Problém 13 ročnej slečny. Ako sa zachovať?

anita6666
3. nov 2017

Moja 13r.krstna dcéra s kt.mám velmi pekný vzťah má šokovala svojim netradicnym správaním....neviem,ako vhodne komunikovať v ťažkých časoch puberty,aby to mnebolo ešte horsi.....chce nejakú pocitacovu hru a konzolu v hodnote 300€ a rodičia a ani ja si teda nemyslime,že je to dobry nápad,resp.ta cena je otrasna a dievčina to akosi nevie pochopiť, plače kvôli tomu,nekomunikuje s rodičmi,resp.len veľmi stručne a nevyhnutne,inak milá,zlatá baba s ambíciami s kt.nikdy nebol žiaden problem,v skole samé jednotky....čo s tym?mrzí má to velmi,takto ju totiz nepoznám,celkom šok pre nas dospelých

eludka
3. nov 2017

nic, nekupit, ak financne dovody nedovoluju, nie je co riesit, ale oznamit jej to laskavo, nie zlostne, ako odpoved na jej truc, v pohode prezije aj bez konzoly 🙂

derdia
3. nov 2017

No ja by som to jednoducho riesila tak,ze Bohuzial je to drahe a bodka....ak to pre rodinu nie je problem ok, ale ak to je polka vyplaty tak je to hlupost na entu to kupovat...ja som bola rada,ked som v detstve dostala keksik😁a o 9000 hre by som mohla akurat snivat...a aj tak ju omrzi,alebo bude chciet pri nej stale sediet...keby to je pobyt v anglickom tabore to je o inom...ale toto vobec nerieste...este si vymysli kadeco kym dospeje😉a aj k svojej dcere by som sa zachovala rovnako...je to drahe a bodka...deti nemaju potuchy co su peniaze...akk otec zaraba 100000 eur mesacne lebo je podnikatel...tak takemu sa neda rovnat s normalnymi platmi...a lepsie je deti ucit ani sa nechciet rovnat...byt spokojni s tym na co mame...lebo potom ako to je aj vidno su ludia,kt.maju vsetko a stale nie su spokojni....

danalop
3. nov 2017

To je proste také obdobie, keby si si spomenula tak aj ty si isto robila prieky rodičom ak ste sa v niečom nezhodli. Tým si musí prejsť ona aj vy a potom keď bude staršia sa na tom spolu zasmejete. Treba sa stále pokúšať jej to vysvetliť, pokiaľ sa ona chce zdúvať tak nech sa zdúva. V takýchto veciach sa fakt neoplatí ustupovať lebo si zakaždým nájde niečo nové čo chce

dominika6
3. nov 2017

@anita6666 13r baba veľmi dobre pozná hodnotu peňazí..vie kolko rodičia zarábajú,čo si môžu a nemôžu dovoliť..ak jej oni povedali raz,že je to drahá vec,mali by jej vysvetliť,ako sa k tomu dá postupne dostať a to tak,že na každý sviatok a vianoce jej niekto prispeje sumou a postupne sa dá vec zakúpiť,s tým,že rodičia jej niečo doplatia..ale chce to čas..
ale nedostane v tom prípade už nič od nikoho..
ak bude súhlasiť,máte vyhrané...ak súhlasiť nebude a stále bude trucovať,v tom prípade treba iba ignorovať..ju to časom omrzí,pretože tto je čas,kedy sa porovnáva so spolužiakmi,kamarátmi a nechce zaostávať..
deti treba iba zmanipulovať na svoj obraz..a ani to nepocítia ako krivdu

sia94
3. nov 2017

Konzoli su drahe a moznobkeby ste skusili na bazosi a tsk popozerat ze si mozno nieco nasetri plus doplatite alebo ako rodina sa zlozit na vianoce...ale iba ak si to zasluzi inak nie 🙂

janickacrazy
3. nov 2017

@anita6666 Akože neviem, ale mne na tom nič šokujúce nepríde, proste niečo chce. Moj syn také dačo chcel, ked mal 10 rokov. Tak sme mu to kúpili pod stromček a okrem toho už nič iné nedostal a kedže má v decembri aj narodeniny, tak to mal aj k narodkám, kedže to bolo drahé. Ak si to jej rodičia nemožu dovoliť, tak jej možu napr. podarovať peniaze k narodeninám, meninám, Vianociam koľko možu a bude si na to postupne šetriť.

jasminet
3. nov 2017

aj jej rodicia vysvetlili preco nie, alebo len skonstatovali, ze sa dievcina zblaznila a na konzolu moze rovno zabudnut? ak sa doteraz s nou o peniazoch a financiach celkovo nerozpravali, tak mlada nema ako vediet, ze 300€ je uz ina suma... baba je v puberte, kamosky pravdepodobne maju, ona sa chce "vyrovnat" resp. nebyt ina. ak dostava nejake vreckove, moze si skusit odkladat, ak dostava k narodeninam a meninam od rodiny, tak tak isto a rodicia mozu volaco dolozit. pripadne mlada s niecim pomoze a moze si privyrobit - nasa ma 8 a umyva obcas muzovi auto, dostane za to 5€ - aj sa zabavi, aj ma dobry pocit, ze si nieco "zarobila" a utrati na knizky.

dominika6
3. nov 2017

@janickacrazy myslím že jeden rok počas všetkých sviatkov,ked sa jej poskladá celá rodina,ked aj po 30,- majú darček vybavený..🙂

siska012
3. nov 2017

Nešetrí si ??? ak by mala našetrené aspoň na polovicu tak nech si polku zaplatí a to už by nebol taký problém ... možno by si to nakoniec aj rozmyslela. Ale ináč podľa mne je to naozaj nehorázna suma a tiež by som to nekúpila. Ja ked som chcela notebook za 280 eur tak som si musela minimálne polovicu zaplatiť . Mobil mi tiež rodičia nikdy nekupovali , nosila som letáky a vždy som si nejak našetrila, poprípade som predala oblečenie čo už som nenosila , alebo mi bolo malé, strážila som psíkov a vždy som si vedela nejak zarobiť na to čo som chcela.

kvetinka75
3. nov 2017

moja dcéra chcela X-box ale tiež kvôli financiam sme ho nekupovali. 360,-eur je dosť. Potrebovala ešte kopu iných vecí a okrem toho by sme ho ani nemali kam dať. Tak nakoniec skonštatovala, že to nie je možné a hotovo. Keby to bola nejaká pre život potrebná vec, človek by si aj požičal ale nie kvôli takýmto veciam. A ani jej to nechýba.

kvetinka75
3. nov 2017

ale mne osobne sa to zdá veľa peňazí za niečo, čo ani nie je pre život potrebné. Len preto že žijeme v takej dobe že všetci sú za PC?

anjelic
3. nov 2017

S deťmi treba od malička debatovať o hodnote peňazí, o ich používaní /čo všetko sa platí - nájom, energie, HU, pôžičky a pod./. Takisto je dobré ich učiť s menším obnosom peňazí v podobe vreckového hospodáriť, aby sa naučili, koľko čo stojí a ak minú, tak do najbližšieho vreckového nemajú nič. Ak chcú drahú vec, mali by sa naučiť aspoň časť peňazí si našetriť a je pritom jedno aký príjem majú rodičia... pochopia, že koľko času a odriekania ich stálo, kým nejakú sumu dali dokopy a buďto si kúpu rozmyslia alebo si viac vážia to, na čo si samé prispeli. V tomto veku to býva väčšinou tak, že vidia u kamarátov a aby nevytŕčali z davu alebo aby sa mali čím pochváliť, tak chcú také tiež a skúšajú rôznymi manipuláciami dotlačiť rodičov a príbuzných k tomu, aby kúpili, zaplatili. Je to o komunikácii, teraz naberajú zručnosti v tom, kde sú hranice, ako komunikovať, manipulovať, čo si môžu dovoliť... chce to trpezlivosť a dohodnúť pravidlá.

dai
3. nov 2017

@anita6666 normalne nieco chce, podla mna je ok nieco chciet... otazka teda je v akej financnej kondicii je rodina, ako funguje na vianoce a hlavne ci je mlada financne gramotna - cize ci jej rodicia pripadne ty s nou aj komunikujete o financiach - ake su prijmy , vydavky, ze peniaze nerastu na strome etc. ...
k tej poziadavke... no, moj muz si to prial pred 5timi rokmi aj sam kupil😀 tolko k tomu... v kazdom pripade ak si zvyknete davat darceky aj v rodine, tak by som jednoducho ostatnych poprosila aby jej nic nedavali a prispeli na tento dar - ta konzola nebude len jej, bude pre celu rodinu ale ona bude spokojna... u nas ked chce dieta takyto vacsi dar tak sa to snazime riesit cez narodeniny hlavne kde rodinu poprosime aby sme sa financne spojili a dali to dietatu - jemu samozrejme treba vysvetlit ze dostane len 1 dar ale financne velmi narocny...

vroni
3. nov 2017

Tiez v tom nevidim tragediu. Ale s tym, ze je to velmi draha vec, my prispejeme - neviem, 150, 200, 250€ (podla financnych moznosti), zvysok si musi nasetrit sama.

anita6666
autor
3. nov 2017

To je taka zapeklita situácia,ona ma svoje peniazky a dalo by sa to s doplatkom kúpiť,žiaľ môj sestra má na peniaze a plat učiteľky logicky iný nazor a ja ju chápem....vyhodiť sa z penazi a ked pride nečakaný výdavok napr.exkurzia v zahranici lebo zo skoly chodia casto,tak rezerva žiadna....slovenská ssmutná platova realita

dai
3. nov 2017

@anita6666 ostatna rodina nevie prispiet? pozri, ak sa neda tak sa neda... clovek nato nezomrie ze nedostane co chce - treba si so slecnou sadnut a normalne dat na papier prijmy vs vydavky - nebude spokojnejsia ale aspon to pochopi...

dominika6
3. nov 2017

@kvetinka75 xbox sa dá kúpiť v pohode aj za polovicu na bazároch..ale je to žrúť času..ked sa deti do toho pustia sú schopní pri tom sedieť pol dňa,nevnímajú čas..ale zas na druhej strane sú tam strategické hry,alebo aj tanečné,či športové..čo zas využijú deti,ked sú detské oslavy a vybláznia sa pri tom,ked je vonku škaredé počasie..
alebo..
dospeláci pri nejakom tom promile môžu hrať večer 😀..

jasminet
3. nov 2017

inak nevidim vobec nic zle na tom, ze dievca nieco CHCE, ja som dospela a chcem tiez rozne veci a vela a draheeee 😀. ale ako dospela 1.mam peniaze a viem si kupit 2.dokazem spracovat emocie 3.urcim si priority.... co ste cakali, ze mlada az do dospelosti nebude nic pozadovat a nevystrci rozky? ak vas sokovalo toto, nechcem si ani predstavit ako vas vysokuje naozajstna puberta - ak si spomeniem na svoju 😀

dominika6
3. nov 2017

@anita6666 vieš..deiťa má výborné výsledky v škole,je bezproblémové,poslušné..možno je segra iba učitelsky zarytá..nejde o peniaze,lebo ako píšeme všetky...našertiť sa dá...ale ona to nechce z princípu

vroni
3. nov 2017

@anita6666, hm, chapem, ale co tak sa na doplatok zlozit cela rodina alebo mladu "zaviazat", ze si "doplatok" odpracuje (co je na druhej strane dobry sposob, ako ju od konzoly zasa dostat prec? Odpracuje mam na mysli vramci rodiny, vyvenci psa, postrazi dieta, pokosi travnik (momentalne velmi aktualne 😀), pomoze pri upratovani - nie doma, ale u tety, stryka, starych rodicov...., nie ze by mala ist kdesi pracovat. Proste skusit najst nejaky kompromis. Nekompromisne zakazat je lahke, ale ked je mlada trochu "baranovitejsia" povaha, tak to vsetkym "vrati" niekolkonasobne (aj za cenu vlastnej skody. Puberta nepusti)

dai
3. nov 2017

@dominika6 🙂 si pamatam 1 silvester ze cela spolocnost na tom hrala nejake sutaze - myslim dospela spolocnost🙂 inak moje deti na tom nie su vela - teda moje nemaju ten box ale playstation - a teda hraju tie lego hry - vzdy spolu - ale dohraju tu hru a potom aj 3-4 mesiace nehraju nic... takze ja to za taky zrut nepokladam - skor vyhodu to ma ze to prehrava aj blueraika ( my mame na velkom tv 1 blue ray prehravac na detskom ale nie - takze ak tam chcu blue ray tak si to pustaju cez playstation... )

ale stale - kazdy podla svojich moznosti... ak nato rodina jednoducho nema tak nema, tam sa neda nic robit - bud si slecna naspori celu sumu, alebo sa myslienky vzda a bude sa chodit hrat ku kamaratom...

kvetinka75
3. nov 2017

@dominika6 z bazárov nekupujem a hlavne takéto drahšie veci, aj keď to je za 1/2 ceny. Nevieš kedy sa to pokazí a v akom je to stave a keď to nebude fungovať, tak vyhodené peniaze. A na to ich veru nemám. A ako som písala nemáme ho ani kam dať keďže izby sú malé a musíš mať priestor pred X-boxom.

danulkaja1
3. nov 2017

Ja tiež odporúčam pozrieť na bazoši..

kvojtanikova
3. nov 2017

Ja sa pripajam k nazorom ostatnych proste to nejako skombinovat- jej usetrene peniaze plus brat to ako darcek od celej rodiny sa poskladat. Ked vezmem ze ty ako krstna by si jej urcite na vianoce daco kupila, rodicia tiez, mozno aj babky/dedkovia... Takto jej vysvetlit ze ok ak si ona prispeje tak bude mat po stromcekom len tento jeden dar od vsetkych. Plus samozrejme hned nacrtnut pravidla kolko sa na tom moze hrat, za akych podmienok (po splneni skolskych povinnosti prip.ked bude mat upratane...atd. Aby si nezhorsila znamky.

beky1813
3. nov 2017

@anita6666 co je na tom zapeklite? Klasicky pripad pubertiacky, nerobte z toho doma halo

dominika6
3. nov 2017

@dai ano ved vravím,sú dve možnosti...bud našetrí celá rodina,alebo počkajú,kým ju to prejde...my máme ten xbox a veru dcéra mala oslavu..prišlo 12 detí,hrali sa hore v izbách a my dospeláci sme drvili bowling ..a šli sme sa zašťať od smiechu..lebo po nejakej tej fľaške sa triafalo zle 😀...a veru deti mi to nehrajú,hrajú sa na tom deti,čo to doma nemajú...

dominika6
3. nov 2017

@kvetinka75 ved jasné..ono to deti prestane aj tak baviť

anita6666
autor
3. nov 2017

@dominika6 tak s mesačným prijmom okolo 650€ je asi masaker vobec prežiť,tam sa už akekolvek princípy chcenia ci nechcenia neresia

dominika6
3. nov 2017

@anita6666 vravím poskladať sa dá..ked sa chce

kacena4
3. nov 2017

ahojko mam 14 a 15r. deti viem o com hovoris. je to skor o komunikacii a nie jednorazovej ale skor o pravidelnej na temu financna gramotnost deti... a tiez dalsia tema mava vreckove? dostava na narodeniny darceky ci je moznost aj peniaze? korunky na objemnejsi darcek sa dajunasetrit rozne. treba sa len dohodnut najst v klude riesenie. syn chcel kvalitny pocitat ale ozaj kvalitny kedze isiel na strednu informacnych technologii, dohodli sme sa a rok si setril na pc zvysok s tym, ze 50% mu doplatime kedze to potrebuje, ale kupilo sa to na casti, nema este napr. monitor ma stary, kupili sa len komponenty na krabicu a poskladal si ho aj to stalo asi 800€ ale pracoval/brigadoval, doma pomahal nad ramec svojich povinnosti - varil, umyval okna.... naucila som ho tym hodne veci do zivota ale aj si co to zarobil. zacal dostavat vreckove s tym, ze co si odlozi bude mat na pc co minie na blbosti, sladkosti, pizze, kino... bude mat menej a neskor pc trvalo mu to rok mozno cez rok. + stary rodicia nekupovali darceky ale prispievali. o to viac si dieta danu vec bude vazit a starat sa o nu. treba dietatu vysvetlit ze 300€ je 1/2 platu v beznej rodine. u nas je to teraz po uraze viac ako mesacny zarobok kedze som na invalidnom, takze deti si vazia peniaze. treba ju to naucit. ano mozno niekto v skole prave dostal, alebo dostane a laka to aj ju. no chce to len komunikovat a vysvetlovat, ona to pochopi, ze nie vsetci zijeme z rovnakeho prijmu a ak nieco chce musi sa pricinit o to aj ona. drzim vam palceky