Nezvládnuteľný 14-ročný syn

31. júl 2021

Som zúfalá. Mam 14 ročného syna, ktorý ma veľmi trápi. Odkedy začala korona a nechodí do školy si s ním neviem dať radu. Bol sám doma keďže sme s mužom boli obaja do piatej v práci nemali sme ho pod kontrolou. Našiel si zlu partiu, začal fajčiť, piť, uteká z domu, odvráva, keď s ním chcem riešiť či ho niečo trápi jeho odpoved je najskôr že ani nie a potom keď sa to z neho snažím dostať pošle ma do pi... túla sa po nociach, 2x som ho nahlásila na polícii ako nezvestného keďže neprišiel domov a telefón si zámerne vypol a nik nevedel kde je. Som z toho na prášky a neviem ako ďalej. Mam oňho naozaj strach a neviem si dať rady. Neviem ako to riešiť. Zlyhala som. Čo s ním mam robiť preboha

21oktober
31. júl 2021

no aby mňa poslal 14 ročný syn do p.. tak takú nehrali a ak by to urobil , fyzický trest nefyzický takú by som mu strelila že až.
Je potrebe nastaviť pravidlá , režim a hlavne by to mal prevziať otec do rúk ako autorita. Odobrať mobil , vypnúť internet a keď to nepôjde tak obrátiť sa na psychológa a zvážiť nápravné zariadenie.

samlom
31. júl 2021

Treba zakázať PC, telefón, TV všetko elektronické a dať si s ním debatu v izbe so zavretými dverami. Fyzické tresty by som neodporúčala, nakoľko to viac donúti ho robiť zlé veci. Vydiskutovať si, poprípade aj s nadávkami. Ak vás bude odmietať, začnite ignorovať, neurobte mu jedlo, zavrite dvere, nepustite ho nikam.

janinah
31. júl 2021

Začala by som u psychológa.. muža a skončila hoc polepšovnou či ako sa teraz tie zariadenia volajú

pribinak
31. júl 2021

Čo muž? Keby mna syn poslal do pi…ten by ho snáď aj zabil. To je niečo neprípustne

Dať mu na vyber, alebo sa znormalizuec alebo nech sa zbalí do diagnostaku a následne do LVS. Tak kľudne mize trčať aj do 18tky

apolka77
31. júl 2021

No jednoznacne by mal zasiahnuť muž...tiež som názoru že riadny preplesk cez hubu za poslanie ťa do pxxx..ako držim palce, skúste razny dohovor.

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
31. júl 2021

Dohovor nepomaha od nikoho, dokonca ani od deda čo je najprísnejší člen rodiny. Chcela som ho dať do nápravného centra ale nechcú ho tam vziať že to ešte nie je na to... ale kto bude za neho zodpovedny keď sa niečo stane? A všetci v rodine ma odsúdili že ho tam chcem dať, že mu tým zničim život a že to bude len horšie

21oktober
31. júl 2021

Samozrejme že dohovor nefunguje, nevyvodzuje dôsledky . Toto správanie malo byť už dávno potrestané a nie mu dohovárať.
Ja som synovi v 16 rokoch takú strelila že mu stena dala druhú . Bola to prvá a posledná facka čo odo mňa dostal, dnes ako dospelý sa mi ešte za ňu aj poďakoval . Mladý sa mi nevedel zmestiť do kože , dohovárala som a viedla monológy, účinok nula . Div sa sveta , po tomto zásahu ( facka ) vedel hneď kde je sever.

lienkashoppingqueen
31. júl 2021

porad sa s psychologickou a chod aj s nim ak bude suhlasit. Poradi ti ako mas s nim komunikovat. Rodinu si nevsimaj, si dobra mama, chces aby sa nedal na zlu cestu v zivote, je dolezite aby si nepolavila a ukazala ze Ti na nom velmi zalezi. Usetris mu tym vela zlych a bolestivych skusenosti. Agresivitu a tyranstvo by som osobne neodporucala. drzim ti silno palce.

lienkashoppingqueen
31. júl 2021

v Rakusku teraz zdvihli pocet hodin u psychologov cez zdravotnu poistovnu, cez 20 000 hodin naviac. Lebo ludia, deti a mladez tiez trpia, strach z buducnosti, pochybnosti o sebe,........ to niekoho tak vnutorne zamestna a este ked si najde zlu partiu, asi uz nad sebou zlomil palicu. Daj mu vediet v tom co pre neho spravis, ze Ti na nom nielen zalezi, ale ze si vo vsetko s nim spolu a on zvladne vsetko.

luccija
31. júl 2021

Posadiť povedať mu, že ho objednas k psychológovi ako poslednú šancu predtým ako pôjde do nápravného zariadenia kde sa s ním maznať nebudú.Take, aby neprišiel domov je neprípustné.Dost skoro začal rožky vystrkovať.ako sa učí?máš len jedno dieťa?ale, ak to povieš, tak to spln, lebo bude vedieť, že ho len zastrašujes.Robte nejaký aktivity s ním vy ste rodina...predtým nebol problémový?

mauduska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
31. júl 2021

Tak či tak, keď si v práci do 17 by si ho nemala pod kontrolou nevyčítaj si to.Citi sa ako veľký dospelak a zapáčilo sa mu to.Tak nech ma aj zodpovednosť pomôže doma s niečím?teraz sú prázdniny čo robí celé dni?čítala som dobrý článok o puberte, že často deti rebeluju v partii, keď doma nemajú uznanie a tam medzi svojimi je kráľ.Ak by mi to spravil syn zoberiem si dovolenku a robím mu program.Moja kamarátka dala výpoveď v robote a behá so 16 r po terapiach tiež mu úplne presvihlo počas korony neučil sa, nepripajal na hodiny, všetko ignoroval nemá depresiu boli u psychiatra, ale úplne stratil režim dňa len naložený na mobile, doma drzý, nedá sa s ním hnut po dobrom po zlom

luccija
31. júl 2021

@mauduska a kedy si sa spamätala?väčšina pubertakov si myslí, že mu rodičia nerozumejú, sú trápni...čo spravíš zamknes ho doma, keď sú v práci?moja kamarátka sa úplne zrútila, až dala výpoveď nevedela byť v práci, keď nevedela kde je s kým je čo robí?prišla domov on nebol doma mobil vypnutý, nepomáhalo nič tresty, či po dobrom výlety kde išiel a naschvál im to znechutil, ani muž s ním nepohol.Raz ho vymkla a pred dvere dala tasku potom vypisoval, že ok pôjdem s tebou k psychologicke len chcem ísť domov.Teraz pol roka chodia intenzívne na terapie a je to oveľa lepšie.Ale zmenili úplne rodinný život

gdpr
31. júl 2021

Má 14 rokov a nič nepomáha z dohovorov? Fajn, je dosť starý nato aby si si s ním sadla za stôl dala pred neho čistý papier a nech ti napíše z čoho chce mať v živote peniaze keď fláka školu, čím bude? Kto bude platiť účty, bývanie, jedlo? Aké bude mať zamestnanie? Kde a z čoho si kúpi bývanie? Alebo si myslí, že bude mať mamahotel navždy? A odkiaľ má peniaze na cigarety a alkohol? Niekedy taký stret s realitou je najlepší teraz mladý dôjde domov a má tam všetko zadarmo ale musí pochopiť, že to nebude navždy a to, že má školu a povinnosti spojené s ňou je z nejakého dôvodu nie len tak aby sa nenudil. A neviem o tom, žeby maldí v dnešnej dobe boli až tak štedrí a niekto by mu to platil z partie cigarety a alkogol takže ak má akékoľvek vreckové okamžite by som mu stopla. Každopádne dala by som mu čas do septembra sa rozhodnúť na aký šport alebo krúžok bude chodiť povinne!!!! a hneď mu neostane čas na zlé partie. Najlepšie podľa môjho názoru by preňho bol šport kde by vybil energiu a nemyslel na takéto sprostosti.

21oktober
31. júl 2021

Ono je niekedy zaujímavé keď sa v dospelosti dieťaťa opýtate , prečo si to robil a on vám povie ja neviem , fakt neviem , prišlo mi to vtedy asi niečo cool.
Syn má 22 a doma 12 ročnú pubertálnu sestru a riadne mu ide na nervy , často krát mi vraví že by jej takú " drbol " za tie kecy , papuľovanie a ten neustály bordel čo po sebe necháva. A ja sa na tom len usmievam a pýtam sa ho či si myslí že bol iný .
Niektoré deti prejdú pubertou akokeby ju ani nemali a niektoré vyvádzajú riadne, tam naozaj treba malý dvorek a dlhý bič ( myslené obrazne ) lebo rodič je ten kto to má držať pod kontrolou a v určitých medziach a teda ak je prítomný otec , hlavne on .

mauduska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gdpr
31. júl 2021

@21oktober ako ja z mojej skusenosti mozem povedat, ze som mala tiez dost burlivu pubertu a ked sa nad tym zamyslim bolo to preto, ze napriek tomu, ze doma mi hovorili co mam a co nemam robit nebrala som to dostatocne vazne nato aby som pochopila, ze som prekrocila hranice. Na kazde dieta nieco ine funguje a na mna najlepsie fungoval ten stret a realitou kedy tak ako som vyssie napisala som mala povedat co takym stylom zo mna bude a ako budem zit a vtedy mi doslo, ze nieco treba zmenit. Ta zmena neprisla hned lebo prirodzene som chcela najst sposob ako sa uzivim mojim zivotnym stylom ale cim viac som nad tym uvazovala tym viac som chapala, ze treba nieco zmenit. A tie na zaciatku otazky preco som sa zmenila k horsiemu, preco som neprisla domov (aj to par krat sa stalo) som z duse nenavidela pretoze som si neuvedomovala, ze to nesmiem mala som pocit, ze mozem vsetko. 😂

21oktober
31. júl 2021

@gdpr syn keď začal vyvádzať trvalo to dosť dlho čo som mu dohovárala , vysvetľovala a znova znova a pýtala sa na príčiny prečo ? Prečo to robíš .. neviem , robia to všetci , prečo si si nepostlal posteľ , načo však aj tak si večer do nej ľahnem , prečo si sa nenaučil na písomku , lebo učiteľka je krava. Samozrejme padla aj otázka čo z teba bude ak sa budeš takto chovať ..tak toto išlo úplne mimo neho .
Až raz mi praskli nervy a asi po 1000 vysvetľovaní mnou aj otčimom ( zároveň strýkom ) som sa nezdržala a takú som mu uvalila že naozaj mu stena dala druhú . Ja tu nebudem propagovať žiadne násilie ale u mňa to malo okamžitý účinok , akokeby si obrátila list zo zlej knihy do tej dobrej.

gdpr
31. júl 2021

@21oktober tie odpovede to uplne ako ja 😁 ach jaj kazdy si tymto asi musi prejst... A presne na kazde dieta funguje nieco ine autorka ma tu viac tipov, co skusit a snad aspon 1 zaberie.

lindusss2016
31. júl 2021

A skusala si na to ist z ineho konca? Miesto dohovorov, vyhrazok, vydierania by som skusila lasku, dat mu cas a porozumenie. Opytaj sa ho, co mu chyba. Podla mna sa nudi a zda sa mu, ze ked je v podstate cele dni bez vas, tak si uz vie poradit sam. Isla by som co najskor k psychologovi, pokusila sa vybavit ocr, aby si sa mu mohla aspon par dni venovat. Zober ho niekam na vylet, bud vy dvaja, alebo ako rodina. Ukaz mu, ze ti na nom zalezi, ze si tu pre neho a ze ti moze verit. Ja rozumiem, ze sa aj ty hnevas a urcite mas preco, ale ty si ta, ktora mu ma ukazat tu spravnu cestu. Facky, hadky a zakazy ta podla mna od neho este viac odtrhnu.... 🤷‍♀️

dollyzv
31. júl 2021

Jooj,ja som raz v 13tich prišla domov pachnuca od chľastu..už som nebola opitá ale bolo zo mňa riadne cítiť,telefón som si tiež vypla,teraz si neviem predstaviť ako sa o mňa hrozné museli rodičia báť..vtedy ma otec zbil..jeden jediný krát ale tak kvalitne že som si skoro týždeň nemohla sadnúť na prdel 😅😅 teraz som mu za ten výprask aj vďačná,odvtedy alkohol nemôžem ani cítiť 😂😂😂 (aby som neklamala ešte raz som sa opila asi v 15tich) lebo kamarát oslavoval narodeniny prevracala som asi 2hodiny a od vtedy si tam maximálne pár glgov sampusu na Silvestra 😁 aj to nie každý rok..tiež som mamu poslala do p...🙄🙄 Mala som hroznú pubertu,hroznú...čím viac sa ma naši snažili držať na krátko,tým to bolo horšie..žiaľ poradiť neviem,u mňa to prešlo asi vekom..a 18kou keď má už naši nedržali tak na krátko..teraz sa len modlím aby môj syn nemal pubertu ako ja 🤦😅 držím palce,nech ho to čo najrýchlejšie prejde..13,14,15 je hrozný vek

vanda323
31. júl 2021

Ahoj, no v prvom rade ak ťa poslal do pi...také jednoduché to už nebude! Musí byť plný zlosti, dôležité je zistiť z čoho. Partia vie narobiť šarapatu no. Podľa mňa , podľa mojich skúseností, kašli na psychológa. Skús zavolať na kuratelu alebo tam zájsť, vysvetliť o čo ide, a pozvať ich na návštevu k Vám domov samozrejme v čase keď je doma aj syn. Nech ho poriadne postrasia. Viem že ťa to boli je to tvoj syn, ale musíš ho zachrániť! Verím že nebude potrebný reedukačné centrum, pretože tam nič dobré není poväčšine, alebo skôr kde sa dostane

anavianavi
1. aug 2021

Rozhodne ti odporucam to riesit, ale vlejem trocha nadeje. Moj brat nechodil do skoly cely strednu. Maturitu mal zaplatenu, vysku si spravil o niekolko rokov neskor aj to po znamosti (90-te roky). Lajdak prvej triedy, kradol rodicom peniaze, nik si s nim nevedel rady. Z domu odisiel skoro. Po par rokoch pochopil sam, o com je zivot a co je dolezite. Teraz je jeden poctivy clovek s krasnou rodinou, ktory sa k nam sprava uzasne. Nik ho to nemohol naucit, az zivot sam. Popalil sa velmi a vela a casto sme ho vyhrabavali, ale nelutujeme, napriek tazkemu obdobiu pre celu rodinu.

bosorka2302
1. aug 2021

skusit ist na kuratelu, soc. pracovnici si ho zoberu na pohovor a bude v sledovani. NIektore deti sa zlaknu a potom zacnu posluchat. Socialna kuratorka uz ti potom odporuci postup dalej, ci je dieta vhodne do Diagnostickeho centra( polepsovna) na prevychovu alebo to zvladnete takto sami v sledovani kuratorky

lucka_ke
1. aug 2021

Reedukačné nie, tam sa naučí aj to o čom doteraz ešte len vzdialene tušil... bude medzi rómskymi deťmi, čo drogujú a sexujú, to by si chcela? tak sa zomknite celá rodina a venujte sa mu, urobte mu program, nech sa nenudí a cíti že o neho stojíte

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luccija
1. aug 2021

@gdpr ver tomu, že keď začneš dávať kazanie 14 r akú chce školu, kde to chce dopracovať, aký život žiť tak Ťa vysmeje.Su to na jednej strane strašni dospeláci na druhej strane čakajú obed od mamy a full servis.Oni ešte tak nerozmýšľajú nad takými vážnymi vecami.Ja, keď čítam niektoré príspevky žalúdok ma bolí čoho sú pubertiaci schopní.Ja som mala normálne pubertu nepotrebovala som rebelovat upozorňovať na seba dúfam, že tak bude aj u nás aj, keď posledný rok kričím a upozorňujem viac ako by som chcela.Nie je nič horšie ako, keď pre dieťa sa stane partia viac ako rodina.Dcerine spolužiačky čo vystrájaju jedna anorexia už bola na psychiatrii, na Instagram dáva fotky ako si rezala ruku to sa dozvedeli rodičia ostatných detí ukázal im to niekto z nich a riešilo sa to v škole, druhá sa flaka po nociach s oveľa staršími chalanmi .
A to bolo jedno milé krásne snažive dievčatko, ktoré 2 r dozadu na Vianočnom večierku spievalo tancovalo hrala na hudobný nástroj.A teraz sa celá rodina trápi rodičia vždy všetok čas venovali deťom aktivity dovolenky ..strašne to dievča na seba upozorňuje.V škole posledný týždeň preplakala, lebo sa s ňou frajer rozišiel učiteľka volala rodičov, že sa nedá utíšiť už viac ani neprišla ani po vysvedčenie.

gdpr
1. aug 2021

@luccija pisala som co na mna fungovalo kazde dieta je ine...

lilili70
16. jún 2024

Dobry den,presli uz 3 roky prosim vas ako ste teraz so synom?zlepsil sa?