Príklad matematika - rovnice

alz_24
2. okt 2022

Ahojte, prosím vas keby mi pomôžete s dvomi príkladmi pre brata , vobec mi to nepáli

1) Vilo má 4-krát menej kartičiek ako Samo. Samo má o 60 kartičiek viac ako Vilo. Koľko kartičiek má každý z nich?
2) Adam má 3 krát viac eur ako Boris. Boris má o 42 € menej ako Adam. Koľko € má každý z nich?

Ďakujem moc. 🙂

tykat
2. okt 2022

@alz_24 Chce to len zapisat text do rovnic
1.)
Vilo=Samo:4
Samo=60+Vilo (z toho vyjadrit comu sa rovna Vilo a dosadit do prvej rovnice)
2.)
Adam=3xBoris
Boris=Adam-42 (z toho vyjadrit comu sa rovna Adam a dosadit do prvej rovnice)

bolarazjedna
2. okt 2022
bolarazjedna
2. okt 2022
daniela2202
2. okt 2022

@alz_24 chlapče, chlapče.... uč sa sám.... lebo budeš tupučký 👉

tykat
2. okt 2022

@daniela2202 ..tak ono hlavne ide o to aby pochopil ako take slovne priklady zapisat. Inak mu hotove vypocty nepomozu. Ak mu nestaci to co je na vyucovani tak sam sa to nenauci, potrebuje to vysvetlit, zapisat do rovnic 100 takychto textov.

daniela2202
2. okt 2022

@tykat veď fajn, treba požiadať rodinných príslušníkov o pomoc... lenže mne príde toto ako čistý podfuk

tykat
2. okt 2022

@daniela2202 ...ked casto ani rodicia toto nevedia vypocitat. Stretavam sa s tym ze ucitel tlaci na ziaka "uc sa", rodicia takisto "uc sa, ved na to chodis do skoly" a ziak absolutne netusi ako taku ulohu vobec zacat riesit. Tak potom skusi zistit napr.na konovi, niekto mu to vypocita, on opise a zas nic nevie. Smutne 😳

daniela2202
2. okt 2022

@tykat ako ja vidím problém hlavne v tom, že detí netušia , čo robiť, ja už mám dospelé, ale sestra má školáčky, a oni ich vôbec neučia pravidlá a poučky, veď bez toho sa nepohne s príkladom, ja som im normálne dala napísané poučky spred 20. rokov, aby pochopili, ako majú vôbec začať..... a to sa týkalo aj slovenčiny

tykat
2. okt 2022

@daniela2202 ...presne, mam pocit ze zakladne skolstvo sklzlo do "luxusnych omalovanok". Ked pozeram co a ako sa ucia moje deti a co a ako som sa ucila ja, tak chapem preco je teraz napr.maturita z matiky nepovinna. Vobec ziadna rutina v pocitani, ako pises ziadne vzorce, poucky, deti nechapu ze ZS a SS matika ma presne pravidla, principy, postupy... a ucitelia to ani nevyzaduju. Rodicia nejdu po vedomostiach ale po znamkach, hlavne aby sa dieta dostalo aspon na SS s maturitou. A po maturite na hocijaku VS (lebo ved vsade sa VS vyzaduje). A tak to potom aj vyzera.
PS: vylev ale nedalo mi.
PSS: ...a brat z prispevku priklady opise, ale vobec netusi "vo co gou" a na pisomke dostane tie iste a bud znova opise alebo dostane 5 a na vysvedceni mozno 3 lebo mu to rodicia vybavia.

arasidka123
2. okt 2022

@alz_24 ideálne je poprosiť učiteľa o vysvetlenie...lebo na písomné už bude neskoro..

daniela2202
2. okt 2022

@tykat presne tak 👍

bolarazjedna
2. okt 2022

@daniela2202
@tykat
Ale za mojich čias to bolo presne tak isto. Spolužiakom ktorí matiku nemali radi, darmo som chcela vysvetliť počas prestávky, ako to treba vypočítať, akým logickým postupom.... Oni to nepochopili, ani nechceli chápať, len odpísať a nedostať 5ku. Tak je to jedno, či sa písať spolužiaka, či anonyma na MK, výsledok bude beztak ten istý, že ten student nebude nikdy vedieť sam to vypočítať.