Od akého veku ste pustili dieťa same do mesta?

25. jan 2023

Dcéra má 12 rokov.Dohodli sa s kamarátkou že cez víkend by išli do mesta do kina.Byvame 10 km od mesta,išli by tam busom na stanicu a potom peši cca 15 minút do kina.Po skonceni filmu tak isto naspäť domov na autobus.Hovori že jej spolužiacky už dávno chodia samé do mesta či do kina alebo na nákupy po obchodoch.Od akého veku ste vy púšťali deti samé do mesta?

pribinak
25. jan 2023

Syn chodí do mesta bežne, lebo má tréningy aj mimo sídlisko, kde byvame.
Má mobil, trasu pozná, ja mu dôverujem.

Ak je dcéra normálna že ti dvihne mobil, tak nevidím žiadny problém
Veď decka z dedín bežne cestujú do školy do mesta a pohybujú sa po meste

januska12323
25. jan 2023

Žiadny problém nevidím.

mirkaz156
25. jan 2023

Veď ich bude viac tak nech idú 😊. V 7.-8.triede sme tiež už išli vlakom/busom do kina. Mesto bolo vzdialené 25km. Išli sme 3 alebo 4 mali sme mobily všetko ok😊

luccija
25. jan 2023

Keď sa Ti to nepáči odvezte ich.Ale moja bola tiež v tom veku jej kamarátka hneď stratila kartu na bus..ak nepôjdu po tme pustila by som ju.Je to v Ba?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
agnes28
25. jan 2023

V pohode, už je dosť stará. Moje začali tak v 9 rokoch s kamoskami samé chodiť na prechádzku, alebo do kina

lenjaona
25. jan 2023

Aj ta zbita z Miloslavova išla pár km za kamarátmi večer a ako dopadla, keď s ňou hentak zachadzali kamaráti kde je istota že cudzí nespraví horšie? Pusti dceru ale kup slzny sprej alebo niečo na obranu

anjelicek26
25. jan 2023

Ano v tomto veku bezne...ono je to tym, ze chodia do mesta do skoly 50 minut autobusom cca. 20km kazde rano a zas nazad plus obiehatju treningy, po skole zbehnu do mesta s kamosmi a domov, ziadna drama sa nedeje, ved maju mobil a nejdu sami...

anjelicek26
25. jan 2023

@lenjaona ked chce niekto tvojmu dietatu ublizit, tak to spravi kludne aj v skole ver mi 🙄

nelca84
25. jan 2023

Tak syn mal 9 ked zacal chodit domov zo skoly sam na trase krajske mesto - nasa obec. Prekutal so spoluziakmi Bystricu krizom krazom. Nastupili na nahodnu mhd, popozerali kde co je a znova nastupili na nahodny smer... nikdy sa nestratili. Od 13-tich cestuju so spoluziakmi vlakom po Slovensku a spoznavaju mesta.
Dceru asi drzis dost nakratko, ked v 12-tich este ani sama v kine nebola. Ja som za vedenie deti k samostatnosti, aby sa v zivote nestratili a nehanbili sa opytat, ci si nieco sami vybavit...

martinkatinka
25. jan 2023

Moj bude mat 12 a chodi do mesta busom na francuzstinu sam. Ale my to mame blizko, prsi cca 25 minut. No vecer, ked je tma, by som ho nepustila

autor
25. jan 2023

@luccija Pýtam sa lebo som nevedela či už je správny vek aby sama chodila do mesta.S kamoškami,no myslim sama bez dospelej osoby.Predsa všeličo možné sa deje vonku.Isla by cez deň,nie vecer.A konkrétne do Nitry.

pribinak
25. jan 2023

Však Nitra nie je Bronx. Decka z okolitých dedín by podľa niektorých nemali do NR ani chodiť do školy

luccija
25. jan 2023

@nelca84 doteraz asi chodila s rodičmi predtým pandémia ..autorka raz to príde niekto pusti dieťa v 9, niekto v 13 r.my sme ich vždy zobrali, lebo bus chodí cez víkend jeden za hodinu my sme si pobehali s mužom svoje vyzdvihli ich, po ceste nám povedali zážitky...už jej musíš veriť, že dobre pozru na cestu, dajú si pozor na peňaženku...neskôr už chodili same
@pribinak inak to berie človek, keď má dieťa školu za rohom..Tak má obavy asi ide prvý x sama a nebudeme si klamať, že keď ide viac deti sú poplašene, pozerajú do mobilov niekedy by som ich vydávala, keď vidím ako idú cez cestu a pozerajú do mobilu.
@lenjaona to by som nerobila aj tak by ho v strese nepoužila netreba z toho robiť drámu nech nie je decko vystresované čo sa mu všetko môže stať
Nerozpravat sa s cudzími a hotovo

terezka1947
25. jan 2023

Ťažko povedať. Ty si predstav tu trasu,čas,o kt.pojdu a zváž. To nezáleží iba od veku.
Napr.moj syn ma menej a pustila by som ho do kina v meste,z blízkej dediny. Kino je pár metrov od zastávky,hoci vo veľkom nákupnom centre.

autor
25. jan 2023

@luccija Dcéra má školu hneď oproti domu 🙂 a fakt ešte nikde nebola bezo mňa

anjelicek26
25. jan 2023

Kocka vyssie ma pravdu, ze corona spravila vela, tie procesy - rastiem, dospievam, su akoby spomalene... moja 16 rocna sa sprava pomaly jak 12 rocna vo vela ohladoch, pretoze niektore veci proste este nemala kedy zazit...cez vikend sme boli na ich uplne prvom rockovom koncerte, ja v jej veku som ich mala oblezenych snad dvadsat a bez rodicov... trosku jej musis povollit uz... je to len kino a nejde sama...

terezka1947
25. jan 2023

Iná doba bola,keď sme boli my deti.
Nebolo toľko bezdomovcov,fetakov,z kt.nevies,čo kde vystrelí. Viac si tiež dovolí margalizovana skupina,atď,atď.
Aj sa znásilňovali,aj kradlo,aj bolo.... Čiže ja som za výchovu k samostatnosti,ale zbytočne neriskovať.
Ako som písala,ja by som svoje dieťa poslala. Je zvyknutý cestovať,dosť samostatný,s kamarátmi mi som ho do kina cez deň pustila. Lebo tá trasa je bezpečná.
Čiže ty si predstav tu cestu a potom porozmýšľaj.

nenne9
25. jan 2023

@pribinak podla mna Nitra Bronx je, hlavne stanica a mlyny

pribinak
25. jan 2023

@nenne9 Mein Gott, chod pozrieť ďalej do sveta a uvidis
Nitra je malé tiché mesto oproti aj takej Ba

akvi
25. jan 2023

Moj chodil sam na trening ked mal 10 rokov. V Prahe bol sam ked mal 13 😀 Ked som mu davala instrukcie, tak mi povedal, ze ma mobil a aj usta vie otvorit, ze nech sa nestrapnujem. A strach, ze sa mu "nieco stane", tak ten mam v podstate aj ked ide vyniest smeti, pretoze nahoda je blbec, ale nenecham sa tym strachom prevalcovat, len ho beriem na vedomie..

alex49
25. jan 2023

pokial nepôjde na mostnú, tak v nitre sa jej nemá čo stať. Nech ti zavolá, alebo pošle sms, ked dorazia na miesto.

marca12
25. jan 2023

Raz musi vyskusat a Nitra je male mesto. A z autobusky do mlynov je kusok. Na prechodoch je semafor,nemaju sa tam kde stratit. Ak pojdu viaceri,doveruj jej.

nenne9
25. jan 2023

@pribinak no teraz si sa kopla, lebo velmi vela cestujem a zila som v zahranici.samozrejme ze moja odpoved je zvelicena vramci humoru, ale neni to tu , nic moc.byvam tu 20 rokov a drzych typkov - zlodejskych gangov v Mlynoch je tu pozehnane.v blave sa nekumuluju pochybni obyvatelia drazoviec a orechovho dvora ;)

pribinak
25. jan 2023

@nenne9 v ba sa kumuluje cvarga z celej SR

nenne9
25. jan 2023

@pribinak ale tam sa to asi viac strati🙂))))) ale inak, samozrejme, autorka kludne moze pustit dceru do Nitry, nasi behaju od mala sami po meste hore dole🙂)))))

nenne9
25. jan 2023

@alex49 cez den na Mostnej skapal pes, nic sa tam nedeje

kaktusik007
25. jan 2023

chapem autorka ze to riesis, ale odpovedz si - pozna cestu? vie kde ma nastupit/vystupit?
moji zacali sami cestovat do krajskeho mesta takto rok dozadu, lebo mladsi sa tam rozhodol ist studovat.. tak sme museli natrenovat cestu autobusom - s prehladom to dali na druhy krat samotni bez problemov. Vtedy mali cerstvych 11 a 12. A od septembra cestuju uplne sami - aj iba kvoli zabave - a teda prospelo im to, aj nasmu vztahu ;)

pribinak
25. jan 2023

@nenne9 viac stratí? Pridi na hlavnú stanicu a rýchlo ale veľmi rýchlo zmenis názor

vroni
25. jan 2023

Do mesta na šport, s kamoškami na čaj alebo poobede do kina chodi od tých cca 12 -13 rokov. Z večerných podujatí ju nemilosrdne dodnes vyzdvihujeme my (ma skoro 17). Ale zase je fakt, že Viedeň je trochu rusnejsie mesto nez Nitra a niektoré sociálne skupiny by som potme stretnúť nechcela ani ja.