Pomoc teenagerov v domácnosti

modrazaba
29. apr 2013

Mam otazku pre mamicky teenagerov. Pomahaju Vam deti v domacnosti? Do akej miery? Mam pocit, ze dnesne deti travia viac casu na PC a nie je uz taka delba prace; resp. pomoci rodicom ako kedysi. Ako to riesite?

denca76
29. apr 2013

presne tak aj my mame doma tento problém a staršia sestra my to vyčíta ako keby ona ju vychovávala.Dnešna doba je ina ako ta naša,teraz nam pubertiaci len odvrávaju a povedia že to bolo pred 40 rokmy :(.Ale kebyže oni boli na našich miestach tak by inač hovorili a viac si nas vážili .Teraz myslia len na seba kamošou, pc ,diskoteky a pod.
Mladšie my viac pomáhaju ako ta staršia ,ale aj ona bola taka ked bola mala tak som zvedava ako to dopadne ked mladšie vyrastu 🙂

ukana
29. apr 2013

@modrazaba pomáha...síce nie s nadšením, ale musí...nosí mi nákup, povykladá ho, vyhodí smeti, vyvenčí psa, občas prádlo vyvešia, periny si prezlieka síce hodinu, ale lepší sa.... 😅 posielam ho na drobné nákupy, myčku občas vyloží, proste si to podelíme všetci doma, aby to šlo rýchlejšie.....nebudem mladého iba obskakovat, ked ideme jest, prestrie stol, ja naberiem, MM sprace po jedle...a tak podobne.... 😉

sisaha
29. apr 2013

@modrazaba ja mam doma jednopoveloveho pubertiaka... Požiadavky na pomoc su zadavane po jednom...V pripade viacerych uloh nie je splnena ani jedna a to hrozi potom vybuch v podobe mňa 😀. Sice je to urobene asi az po tretom upozorneni, ale je... 😉

zuzana2000
29. apr 2013

my to máme doma rozdelené.......dcéra žehlí menšie veci a uteráky, ja všetko ostatné....čo sa týka upratovania, urobí všetko, poumýva riady, povysáva, utrie prach a aj umyje podlahy...čo sa týka ostatného čistenia, ako okná, wc, čistenie zrkadiel, utieranie vitrín, šporák a také..... to si robím ja. Vonku.... záhrady...to si robím sama, ona polieva muškáty na oknách a utiera parapety. Viac menej nemá s tým žiadny problém, automaticky upratuje, už jej nemusím ani moc rozkazovať....občas zafrfle to svoje ,,bože mami,, ale aj to patrí k životu. Momentálne prerábame izbu, takže makám pri manželovi a som aj s krpčekom, som rada, že to chápe a asi by ma moc nebavilo sa ešte jedovať nad tým, že by neupratovala... 🙂, tak to akosi robí aj sama od seba. Ešte má aj brigádu, ale s ňou jej aj ja pomôžem...

reni12
29. apr 2013

@modrazaba frfle, ale pomáha. Vždy má síce okolo toho kopec rečí, ale myslím, že to patrí k veku... No nakoniec vždy spraví všetko, čo treba.
Ale už som sa stretla aj s tým, že viaceré maminy sa veľmi čudovali, že môj syn doma napríklad umyje riady alebo vyvešia prádlo... Zdá sa mi, že dnes v domácnostiach deti nepomáhajú takmer vôbec, ja keď som bola dieťa, bolo to inak. Ale záleží to od rodičov, ako dieťa vedú.

simsalabim
30. apr 2013

@modrazaba pomaha. Musi. Ma sem tam reci okolo toho, ale nediskutujem o tom. Pomahat musela do malinka, tak protestuje tak symbolicky - k veku to patri. Myslim, ze prilis vela rodicov zaobchadza s detmi v rukavickach a potom sa divia, ze su na vsetko sami. mam kolegynu, ktora ma 5 deti . 2 starsie su uz vysokoskolaci - a vecne sa stazuje, ze je na vsetko sama, vratane zbierania spinaveho pradla zo zeme! No ked si to tak zariadila... Ja si myslim, ze dieta musi vidiet, kolko namahy musi clovek vynalozit na upratovanie, varenie, nakupovanie.... ze to same do skrin nenaskace, riady sa same neumyju. Cim su deti starsie, tym pridavam viac povinnosti. Moja starsia ma 14 rokov a 2x tyzdenne vysava cely dom, 1x tyzdenne utrie prach v celom dome a musi si udrziavat izbu na poriadku. Oblecenie nesmie mat pohodene na zemi, inak zbieram do vreca a "vyhadzujem" (toto som urobila raz, ked mala asi 9 rokov, tolko som zbierala, az si dcera nemala co obliect a do skoly isla v pyzamovom tricku - malis te vidiet, ako ju to z bordelarstva vyliecilo). Mladsia dcera - 7 rokov - si udrziava izbu v poriadku a utiera si v nej prach, zatial - kazdu chvilu sa chystam pridelit jej vysavanie, ale je drobunka (112cm), tak sa mi to zda na nu tazke. Toto su cinnosti, ktore maju deti dane fixne a povinne. Okrem toho sa denne podielaju na inych cinnostiach - nalozenie/vylozenie riadov z umyvacky , vylozenie nakupov, pokosenie travnika, odhrnanie snehu, pozametanie, vyvesenie pradla, pozbieranie pradla, vynesenie kosa, vlozenie sacka donho....proste hocico, niekedy viac cinnosti za den a niekedy ziadna. Starsia mnohe veci robi uz automaticky, napr. ked vojdem do domu a polozim na zem kosik s nakupom a vyzuvam sa, ona zatial nakup odnesie a zacne ho vykladat... raz sme sa zo starsou dcerou o tomto hadali (asi ked mala 11 rokov) - tvrdila mi, ze je jedina, kto doma musi pomahat. no tudle, zavolala som mamine jej najlepsej kamosky, dala hlasny odposluch a dcera si pekne vypocula, co vsetko jej kamoska doma robi. Povedala som jej, ze vsetci sme clenovia tejto domacnosti, vsetci mame nejake prava a povinnosti. Ak sa o pracu podelime, vsetci mame potom cas na seba. Odvtedy sme ziadnu velku hadku nemali. deti beru ako normalne, ze napr. ked varim, taks a opytaju, ci mi maju pomoct - niekedy im poviem, ze nie, maju volno, inokedy mi napr. cistia zeleninu. Mne to proste pride normalne.

selixa
30. apr 2013

Moja stále frfle ale nakoniec mi vždy pomôže 🙂
Dávam jej vždy jednu úlohu a potom pridávam. Lebo ak by som jej dala naraz 1+ tak by nebola splnená ani jedna.
Pomáha mi s drobnými nákupmi, vyhodí smeti, vyvenčí psa, povisáva svoju izbu, vyvesí prádlo....

modrazaba
autor
30. apr 2013

minule som mala s byvalou kolegynou takyto rozhovor /po vikende tzn 2 dnoch volna/:
Kolegyna: Boze; taka som unavena......
Ja: Co sa ti stalo? Ved si bola dva dni doma; neoddychla si si?
Kolegyna: Nie; cele dva dni som upratovala dcere izbu.
Ja: Kolko ma dcera rokov?
Kolegyna: 18 /slovom:osemnast/
Ja: 😕 😲
stratila som rec, rozhovor nepokracoval 😀

Dakujem vsetkym maminkam za zapojenie sa do diskusie; vidim ze mame celkom fajn deticky 😎