Nízke sebavedomie 12 ročného syna

sherynkamalinka
10. júl 2017

Ahojte.potrebovala by som radu ako zvysit sebavedomie dietata (12 r). Syn v poslednej dobe "zaostava" za ostatnymi v tom zmysle ze je typ kde ma postavia tam bude.ked 10 deti sedi na lavicke on bude sediet sam na druhej.kamaratov ma len takyxh,s ktorymi hra hry na mt.bavia sa vsetci len o hrach.profesionalne sportuje ale tam tiez casto len tak postava,hrajuci hraci ho nezaujimaju bavi sa s kamosom o mobilnej hre...ked sa ho spytam ci ho sport bavi povie se hej..mam vsak pocit ze tam chodi len aby pokecal.vcera siel na vylet busom.samozrejme zas ostal posledny tak sedel v buse medzi skupinkou cudzich dospelakov.doma je velmi papulnaty na vsetko ma odpoved ale vonku introvert.nikde nechodi.na bike pride po 10 minutak ze sa nudi.kamaratov pri bydlisku nema(ved kes nikam nechodi ani si najst nemoze) jedine co ho bavi si hry na mt.denne mu dovolim dve hodky.zvysok sa prevadi s mladsim bratom. Poradte mi co robit aby nebol vsade ako piate koliesko..som z toho nestastna.na fb nechodi (aj ked su tam vsetci spoluziaci) nebavi ho to..

libawet
10. júl 2017

@sherynkamalinka tak snaží sa na seba upútať pozornosť za každú cenu, aj práve tou svojou " neviditeľnosťou " a že je všade ako kôl v plote alebo posledný...na neho sa musí čakať, na neho sa skríkne, ak nestíha, neurobí....nevšímate si doma viac jeho mladšieho brata ako jeho ? Obdobie puberty je veľmi chúlostivé obdobie vývoja jedinca.

sherynkamalinka
autor
10. júl 2017

Nemyslim si.zabudla som napisat ze je vsade najnizsi.nad tym som rozmyslala ci to ho neovplyvnuje...zdravotne je ok.vraj u neho este nezacala puberta_ta fyzicka- povedala endo...myslim ci aj to to nesposobuje.vsetci su o hlavu dve vyssi

sardinka336
10. júl 2017

@sherynkamalinka zavolaj mu nejakeho kamarata domov, niekoho s kym sa bavi. POvedz ,,čo keby sme zavolali XY k nam?,, a urob to...Vela hier na mobile zabija kreativitu a deti sa bez toho uz nevedia zabavit treba im ponukat nejake hry, aktivity. Inak toto je vek kedy ma prave otec velmi dolezitu ulohu pri formovani chlapca na ,,muža,,. Kde je tu otec? Kde je napr. rybačka? Naš tatko ide s deckami na bicykle, dedo zoberie syna na prespavačku, chodime opekat, ,,čundriť,,....to su nezabudnutelne zazitky pre deti a vela nestoja len ,,čas,, a ochotu. Deti maju mat aj primerane povinnosti. POmahat doma pri priprave obeda, upratovani aby si ich nevychovala len pre ,,mama hotel,,.
Tie deti sa hladaju a potrebuju pozitivne podnety, vzory. A papulovat? vadit sa? To je chyba, ked to nezatrhnes teraz tak uz mu to ostane a do buducna to nie je dobre. V robote bude moct hubovat? No asi nie...a moze mu to sposobovat problémy. A ze nechodi na fejs? Bud len rada...o nič neprichadza len o rozne ,,sračky,, čo tam medzi sebou zdielaju.

dominika6
10. júl 2017

@sherynkamalinka
vieš on bol stále taký nie len teraz,len teraz to dáva najavo svojou flegmatickosťou a nezáujmom o nič..povaha sa obrusuje,kamošov si preberá,už im nestačí len debata o ničom ako ked mali 6r. a ak ho baví iba mobil a nemá žiadne záujmy,treba mu pomôcť..kamošov nech s pozve k vám,alebo on nech ide k niekomu..pozvať vašich známych s deťmi,alebo vy chodte na návštevy..každú sobotu s urobiť s deťmi program nenechať ich napospas celé prázdniny..vyhnať deti von z domu na vzduch...a dať si jasné pravidlá..naobedovať sa a nech vás nevidím aspon 3-4h..odchod vonku..

sherynkamalinka
autor
10. júl 2017

@dominika6 no kamosi ak pridu alebo ide on k nim tak prehraju na mt celu navstevu.byvame v inej obci teraz tu nikoho nepozna ale ani ja no na ulici vidavam deti..no len ked mu poviem ze chod a pozoznamuj sa tak ani za svet.bud su mladsi a je to trapne a pod vyhovorky.tie mt hry su otras.raz som v zlosti vzala mt ze vymazem a on sa normalne rozplakal.ked si zlomil nohu tak neplakal...

dominika6
10. júl 2017

@sherynkamalinka musíš ten limit 2h dodržať..
nech doma pomáha..odlož riad,povysávaj,uprac si veci v skrini,utri prach,vynes meti,chod do obchodu,pomôž mi variť....každý deň ho treba zaúkolovať na 1-2 činnosti,vyhnať ho vonku a dať mu mobil až potom..a ak sa ide dobre že nie hádzať o zem,má smolu..môže oň prísť aj navždy..
rodičia sú mäkkí a povolia ..hlavne nech je klud ..

libawet
10. júl 2017

@dominika6 ...ja len doplním, že ak urobí, tak aj pochváliť, aj to zdvíha sebavedomie.

sherynkamalinka
autor
10. júl 2017

Dakujem za rady.pravda je ze v domacnosti robi nieco male raz tyzdenne.toto zmenim lebo ozaj malo pomaha.malo aj chodime mimo domu kedze rekonstruujeme a na vylety ozak cas nezostava.skusim sa aj v tomto polepsit.so surodencom sa dennodenne hadaju a ja casto kricim :(. Stale ho napominam ze uz ma vek na to aby sa s malym nenatahoval na hlupostiach (starsi robi naprieky napr vezmu mu loptu pocas toho co sa s nou maly hra s pod.)

dominika6
10. júl 2017

@sherynkamalinka
To nikdy nieje zla povaha dietata...iba nuda

kammik
10. júl 2017

asi sa budeš musieť zmieriť s tým, že nejako nevyhľadáva spoločnosť iných ľudí. moja najmladšia sestra taká bola tiež, hrávala sa prakticky iba sa nami (so súrodencami), bola taký mamin maznáčik, zakaždým keď sa dalo tak zostala doma pri mame ako sa radšej išla hrať s nejakými spolužiačkami. niektoré deti sú proste také, viem, že teba ako mamu to môže trápiť ale čím bude starší tým to bude lepšie. nemôžeš čakať, že keď bude dospelý tak bude mať kopec kamarátov ale bude mať pár, s ktorými si bude rozumieť a nebude sa pri nich cítiť nesvoj. podľa mňa je to dôležitejšie ako to aby bol obľúbený a mal veľa kamarátov 🙂

radolina
10. júl 2017

Co sa ja pamatam, ci to bola skolka, zakladka, stredna, dokonca aj vysoka, v kazdej triede sme mali jedneho alebo dvoch spoluziakov, ktory boli tichy a nemali radi ked sa museli zapajat do kolektivnych uloh. Podla mna ma proste taku povahu, radsej je ked je sam, respektive s tymi kamaratmi, s ktorymi sa ma o com bavit, napriklad o tych hrach. Nevidela by som na tom nic zle 🙂

stella333
10. júl 2017

@sherynkamalinka Tiez mam doma nieco podobne a stale bojujem s tym, ze mam chut ho niekam tlacit, menit a potom si poviem, ze mu len znechucujem, ze nutit ho do niecoho, co nezodpoveda jeho povahe je nezmysel. Je to len moja predstava aky by mal byt-spolocensky, kopec kamaratov, vediet sa presadit v kolektive. On je teraz skor tichy samotar. Inak je dobre a poslusne dieta. Ja dufam, ze to je ciastocne pubertou.

majkeel
10. júl 2017

Tipnem si, ze ho vychovavas sama?
Je vo veku, kde chalan potrebuje uz viac muzsky vzor, nie rady mamy ... Co ho nasmeruje od ako sa spravat, co robit v roznych situaciach, ako sa presadit, cez sport,... po co si obliect ...

lintu
11. júl 2017

toto bude čiastočný problém puberty, ktorá raz odznie a veľa vecí bude úplne inak, ako sa teraz javí... veľa chalanov dokáže hovoriť s druhými len na jednu tému... u niekoho sú top témou motorky, u iného autá, inde letí šport, hry, .... a toto kol dokola celé dni... pre nezainteresovaného proste čisté psycho 😂

ak je chlapec introvert a davy ľudí ho nefascinujú, na tvojom mieste by som ho netlačila, aby tomu bolo inak... no tak je introvert a samotár, no a? pokým nikomu neubližuje a cíti sa tak sám dobre, nie je to problém.... po svete pobehuje veľa introvertov, ktorí sú i napriek všetkému super ľuďmi... majú pár priateľov, ktorých si nadovšetko vážia, dokážu byť vnímaví, vynikať v iných profesiách ako extroverti... sú to ľudia ako ostatní... len sú veci, ktoré proste robia inak...

častou chybou rodičov takýchto detí je, že sa snažia svoje dieťa za každú cenu prerobiť na niečo, čím jednoducho nie je.... žiaľ to dieťa si ešte neuvedomuje kto je a prečo sa správa tak ako sa správa... vníma len, že robí niečo zle... že je nenormálne.... dávajú mu to najavo spolužiaci, dáva mu to najavo okolie.... dávajú mu to najavo dokonca i tí najbližší - rodičia.... už len týmto sa krásne ničí sebavedomie týchto detí... vyžaduje sa od nich niečo, čo ich nebaví, v čom sa necítia dobre... aj keď sa mnohokrát snažia, chcú zapadnúť a byť veľmi ako "tí normálni"... nejde to? prichádza pocit menejcennosti, zbytočnosti... pre decko pocity horšie, ako keď sedelo spokojné v tichúčku na druhom kraji lavičky...

ako posilniť sebavedomie mladého introverta? naučiť ho mať sa rád... ukázať mu, že na svete existujú hluční ľudia ale i tí tichí a nič na tom nie je divné... pomôcť mu nájsť si nejakú cestu, záľuby (pri ktorých nie je nutne závislý na druhých)... urobiť z neho človeka, ktorý dokáže byť sám so sebou natoľko spokojný, že ho len tak blbé poznámky okolia nezlomia...

nebuď nešťastná 🙂 on sa časom zmení... len sa potrebuje nájsť...