Oplatí sa ísť na strednú umeleckú?

kristina3791
24. jan 2021

Ahojte chcela by som sa vas spytat ak tu ma niekto skusenosti s umeleckou skolou ci sa oplati na nu ist. Ide o to ze by ma to hrozne bavilo premyslala som nad odborom interiérový dizajn ale neviem ci sa mi to oplati ci sa vobec potom zamestnam. Rozmyslala som este o stavebnej ta by ma sice nebavila ale vsetci hovoria te by som sa potom lahsie zamestnala takze prosim ak niekto o tom vie viac napiste. Budem rada dakujem

kristina3791
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kubasa2005
24. jan 2021

@kristina3791 skus polygraficku mas tam podla mna casom vacsiu prespektivu sa zamestnat.

kiwi3
24. jan 2021

ak by ta to bavilo, tak chod, ajtak sa tym nakoniec nemusis zivit. okrem toho, nie je ani jasne, ci ta vezmu. ja som chodila na zmienenu polygraficku a vobec s tym nerobim.

julie19
24. jan 2021

Ja som chodila na umeleckú (propagačne výtvarníctvo) a tiež s tým nerobím 🤷‍♀️ stredná škola ešte vôbec neurčuje či s tým budeš pracovať alebo nie... mna nakoniec chytil cestovný ruch a manažment ... ale mam aj spolužiakov ktorí sa uchytili v umeleckých smeroch a našli uplatnenie ;) to bude záležať všetko od teba a či ta to ide baviť aj neskôr ;)

danica2711
24. jan 2021

@kubasa2005 to by som netvrdila, tlačový priemysel je s nástupom elektronických médií v značnom útlme

kristina3791
autor
24. jan 2021

@kubasa2005 no problem je te v okoli taka skola nie je

kristina3791
autor
24. jan 2021

@julie19 dakujem asi to skusim skoda ze je ta skola daleto takze budem musiet ist na internat

kubasa2005
24. jan 2021

@danica2711 take weby a tak som myslela ,ale vies clovek ked je sikovny tak sa uchyti a skolu nemusi mat-vdnesnej dobe je to o stasti skor

danica2711
24. jan 2021

@kubasa2005 áno, to máš pravdu, v tej oblasti áno

miadi
24. jan 2021

Chod ale nerataj ci sa to oplafj budes musiet ist aj na vysku ak chces byt brana vazne lebo stredna nic neznamenà..

de_zi
24. jan 2021

@kristina3791 Ahoj, ja mám fotografický dizajn ale zamestnala som sa ako grafička. Fotila som len tak "na prilepšenie" a využila som to aj v práci. Výšku dorábam externe v inom odbore, takže som celkom spokojná s možnosťou širšieho uplatnenia. Keď máš blízko k umeniu, vieš byť všestranná a hlavne ak ťa to baví, bež do toho. 🙂
Interiérový dizajn je super, tiež by som si ho asi druhýkrát vybrala, keďže ma to baví teraz. Ale človek nikdy nevie, čo ho chytne o 10 rokov. 😅 Ono na tej strednej asi až tak nezáleží, ak plánuješ ísť potom ešte na výšku napr. na architektúru. Ak nie, tak stále za mňa platí, že s tou umeleckou sa dá hocičo vymyslieť. Stavebná neviem, možno keby niekto napísal tiež z osobnej skúsenosti. 😊

kristina3791
autor
24. jan 2021

@de_zi dakujem za odpoved. Ja som rozmyslal uz aj nad tym ze by som teda sla na nejaku strednu (stavebnu alebo gymnázium) a potom ak by som sa dostala na vysoku tak na umelecku

miadi
24. jan 2021

@kristina3791 tak chod na gymnazium - odtial mas lepsie moznosti potom volit hocico na vyšku, Nevies co sa v tebe moze zmenit a za 4r mozes chciet nieco uplne ine. Popri tom mozes doma kreslit aj navrhy aj realisticke kresby ludske telo portrety krajinky architekturu atd .

emilius03
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelicek26
24. jan 2021

Ja mam dceru, co je velmi talentovana resp. urcite vidim, ze ona pojde umeleckym smerom, ale chodi na gymnazium... po maturite sa uvidi, takto ma sance vsetkymi smermi a dvere otvorene, k tomu chodi na umelecky kurz (s dospelymi), doma sa tomu maximalne venuje a uci. Tiez si vie predstavit interierovy design, architekturu, grafiku do buducna, ale na to jej v pohode staci zacat po maturite (+ sa dokladne pripravovat doma).

ivanizna
24. jan 2021

@kristina3791 Kristínka, ja ti radím, choď na umeleckú a uč sa to, čo máš rada. Keď pôjdeš na gymnázium, tak budeš mať iba školu s nejakým všeobecným zameraním a nikdy nevieš, čo bude o 4 roky, či vôbec budeš chcieť ísť na výšku, tak budeš mať aspoň niečo. Ak ťa počítače nebavia, alebo strojárčina, tak sa tomu radšej vyhni. Pracuj na svojich silných stránkach. Nemusíš sa zamestnať, môžeš podnikať, takto rozmýšľaj. Pravdou je, že absolventi umeleckých škôl sú z tí najmenej žiadaní, ale naozaj stredná škola je iba začiatok. Potrebuješ študovať ďalej, vo väčsine prípadov. A čo ti radia rodičia? Držím palce pri rozhodovaní 🙂

kristina3791
autor
24. jan 2021

@ivanizna mamina mi hovori nech idem tam kde ma to baví nech si plnim sen.Otec zasa nech idem tam kde sa aj zamestnam 😄takze preto sa pytam tu😂

vikykubik
24. jan 2021

Môj syn chodí na umelecku v Ke odbor dizajn exterieru, v budúcnosti sa uvidí kde sa uchytí šikovní ľudia s dobrým nápadom majú vyhraté...
na interiérový dizajn sa hlási stále veľa a len tuším 8 deti prijímajú do odborov

evora
24. jan 2021

@kristina3791 S umeleckou je ťažko sa zamestnať, sama to vidím, mam kopu známych z tejto skoly. Hned vedľa bola totiž stavebna (tu mam ja). Ak si kreatívny typ, choď skor smerom- záhradná architektúra, stavebná (pre rypákov- stavebníctvo je veľmi kreatívna oblasť) atd. Gympel a podobne by som vylucila uplne, tvoja duša tam bude trpieť (ako ja pri účtovníctve 😀), ale hľadať skolu, po ktorej mas reálnu šancu sa zamestnať aj bez vš. Lebo male percento ľudí ma v sebe toľko ambícií, ze dokonci vš, všade samí bakalár...

ivanizna
24. jan 2021

@kristina3791 😀 Chápem, chápem, obaja majú v istom zmysle pravdu. Ja som ti to písala z vlastnej skúsenosti, ja mám Colnú deklaráciu, taký obchodno-dopravný odbor, aj som sa tak po škole zamestnala, a tiež ma to zaujímalo, ale doteraz trochu ľutujem, že som nešla na umeleckú. Vieš, také veci ma už odmalička až doteraz bavia a, bohužiaľ, nemám pevné základy, len talent 😉 a moje amatérske pokusy. To je jedna vec. Ďalšia je to, že som minulý semester nastúpila na IT 2.stupeň vysokošk. hlavne preto, aby som sa potom mohla zamestnať, a fakt to neodporúčam, lebo ak ti viac zaberá pravá hemisféra 🙂, tak môžeš mať ťažkosti ako ja. No musela som normálne, stará korčuľa, zmeniť odbor 🤦‍♀️ Samozrejme, to je môj prípad, nemusí byť tvoj taký istý. A mimo to, už od výberu mojej strednej školy ubehol nejaký ten rok 😀 Už akokoľvek sa rozhodneš, snaž sa z toho tešiť a hladať pozitíva na hociktorom odbore 🙂

ivanizna
24. jan 2021

Počkaj, aby som bola správne pochopená 😀 Tým, že si vyberieš iný ako umelecký odbor, určite nič nepokazíš. Tiež z vlastnej skúsenosti, dá sa žiť bez problémov aj bez toho 🙂