Psychika 17-ročného dieťaťa

1. mar 2024

Ahojte, mám 17 rokov a trpím depresiou, na ktorú sa aj liečim. Terapiu si však môžem dovoliť iba dvakrát za mesiac, čo viem, že nie je najlepšie. Poslednú dobu, cca 3 mesiace, sa cítim, že už takto nevládzem. Mám neustály strach, zviera mi hruď, bije mi srdce trochu rýchlejšie, budím sa v noci, ťažšie sa mi dýcha a je to tak po celé dni. Až také úzkosti. Väčšinou to nemá nejaký dôvod. Už sa ani poriadne nemôžem sústrediť na školu, dosť ma to ovplyvňuje, dokonca by som najradšej iba bola doma, v posteli, lebo tam sa cítim najbezpečnejšie. Medzi jedny z mojich strachov patrí aj strach z budúcnosti, dospievania, lebo som už takmer plnoletá a bojím sa povinností, ktoré ma čakajú. Snažím sa robiť dychové cvičenia, ale stále ich robiť sa nedá.
Čo si myslíte, prečo sa tak už dlhodobo cítim? Je to z tej depky?
Čo by ste mi odporúčali okrem meditácie, prechádzok a cvičení ešte robiť?

Ďakujem za každú odpoveď, lebo som už naozaj zúfalá.

deedol
1. mar 2024

ak sa liecis na depresiu, predpokladam, ze chodis k psychiatrovi a beries lieky. povedz mu prosim o tychto svojich stavoch, zrejme bude treba zmenit liecbu. drzim palce 🙂

lenicka999
1. mar 2024

Teraz som niekde čítala že cold plunge pomáha tiež na takéto stavy. Môžeš začať so studenou sprchou napríklad. Taktiež sa snaž zdravo jesť a mať dostatok spánku. A tiež šport pomáha.

ivangeline
1. mar 2024

Zistit zdr. stav tvojej rodiny. Riesit vztahy v nej. Najst priciny. Dovody. Prekonavat po kvapkach strach. Duchovna opora. Dobri priatelia. Neuzatvarat sa. Hobby a fyzicka aktivita.

mabenn
1. mar 2024

predpokladam, ze tieto stavy su dosledkom nejakych prezitych udalosti alebo podmienok...idealne je spracovat to nejak, pretoze to, co pocitujes, su uz nasledky, resp je to odraz nejakych nie uplne dobrych podmienok, v ktorych si, to spracovanie ale moze nejaky cas trvat...co sa tyka dospelosti a strachu z nej: dospelost neprichadza tak, ze v 1 den, ked mas 18, zrazu si dospela a hotovo...je to postupny proces, ale asi chapem, co ta trapi - tie stavy a to rozmyslanie o tom, ci budes casom schopna robit to a to...sama som mala roky panicku poruchu, dobre je venovat sa zalubam, ukludnovat sa v nejakych prijemnych cinnostiach, chodit na prechadzky, alebo robit nejaky sport/tanec, kde clovek vypne hlavu...taktiez kamarati vedia velmi pomoct

autor
1. mar 2024

@deedol naposledy, keď som mu povedala, zvýšil mi dávku, a nachvíľu to prešlo. Povedal, že aj tak priemerne deti ktore majú depresiu majú menšiu dávku než ja. Nechcem sa zbytočne dopovať liekmi, ale naozaj takto už nevládzem ďalej.

loliki
1. mar 2024

Daj si veľa Magnézia, choď k lekárovi, či náhodou nemáš tetániu, spraviť vyš. krvi, zistiť, v akom stave si. Ak treba, tak riešiť ak AD. Prajem skoré zlepšenie.

autor
1. mar 2024

@lenicka999 skúsim, ďakujem 🤍

deedol
1. mar 2024

Psychiatra mozes aj zmenit a liecba by sa mala/mohla kombinovat aj s psychoterapiou, aby to nebolo len o liekoch ❤️

autor
1. mar 2024

@loliki ďakujem🤍

loliki
1. mar 2024

A čo ti hovoria na to rodičia, mama vie o tom, ako sa cítiš? Poradila ti niečo?

autor
1. mar 2024

@loliki nepýtala som sa, lebo som dosť do seba uzatvorená a hanbím sa opýtať 😅 som nad tým rozmýšľala aj dnes, ale stále to dusím v sebe a cakam na vhodnú chvíľu 😆

loliki
1. mar 2024

Máš pekných veselých smajlíkov. Napr. sa môžeš opýtať mamy, čo si myslí, či sa dosť smeješ. či dobre vyzeráš, aká bola ona v 17ich, či nemala nejaké problémy, a pod. Možno sa vám podarí porozprávať sa a veľakrát aj to pomôže. 🙂

autor
1. mar 2024

@deedol viem, ale psychiatri majú veľmi dlhé čakacie doby, horko-ťažko som si našla tohto😕 a ak chcem poriadne terapie, tak sú drahé, chodila som raz ku jednej psychologicke cez poisťovňu a nevedela, ako pomôcť, poslala ma za psychiatrom hoci sama vedela, že je to celkom riskantné ma nechať čakať mesiace kvôli mojim stavom. Trvalo kým som našla lepšiu, ktorá sa mi venuje. A pomáha to. Len nemôžem často.

luccija
1. mar 2024

Terapie máš cez poisťovňu?aj k súkromnej psychologické vieš ísť na výmenný lístok a cez poisťovňu máš 15?sedení ročne uhradenych
Strach z budúcnosti má skoro každý🙂choroby, zamestnanie, deti...vieš ako sa hovorí, že 90% strachov, ktoré máme sa nikdy nestanú.Najlepsi je šport aspoň rychlochodza či niečo čo ťa baví vyplaví sa Ti serotonín, endorfíny...nehanbi sa rozprávať s mamou a tom čo ťa trápi.Alebo so psychologičkou...hlavne nie veľa mobilu a pozerať na ideálne obrázky a aký majú všetci ružový bezstarostný svet, ale to asi vieš.Na aku chodíš školu baví Ťa?
Dospelosti sa nemusíš báť úderom 18 tky nepôjdeš z domu.Strachy a prílišné premýšľanie majú skôr zodpovední, citlivi ľudia čo je niekedy na škodu.Ked sa liečis u psychiatra asi berieš?aj magnosolv magnézium chyba veľa ľuďom a nedostatok vie spraviť šarapatu so psychikou
Je super, že sa liečis a začala si hľadať cestu ako ďalej.V zime a na jar sa takéto pocity zvýrazňujú neviem ako dlho berieš liečbu, ale bude to lepšie
Bude viac slnka, aktivít.S rodičmi máš dobrý vzťah?

hanahsuza
1. mar 2024

Nasaď si vitamín D( Dvit forte kvapky napr.), urob si režim dňa-rozmanitosť: učenie, čerstvý vzduch, tvorenie a sociálne kontakty, krok po kroku do vecí do ktorých sa ti absolútne nechce, lebo len tak porastieš...A taktiež odpútať sa od seba tým, že sa zameriaš na pomoc iným, napr. pomoc s domácimi prácami, dobrovoľníctvo...bude to dobré❤

vakatko
1. mar 2024

Zmena stravy pomôže, vylúč cukor a sladkosti, bielu múku, pšenicu, bravčové mäso a mäsové výrobky, kofeín, čokoládu, rajčiny, alkohol, sladké sýtené nápoje, polotovary plné chémie tieto potraviny prekysľujú organizmus a poškodzujú črevnú floru.
Cukor nahrad Ovocím alkalizuje telo + veľa zeleniny, zdravé tuky losos, avokádo, olivy, kokos, vlašské orechy, chia, ľanové, tekvicové semená + bylinkové čaje rumanček ..
Telo sa prirodzene alkalizuje tým, že si berie vitamíny a minerály z tela ako Magnézium to spôsobuje úzkosti, depresie, tetániu ... vápnik z kostí spôsobuje rednutie kostí ...
Užívaj Rybí olej, Probiotiká, Magnézium, vitamín D
S priateľmi a rodinou organizuj turistiku a prechádzky v prírode, koncerty a festivaly, divadlo, joga a masáže ťa zrelaxujú, čítaj knihy, komédie v kine ...
Skoré uzdravenie prajem 🙂

autor
2. mar 2024

@luccija chodím k súkromnej, dá sa to nejak urobiť, aby som nemusela toľko platiť? Veľmi by mi to pomohlo. Ja viem, že by som nemala byť toľko na mobile, ale je to také odpútanie sa od reality, lebo byť sama so svojimi myšlienkami a pocitmi nie je bohviečo 😕 s rodičmi mám dobrý vzťah, iba som dosť do seba uzatvorená, tak sa rozprávam viac s psychológom. Liečim sa už rok. A stále nevidím nijakú extrémnu zmenu k lepšiemu. Keď vidím spolužiakov, akí sú vysmiati, ako by ich nič netrápilo, a ja sa iba trápim, tak mi je do plaču.. :(

autor
2. mar 2024

@hanahsuza ďakujem 🤍

autor
2. mar 2024

@vakatko ďakujem veľmi 🤍

luccija
2. mar 2024

Musíš zistiť či má zmluvy s poisťovňou, ak áno tak prinesies výmenný lístok a ten počet terapii čo poisťovňa prepláca budeš mať zadarmo.Ja som tak bola cez Dôveru.A aký máš režim čo robíš po škole, máš kamarátku s ktorou občas vybehnes cez víkend von atď...

autor
2. mar 2024

@luccija dobre, zistím 🙂 bohužiaľ nemám kamarátku s ktorou by som vyšla von po škole, lebo moje kamarátky nemajú čas a jedna z nich býva ďalej 😅