Priebeh a podmienky online výuky zo strany učiteľa

15. okt 2020

Ahojte, zvolila som si moznost pisat anonymne. Zaujima ma, ako na strednych skolach prebieha online vyucovanie. U nas - velka stredna skola - sedime kazdy vo svojej triede ci labaku, deti maju rozvrh a ucim online. Vyhovuje mi to, je to sice narocne, kedze deti su vycsinou neochotne si zapnut kamery, ale to neviem zmenit. Radsej by som ich videla. Snazime sa oducit maximum, nie len zadavat ulohy na edupage. je to ovela lepsie ako neorganizovany chaos, co bol v marci, ked niekto ucil online a niekto len zadaval kvanta uciva bez spatnej vazby.
Ako to je u Vas?

vulka
15. okt 2020

Tiež učíme zo školy a postupne sa striedame pri učení na diaľku(zadávanie učebných textov, príkladov a komunikovanie mailom) a on-line učení. POčítačový systém u nás neumožňuje, aby sme boli naraz všetci pripojení. Ale je to náročné.

autor
15. okt 2020

@vulka My sme nastastie dostali aj materialove vybavenie, wifi stiha, tak som stastna. Z domu by to bola katastrofa, u nas je velmi slaby signal wifi - kopce.

katulienkax
15. okt 2020

s tymi kamerami je to tak ze v robote pre meetingoch si vsetci vypiname kamery - neznasam kameru a u tych pubisov neviem ako to oni beru kamery. Co sa tyka mna pracovne online meetingy ma strasne vycerpavaju, mne staci kratky pokec s niekym a potom praca, netusim ako to znasaju tie deti.

anesim
15. okt 2020

Dcera denne 6 hodin online + ulohy,niekedy 7, niektore hodiny z dvojhodinovky budu mat raz tyzdenne online a ta co im akoze odpadne, tam im poslu ulohy , kt musia poslat spat. Ucitelia ucia zo skoly. Ziaci musia mat kamery aj mikrofony zapnute, vypnut ich mozu, ked im to povie ucitel. Je vtedy lepsi signal vraj.
Ucast ziakov je povinna, ospravedlnit moze len rodic, a ak bol u lekara, tak aj lekarske potvrdenie treba

suzitok
15. okt 2020

Píšem zo strany rodica....mam doma 16rocneho druhaka, kazdy deň maju hodiny, v podstate od 8,00 az dopoludnia, vcera este okolo 14,00 mal hodinu...na Edupage nam chodia oznamy, kedy co preberajú, co si ma pripraviť...chlapci si kameru nezapinaju, asi ani jeden z triedy, učitelia to nevyžadujú...ucitel kameru ma zapnutu, deti musia byt prihlasene na hodine a kontroluje ich priebezne, tiez dava necakane otazky, aby mal istotu, ze ten ziak tam je...podla hlasu ich uz zrejme rozoznaju...
U nas stym nie je problem, vsetky deti to dodrziavaju, ak sa niekto neprihlási, ma vymeskanu hodinu a ospravedlňuje rodic, alebo lekar...
Vcera som chvilu sledovala matematiku, na monitore bola virtualna tabuľa, na ktoru pisala ucitelka vzorce a ratala priklad, deti písali do zositov, cez sluchadla počúvali, co hovorí a diktuje, ak niekomu nebolo nieco jasne, ozval sa a vysvetlila znova....

suzitok
15. okt 2020

Teraz napriklad prislo zadanie na Edupage z dejepisu, maju sa prihlasit v pondelok o 11,00 piati chlapci, kazdy ma zadanu svoju temu, na ktoru si ma pripravit referat, ktory nesmie čítať, ale formou prednasky odprezentovat...v podstate budu odpovedať rovnako ako v skole...

kika911
16. okt 2020

Ja nechodím na SŠ ale moja sestra. Ale oni nechodia na tie online hodiny oni ich majú na háku z 30 deti príde cca 5-7 deti a to sa učiteľom neoplatí učiť

suzitok
17. okt 2020

@kika911 ale to už je chyba učiteľov, nie deti maju na haku, ale evidentne ucitelia...keby boli dôslední, deti by sa prihlasovali...moj syn raz zaspal na online hodinu, este v prvej vlne a takmer okamzite mi volala ucitelka na mobil, co sa deje...okrem toho, podla nariadenia maju dostávať riadne absencie/vymeskanie hodiny, ktorú musi vediet ospravedlniť rodic, alebo lekar...

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzitok
17. okt 2020

@hettinka dieta zacne hovorit ....ak cita, je to predsalen ine, pocut to na hlase ze to nie je bežný prejav...ucitel do toho zasahuje otazkami, na ktoré ma dieta reagovať a odpovedať,ak zacne listovať v knihe, to počuť, skúšanie prebieha formou rozhovoru...ja neviem, ale u nas stym problem nie je.. vypočula som si par takýchto debat...

suzitok
17. okt 2020

@hettinka a nezarucim to...nikto to nezaručí, isto sa najdu aj "kulehári"...moj to zatial nerobí, pristupuje k tomu zodpovedne..

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
17. okt 2020

Ak je to tak, ze sa na hodinu prihlasi 7 deti z 30, treba im dat neospravedlnene hodiny.
@kika911

suzitok
17. okt 2020

@hettinka ja mam druhaka na SŠ, 16 rocneho...
Mozno je to trochu aj o dovere, myslím, ze uz ucitelia poznaju "povahu" tych deti, ktoré je ake, no moj bol vzdy taky poctivec, ale isto sa najdu aj vyvrhelovia...
A co sa týka prihlasovania, u nas natvrdo neospravedlnené hodiny, nasledne pisomne upozornenie rodica...nie je to len tak, ze neprihlásia sa..

suzitok
17. okt 2020

@hettinka u nas ak ma ucitel podozrenie, že niekto cita, nevie reagovať na otazku, alebo pocuje sramotat knihu/zosit nema ako dokázať podvod, ale jednoducho ziaka neohodnoti, ako som písala vyššie, skusanie je formou debaty/rozhovoru, ucitel dokaze selektovať kto sa ako zapaja, aka je reakcia...
Ja nesedim pri synovi, ale izbu ma hned vedla a počujem aj cez dvere, ucitel da temu a deri hovoria, koľkokrát sa viacerí naraz ozvu, dopĺňajú sa, opravuju sa navzájom kto zle povedal... stačí pocuvat a aj z tohoto "misungu" ucitel dokaze vyvodit, kto co vie...
Este som chcela napísať, ze sa neprihlasuju celá trieda naraz, ale su v skupinách

autor
17. okt 2020

A co testy? Decka podvadzaju, tie znamky nemaju ziadnu vypovednu hodnotu. Jedine na kameru skusam, a tak ohodnotim. Ale tolko deti ustne vyskusat sa neda.

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzitok
17. okt 2020

@hettinka tento problem sa riešil aj u nas, ze viac detí v rodine, ze ako sa prihlásia... niektorí na tomto naozaj zlyhali, ale skola argumentovala, ze netreba pc, staci akykolvek mobil (to dnes maju povacsine všetci) ...ako sa to doriesilo, netusim, ale islo o zopar deti, a samozrejme suhlasim stym, ze ak sú samé doma, je to ine, vykaslu sa na to, vyhovorka "zaspal som" alebo "vypadol mi net" ......ja pracujem z domu, tak je nam prirodzene, ze ja si sadnem k svojmu pc, on k svojmu a máme "klasicky" pracovny/školský den...
Inak niektoré predmety hodnotené syn nemá, to sa ani neda...taka matematika, fyzika, chemia... jednoznačne toto nijako nenahradí klasicke denné vyucovanie v školskom prostredí 😒

ibrunova
17. okt 2020

Moji obaja mávajú, stredná a vysoká škola, na výške sú už disciplinovaní, sedia tam v#etci a všetko fičí, kameru má zapnutú len vyučujúca, ale koho vyvolá, ten si kameru zapne, ak ju nechce mať zapnutú celý čas. Jedine, čo jej vadí, keď ich učil lektor z triedy, strašne sa im to ozývalo.

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
19. okt 2020

No.. a potom, ked si svoju pracu odrobim na maximum, a je mi smutno, ze deti nie su v skole vyjde dnes v mediach tento prieskum.. tato spolocnost sa snazi dostat ucitelov na samotne dno? Preco mam pocit, ze je o nas len zly obraz?
https://www.trend.sk/spravy/takmer-tretina-ucit...

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katulienkax
19. okt 2020

Cipovanie podľa mna konšpirácia nie je ale určite to nebude očkovaním ale možno deti našich deti deti to zaziju

xdd
5. jan 2021

Dobry vecer, zaujimalo by ma ci ma pravo učitel donútiť žiaka zapnut si kameru na online hodine ?

vivincek
23. jan 2021

podla mna ma na to pravo,ak ziak kameru ma (vacsina ma mobily,da sa to prepojit,cize decka tieto moznosti maju) - inak sa deti len prihlasia na hodinu bez kamery a ako ma ucitelka vediet,ci ju vobec sleduju,ci si zatial nerobia nieco ine,ci nerozprava vlastne len tak do vetra...moj syn SS ma hodiny,kde ma nariadene pripajat sa s kamerou,ma ale aj take,kde to povinne nie je. Ja osobne proti tomu nie som,lebo ako uz bolo spomenute,deti vedia tuto distancnu situaciu dost zneuzivat,hlavne tie vacsie deti....nie je to ako prezencne v skole.

hettinka
23. jan 2021

@vivincek na strednej škole po splnení povinnej školskej dochádzky sú žiaci na škole dobrovoľne. Je to ich vec, či sa učia, neučia, či sa flakaju, podvádzajú Ale musia si byt vedomí, že budú znášať následky. Mne, ak sa žiak opakovane nehlási, zapíšem, že na hodine nebol.

vivincek
23. jan 2021

ak ma rodicov,ktorym zalezi na jeho vzdelani,tak by som to takto vobec nevnimala. Moj syn je prvak na SS,cize povinnu skolsku dochadzku este za sebou nema....

autor
4. feb 2021

Ahojte, tak co vravite na momentalnu situaciu? Nasi stvrtaci dostali anketu, vacsina sa vyjadrila, ze nechcu navrat do skol. Som zvedava, ako to bude prebiehat buduci tyzden.