Nechcem ísť na gymnázium. Z akej inej strednej školy môžem ísť na medicínu?

vesim__
19. júl 2023

Ahojte som deviatačka na základnej škole s celkom dobrými známkami , a uz si robim program do života a potrebujem radu . Cchela by som vyštudovať vysokú školu medicína-chirurgia ale moc nechcem ísť na gymnázium , dá sa ísť zo strednej školy na vysokú? Za každú odpoved budem vďačná

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kacena4
19. júl 2023

jasne ze sa da, syn chodil na ucnovku s maturitou a dnes studuje MATFYS co je jedna z najtazsich VS, vsetko je len o tvojej voly a discipline ucit sa

vanilkovazmrzka
19. júl 2023

A aku inu skolu by si si predstavovala ako pripravu na medicinu? 🙂

vava_1994
19. júl 2023

@vesim__ moja spolužiačka zo zakladnej bola na zdravotnej a prijali ju (neviem teda ci na chururgiu) ale prijali😊

viestta
19. júl 2023

Bez vybornej biologie a chemie prijimacky nespravs. Kde inde by si ich chcela studovat ak nie na gympli? Ano, mozes mat maturu aj z polnohospodarskej, ale tu biolu a chemiu sa budes musiet naucit mimo skoly

petronellla87
19. júl 2023

@vesim__ tiez poznam dievcata co studovali medinu a nechodili na gymnazium ale na zdravotku

aeruginosa
19. júl 2023

Zo strednej sa na vysoku ist da. Staci mat maturitu, jedno z akej skoly.
Pre tvoje dobro by ale bolo lepsie byt 4 roky v kontakte s gymnazialnou biologiou, chemiou a aj fyzikou nez si to sama doberat, alebo investovat stovky az tisicky € do sukromnych doucovani.

anavixy
19. júl 2023

Z akejkolvek, ak dobehnes vo svojom volnom case predmety, ktore su najdolezitejsie a ktore nikde inde mat nebudes (minimalne nie v takom rozsahu). No pokial si skalopevne rozhodnuta (tak skalopevne ako v tomto veku mozes byt), tak podla mna jedine gymnazium. Gymnazisti tiez chodia na rozne doucovania atd, aby im vedomosti na prijimacky stacili a nehovoriac o tom, ze tie vedomosti nie su len na prijimacky ale aj pocas studia je fajn ked uplny zaklad mas zmaknuty, plus si trosku zvyknuta na kvantum ucenia. Nevidim zmysel v tom, aby si sa trapila 4 roky s predmetmi, ktore ti budu na dve veci a okrem toho este travila nemalo volneho casu s tym, co by si sa na gymnaziu z vacsej casti naucila v ramci vyucovania. Samozrjeme aj na gympli su take predmety, co ti budu na nic, ale podla mna radsej pretrpiet dejepis a ziskat aspon vseobecny rozhlad, nez trapit sa napr. praxou na zdravotnej (a tu vedia ucitelky pekne zneprijemnit a vobec to nie je len o rozdavani liekov a pichani injekcii…).

marsmykkok
19. júl 2023

Zdravotná, kamoš sa dostal a to nebol nejaký pilný študent, stačilo sa pripraviť na prijímačky. Ale v prvom roku letel. Podľa mňa na medicínu nie je tak problém dostať sa, ale nevyletieť stade, je to náročné štúdium, hlavne časovo a psychicky.

mandzula
19. júl 2023

Skus pozriet napriklad SPS S. Mikoviniho v Banskej Stiavnici, odbor biotechnologia a farmakologia. Akurat si teda budes musiet dostudovat biologiu a fyziku - to uz ty vies, ci ti to zato stoji.

sara288
19. júl 2023

@vesim__ Veľmi silno odporúčam kvalitné gymnázium. Tá chémia a biológia, ktorá sa vyžaduje na prijímačkách, nie je obsahovo dostatočná na odborných stredných školách. Viem o čom hovorím, už dlhé roky doučujem na prijímačky a v prípade stredných zdravotných je to problém. Berú sa tam iné veci, viac praktické. Nevravím, že ťa nezoberú, ale budeš musieť tomu venovať veľa samoštúdia a prípravy.

larena
19. júl 2023

Na medicinu sa dá ist z každej SŠ s maturitou..ja som nechodila na gymnázium (nie z môjho rozhodnutia..ja som naopak na gymnázium ísť chcela ale rodičia pre mna “naplánovali” niečo iné😀) a potom som išla na medicínu…vtedy som ale ešte viac ľutovala že som si ako 15 ročná pri výbere SŠ nepresadila svoje lebo by mi bolo gymnázium velmi pomohlo..ani nie na škole ale pri prijímačkách áno..mala som to o to ťažšie

shinon258
19. júl 2023

@petronellla87 áno sú aj takí ľudia, ale určite sa museli doučovať/učiť pomimo školy na biológiu, chémiu popr. fyziku na prijímačky. Na gyme sa väčšinou venujú tým čo chcú ísť na medinu. Aspoň u nás to tak bolo, že si učiteľka s nimi prechádzala prijímačky- otázky, príklady atď... Všetci sa dostali. Majú výhodu, že sa môžu venovať iba tomu a nemusia riešiť maturitu z odborných predmetov atď...

zuzulkika
20. júl 2023

@aeruginosa no,to si bude musieť tak či tak . ..ak nenatrafi na dobrého vyucujuceho😉

lavender94
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
guudy
20. júl 2023

@kacena4 MATFYZ.
Prosim, neber si to osobne, ale uz to nie je take ruzove so skolou ako bolo kedysi. Teraz uz beru hocikoho, dokonca robili dodatocne prijimacky minuly, ci predminuly rok. To je fakt pruser. Poslednych cca 10 r prijimaju aj deti zo zakladnych skol na zaklade vysledkov v sutaziach. Samozrejme, dieta musi zmaturovat, ale nemusi robit prijimacky. Neverila by som, keby sa to neudialo mojim detom. Jedno dostalo takyto papier, ked chodilo do sekundy/tercie, druhe dieta dokonca v 5.rocniku ZS. Tie sutaze boli bezne, nic v style celoslovenske kolo olympiady.
FIIT je na tom asi este horsie. Studenti nemaju motivaciu snazit sa. To prostredie nie je nijako podnetne. Znama mala priemer znamok medzi C-D a mala prospechove stipko (bola v najlepsej tretine rocnika)🥴

aeruginosa
20. júl 2023

@zuzulkika Ja som nenatrafila na dobru chemikarku a doberala som si takmer vsetko sama, ziadne doucko. Dostala som sa do BA aj do MT. Takze doucka nie su nevyhnutnost.

atinkaa
20. júl 2023

@autorka Prave pre pokracovanie na medicine by si mala skusnut gymnazium, skus sa poradit, kazda skola ma alebo spada pod skolskeho psychologa, pod centrum pedagogicko-psychologickych sluzieb alebo ma vlastneho karieroveho poradcu, budes potrebovat dobru biologiu a chemiu a to ponuka gymnazium, my sme mali este aj moznost nepovinnej latinciny, vsetko to ocenis neskor. Aku inu predstavu mas? Zdravotna vyzera byt laicky, ze pasuje no ine predmety mas okliestene a uprimne je to aj priprava do zivota vediet ''zjest zabu'', alebo inak nie vsetky veci ti budu pasovat, ani na vysnivanej medicine nie...orientuj sa na dobre gymnaziu, na ktorom eliminujes to, co nechces....su minimalne triedy zamerane na prirodne vedy, kde dostanes viac toho, co sa ti bude hodit a mozno o chlp menej dejepisu a veci, ktore mozno nemusis.

kacena4
20. júl 2023

@guudy nechapem tvoju reakciu, ano beru bez prijimacok ale v 1r. 1/2 ziakov odpadla lebo nespravili skusky a teda maju to ooomnoho narocnejsie ako napr. na komenskeho tot nasa skusenost, nie znama povedala

guudy
20. júl 2023

@kacena4 tak v prvom rocniku vyhadzovali vzdy, aj v casoch, ked si mohli vyberat z buducich studentov…co som tym chcela povedat? Ze matfyz proste zdaleka uz nie je taka dobra skola ako byvala. Manzel chodil na matfyz, brat tiez, teraz ma manzel priame info od kolegov, ktori skoncili v poslednych rokoch. Akurat ti si to neuvedomuju, ako sa kvalita skoly znizila…nemaju s cim porovnat.
Aby to neznelo, ze som uplne proti skole…super je Trojsten, co vsetko organizuju, ako funguju👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼. Ale to su teda studenti, nie skola samotna.

guudy
20. júl 2023

@kacena4 je to strasna skoda, ze skola nezvlada bojovat proti odlivu tych najsikovnejsich…

sasesoe
20. júl 2023

@vesim__ ahoj, pozri si VS - z coho, ake maju prijimacky, aky je tam studijny plan, ake predmety sa tam ucia a ideal aj ich sylaby...
A potom to iste s jednotlivymi strednymi skolami, ktore zvazujes....
Jasne, biologia a chemia je zaklad, ame zrazu mozes zistit, ze potrebujes i lepsie zaklady okrem chemie i z fyziky a to je prepojene aj s matemirakou... no a nezabudnime na cudzie jazyky, nie len anglictina, ale aspon dalsie dva (jednym byva latincina)...
Vela veci sa vies naucit i sama - k dispozicii su kniznice, internet,... ale je vhodne si to konzultovat i s ucitelmi

basullinka
20. júl 2023

V tomto prípade by bolo pre teba najlepšie kvalitné gymnázium, pretože prejdeš predmetmi biologia, chemia, fyzika lepšie ako na iných školách. Samozrejme, že budeš musieť venovať čas na prípravu na prijímačky na výšku ale budeš to mať jednoduchšie ako z iných škôl., kde okrem odborných predmetov budeš musieť zvládnut aj tieto predmety na úrovni gymnazistu. A ver, že kvalitný základ z chémie a biológie sa ti potom aj počas štúdia vráti niekoľkonásobne...

anita6666
20. júl 2023

Na medicínu občas nestačí ani obyčajne gymnázium,nieto odborná škola.

oranzovyvevericnik
20. júl 2023

@anita6666 ked iba obcas.

kvetinka75
20. júl 2023

aj gymnazisti potrebujú doučovania aby sa dostali na medinu. Neviem akú strednú strednú máš na mysli ale ak nechceš stráviť kvantum času ešte zháňaním učiva ktoré si budeš potrebovať naštudovať, tak odporúčam gymnázium.
Dá sa dostať napríklad aj zo zdravotnej ale hodiny a hodiny budeš tráviť do doučovaní fyziky, chémie. Nie je lepšie toto absolvovať v škole a po škole už sa len doučovať ,,drobnosti,,?

mmoni89
20. júl 2023

@vesim__ ak si rozhodnutá za medicínu ja odporúčam určite gymnázium. Ja som chodila na zdravotnú školu a tie odborné predmety ta nepripravia na prijímačky. Ja som neskôr tiež chcela bud farmáciu alebo medicínu, no popri príprave na maturitu sok nestíhala doučovanie a učiť sa na prijimacky. Iba jedna spolužiačka sa v ten rok dostala na farmáciu. Takže určite sa dá dostať keď sa tomu budeš poctivo venovať a určite by to bolo pre teba lepšie ísť na gympel