Na akú školu dať syna, ktorý chce byť letcom?

erika2x
8. okt 2013

Dobrý deň, potrebujem trošku pozisťovať, môj ôsmak vidí svoju budúcnosť v letectve - pilot, dispečer,... . Skúšala som hľadať na internete nejaké info, no bohužiaľ moc tam toho nie je bola jedna stredná škola, ale tú zrušili. Tak potrebujem poradiť kde a čo máme ísť študovať - gympel a potom vysokú - akú? Študujú niečo takéto vaše deti - príbuzní, resp. máte nejaké info, alebo skúsenosti. Inak sa učí na samé 1, jeho zameranie je veľmi všestranné, nejaká odb. škola resp. elektrotechnicý odbor nepripadá do úvahy. Ďakujem. Učiteľka v škola mu povedala že to je preňho nereálne, nech si hľadá niečo klasické v čom sa bude vedieť uplatniť /tak jemne sa mu vysmiala/. Ale veď piloti existujú aj na SK, nie?! A niekto to musí na letisku riadiť.

majusqa77
8. okt 2013

http://web.tuke.sk/lf/ a myslim ze je nieco aj v LM

lalai
8. okt 2013
lusinda1989
8. okt 2013

Znameho priatelka studuje za pilotku a to je vs myslim v kosiciach. Alebo tam niekde na vychode. Sorry viac neviem

jeemima
8. okt 2013

ANo v KE a co sa pilotov tykka neviem ale dispecer to je velmi realne.ale hlavne nech sa da na jazyky tie bude strasne potrebovat pre tuto pracu aspon ted auplne namakanu anglictinu...preto myslim ze jazykovy gympel by mu mohol pomoct otvorit dvere ....a potom ma cas 4 roky rozhodnut sa este ktorym smerom ;)

cropina
8. okt 2013

V KE už leteckú výšku zrušili, teraz je v LM. Napíšem ti viac do IP.

eeffka
8. okt 2013

za dispecera sa vyuci aj v KE, aj ked tu je "pozemna prevadzak letisk", za pilota nemusi byt ani vyuceny ale musi mat nalietane, mam kamosa, vyuceny kuchar 😀 , potom dorobil VS ekonomicku ale od 14r dennodenne naletisku v klube, zacinal na vetromoch, male motorove a pod... nahlasi sa neviem kam presne musi nalietat hodiny ( stoji to mrte penazi... ) syn ma naozaj jemne povedane "optimisticku" predstavu, ze sa prihlasim na VS pilotsku, 5r sa poucim a lietam...

acer11
8. okt 2013

drviť angličtinu a lietať ! nejaký aeroklub,alebo letecká škola na malé lietadlá....a stráááášne veľa peňazí

nelinka79
8. okt 2013

ahoj ... manzel ma gymple potom si spravil dopravnu v ziline odbor letectvo /ci ako sa presne vola / tam aj lietal , v kosiciach je tiez skola ale tiez je to tusim ako vyska. za dispecera v leteckej spolocnosti sa moze zamestnat myslim ze s hocijakym dopravnym odborom. ak chce ist robit na vezu ako riadiaci moze mat aj gympel. tam to funguje uplne inak. psycho testy, vstupne testy, zdravotne testy , vycvik asi rok potom skusky a vselijake preskusania medzitym a potom ked bude fakt dobry bude mu uz dobre 🙂 . v tetectve musi mat hlavne 100% zdravotny stav !!!

uhnakova
8. okt 2013

Najprv gymnazium, potom do Ziliny na fakultu Pedas, odbor profesionaly pilot alebo do Prahy na Cvut, Fakulta dopravni, tiez nejak ako profesionalny pilot sa ten odbor bude volat. Ale musim ta varovat, vycvik sa plati a ide to do desattisicov eur, pracovna pozicia absolutne nie je zarucena, momentalne je kriza, plno pilotov s velkou praxou nelieta, takze na vsetky vyberove konania po europe je pretlak. Co sa tyka riadiaceho letovej prevadzky, treba tiez vysokoskolske vzdelanie najlepsie technickeho smeru a prihlasit sa na vyberove konanie na lps.sk, byva vypisane raz, dvakrat za rok, vacsinou okolo sto uchadzacov, vezmu piatich a pocas vycviku z toho 4 vyhodia. Pri oboch povolaniach musi mat syn vynikajucu anglictinu.

amelie123
8. okt 2013

môj spolužiak zo základky je pilot...teda ešte nie tak celkom... čo viem tak je to v prvom rade šialene nákladná záležitosť. nie som si istá kde presne študoval, ale v podstate ešte stále nepracuje ako pilot. môže mať 29 rokov a on aj jeho rodičia sú zadĺžení až po uši, lebo po vyštudovaní leteckej školy musel ísť do zahraničia aby si zabezpečil veľké množstvo letových hodín, lebo bez toho ho nikde nevezmú. takže ak máte dosť peňazí a on je presvedčený že to naozaj chce, chodte do toho, inak veľmi neodporúčam. spolužiak to šialene chcel a viem že to neľutuje, ale muselo ho to stáť strašne veľa námahy a peňazí.

leonela666
8. okt 2013

super otázka, veľmi aktuálna aj u nás, tiež mám ôsmaka, ktorý sníva o leteckej škole, presne ako to tu napísala eefka - posedím pár rokov v škole, naučia ma lietať a budem lietať 😀 a ani s hocičím nie, ale rovno s vojenskou stíhačkou 😀 Mne povedal jeden kolega - bývalý vojenský pilot, najprv nech si urobí priemyslovku (neviem akú, u nás v LC je len stavebná a to asi nebude ono 🙂 )a potom do LM - že vraj. A poctivo drilovať anglinu...

sissy27
8. okt 2013

@erika2x gymnázium a potom VŠ dopravná v Žiline, prípadne dosť ľudí v letectve sú vojaci z povolania... každopádne vybral si dosť náročné štúdium nielen na vzdelávanie ako také, ale aj na financie, nakoľko letové hodiny si platia študenti sami... na letového dispečera je špeciálny tuším dvojročný kurz, rieši sa cez CAA (letecký úrad) a je to síce slušne zaplatená robota, ale makačka poriadna... ak chceš napíš IP, poviem ti viac...
a základom je perfektná angličtina, 100% zdravotný stav...
a síce si písala, že nič technické, ale zaujímavá je aj práca leteckého mechanika http://soslt.edupage.org/text3/ robí to veľa chalanov, ktorí si z nejakého dôvodu nemohli splniť sen o profesii pilota, veľa z nich lieta rekreačne...

evelynm
8. okt 2013

http://kld.uniza.sk/
Žilinská univerzita (kedysi dávno VŠD 🙂 )

ervenka
8. okt 2013

jasne, ze su aj Slovensky piloti. Na Skyeurope sa este pamatas? Tam lietalo aj par Slovenskych pilotov.. Gymnazium, potom Vs- napr. Kosice a aj Zilina. Anglictina, anglictina, anglictina... Radsej pilotom, ako dispecerom. To je naozaj drina...
A co sa tyka ucitelky- mojmu bratovi bolo kedysi davno pradavno povedane, ze hahahaaaaaaaaaa namorny kapitan, ked Slovensko nema more. Zatal sa, skoncil gympel v Kremnici, odisiel do Gdanska- tam bola Vs namornicka. A nakoniec je kapitanom, a pomaly sa chysta do dochodku ;)... Ked sa chce, tak sa vsetko da. Zivot letcov nie je lahky- ale nech ide za svojim stastim.. 😉

anega79
8. okt 2013

skolu moze mat hocijaku, viac by som to videla na nejaku technicku. a vela anglictiny a mozno aj nejaky iny cudzi jazyk k tomu. potom kurz pilota co bude urcite viac ako 100 tis. eur. najlacnejsie su niektore v afrike, mnoho chalanov si ju robia aj v USA. Plus naklady na zivot tam a nalietane hodiny. Potom ta mozno niektora spolocnost zamestna, bohuzial dnes je uz tolko pilotov ze niektorym sa to ani nepodari.. vacsinou si piloti najskor splacaju hypoteky za kurzy ked lietaju na zaciatku.

stanislavao
8. okt 2013

ked sme mali este slovenske koruny tak sa platilo za nejaky vycvik ktory sa robil a stat ho nepreplacal cca 1.000.000 Sk. skola - vysoka skola v Ziline napr. je to velmi drahe povolanie.

zuzanka.h
8. okt 2013

no nerada by som ťa demotivovala, ale priprav si veeeeeeeeľký balík peňazí na výcviky a letové hodiny . V Žiline je vysoká škola , ale ani to nie je ani tak pilot ako ekonomika leteckej dopravy a spojov.... Inak v Prešove vojenská unovertzita - myslím , že tam aj lietajú vojenské vrtulníky ( kedysi stihačky) ale týmto pádom sa samozrejme zaviaže vojsku n NIEKOľKO ROKOV

vulka
8. okt 2013

Naśa oani učiteľka v školke má dcéru - pilotku. Študovala na výške v Žiline. Predtým myslím gympeľ. Ale pozor na toto povolanie sa robia aj pomerne prísne psychotesty. Kamaráta vďaka tomu ani nevzali. Takže nestačí len angličtina, technika a snaźenie.

mojazena
8. okt 2013

môj bratranec absolvoval strojársku priemyslovku,potom dopravná výška v Žiline,kde vrazili niečo okolo 20 000 eur,popri tom lietal na malých lietadlách a robil stewarda pre jednu nízkonákladovú leteckú spoločnosť. Ale kedže chce veľmi lietať musí teraz robiť typové skúšky ktoré stoja okolo 15 000 eur. Takže naozaj veeeeľa euráčov

grettka
8. okt 2013

http://www.sosd.sk/odbory.htm - stredna skola dopravna martin, odbor sukromny pilot a potom VS bud TUKE alebo Zilina
ale pilotne vycviky su dost drahe

rakywanda
8. okt 2013

ja by som zavolala na letisko a polopatisticky sa tam opýtala 😀 😀 😀

kamed
8. okt 2013

zilinska univerzita, vysoka skola. dovtedy nic specialne. skor treba zacat setrit lebo je to hlavne o peniazoch

kacena4
8. okt 2013

neviem co ti tu popisali maminy o strednej ale treba ist na dopravnu strednu je to najblizsi odbor por. hladat taku skolu dopravnu kde je aj smer letectvo to uz presne neviem a potom dopravna vyska ale su tam velmi narocne telesne testy, t.j. telesnej a zdravotnej zdatnosti takze odporucam popri jazykoch aj nejaky sport lebo tam robia vela testov a ak by mal nejaky zdravotny "postih" napr. okuliare ci slaby sluch ci selest srdca hoci co drobne tak na velke lietadla moze zabudnut su dost prisne pravidla stryko je letec medzinarodny drzim palceky u nas ked sa neuplatni klude moze aj v zahranici ak bude vediet viac jazykov

uankab
8. okt 2013

Zaujimava tem 🙂.. u nas dennodenna tematika, kedze mam manzela pilota.. tak ti skusim napisat aspon moje postrehy.. urcite sa mu zide technicka skola, matematika, fyzika (moj manzel studoval Technicku v BA).. anglictina je zakladom, kedze je to jazyk letectva.. otazne je ze kde chce pracovat... ako vidis, doma letectvo bohuzial upadlo a nie je ziadna poriadna aerolinka, pokial nechce lietat na malych bisjetoch.. ak chce pracovat vonku, bude musiet mat poriadku licenciu.. taky trening stoji okolo 100tis. EUR (skus pozriet Fligth Academy Jerez v Spanielsku, tam studoval manzel, rocny trening, drina, je drzitelom anglickej licencie)... a to si este len na zaciatku, bohuzial v tychto casoch uz nikto take treningy nesponzoruje.. potom si musis najst robotu, co je teraz fakt bieda, ale mozno o desat rokov to bude ine.. typovka sa bohuzial tiez plati a stoji dalsich okolo 20/30 tis. EUR.... podmienky pre pilotov zacinaju byt ovela horsie, platy nizsie a to vsetko vdaka Ryanairu 😠
da sa studovat aj v Cechach, ale kedze Cesi nie su clenom ICAO, tak je problem s uznanim licencie... praca v cechach tiez voda, CSA prepustila polovicu pilotov a dohodli sa na 40 perct. znizeni platu a su v brutalnej strate...
ale ako pisem, situacia moze byt ina o desat rokov, kazdopadne pri sucasnych podmienakch je to sialenstvo, pokial naozaj nemate zvysne miliony na rozdavanie... 🙂
dispeceri na vezi su tiez plateni velmi dobre, maju tvrdy vycvik, ale zase zalezi ze kde robia 🙂
celkom dobre povolania su letecki inzinieri 🙂
drzim palce, uvidis mozno o desat rokov bude chce byt uuplne nieco ine..
este co sa tyka zdravotnych podmienok na pilota, musi mat medical1.. cize ak mate nejake alergie (hlavne ak studujete v SR alebo v Cechach), silne dioptrie, nizky tlak (vysoky je tolerovany ak je lieceny), alebo nabeh na alheizmera (v cechach sa totiz robi aj taky test), tak nedostane class1 medical a s pilotom sa moze rozlucit..
a urcite nechce mat trening, alebo ist dobit do Afriky, Indie, Ciny atd.. tam vsade pilotov beru, ale nie su tam ziadne bezpecnostne opatrenia!

danusskaaa
8. okt 2013

Ja osobne radím gympel všeobecne zameraný, pretože najlepšie pripraví na každú vysokú školu. Stedna letecká je zbytočná. Musí na výšku. Ja zo skúsenosti odporúčam Žilinu. Je veľmi dobre na tom a určite v budúcnosti zamestanie nájde a veľmi ľahko ak úspešne skončí takýto druh skoly. Je vsak otázne či to dokážete zaplatiť! Pred 5rokmi ked mi tam šiel spoluziak tak museli zaplatit 1milión slovenskych korún, ktoré slúžia na cvičné lety. Je to veľa peňazí, ale všetko čas skoro vráti. Je vsak otázne či na to normálny človek má. Teba kuknut stranku skoly a informovať sa. Už počas stedoskolskeho štúdia sa tam dá ísť kuknut a zvážiť si či na to student má. Hlavná podmienka je súper zdravotny stav + angličtina. Ostatné sa dá dobehnúť...

something
8. okt 2013

Bratranec studoval v Trencine

namarie
8. okt 2013

gympel na vysokú prpraví, ale ak bude skutočne chcieť, je jedno na akú strednú pôjde... nech tam má matiku, lebo aj na VŠ ho čaká... na Technickej univerzite v KE je aj letecká fakulta a tam odbor riadenie leteckej dopravy 🙂 a povedz synovi nech si ide za snom a podporuj ho... letecká bol aj môj sen, no nesplnený...

anuska74
9. okt 2013

Raz tu bol u nás elektriku robiť pánko a jeho synštuduje v Čechách, ale neviem kde presne, skús sa popozerať tam, ja by som dala strednú a potom.

irriss
9. okt 2013

Musis si vzit podklady skol pro Studium, v kazde skole jsou zamereni...a spojit cestu skol s vystudovanym zamerenim s nasledujicim...
Hlavne davat pozor na zamereni ciste technicke, protoze se stava, ze vystudujes "jen" techniku..kde neni praxe..napr. vystudujes "opravy letadel", ktere Ti neumozni se stat "automaticky letcem"...
My jsme prave prred timto problemem, i kdyz s jinym zamerenim...jedna se o novinarinu... 😉
Nech si poradit od nejake spolecnosti, ktera je zamerena na "orientaci vzdelavani"..zde v It. jsou organizace, ktere maji prednasky nebo prichazeji primo do skol, v obdobi, kdy se deti rozhoduji a nevi jakym zpusobem se "vysplhat" na tu jejich "horu"...Hodne stesti!!a hlavne at najdete tu spravnou a co mozna nejrychlejsi cestu "na-horu" 😉