Priemerná mama nadpriemerneho dietata

5. sep 2024

Ahojte, neviem ani ci chcem niečo riešiť, skôr sa vypísať. Mám veľmi šikovnú dcéru, dosiahla veľa úspechov na celoslovenských sutaziach, ovláda viacero jazykov. To nie je chvála ale fakt. Ja som obyčajná mama, robím v kancelárii, viem len anglicky, nemám sny o úžasnej kariére. Skôr uprednostňujem rodinu, šport. A tu je trochu problém. Veľa pedagógov a známych mi povie akú mám úžasnú dcéru a vzápätí dodá, že ktovie po kom. To už mi môžu na rovinu povedať, že po mame nie je šikovná. Dcéra obdivuje len ľudí, ktorí niečo v živote dosiahli. Svoju učiteľku, ktorá ju pripravuje na sútaže nazýva druhou mamou. Čo ma dosť zranuje. Keď bola menšia bola som pre ňu samozrejme najlepšia, najmúdrejšia. Teraz, keď má 14, stávam sa pre ňu len priemerná mama ku ktorej už nemá dôvod vzhliadat. Maximálne, keď potrebuje oprat alebo peniaze. Neziarlim na ňu, zo srdca jej to prajem ale občas so smutná, že som akoby klesla v jej očiach. Niektoré učiteľky ju bravaju na zmrzlinu, pizzu, píšu jej vo voľnom čase. Keď stretnú mňa, ledva mi odpovedia na pozdrav. Mať šikovné dieťa je skvelé ale je to aj náročné. Čas najradšej trávi štúdiom a čas strávený so mnou jej príde už ako premarneny....

colsami
5. sep 2024

"Ktovie po kom" neber osobne, to su frazy.
Reakcie uciteliek tiez asi prezivas - si rodic, nie ich kamaratka, tak Ta proste pozdravia a nevykecavaju sa, ved sa de facto nepoznate. S dcerou sa poznaju, travia s nou cas.

A ostatok, aj keby nebola neviemaka sikovna, tak v 14tich sa v puberte dievcata niekedy prirodzene vzdialia a rodic je proste dobry ako penazenka a servis k zivotu.

Dcera je zjavne ambiciozna a asi bude cim dalej tym viac. Asi by som sa zamerala hlavne na to, aby popri svojich ambiciach nezabudla na ozajstne dolezite hodnoty v zivote.

PS: bud rada ze cas travi studiom, su veru horsie aktivity a zaluby ktorym sa vedia 14rocni pubertaci venovat...

reanda
5. sep 2024

zamrzi, ale ja by som bola rada, ze je dcera spokojna.. i ked tie reakcie uciteliek sa mi nezdaju - nenamyslas si to tak trochu?

biba_18
5. sep 2024

😔 bohužiaľ, intelektuálne aj moja mama bola inde ako ja alebo môj otec. a keď som bola mladšia som k nej nevzhliadala. vlastne ani teraz nie. ale milujem ju a snažím sa jej byť nápomocná ako mi bola ona ked som potrebovala ( ale bola mi nápomocnejšia keď som už bola dospelá, ako dieťaťu alebo pubertiačke mi naozaj nerozumela, ani mojim potrebám)… takže čo už, len buď naďalej aká si, milujúca mama …

autor
5. sep 2024

@colsami Ja som za ňu strašne vďačná. Skôr mi vadia také tie reči od ľudí, že ktovie po kom je múdra, dokonca jedna povedala po kom je pekná. A mrzí ma, že pre dcéru nie som človek od ktorého sa má čo učiť. Niekedy si hovorím, že by si zasluzila lepšiu mamu, nejakú vedkynu, doktorku. Tiež ma mrzí, že má o dva roky mladšiu sestru a učiteľky ich strašne porovnávajú. Niektoré jej povedia, že ty nie si šikovná ako tvoja sestra.

reanda
5. sep 2024

intelekt ale nie je vsetko.. urcite aj od teba sa ma co ucit.. len sa sama nepodcenuj a nepovazuj sa za priemernu, lebo nie si raketova vedkyna.. to skor preto k tebe potom dcera nevzhliada, lebo sa sama znizujes a davas si nalepku 'obycajnej' .. ale uricte aj ty si v niecom neobycajna a vynimocna.. to je dobre, ked sa dieta nauci - neposudzovat veci len podla jedneho kriteria

autor
5. sep 2024

@reanda už toľkokrát som počula, že mám šikovnú dcéru, ktovie po kom. Ver mi.

reanda
5. sep 2024

no, kazdy pocuje hlavne to, co si aj sam mysli.. a potom si tak vysvetli aj to, co tak vobec nemusi byt myslene.. ja to poznam, ver mi 😉

autor
5. sep 2024

@reanda tak oproti dcére som obyčajná, môžem ju maximálne naučiť variť a k láske k športu, turistike. Viem, že nie som hlúpa, pracujem na sebe. Učím sa ďalší jazyk. Ale viem, že pre dcéru nemám byt veľmi prečo vzorom, čo sa týka kariéry. To je holý fakt.

autor
5. sep 2024

@reanda je to možné....

tundra
5. sep 2024

@autorka asi si to moc pripustas a moc nad tym rozmyslas.Hod to za hlavu.Nase deti maju ovela viac rokov a v kazdej zivotnej faze,bolo nieco super a nieco horsie.Mame s manzelkou maturitu a tiez,ked zacal chodit najstarsi na vysoku,boli komentare,ze nie je po nas🙈.Zijeme vo Švajciarsku, uz dekadu a taketo blbosti,sme tu nikdy riesit nemuseli.Bud hrda na dceru a neries to.

autor
5. sep 2024

@tundra som jej najvacsia fanynka a ľúbim ju najviac na svete. Robí mi obrovskú radosť.

vanilkovazmrzka
5. sep 2024

Ked ju prejde puberta, bude mat zase najradsej tu svoju “obycajnu” mamu, uvidis.. 🙂 chapem ze ta to zranuje, ale toto je len dalsie obdobie, ktorym si kazde decko musi prejst nejakym sebe vlastnym sposobom.

A ked ti nabuduce niekto povie “ktovie po kom”, povedz ze si mala stastie a skoda, ze im sa tak nezadarilo ;)

autor
5. sep 2024

@vanilkovazmrzka ďakujem pekne za povzbudenie. Dcéra má na každý deň krúžok, plus samostudium stále premýšľa, čo by si ešte pridala. Ja som naozaj tak ambiciózneho človeka ešte nevidela. Snáď po puberte jej budem opäť dosť dobrá mama.

vanilkovazmrzka
5. sep 2024

Ty si pre nu aj teraz dost dobra mama, len ma teraz mozog zatemneny ambiciami. Nejake si naplni, na nejakych sa popali. Ale to je jej vlastna zivotna cesta a ty ako mama nemusis cely cas bezat pri nej a nahravat jej, ty proste len bud jej najlepsia a jedina mama, pevny bod, domov, utocisko. Mozno to teraz nevidis ale ty si pre nu nenahraditelna.

michaela789
6. sep 2024

Ja nechcem, aby to vyznelo škaredo ale... počkaj, ako k tebe pobeží, keď sa jej niečo nepodarí 😅 z toho čo píšeš to vyznieva, že sa jej zatiaľ nijaký vážnejší nezdar nestal - či už na súťaži, v učení alebo, a aj to raz príde, v láske a vzťahoch.
Toto čo si opísala je len ten prvotný závratne rýchly vzlet, ktorý dá mladému človeku pocit, že je majster sveta. Ale, úprimne, kto z nás na tú hubu nikdy nespadol (a že poriadne 🙈)?
Neboj sa. Je to stále tvoja dcéra a to žiadna medaila nenahradí... Ohľadom toho, že učiteľka je "druhá mama", o tom by som sa s ňou otvorene porozprávala. Sú to veľmi silné slová, ktorých váhu si len možno neuvedomuje.

ibatanecnica
6. sep 2024

Tak povedz ze po susedovi. Aka otazka taka odpoved. Podla mna to privelmi prezivas

h2
6. sep 2024

To nie je tým, že je nadpriemerná a ty priemerná, ale tým, že je v puberte. Nevzhliadala by k tebe, ani keby si získala Nobelovu cenu. To prejde, neboj.

andreatytler
6. sep 2024

Intelekt, vedecke uspechy, kariera su len polka uspesneho zivota. Ta druha polka su dobre medziludske vztahy, priatelstva, laskavost, sucit, trpezlivost, pokora, pocit stastia a spokojnosti so svojim zivotom a hlavne sebadovera. Proste umenie byt dobry clovek. Je tolko vela karierne uspesnych a nadpriemerne mudrych ludi, ktori sa citia opusteni, nepochopeni, bezcitni, nestastni.
Podla mna mas moznost sa realizovat prave v tejto oblasti, kedze sa zda ze si skvela mama ktora dokaze dcere priat uspech aj napriek tomu ze ho ona radsej zdiela s ucitelkami. Toto by vedelo zranit velmi vela matiek ale ty sa nad to dokazes preniest a tesit sa z toho. Uz len toto vravi o tom ze zdaleka nie si obycajna mama.
Podla mna dobre robis ze nechas dceru budovat vztahy s ucitelkami. Ona to v tomto veku potrebuje sa od teba vzdialit a zacat skumat svet. Nechaj ju, ona sa urcite k tebe vzdy vrati, ak budes mat pre nu pochopenie. Nikto iny na svete nebude pre nu mama. Nikto iny ju nedokaze lubit tak velmi ako ty.
Hnusne poznamky okolia neviem ako by som riesila. Ak by mi to stalo za to, mozno by som sa priamo opytala ci to myslia tak ze tu mudrost nemohla zdedit po mne.
V ktorej oblasti je dcera sikovna? Len tak som zvedava.

h2
6. sep 2024

A na otázky, po kom je múdra, či pekná, by som s absolútnou samozrejmosťou v hlase povedala "Predsa po mne!" 😀

13uzivatelka11
6. sep 2024

Aj švagor je dosť inteligentný a fakt dosť šikovný a svokrovci sami minule sa bavili ze po kom to asi ma, že asi po babke 😅 teraz ma švagor 25 rokov a svojich rodičov miluje úplne najviac, aj keď co sa týka toho vzdelania mu "nemali čo dat", ale vždy ho podporovali v tom co chce robiť a ani v puberte sa "neodtrhol" z reťaze a mame sa priznal aj keď len cigaretu skúsil a so všetkým sa jej zdoveroval.. Takže rodičovstvo nie je len o tom, či má niečo po tebe alebo po niekom z tvojej rodiny.. Ty si jej dala život a celý život sa o nou s láskou staras.. A teraz je proste v puberte.. Možno by sa takto isto správala aj kebyže nie je nadpriemerne inteligentná.. A tie reči učiteliek na tvoju mladšiu dceru by som si išla s nimi vybaviť..

jaskolka
6. sep 2024

Fráza "ktovie po kom" je bežná komunikačna fráza, na tom nič zlé nehľadaj. Je to ako keď v pôrodnici povedia joj, dieťatko je určite podobné ockovi,mamke, babke a pritom taky novorodenec sa podobá na XY iných detí, keďže vyzerajú v tom veku skoro všetci rovnako.
V puberte sa bežne rodič stáva pre dieťa tým "najzbytocnejsim" na svete, to je taky vek. Nemá to nič spoločné s tým, aké vzdelanie máš ty alebo dcéra. Je to len obdobie.

zuzanapjat
6. sep 2024

Niektori ludia maju sice vysoke IQ, ale nizke EQ. Ak to EQ maju nizsie, maju problemy s medziludskymi vztahmi, problemy v partnerskych vztahoch. Tvoja dcera, ak je skutocne inteligentna tak v dospelosti velmi oceni ake zazemie si jej vytvorila, aby sa ona mohla vzdelavat. A ak bude medzi vami dôvera, tak pri prvych problemoch s chlapcom alebo kamaratkou pride za tebou.Co sa tyka ludi s tymi poznamkami "po kom to dieta je" su to take frazy aby reč nestala. Treba povedat: po mne. My sme take moznosti ako maju dnesne deti nemali...

tiika
6. sep 2024

Máš pocit, že nie si pre ňu vzorom, pretože jej nestihas, nie si pred nou popredu. Takto podobne to môže mat vela rodičov.
Pre mna by bola mama vzorom nielen v tom, aké vzdelanie a kariéru dosiahla - to je len jedna oblasť, ale i v tom, či robí prácu, ktorá ju baví, chodí do nej rada, je v nej spokojná, robí pre stabilnu firme, maju tam príjemnú atmosféru, ma fajn kolegov, svoju prácu robí zodpovedne a významne nou prispieva. Stara sa o našu domacnost, aby nám nič nechýbalo, udržiava dobre medziľudské vzťahy a kamarátstva, venuje sa partnerovi no nezabúda ani na seba… tu všade môžeš byt pre ňu inšpiráciou a vzorom. A toto všetko sa od teba stále tvoja dcera uci a zúročí to, keď to bude potrebovať. V tomto čase ma asi iné starosti 😅

guudy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dskjhfdlkdjhl
6. sep 2024

Ak Ta to ukludni, pre mnohych pubertakov su ich rodicia trapni a potom, ked sa otrasu z tej najvacsej puberty, tak sa to znovu zmeni, ale to, ake to bolo ked boli napr. skolkari, ze maminka bola stred ich vesmiru, to uz nebude, to je prirodzene.
Na blbe pripomienky by som bud nereagovala, alebo by som povedala nieco vtipne.
Ak niekto povie: Po kom to asi to dieta ma?
Ty povedz: To je vysledok mojej dobrej vychovy. Alebo: Genetika je mocna carodejka. Proste si skus vymysliet nieco, co bude slusne a bude to podla Tvojho gusta, zaroven odzbrojujuce.
Si davno dospela, uz isto vies, ze nie vsetci ludia sa vedia normalne chovat, takze tieto pripomienky by si mala hadzat za hlavu a radsej rozvijat vztah s dcerou. To, ze je sikovna, je fajn, ale da sa rozvijat aj to, aby neostala napr. namyslena.

dskjhfdlkdjhl
6. sep 2024

A este, ak Ta to ukludni-mame dve deti, obe naozaj mimoriadne sikovne, 22 a 15 rocne a napriek tomu, ze maju doma rodicov dvoch vedcov, tak sme v istom okamihu boli pre ne trapni a o nicom a uz to preslo aj tu mladsiu. Pri starsej som to riesila, trapila som sa, pri mladsej som uz bola otrla a mozno aj vdaka tomu ju to preslo rychlejsie😉

A este taka pikoska, mladsia dcera je velmi pekna (starsia tiez, ale ta mladsia tak nejako viac udiera ludom do oci) a tiez sa vsetci pytaju, ze po kom je taka pekna, dokonca sa svokra pytala, ze s kym ju vlastne mam😀 No, a je to doslova moja kopia. Akurat novsi model. Takze vzdy odpovedam, ze predsa po mne. A je mi fuk, ako si to dotycny potom preberie, ja vravim pravdu😉

129oveciek
6. sep 2024

Podla mojho nazoru su deti takmer vzdy sikovnejsie a inteligentnejsie ako ich rodicia.. dcera ma len 14, v takom veku vela deti nevie docenit svojich rodicov.. pokial si milujuca mama tak si myslim ze sa nemas coho bat, ona si neskor uvedomi, ze to ze ju niekto nadovsetko miluje je dolezitejsie ako to co ten clovek dosiahol.. ja sa tiez pokladam za inteligentnejsiu nez moja mama ale milujem ju najviac na svete a ocenujem na nej praveze ine veci ako napriklad to ze tu vzdy pri mne bola, ze som jej mohla vzdy vsetko povedat, ze by mi dala vsetko.. a to je pre mna ovela dolezitejsie ako to co niekto dosiahol a preto ju povazujem za top zenu v mojom zivote

la_dolce_vita
6. sep 2024

Tiez si myslim, ze v dnesnej dobe su vacsinou deti inde ako rodicia. Sama som prikladom. Synovia ambiciozni, tazke vysoke skoly lavou zadnou. Vedomosti, jazyky.. Sama si vravim, po kom su a tesim sa z nich 🙂. Ale su uz dospeli..

dorothee
6. sep 2024

Ja som niekde citala,ze intelekt deti sa dedi po matke,v tom pripade je jasne,po kom to ma 🙂 Ja mam napriklad celkom paniku a neprijemne pocity z toho,ak by bolo moje dieta menej inteligentne ako ja..Viem ze to znie desne,ale mrzelo by ma to.Samozrejme svoje deti milujem za kazdych okolnosti,ale chcem aby boli mudrejsie ako ja 😀

sense
6. sep 2024

Na otázky po kom to dieťa je? No po rodičoch predsa.