať bude doma.Tazky vek ešte neviem čo nás čaká😏

luccija
13. mar 2023

@lujza123 a čo z toho, keď niečo nájde a nič mu nepovie?Chapem, že pubertaci skúšajú, ale toto je tak háklivé jedného dňa nájde trávu.Nic mu nemôže povedať, lebo sa zbalí a odíde k frajerke, alebo sa bude do noci túlať s ona doma tŕpnuť.
@martinkaprk máš muža ako sa k tomu stavia?

nelca84
13. mar 2023

@luccija moze sa s nim porozpravat o fajceni vseobecne, nemusi mu povedat, ze mu prehladava veci, lebo jej uz nebude v nicom doverovat, uplne suhlasim s tym, co pise lujza
prehladavanie, zakazovanie, domace vazenie v tomto veku k nicovmu nevedie, len to zhorsi situaciu, narusi doveru, chalan sa uplne pred nou uzavrie a dovi, dopo, matka sa moze aj na hlavu postavit

martinkaprk
autor
13. mar 2023

Domáce práce áno, prádlo zavesiť, povysávať, riady.....aj kým ide von, niečo musí urobiť. Len teraz tieto posledné dni, keď si ho nevšímam, tak nerobí nič, sa mu žije lepšie ako v hoteli 😀, tu ani neplatí. Brigádu by chcel, len ťažko ju zohnať, teraz sú pre neho prioritou peniaze a frajerka. Tiež nechápem ako jej dovolia aby tam bol cez noc, ja by som mu to nedovolila, na to má ešte dosť času. Muž tiež nevie čo robiť, aj on bol v jeho veku, iné hlúposti stváral ale odísť z domu alebo neprísť domov, a ani na noc....to ani on nikdy nespravil, keby vybuchol tak ho dobije, takže to radšej nič, pomaly v rukavičkách okolo neho aby prišiel domov - aby sa nebál prísť, a keď si ho "nevšímame" tak nerobí že vôbec nič, ani doma v podstate nie je. No na nervy som z neho.

lujza123
13. mar 2023

@martinkaprk
@luccija keď nájdete potichu viete že niečo také má, že fajčí. A dá sa s tým pracovať... Keď narobíte cirkus pubertak sa iba 1. zduje 2. druhý krát si to schová lepšie a vy nezistite už nič....

Jasne ze jedného dňa môže nájsť trávu, rovnako ako pred 18 takmer každé jedno dieťa skúsi alkohol.

Nehovorím ze je to v poriadku a treba to tolerovať, to vôbec, ale skúšanie "zakázaného" a zvedavosť k tomuto veku patrí.

ivangeline
13. mar 2023

Obzeras mu vrecka. :DD A to nie je nakratko?

danielahamar
13. mar 2023

U nás, čo sa týka toho tabaku, tak sme rázne zakrocili, lebo mladas mal brutálne bolesti hlavy z toho a búšenie srdca, takže áno, to sme lasovali aj my, ale trvalo to hádam aj rok, pokiaľ to pochopil úplne a hlavne sme prišli nato, čo mu spôsobuje také stavy. Ja osobne chcem hlavne vedieť kde je a s kým asi bude. Co sa týka mobilu, možno do 16r. to fungovalo, viac nie, že zákaz a presne zato, že ak chcel niekde ísť, potrebovali sme vedieť ak by niečo náhodou, ale aj tak ho ma stále vybitý, keď mu človek vola.

gabika0825
13. mar 2023

@martinkaprk čo si nevieš urobiť poriadky s vlastným dieťaťom? Veď nemá 5 ani 10 rokov. Je skoro dospelý. Keby zdrhol a vrátil sa potom domov taký výplach žalúdka by dostal a možno aj jednu/dve za ucho že by si nabudúce rozmyslel či bude utekať. Ty mu das zaracha a on tá úplne odignoruje a odíde si. Ako ti písala jeho frajerka, že sú u nej, tak by som tam nabehla a by videl čo by sa dialo. Za ucho by som ho vytiahla von. Nehnevaj sa, ale z jeho strany je to totálna ignoracia toho čo mu ty nakážeš. A po nociach chodiť kade kde, nie je ešte dospelý. Aj keď skoro. No chovať sa tak nechová. Čiže byt tebou, prísnejší režim a dbať na to aby to chlapec dodržiaval, nie že mama povie a ja mam v p… porozpravaj sa aj s mužom, treba na neho ísť inak, veď hádam si už zistila že toto na neho nefunguje. Telefón by mal zhabaný už dávno, aj pocitac a doma by umyval riady a vytieral prach. Žiadny režim nemá, robí si z teba dobrý deň žiaden rešpekt. Ak nepritvrdiš obavám sa že to bude ešte horšie.

gabika0825
13. mar 2023

Ešte dodám, ja som tiež kadečo porobila v puberte. Ale modlila som sa aby sa nestal nejaký pruser, lebo som mala pred mamou rešpekt, keď povedala že mám doma upratať a von nejdem, tak som upratovala, ani by má nenapadlo odvravať. Raz som dostala zaracha, kvôli tomu že som bola po škole, aj so spolužiačkou. Mama sa to dozvedela, triedna jej volala. Prišla som domov a taký výplach som dostala že mi až zle ostalo. Ale mamu som si vážila a rešpektovala ju ako autoritu. Zaracha som mala 3 mesiace, z toho 1 mesiac boli letné prázdniny. A odvtedy sa to nikdy nezopakovalo. Mamy vedia prečo to robia. A nie nepoznačilo ma to nijak a tu som zdravá a šťastná.

danielle21
15. mar 2023

Prehrabavanie vreciek, o 22 doma, trapas, ani sa nečudujem, že uteká

mane01
20. mar 2023

@martinkaprk To vazne? 17 rocnemu beries za trest mobil? A davas zaracha? Ved je uz skoro dospely! Tam treba uz daaavno komunikovat inak. A tiez ho uz aj inak respektovat, nie ako ked mal 10! Urcite by aj pomohol v domacnosti, keby ste si nastavili rozumne pravidla. Podla mna je jeho reakcia odrazom tvojho spravania. Odporucam nastudovat si, ako komunikovat s teenagerom. Nie v zlom, ale uvidis, ako sa vsetko zmeni, ked ho prestanes riesit ako by bol krpec.

mateson
20. mar 2023

To vážne 15 ročná má na noc doma chlapca?