Nebaví ma to, čo študujem. Ide mi len o maturitu

m0rty1337
16. aug 2021

Neviem čo mám robiť, to čo študujem ma absolútne nebaví, ide mi len o maturitu. Nejaké zaujímavé povolania na Slovensku (v mojom okolí) na ktoré nepotrebujem špeciálne vzdelanie som nenašiel. Nemám si o tom s kým pohovorit, tak si hovorím či tu nieje niekto s podobným problémom, alebo niekto kto sa s tým stretol a ako to nakoniec dopadlo

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jajka71
16. aug 2021

@m0rty1337 máš v podstate 2 možnosti, bud ddokoncis aktuálne štúdium alebo Di nájdeš niečo čo ťa bude baviť a v ideálnom prípade ta aj uživí. V každej generácií sú desiatky ľudí pracujúcich v obore, ktorý pôvodne nevystudovali, ale rekvalifikovali sa, pripadne nebolo nutné a zručnosti nadobudli praxou. Nie vždy sa sklbi to, čo človeka baví s tým, čo ho uživí. Z vyjadrení pracovníkov pracovných agentúr i školských poradcov je zrejmé, že stále vysoké percento študentov vyštudoval odbor, v ktorom sa nevedia uplatniť na trhu práce a mnohí absolventi základných a stredných škôl nevedia, čo chcú robiť o 5/10/15r
Teraz je na tebe ci dáš prednosť tomu, že v určitom obore budeš mať "papier" alebo pôjdeš na skusy inam. Je veľa žiakov, ktorý prestupovali z oboru na obor ale treba mať na zreteli aby si nejakú školu aj dokončil.
Nie každý má prácu, ktorá ho uživí a aj baví. Ideálne, keby si si našiel brigádu, kde si vyskúšas niečo, čo by ťa zaujímalo a možno by si našiel uplatnenie úplne inde ako vyštuduješ. Áno sú takí ľudia, ktorí zarabaju veľa aj bez toho, aby ukončili nejakú strednú ci vysokú školu, ale je za tým zručnosť, schopnosti konexie...
Mali sme spolužiaka, ktorému v 1.rocniku na strednej prischlw nelichotivé prezývka, na maturitnej skúške ho narýchlo nevedeli osloviť menom, lebo im chodila prezývka po rozume a dnes vraj podniká na opačnom konci republiky. Mali sme spolužiačku, ktorá bojovala z ročníka do ročníka, našla uplatnenie úplne v inom obore, vypracovala sa....
Veľa je aj o úsilí, šťastí a ľuďoch, ktorými sa obklopis. Niekedy je maturita štartovací mostík, mať papier, kvalifikáciu, i keď je zrejmé, že budeš pracovať úplne v inom obore. Skus nato ísť cez záľuby, čo ťa bavilo, čo by si vedel robiť lepšie, ako ostatní. No na druhej strane treba myslieť na uplatnenie na trhu práce (nie len na svk) a možností zárobku. A nájsť kompromis, keď je možnosť.

deti95060810
16. aug 2021

úplne bežné že v 15 rokoch si mladý človek zle vyberie školu...
Aj v automobilkách robí kopu krajčírok, kaderníčok, predavačiek, murárov, sústružníkov, dokonca naša suseda sestrička z nemocnice.... 😉

minimie
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luxinka777
17. aug 2021

@m0rty1337 to je v pohode az chces na vs, ja som z obchodnej sla za zdravotneho laboranta

katkami123
17. aug 2021

@cocolino234
Nechcem ta demotivovať, ale aj na výške budeš mat určite kopu predmetov, ktoré sa budeš nútiť absolvovať aj keď ta nebudú baviť, vždy je to tak, lebo na každej vs je vždy kopu nezmyselných predmetov, ktoré treba absolvovať, len aby mal každý dostatočný počet kreditov.

@m0rty1337
Nemusíš študovať to, či si mal na strednej, ak chceš ísť na vs, ale všade sú jednoducho aj predmety ktoré nebavia. Treba sa zatknúť a prekonať to, aby si mohol robiť raz to, co ta bude baviť.

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
m0rty1337
autor
17. aug 2021

@cocolino234 na výšku nejdem, nebaví ma učenie aj keď mi to celkom ide. A držím palce s tou výškou

m0rty1337
autor
17. aug 2021

@jajka71 presne aj moj problém, ako sa mam v 15 rokoch rozhodnúť čo chcem robiť... teraz budem končiť strednú a stále to neviem... študujem za nastavovača CNC strojov, ale zaujalo ma programovanie, tak hádam mi to pôjde a nájdem sa v tom

katkami123
17. aug 2021

@m0rty1337 ale to máš dobre zaradenie, teraz sú dosť cnc žiadaní a aj šikovní frézari a tiež je to dobre platovo ohodnotené. Možno iné by to bolo, keby si to len sucho neštudoval, ale bol už v tomto obore zamestnaný. Máte aj prax? Baví ťa?

jajka71
17. aug 2021

@m0rty1337 to, že to vystudujes ti nemôže ublížiť, budeš mat papier, ktorí ti umožní študovať ďalej a nič ti nebráni doplniť si vzdelanie v inom odborné, zvýšiť si kvalifikáciu a tým si zlepšiť vyhliadky na dobré miesto na trhu práce, držím palce 🙂

m0rty1337
autor
17. aug 2021

@katkami123 mám prax, akože baví ma to, ale nie tak že by som to chcel robiť celý život. Určite to robiť nebudem, lebo viem, že to nieje nič pre mňa. Každopádne sa pomimo toho začínam učiť programovanie a to ma baví stokrát viac

katkami123
17. aug 2021

@m0rty1337 veď si ešte mladý a máš cely život pred sebou. Rozširuj si vzdelanie a tým si rozšíriš aj možnosti. Dnes aj tak už väčšina ani nerobí to, čo vyštudovala

judar
23. aug 2021

Ono je realita taka...clovek stravi hromadu casu v skolach hlavne na vs...a potom pri praci sa zbada na vyplatnych paskach ze aj ked ma vs tak to nieje absolutne platove terno ...ja tiez mam vs ale snou sa neuplatnim zato so strednou a par certifikatmi zarobim omnoho viac...a to mam maturitu z odboru v ktorom zdochol pes