Puberta 11 ročného

jankale
29. dec 2017

Mam dvoch synov(10 a 11) ten mladší sa ešte hra pozera rozpravky a keď naň ho volám nevnima do kedy nevypnem telku,ale starší už vystrkuje rozky papuľuje o stosest a keď sa mu niečo nepáči tak vzdoruje teraz po novom riešime petardy lebo som svojim materinským inštinktom zistila že dal kamarátovi objednať petardy nad 50€ nejde o peniaze ale o to že si niečo urobi.

janinah
29. dec 2017

Môj má 12r. a petardové somariny zakázané kým len budem mať na to dosah a žobroní každý rok kvôli tomu,ale nepovolím.Pracujem s úrazmi a každý rok si niekto kvôli tomu ublíži a príde o zrak či o prsty aj deti.Myslím,že máš poslednú šancu s tým niečo robiť,inak ti prerastú cez hlavu,ak také správanie prejde staršiemu,tak mladší ho začne napodobňovať.Zaplatiť to chce z čoho? zo svojich úspor? Objednávka sa asi dá zrušiť alebo vrátiť resp. neprebrať.Toto by som tvrdo zakázala.A samozrejme v tomto veku majú byť o polnoci doma a nie niekde petardy strieľať,ani na vlastnom dvore by som toto nedovolila,náš cez zatvorené okno pozerá na ohnostroje ,chcel by byť pri tých aktéroch,ale nedovolím.Kým nie sú dospelí a aj potom kým ich živím a šatím,tak musia počúvať,lepšie je si to nastaviť odmalička tak,že sa chodia všetko pýtať,nezaškodí,ja som sa v tom veku až na záhradu šla otca pýtať,či si môžem zobrať cukrík z balíčka a tu som,sebavedomie ani charakter môj tým nijak neutrpelo,tou poslušnosťou voči rodičom myslím.

denaka
29. dec 2017

To isté mám doma! (11 a10)
Nedovolila som mu hru na PS GTA nezdala sa mi pre neho vhodná keďže aj na obale je od 18. Žobronil, že aj prváci to hrávajú....
Mňa to ale nezaujíma. Tak si ju za svoje peniaze objednal cez kamaráta. No a náhodou som na to prišla. Išla som z kože vyletieť 😈😠🔥☹️
Tak som mu ju zobrala a schovala. Manžel je na neho dosť prísny takže som mu to radšej nepovedala. Viem že je to asi nesprávne ale aspoň mám niečo na vydieranie 😉
A povedala som mu že skôr ako v 16 mu ju nedám a ak to spraví ešte raz bude mi prispievať na domácnosť keď má toľko peňazí.
Tiež sa učím ako žiť s pubertiakom bojujem rovnakými zbraňami

lindusss2016
29. dec 2017

@denaka
Dobre si spravila, GTA nie je rozhodne pre deti, su tam mafiani, prostituky, strielacky atd... to je hrozne, ze v dnesnej dobe je uz take lahke pre decka najst si rozne cesticky, ako sa dostat k.zakazanemu ovociu... Super hlaska, ze bude prispievat na domacnost 😀 snad ho to dostatocne zastrasilo.

ebi88
29. dec 2017

A ja rozmyslam, ze co je vlastne otazka? :D

judar
29. dec 2017

nechápem tie dnešné deti čo stále majú stým GTA

jujala
30. dec 2017

len taka pod otazka Co je vlastne to GTA?

kvet1
30. dec 2017

@lindusss2016 aj ty to hráš?😀

lula313
30. dec 2017

Objednávka sa dá určite zrušiť a keď ju nezruší on, vyhrážala by som sa, že to poriešim s kamaratovymi rodičmi sama.
Nás rodičia strašili petardami, že si roztrhame prsty, mohli sme používať len prskavky. Osobne sa venujeme s mužom zachraňovaniu psov a teda moje deti v našich rukách nikdy pyrotechniku neuvidia a budeme ich viest k tomu, aby vedeli posudit, aké dopady má vyhadzovanie penazi do luftu na zvieratá..

lindusss2016
30. dec 2017

@kvet1
Nie 😂 toto nie je z mojho sudku, ale tak celkom poznam hry na PS a Xbox, kedze sme sa s manzelom este za slobodna zvykli hrat. Ale ja som mala ine hry 😂
Ale uprimne, svoje deti sa budem snazit od tohto drzat co najdalej...

lindusss2016
30. dec 2017

@lula313
Uplne suhlasim, moje deti u nas nikdy neuvidia ziadnu pyrotechniku. Mame troch psikov, uz na vianoce som nevedela po veceri uspat malu, co za mnou pes vkuse chodil, triasol sa a stekal. Kazdorocne sa hrozim silvestra, ale najhorsie je, ze to zacina par dni ored a konci par dni po.

hettinka
30. dec 2017

@jankale v prvom rade, 11-ročný chlapec ešte nie je puberte, ani zďaleka. To príde ešte len tak v 14-15 rokoch.
To, že sa mu páčia delobuchy, beriem ako samozrejmú vec. Takým chalanom sa to páči a radi sa s tým vyťahujú a robia neplechu na ulici. A je samozrejmé, že rodičom sa to vôbec nepáči.
Na tvojom mieste by som si s chlapcom sadla a zistila dôvod, prečo to urobil. Dohodla sa na nejakom kompromise. U nás napr. tatino s deťmi na silvestra odpáli pár rímskych sviec, zapália si prskavky a všetci sú spokojní. Deťom to do rúk nedávame, ale úplne ich od toho neizolujeme ...

Čo však vidím ako väčší problém je tá suma, ktorú zaplatil. Asi mu chýba istá finančná gramotnosť, neuvedomuje si hodnotu peňazí. Určite by som sa tomuto začala viac venovať, lebo 50€ je naozaj veľa. A áno, ide aj o peniaze, decko nemôže vyhadzovať peniaze do vetra (a tu doslovne!). Moj syn bude mať teraz 11 a peniaze, ktoré dostane mu dávam na jeho detský účet a ak si chce z toho niečo kúpiť, musí mi povedať. Určite nemá 50€ len tak k dispozícii, aby mohol niekde frajeriť, že si može kupiť čo chce. V peňaženke mu nechávam tak 5€ na drobnosti a aj vreckové 5€ mesačne dostáva na účet.
Dcéra ma 16 a tiež sa stalo, že 400€ minula v priebehu asi pol roka na somariny a oblečenie (ja si za 400€ nenakúpim tričká ani náhodou a dcéra má oblečenia toľko, že sa nezmestí do skrine ...). Tiež som si myslela, že jej môžem veriť a zrušila som notifikácie o platbách na moj telefon ... a potom som tak námatkovo kontrolovala účet a až mi zle prišlo ... tak sme mali sedenie, kde sme si to rozobrali, snažila som sa nekričať (no, čiastočne mi tento zámer nevyšiel), notifikácie som si zasa nastavila a trošku jej s finančným plánovaním pomáham, lebo ona by minula fakt všetko. Je to decko, aj v šestnástich.

@denaka načo decku kupuješ konzolu, ked potom nesúhlasíš s hrami? Nebolo by lepšie doma nemať konzolu na hranie?

denaka
30. dec 2017

@hettinka
Na konzolách sa dajú hrať aj vhodné hry pre ich vek.
A s tou finančnou gramotnosťou s tebou súhlasím. Deti dnes veľmi rýchlo vedia "zarobiť" peniaze. Naši mali celé sviatky najväčšiu starosť čo s navynšovanými peniazmi. Až dokiaľ neprišiel k nám ich rovnokostary bratranec a on im povedal, že s peniaze odkladá na investičny fond (brat je fin. poradca) . Snažím sa im to vysvetliť ako to s peniazmi funguje od mala, no rovesník je pre nich asi dôverihodnejší vzor.

mamaaaaaaaaaaa
30. dec 2017

@jankale fuuu .. v 11 rokoch ? Vtedy som hadam este nevedela co su to petardy a on si ich objedna od kamarata. Kolko ma ten kamarat rokov ? A ma teda na ne peniaze alebo potajomky ich ukradne vam ... No asi by som to riesila trestami samozrejme ze nie bitkami .. ale ocividne si neni prisna ked si bez tvojho dovolenia za taku strasnu sumu si to objednal. Mala by si pritvrdit. Vziat mobil tablet notebook ci zakaz pristupovat k pc. Asi im moc tresty nedavas ale mala by si zacat .. preraste ti cez hlavu a miesto vymyslania s petardami robit domace prace alebo sa ucit do skoly.

Aj ked teraz je to dost tazke zakazat detom taketo veci ked sa k nim hociakym sposobom dostanu. Pusti mu videa, obrazky ze ako je to s petardami.

Drzim ti palce.

hettinka
30. dec 2017

@denaka máš úplnú pravdu, že v tomto veku sú rovesníci pre deti veľký vzor - v dobrom aj v zlom
syn je tiež pod vplyvom spolužiakov, cez prázdniny je v pohode a ako chodí do školy, už aj chce hrať hry na počítači, čo ja maximálne neznášam. Žiadna hra nie je vhodná v tomto veku, je to len vymývanie mozgov, zvyšuje agresivitu (aj ked samotná hra nemusí byť agresívna), decka sú na tom závislé, len rozmýšlajú, kedy si to zasa zapnú ... ked nehrá, prečíta tony kníh, vyrába si veci, študuje si všeličo, je kreatívny, lepšie spí. A ked hrá, robí len to... A to má len mobil a počítač. Neviem si predstaviť, že by sme mali ešte ďalšie špeciálne zariadenie na hry a už vôbec, že by sme vyhadzovali peniaze za hry.
Problém je, že nie každý rodič decká rieši, ak robia zle ... syn ma spolužiaka, ktorý mu stále posiela maily s odkazmi na rôzne hry a stránky, to tiež kontrolujem a rovno mažem. Jeho rodičom je to asi jedno ... chalan je problémový aj v škole, hoci mimoriadne inteligentný, výchova nezvládnutá.

Naši tiež dostali na vianoce peniaze, dcera si to dala pol na pol na účet a na sporiaci účet a syn si to tiež dal na účet a na stavebko, kupil si lyžiarsku bundu a zvyšok má odložený.

@jankale ja by som urobila poriadky aj s kamarátom, normálne tam nabehla a postrašila ho, že ho udám, lebo predávať pyrotechniku malým deťom je trestné. A synovi tiež povedala, že kamaráta udám a neprajem si, aby sa s ním viac stretával.

deti95060810
30. dec 2017

ach tá puberta....mám dcéru - vek za mesiac 12 rokov a tiež už to začína byť všelijak.... petardy to u nás nefičí, skôr kamarátky a starší chalani....😨
V tvojom prípade by som si odchytila kamaráta a poriadne mu dohovorila čo to vyvádza s tými petardami....možno aj jeho maminke by som niečo spomenula....

tama321
30. dec 2017

u nás tiež, syn 13r už minulý rok boli na pretrase petardy, ktoré mal zakázane a nakoniec som mu našla dost kusov v sáčku v izbe. Tento rok ani nespomenul. GTA má tiež zakázané.

atrami
30. dec 2017

U nás bolo to isté, manžel im dovolil všetko. Potom ak dostali peniaze, sa im zobrali a to sa im nepacilo. Teraz ak nieco chcu polovicu si zaplatia. Nesmu to byt napodobneniny zdrani...... co sa tyka pyrotechniky, od mala pod dozorom a neustupit. Musis si dat pravidla a neustupit.

atrami
30. dec 2017

@hettinka my sme tiez zacali, chces bundu polovicu si zaplat a ak nebudes mat, tak si nasetris a az potom alebo najdeme taku na aku mas. Chcel gitaru, je lavak, tak bola drahsia, ma to ako pozicku, lebo som si myslela, ze bude stat v kute, ale na to, ze je samouk je skvely. Ma naozaj moj obdiv. Potom som otvorila ziacku a v 9. rocniku prepadal. Dala som mu podmienku, ak na pol roka bude za 3, mas gitaru splatenu. Uz ma priemer 2,8. 😍

hettinka
30. dec 2017

@atrami nám píšu všetky známky na edupage, tak mám okamžitý prehľad. Na ZŠ treba mat dobre známky aby mohli robiť v živote to, čo chcú. A nie to, čo zostane.

denaka
30. dec 2017

@mamaaaaaaaaaaa
No dnes už deti idú dopredu akosi skôr. Tiež ma v 11 bavili bábiky a dnes v takom veku dievčatá bábiku nechytia ani do ruky. Naviac záleží na tom akých majú kamarátov deti okolo seba. Bohužiaľ ak sú nejaký problémový v škole asi ťažko sa dá zakázať sa s ním kamaratit. To už len dúfať, že z domu si niečo v tej hlave uchová a nezide na zlé chodníčky. Sú deti ktoré si dajú povedať keď im rodičia dohováraju no ja sa moc na to nespolieham. Snažím sa byť o jeden krok pred nimi a ak si za niečím stojím pevne to dodržiavať.

mooonika1975
30. dec 2017

No priznám sa, naši petardy bežne púšťajú, naučili sme ich ako byť opatrní a nebol problém zatiaľ, dúfam že to tak vydrží, pri väčších petardach je s nimi vždy dospelý. Konzolu máme tiež , ale hry schvaľujem v schvaľovacom konani😂 GTA neprešlo momentálne, i keď to hral, mal požičané. Oni si cestičky nájdu, skôr treba k nim pristupovať ako k malým dospelým a vysvetliť rizika

hettinka
30. dec 2017

@mooonika1975 áno, vysvetľovať treba, aj ja sa o to snažím. Ale “mali dospeli” to nie sú. A ak vysvetľovanie nezaberie, decko klame a podvádza napriek zákazu, treba riešiť veci rázne, dôsledne aj s trestami.
Napr. syn ma zakázané pozerať streamy na YouTube a robil to tajne, tak bol mesiac bez PC a basta.

mooonika1975
30. dec 2017

@hettinka určite, ak nepomôže dohovaranie, tak nasleduje trest, však dospeli tiež tak fungujeme, ak zle zaparkujem, čaká ma trest, pokuta😉, preto mali dospelí, mať zodpovednosť za svoje ciny-neciny🙄

hettinka
30. dec 2017

S tou zodpovednosťou je to zložitejšie. Ak v tomto prípade chalan odpáli petardy a nebodaj zraní seba, alebo niekoho iného, zodpovednosť ponesú rodičia.
Dieťa ponesie následky, ale či bude mat pocit zodpovednosti, či je toho v 11 rokoch schopne, dostatočne zrelé, o tom by sa dalo polemizovať.

denaka
30. dec 2017

@atrami a najviac ma baví,že ak niečo žobronia aby som im kúpila, tak ak im poviem nech si prispejú už to tak veľmi nepotrebujú😂
Ja kupujem väčšinou veci tu na mk ale ak chcú niečo "lepšie" musia si to zaplatiť. A nakoniec uznajú, že v tom nieje žiadny rozdiel keďže veci na nich "horia" a je im jedno či zničia nové alebo použité.
Tvoja motivácia s tými znamkami sa mi páči, nie každé dieťa pochopí, že sa učí pre seba. Takže výchovné metódy sú aj takéto....

namornicka
30. dec 2017

@hettinka len tak na odlahcenie, je taka kniha “Preco jednotkari pracuju pre trojkarov a dvojkari pre stat”. U nas je to tak, manzel trojkar je go vysokom managemente a ja dvojkarka v statnej sprave 😀. Mm mal na druhom situpni trojky a v siedmom rocniku mu rodicia zahlasili ze ziadnu trojku na vysvecku uz vidiet nechcu lebo ide na prijimacky, tak chlapec si to poopravoval na jednotky a dvojky. No a potom isiel na strednu a vysku.

mooonika1975
30. dec 2017

@hettinka mal kamaráta s ktorým chodil, boli sme o tom uzrozumeni všetci rodičia

atrami
30. dec 2017

@denaka s tymi znamkami som urobila prvy krat. Vzdy mal same jednotky a zrazu prepada. Zistili sme, ze mali matikarku, ktora ich neucila a kaslala na to. Hrali len spolocenske hry. Dostali noveho ucitela a ten ich mori a nemaju nic zadarmo. Tak sa ucime a ucime.

mooonika1975
30. dec 2017

@namornicka takže v konečnom dôsledku trojky nemal, či?

atrami
30. dec 2017

@hettinka on bol vzdy vyznamenany, a skoro ma vystrelo, ze znamky 5,5,4, tak som zobrala do parady a teraz 3,3,2,2,1,1