Pomoc s výberom VŠ

karoliinah
15. dec 2019

Ahojte, mám doma dcéru, ktorá sa rozhoduje, kam na vysokú. Má výborný prospech, učenie jej ide. Chodí na gymnázium. Najviac ju láka učiteľstvo, už od malička. No momentálna situácia v školstve je dosť zlá, najmä tie platy...Chcela by učiť angličtinu/biológiu poprípade nemčinu. Ďalej premýšľala nad logopédiou. Taktiež ju láka aj zubné lekárstvo, no nevie ako by to zvládala, aj napriek tomu, že škola jej ide, v chémii nejak nevyniká. Bojí sa, že by to nezvládala.
Tak som sa chcela spýtať, na váš názor nejaké pre a proti...alebo keď v danej oblasti pracujete ako to hodnotíte. Bola by som vďačná, lebo dcéra je už v koncoch. Ďakujem.

nevludna
15. dec 2019

@karoliinah hlavne nech si vyberie co ju bude bavit. To jej pojde a aj zarobi a nebude neznasat chodit do prace ako vacsina dospelych, ktori doteraz nevedia, co by chceli. Ak ju bavi ucit, neznamena to, ze musi skoncit v statnom skolstve, kde su mizerne platy ale moze skoncit v sukromnej sfere a aj si super zarobit - prekladatelka, sukromna lektorka a pod.

janinah
15. dec 2019

Ide aj o osobnosť,jedna moja dcéra je uč. AJ/Šp.J a čo ti poviem,učila aj detičky v Kolumbii /španielsky hovoriace deti učila angličtinu/ ,teraz učí v česku...čiže aj učiteľ nemusí skončiť kdesi v hornej dolnej so žobráckym platom.Určite nech ide robiť to,čo ju bude baviť.Učiť deti je úplne iné ako šprtať sa niekomu v ústach a dosť rozdielne,tak nech sa uistí čo by radšej robila celý život.Určite nech sa poriadne učí jazyky,s tým sa nestratí.Moja robila aj v druhej najväčšej svetovej korporácii ,nie učila samozrejme,ale uplatnila sa.Logopedia mňa by nebavila,veľmi stereotyp,ale budúcnosť to má.

lenkakravcova
15. dec 2019

@karoliinah Určite nech ide za tým co ju baví. Peniaze sú dôležité, ale nie sú všetko. Je žena, pár rokov asi aj tak pobudne na materskej, a práca učiteľky ma svoje výhody (síce neplatené, ale predsa len voľno cez leto s deťmi).
Veľa ľudí si vyberá školu kvôli peniazom a potom sa tam trápia.. A trápia aj učiteľov. 😁

77daniela77
15. dec 2019

Z toho co si pisala by som vybrala zubne lekarstvo ak je zrucna a ma k tomu vztah.

karoliinah
autor
15. dec 2019

Ďakujem za názory 🙂

katulienkax
15. dec 2019

Pozri velmi vela ludi ma vyštudované učiteľstvo a neučí takze neznamená ze ked vyštuduje učiteľskú kombináciu tak aj pôjde ucit. Dôležité je ze bude vediet dobre jazyk a najde si uplatnenie v hocijakej korporácii v BA. A ked bude chcieť moze sa niekedy kmucitelstbu vrátiť ked vyhorí z roboty v korporácii 🙂 Co sa týka zubného lekárstva tam treba velku investíciu do ambulancie i ked tu v BA vzniká vela zubárov ktorí robia pre niekoho - zdieľajú ambulanciu

nanka3
15. dec 2019

@karoliinah mam vystudovane ucitelstvo biologia- geografia (velmi som po tom tuzila), ale mat Arabelin prsten a 18 rokov, tak si dnes vyberiem nieco celkom ine (medicinu), toto povolenie (ucitelstvo) je poslanim, mali by ho robit ludia, ktori maju trpezlivost a vztah k detom, co si myslim, ze mam, ale velmi ma deprimuje postoj verejnosti k tomuto povolaniu, aj naozaj tuzi, stat sa ucitelkou, tak odporucam predmety, ktore maju vyssiu hodinovu akreditaciu, cize skor matika, slovencina, plus jazkyk, viac ponuk je skor pre ucitelov 1. stupna (1-4rocnik), viem o com pisem, mnoho zalezi aj od mesta, kde si bude hladat pracu ako ucitel, ja som z KE, a tu kazdorocne konci kvantum ucitelov, taktiez Presov je na skok, kde je situacia rovnaka, a tym padom je tazke vobec najst pracovne miesto v skolstve..... zubarov je dnes velmi malo, ak by ju to bavilo, skor by som sa vydala tymto smerom... ak budes mat este nejake otazky, tak kludne pis. Je pravda, ze clovek by mal robit to co ho bavi, resp. to vystudovat, ale treba sa pozriet aj na trh pracovnych ponuk....

karoliinah
autor
15. dec 2019

@nanka3
@katulienkax ďakujem, zvážime 🙂

saskia_98
15. dec 2019

Uprimne ? Nech ide za tym co ju bavi. Ja mam vystudovane manazer/ekonom a sice robim uctovnicku popri rodicaku, snivam o tom, ze ked mi dieta podrastie, zamestnam sa v nejakom malom butiku a budem robit predavacku. Proste to je jedina robota ktora mna bavi. Ale, aj napriek tomu som si dala prihlasku na vs na manazment. Sak skola nikdy neni na skodu. Noo moja vysnivana praca sa diametralne odlisuje od toho co robim teraz... 🤷🏻

sisa_s
15. dec 2019

@karoliinah dcera je tretiacka alebo stvrtacka? 🙂

marsmykkok
15. dec 2019

myslím že tie platy učitelov momentálne už nie sú nízke a netreba robiť dojem že ked má niekto vš zarobí 2000 eur a len chudáci učitelia majú málo. Ak jej chémia nejde nešla by som na zubné lekárstvo, bude to pre ňu trápenie. Výhoda učiteľky je že aj ked bude mať rodinu ľahie sklbi voľno s deťmi ako v súkromnej sfére. A tá kombinácia cudzí jazyk/biologia je tiež super, lebo treba myslieť aj na to že s jazykom sa uplatní aj inde keby nechcela byť v školstve a keby chcela skôr si nájde prácu ako napríklad s kombináciou dejepis/slovenčina, ktorá je veľmi populárna a východnejšie od BA sa s takou kombináciou hľadá práca ťažšie

adamadent
15. dec 2019

Treba zvážiť co ju najviac baví, ak sa jej páči aj zubarina môžte pozrieť aj dentalnu hygienu môže pracovať aj v zubnej ambulancii aj učiť na strednej zdravotnej škole. Logopédia je tiež zaujímavá. V každom prípade ak na zubárinu zohnať skripta na prípravu na prijímacie skúšky a ísť podľa toho.

karoliinah
autor
15. dec 2019

@sisa_s stvrtacka na bilingvalnom 🙂

karoliinah
autor
15. dec 2019

@adamadent ďakujeme, skriptá už videla, no zatiaľ sa neucila, keďže si nie je 100 percentne istá 🙂
@marsmykkok ďakujeme 🙂🙂

sisa_s
15. dec 2019

@karoliinah no tak na zubarinu sa maturanti ucia aj rok dopredu, pretoze beru malo ludi a musi mat skoro vsetko spravne 🙂 a ked jej nejde chemia, tak to bude mat narocne, ci uz na prijimackach, alebo pocas VŠ 🙂 ked uz studuje na bilingvalnom gymku, tak ma zjavne talent na jazyky, skusila by som prekladatelstvo napriklad 🙂

karoliinah
autor
15. dec 2019

@sisa_s dakujeme za názor 🙂

mogaa
15. dec 2019

@karoliinah zubarina je v dnešnej dobe zlatá baňa ale ide o to či ju to bude baviť...predsa len ceý deň stojí a pracuje niekomu so zubami....a to môžu byť deti(s ktorými potrebuje trpezlivosť aby ich ošetrila), dospelý aj dôchodcovia...a prídu jej tam aj ľudia s hnisajúcimi vačkami, s páchnucim dychom a aj nepríjemní aj takí čo sú citliví na bolesť.... a ošetriť musí všetkých.....zubarina je špecifické štúdium , zväčša všetci potom ostávajú v tomto odvetví...ak pôjde na pedagogiku, môže pracovať aj v štátnej aj v súkromnej sfére....je to ideálne zamestnanie(učiteľstvo) pre matku s deťmi....ako zubárka naopak podriaďuje rodinu svojmu zamestnaniu (ale to asi každý lekár)

karoliinah
autor
15. dec 2019

Tak vo vnútri ju ťahá to učiteľstvo, výhoda je aj tá rodina. Vedela by si predstaviť aj tú prácu zubárky, ale prišli sme aj k ďalšej nevýhode - má problémy s chrbticou a to večné státie by tomu asi nepomáhalo.. @mogaa ďakujeme 🙂

mogaa
15. dec 2019

@karoliinah ono zubarina má od rána do konca ordinačných hodín naobjednávané termíny...čiže problém aj keď ona ochorie aj OČR na dieťa aj dovolenka - všetky termíny preobjednávať a robota ju počká....a keď ak má veľa pacientov tak jej polovica môýe "odísť". Osobne ak by som čakala mesiac na termín a termín by mi zrušili že zubárka je na OČR a ďalší mi dajú zase za mesiac(lebo už sú naobjednávané ďaľšie termíny) tak idem preč a hladám druhého zubára....zastupujú sa len urgentné bolestivé stavy a ak bude súkromná tak polovica pacientov ide preč....ako učiteľka o 14-tej fajront a pri deťoch nemusí riešiť čo s nimi v čase prázdnin

julia2018
18. dec 2019

Ja byt na vašom mieste zvážim tlmočnícto/prekladateľstvo v danom jazyku a ak si urobí pedagogické minimum, môže s tým i učiť. A ako tlmočníčka sa podľa mňa vie veľmi pekne uživiť.. s prekladateľstvo to je trošičku zložitejšie, ale pre nieko idealne