Na akú strednú školu chodia vaše deti?

vendi77
21. okt 2023

Dobrý deň, na akú školu chodia vaše deti a ste spokojní? Hľadám strednú školu pre syna, ktorý je od prvého ročníka čistý jednotkár, chodí do nadanej triedy. Ako samozrejmosť som brala to, že pôjde na gympeľ a potom VŠ. Ale...môj pubertiak nechce o gympli ani počuť....rád by sa už na strednej pripravoval v niečom, čo bude potom študovať na vysokej. Celkom by ho zaujímali financie, marketing, manažment PR, IT pod... hľadám teda strednú školu s takýmto zameraním....ALE takú, ktorá je naozaj na úrovni. My sme z malého mestečka na juhu Slovenska a nemám prehľad a prestížnych stredných školách, myslím tým takých ,ktoré si vyberajú svojich študentov, dostanú sa tam naozaj len jednotkári max dvojkári a neberú tam takých, ktorých už nikde inde nevzali. Verím, že ma chápete, nechcem sa nikoho dotknúť. Ak o takej strednej viete poraďte mi prosím. Ďakujem veľmi pekne.

jaja1979
22. okt 2023

@vendi77 u nás v TN je bilingválna obchodná akadémia, s vyučovacím jazykom anglickým. Zatiaľ otvárali vždy len jednu triedu, takže nápor bol veľký, minulý rok sa hlásilo viac ako 200 deti, takže dostanú sa naozaj len najlepsi. Štúdium trvá 5 rokov, nakoľko prvý ročník je prípravný, majú 20 hodín angličtiny a anglickej terminológie za týždeň. Skús popozerať, či nemáte také niečo v okolí.

martul
22. okt 2023

@vendi77 no keď je taký úžasný určite to zvládne aj sám a nemusí mu mama hľadať SŠ. Moje deti sú len ,, normálne " a zvládli to.

janinah
22. okt 2023

Môj syn je v septime na 8 r.gymnaziu.Chce sa. venovať fyzike a už teraz robí projekty o tom.nakontaktoval sa na fyzikarku na vysokej škole a spolupracujú.Vcera na amavete súťaži postúpil do celoslov.kola. Fyziku pôjde študovať mimo SK.Tým chcem povedať.ze šikovné deti si svoju cestu nájdu vždy.Anglictina samozrejmosťou a u nás aj Japoncina.Nech si to gymko ešte premysli.Aj tam dá už dá orientovať vybraným smerom.A o 4 roky možno zmení názor a zapáči sa mu trebárs medicína.

liz_lemon
22. okt 2023

kazdy vie, ze najlepsia prirava na VS je gymnazium, SS zamerane na nieco, vacsinou zaostavaju v nejakom predmete za gymnaziami, napr. s matematikou byva problem na VS, ked chodil niekto na SS

koniarova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marcellka32
22. okt 2023

Syn je v tercii na 8-rocnom gymnáziu, učia sa 3 jazyky, AJ, NJ, TJ, a on sám japoncina...dcéra je na OA s duálnym vzdelávanim... obaja sú veľmi spokojní

vulka
22. okt 2023

@marcellka32 Môžem sa Ťa niečo opýtať? Píšeš, že dcéra je v duáli na obchodnej akadémii. Ako to v tej škole potom prebieha? 4dni škola a jeden deň prax vo firme? A celá trieda sú v duáli?

januska12323
22. okt 2023

Ja som si vždy myslela, že šikovnejší žiaci idú rovno na 8 ročné gymnázium. Ušetria rok a potom rovno na vš.

h2
22. okt 2023

@januska12323 Môj syn je tiež, povedzme že "šikovnejší žiak" a na 8-ročné gymnázium nechcel ísť. ZŠ má kúsok od domu, má tam kamošov. Na gymnázium by musel dochádzať autobusom, alebo vlakom. Záleží aj od podmienok.

seahorse27
22. okt 2023

Treba chlapcovi vysvetlit, ze najlepsia priprava na VS je gympel, pokial nechce studovat IT alebo elektrotechniku - v tom pripade by som vyberala SS takto zameranu. Dcera chodi na bilingvalne anglicke gymnazium, isla tam z 8. rocnika. Vo vyssich rocnikoch si vybera volitelne predmety a su tam aj ekonomicke predmety. Mozno existuju aj nejake premiove obchodne akademie, netusim. V mojom okoli su len take, kde sa dostanu aj deti s trojkami, stvorkami 🤷‍♀️

ibrunova
22. okt 2023

@januska12323 aký rok kde ušetria?

kamajka
22. okt 2023

@januska12323 dnes už to s tým ušetrením roka neplatí. Žiaci na 8 ročné gymnázium idú až po ukončení 5.ročníka na ZŠ. Čiže končia rovnako ako ich rovesníci ktorí zostali na základnej.
Mám dieťa na VŠ teraz, predtým 8r.gymnázium a teda čo mám info, tak šrudenti - spolužiaci na VŠ ktorí prišli z inych škôl ako z gymnázií majú veľké medzery. Takže tiež odporúčam gymnázium- tam sa tak obšírne venujú všetkým predmetom že aj keby si to syn neskôr rozmyslel- čo je dosť častý jav - bude pripravený na ktorúkoľvek VŠ.

ibrunova
22. okt 2023

Moja dcéra ušetrila rok tým, že šla na 5 ročný bilingválny gympel po ukončení 8.ročníka,deviatku vynechala.

seahorse27
22. okt 2023

@ibrunova ale namiesto deviatky bola predsa rok navyse na gympli, tak neusetrila ziadny rok 🙈

ibrunova
22. okt 2023

@vendi77 jedine gymnázium, na každú výšku žiadajú učivo v rozsahu gymnázia, na odborných školách majú menší rozsah. Sú aj školy, ktoré berú všetkých, čo sa prihlásia, ale na tie výberovejšie školy to stačiť nemusí.

h2
22. okt 2023

Neušetrí sa rok ani 8-ročným, ani 5-ročným gymnáziom. A keby aj: na jednej strane mamičky dávajú odklady, na druhej potom budeme šetriť rok?!

nelca84
22. okt 2023

@koniarova bola by som opatrnejsia s takymi radikalnymi vyhlaseniami. Nie vzdy je gympel najlepsi pre pripravu na VS. Zalezi, co chce na VS studovat. Napr.na IT, elektrotechniku, ani stavebne smery, architekturu... ta gympel velmi nepripravi. Moj syn chodi ma stavebnu priemyslovku a chcem vidiet ako by mal niekto z gympla navrch v odbornych predmetoch ako pozemne stavitelstvo, geodezia, stavebna mechanika, statika, rysovanie v autocad-e, ocenovanie stavieb... Takze to sa neda takto zovseobecnit, ze gympel je naj. Treba rozmyslat dopredu.

ibrunova
22. okt 2023

@seahorse27 Študovala o rok menej, ako by študovala, keby šla z deviatky. Maturovala rovnako ako jej spolužiaci zo ZŠ,ktorí šli na 4 ročné školy.

ibrunova
22. okt 2023

@nelca84 ale tieto odborné predmety väčšinou na prijímačkách netreba, väčšinou sú skúšky z klasických základných predmetov, ani na medicínu nežiadajú odborné predmety zo zdravotnej, ale biológiu a chémiu z gymnázia.

seahorse27
22. okt 2023

@ibrunova no ved prave. Ked maturovala v rovnakom roku ako jej spoluziaci zo ZS, tak co usetrila v porovnani s nimi? Nic 🙈

sella38
22. okt 2023

@koniarova nie je pravda. Manzel je strojar, ktory absolvoval aj strednu skolu so strojarskym zameranim a odborne predmety na VS zo strojariny prave gymnazistov velmi potrapili, pricom prenho boli tieto skusky "malina"

dskjhfdlkdjhl
22. okt 2023

@nelca84 ano, v odbornych predmetoch bude na tom lepsie, ale kym sa na VS k nim dostane, musi prejst napr. matematikou a tam su mnohi negymnazisti strateni, takze koncia skor, ako maju tie odborne predmety. Ale urcite su VS, kde gymnazium nie je najlepsia priprava, napriklad umelecke VS.

ibrunova
22. okt 2023

@seahorse27 asi by normálne maturovala o rok neskôr. Nechaj tak, toto nie je predmetom otázky, aby si to donekonečna rozoberala, to bola len reakcia na jednu odpoveď, nič iné.

seahorse27
22. okt 2023

@ibrunova len ma to udivuje, kde si na to prisla 😃 Aj moja isla na bilingval z 8-ky a neusetri nic rovnako ako tvoja. Mohla ist aj z 9-ky, vtedy by maturovala o rok neskor ako jej rovesnici zo ZS. Logika nepusti, aj ked to nie je predmetom otazky 😅

nelca84
22. okt 2023

@ibrunova velmi sa mylis. A ja som nehovorila o medicine, tam neni o com, gympel je naj. Hovorila som napr. o architekture, kde sa robia aj talentovky, kresba a prijimacky su z odbornych predmetov, kde si niekto z gympla ani neakrtne. Pozri podmienky napr. na STU v BA ked chces o tom diskutovat.

ibrunova
22. okt 2023

@seahorse27 aj mňa udivuje, že stále nechápeš, čo som tým chcela povedať. Nechajme to už tak.

simsalabim
22. okt 2023

V BA je dost prestizna SS elektrotechnicka na Halovej. vychyteny odbor Multimedia. Su spickovo, anozaj spickovo vybaveny, dcera o tomto odbore uvazovala na DD od uzasu nevedela zavriet usta. Ak ho zaujima IT a chce sa uberat tymto, toto by bola urcite cesta. Na odbor sa dostanu naozaj iba ti naj. cize to nie je urovnou pod gymplom.

nelca84
22. okt 2023

@dskjhfdlkdjhl priemyslovky maju matiku aj fyziku na dost vysokej urovni, syn ma aj aplikovanu matiku a aplikovanu fyziku. A ako som vyssie pisala, napr. na architekturu sa robia prijimacky z odbornych predmetov a aj talentovky, najma kresba, zachovanie presnych proporcii... a tomu sa fakt dost venuju

ibrunova
22. okt 2023

@nelca84 možno na talentovky je to výhoda, ale napríklad z nášho ročníka na gympli šli traja na architektúru a všetci sa dostali na prvý raz. Aj teraz pozerám prijímacie konanie na architektúru a žiadne predmety zo stavebnej tam nie sú, ale prexmety umenie a kultúra, dejepus, literatúra,geometria v rozsahu gymnázia. Samozrejme, už keď je na takej VŠ, s tými prednetmi sa asi stretne, to už neviem.

nelca84
22. okt 2023

@ibrunova a zabudla si napisat, ze k prijimackam treba dolozit aj portfolio vlastnych prac... ak sa teda bavime o STU