Problém s výberom strednej školy

anonym_7
19. okt 2022

Ahoj! Mám 14 rokov a neviem sa rozhodnúť, kam mám ísť na strednú. Vybrala som si ŠUP v Trenčíne (odbor fotografický dizajn) a Stavebnú Emila Belluša (odbor staviteľstvo), ale neviem sa rozhodnúť, ktorá by mi viacej sadla. Bola by som veľmi rada ak mi poskytnete nejaké bližšie informácie napr. Aké predmety sú hlavné, alebo po prípade ak ste tam chodili, aké pocity z nej máte,...aby som sa mohla lepšie rozhodnúť. Taktiež by som bola veľmi rada ak mi odporučíte nejakú školu z podobným zameraním v trenčianskom kraji (fotografia, film, architektúra a pod.). Mám strach že si vyberiem zle a budem toho ľutovať. Ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede. Prajem pekný deň. ☺️🙏

lucka_ke
19. okt 2022

nemám osobnú skúsenosť, ale deti mojich známych chodili na umeleckú školu a boli sklamaní, že sa tam neučili to, čo by ich zaujímalo (dievča umeleckú so zameraním na grafiku a chlapec ešte študuje filmovú školu), ak chceš architektúru môžeš ísť aj na gymnázium a potom na vysokú školu, budeš mať viac možností ako z priemyslovky

anonym_7
autor
19. okt 2022

@lucka_ke ďakujem 🙂

mmonika
19. okt 2022

@anonym_7 moja dcera chodila na sukromnu umelecku školu a bola velmi spokojna .. .nemali klasicke predmety ale skor mali predmety zamerane na ich odbory .. takze sa často stalo že mala napr 7 hodin kreslenia, či tvorby .. takže rozhodne nie je škola a škola ... vela štastia pri výbere

lulaby1982
19. okt 2022

Ja by som zasla do CPPPAP(Centrum pedagogicko psychologického poradenstva a prevencie ) v mieste bydliska a dala by som si vypracovať môj kariérny profil. Na aké zamestnanie sa hodím.Potom by som pozrela na to,ako je to na trhu práce,či je moja profesia žiadaná a rýchlo sa zamestnam a neostanem na pracovnom úrade. Ďalej by som pozrela na rating školy,ako sú úspešní absolventi ,kde absolventi pracujú a či sa vôbec uplatnia.

daniela2202
19. okt 2022

@anonym_7 hlavne si polož otázku, kde sa uplatníš

luccija
19. okt 2022

@lulaby1982 takyto profil im budu robit v skole a doporucia vhodne stredne skoly.Autorka vybrala si si 2 uplne ine smery ake mas znamky, bavi Ta matematika, rysovanie?lebo stavebna budu vypocty, rysovanie, zadania....preco umelecka?venujes sa fotografii uz teraz?Byt fotografom je pekna praca a teraz to leti ludia sa vela davaju fotit, ale to by som si spravila kurz a nie skolu.

anonym_7
autor
20. okt 2022

@luccija väčšinou mám 1ky, sem-tam 2ky. Umelecká preto, lebo ma baví tvoriť a rada fotím fotky. Tiež som rozmýšľala nad tým kurzom. Architektúra taktiež kvôli tvorivosti. Proste mám rada "navrhovanie" hoci čoho. Ďakujem 🙂

heln
20. okt 2022

@anonym_7 ved chod na obe skoly, ked budu mat den otvorenych dveri a tam sa popytaj, asi sa tam najviac dozvies, alebo si popozeraj uz teraz ich webky, urcite tam maju zverejnene aj ziacke prace, ze co ta z toho bude viac zaujimat.

luccija
20. okt 2022

@anonym_7 este mas chvilu cas...pozri si tie dni otvorenych dveri minuly rok boli niektore uz v decembri sice online, ale nestihli sme niektore necakala som, ze budu tak skoro.Moja dcera si chvalila psychologicky profil, ktory im robili v skole.