Projekt na občiansku - 8. ročník

15. jan 2023

Ahojte, potrebujeme napísať na občiansku projekt o rodinnom práve. Dcéra nemá rada tento predmet, ona je na matematiku.
Kľúčové slova: zákon o rodine, manželstvo, rodina, rozvod, práva a povinnosti rodičov a deti

Nejaké nápady? Návrhy?
Ďakujeme

tosomja
15. jan 2023

Je tu malo tém o rozvode? Rozvedení bezdetní, rozvedení s deťmi, Striedavka, zakomplexovaný jeden, či druhý rodič... Dopad na dieťa. Majetok. Trvalý pobyt, škola, kamaráti. Je toho toľko, o čom sa dá písať. A hlavne ona by to mala písať sama aj keď ten predmet nemá rada.

zuzana76
15. jan 2023

ziadna ina specifikacia? tak by som si vzala vzorovu rodinu, kludne aj niekoho znameho, napr teraz Shakira a Pique, alebo niekoho zo Slovenska, aby to spadalo pod nas pravny system a opisala fungovanie, alebo kludne aj na vymyslenej rodine, napr porovnanie, ze sa uberaju najskor cestou, ze dieta vychovava matka, alebo otec a druhy rodic plati, alebo striedava starostlivost, super tema na nejaky projekt

zuzana76
15. jan 2023

najrskor opisat rodinu, ked este fungovali, ake mali prava a povinnsoti clenovia, potom sa situacia zmenila, niektori z clenov si napr prestali plnit svoje povinnosti, nasledoval rozvod atd....

autor
15. jan 2023

@tosomja vieš čo? 13 ročná na koňa nechodí, nemá skúsenosti s nejakými zakomplexovanymi rodičmi a ani s rozvodom.
To je žiačka základnej školy a nie frustrovaná ženská na koni

autor
15. jan 2023

@zuzana76 ďakujem

autor
15. jan 2023

@zuzana76 ďakujem, to je super

tosomja
15. jan 2023

Ale veď ty jej hľadáš inšpiráciu, tak jej povedz, či vy sa nebavite o takých veciach? Nemá spolužiakov z rozvedenej rodiny? Alebo nikdy nevidela nejaký film? No moja dcéra o takých veciach dosť toho vie a aj ju to zaujíma. A má 12r
To nepíšem v zlom. Len že ty jej môžeš kľudne povedať, ako to funguje, keď sama nevie.

autor
15. jan 2023

@tosomja pozri, o niečom sa samozrejme rozprávame, ale nie tak do hĺbky aby to mihla dať na papier a do školy

tosomja
15. jan 2023

Tak potom som napísala vyššie o čom sa dá písať. Zase toho nemusí mať na 5 strán. Opísať ideálnu rodinu, potom problémy v nej, priebeh rozvodu, dopad na deti, financie, majetky. Škola, kamaráti, ako sa zmenili "povahy rodičov" či vedia komunikovať medzi sebou či sa zhodnú na výchove, či si robia naprieky...ako to vplýva na dieťa malé, potom v puberte, ako vnímajú že majú rodičia iných partnerov, súrodencov, atď. Veľmi zaujímavý projekt.

sorciera24
15. jan 2023

som učitelka OBN, nechajte dceru pracovať samu, preboha 13-14 rocne dievca to zvladne....moze byt na matematiku, ale trapnu OBN (ktora je do života velmi potrebna) snad zvladne...stačí si na nete nájsť - Zákon o rodine a má tam všetko, čo k rodinnému právu potrebuje....hadam to na vykres alebo powerpoint dokáže spracovať....

autor
15. jan 2023

@sorciera24 ďakujem za tvoju fakt “ užitočnú “ radu

sorciera24
15. jan 2023

ak nevidís tu radu, tak potom neviem co.... zákon o rodine......má v nom spracovane celé rodinne pravo...ci ako co cakas? že niekto tu projekt vypracuje a posle? ci ako?.....preco ju to nenechas vypracovat samu?

autor
15. jan 2023

@sorciera24 ty o com točíš?

zuzana76
15. jan 2023

@sorciera24 chcela inspiraciu, inak ja som obciansku tiez neznasala

autor
15. jan 2023

@zuzana76 ďakujem za pochopenie

sorciera24
15. jan 2023

@zuzana76 ale ved som jej napisala: Zákon o rodine....tam je cele rodinne pravo.....tam nemoze len tak písať o rodinnych pripadoch, resp. može ako svoj nazor na záver...ale právo su zakony...jasne dane!.....a vsetko, co pytala je v jednom jedinom zakone, vola sa ZAkon o rodine....len to ho treba otvorit a prečítať....... nemusi ju znásať,a le ulohu ma zadanu...ja som neznasala chemiu,a le musela som sa ju ucit, ci robit projekty.....

nika23t
15. jan 2023

Prepáč, nemám radu, len nervy, lebo mam siedmacku doma a tiež ma toľko projektov pred uzatvorením polročných známok urobiť, že už mne samej z toho hrabe!!! A tie témy nezmyselné... Och. Začínam mať pocit, že namiesto toho, aby učitelia učili v škole, dostávajú domáce vo forme projektov rodičia 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

loliki
15. jan 2023

Ale prečo majú ženy z celého Slovenska písať DÚ tvojej dcéry??? Len preto, že ju to nebaví a ani sa jej nechce? Nech si ona zháňa po spolužiačkach, čo a ako napísať. Robíš jej slúžku.

autor
15. jan 2023

@loliki ty o com točíš? My hľadáme inspiraciu? Si chod dať nejaké lieky na ukľudnenie

autor
15. jan 2023

@nika23t áno, aj tato pani ucitelka to dala v piatok a do utorka odovzdať. Nenapisala nič konkrétne, len kľúčové slova.

loliki
15. jan 2023

Zaujímavé, že ostatné jej spolužiačky sa sem neprihlásili a dokážu to napísať bez pomoci MK. Zamysli sa.

zuzana76
15. jan 2023

@sorciera24 ale toto ma byt projekt, ja som tiez ucitelka a neucim OBN, ale ziada sa mi tam kreativa, nie opisat z ucebnice zakon o rodine a dalsie poucky, to ma aky vyznam? ved vysvetlit zakon na fungovani rodiny podla mna

sorciera24
15. jan 2023

@loliki ja uz som aj napisala, kde to má najsť a nič....komu niet rady, tomu niet pomoci....

nika23t
15. jan 2023

No, ved toto 🤦‍♀️ To mame pravidelne u nás, nielen jedna učiteľka. A tých domácich, čo dostavaju... Ja fakt neviem, čo robia v tej skole...

zuzana76
15. jan 2023

@sorciera24 a ak ucitelka nezadala konkretne / vsetky parametre/ , co ma v projekte byt, tak musi akceptovat akykolvek vyklad a pohlad na temu

sorciera24
15. jan 2023

@zuzana76 ano, ale musi vedieť, o com ten zakon je....cize najprv otvori zakon, precita, vypíše klucove slova, lebo su v zakone definovane a kludne nech to aplikuje na nejokmm priklade....to by bolo super, ale nie psiat od buka dobuka, že napr. si muž može vziat u ans viac žien, ked to tak nie je....

nika23t
15. jan 2023

@sorciera24 ale je to pre osmacku, čiže asi by to malo byt písané inou formou, takou, ktorej to dieťa rozumie. A neviem, či čítanie zákonov je správna cesta...

sorciera24
15. jan 2023

@zuzana76 tema je rodinne pravo a klucove slova, kt. pani pisala.....ako ucitelka obn pisem, ze pravo je jasne dane, nemožes ho vymyslať....zakon o rodine tam ma....od neho sa odrazi....ak je tma raz pojem "pravo".....tak nemoze pisat o hocicom......rodinne rpavo patri medzi odvetvia rpava ako napr. tresne pravo, pravo spotrebiteľa.....

zuzana76
15. jan 2023

@sorciera24 ale to nikto nepopiera, ale projekt je nieco ine ako "vyklad" , keby aj leporelo spracovala na tuto temu, nakreslila cele leporelo, rodinu najskor statsna, potom rozvod a dalsie komplikacie, aj toto ucitelka musi akceptovat a popri tom, pri prezentovani projektu moze ucitelke odrecitovat zakon o rodine
@autor vidis, aj to je dobry napad: leporelo pre deti na tuto temu, ja by som skakala dva metre ako ucitelka, keby mi niekto prisiel s niecim podobnym, ale to je na velmi dlho, napisat, ilustrovat, vyrobit

sorciera24
15. jan 2023

@nika23t mam doma osmaka, zazracne tomu rozumie a pri milon projektoch, som mu ešte žiaden projekt nevypracovavala, robi si ich sam....a nie, nie je zazračný...... na hodinach sa pracuje vhodnou formou so zakonmi...či ekdy sa s nimi deti maju stretnuť?...ked uz bude neskoro? ved od 14tich su trestno-právne zodpovedni!.....nik nechce, aby vedeli zakony naspamat, ale aby im rozumeli, veli, co sa v nich píše a co nasledne v živote možu alebo nie