Môže učiteľka skúšať učivo z prvého polroku?

lenkaviki48
23. apr 2021

Dobrý deň. Chcem sa spýtať či môže učiteľka žiadať od dcéry aby odpovedala naraz s 5 učiv s prvého polroka keď už je druhý polrok. Ďakujem za odpoveď.

gabrielkaa
23. apr 2021

@lenkaviki48 dcéra písala nedávno školskú prácu za druhý semester a dala im materiál kde stalo od lekcie 1.... to znamená od začiatku. Ale myslím, že im tam to učivo s prvého polroka ani nezahrnula. Ale myslím osobne , že dať to tam môže.

suve99
23. apr 2021

@lenkaviki48 samozrejme, že môže... či to dieťa o pol roka nemá vedieť to, čo už vedelo ???

fiafia
23. apr 2021

@lenkaviki48 prečo by nemohla? Keď sa učí pravidelne problém by nemal byť žiadny.

stanulienkat
23. apr 2021

Co je to za otazku? Dcera ma amneziu? Ja moju doma skusam z hocicoho od zaciatku roka. Ved lehnili doma dost dlho,mali cas si opakovat. Ci zla pani ucitelka nuti deti do vedomosti? To je bestia..😉

katkamatka7
23. apr 2021

@lenkaviki48 Áno,môže,aj učivo super troch rokov. Aj písomne, aj ústne. Keď sa pred dvoma mesiacmi učili, koľko e 2+5, tak to už nemá vedieť?

lenkaviki48
autor
23. apr 2021

Nie to nevravím že nemá skúšať. Len že teraz chce od nej tie učiva naraz ktoré ju neskúšala počas školy. Zbadala to teraz a vraj to je dcerina chyba že nemala tam známky 🤷‍♀️. Je to informatika predmet

midka
23. apr 2021

Ano, u nas napr teraz skusala slovicka z cudzieho jazyka,, s tym, ze opakovanie, od zaciatku roka,, samozrejme viac s poslednych lekcii,, ale boio tam aj slovicka z prvej lekcie,, rovnako aj z ineho predmetu,,mali suhrnne opakovanie,,, ucivo o zaciatku roka,

vevesh
23. apr 2021

Samozrejme, ze moze....ale ak ide o velmi specificke veci, tak nas vzdy upozornili, ze skusaju "od zaciatku" , a nie len poslednu latku, pretoze to bol aj rozdiel v hodnote znamky. Vopred rozumej doba z hodiny na hodinu, co kludne moze byt jeden den...

euka210
23. apr 2021

@lenkaviki48 tento rok je tazky a kedze boli doma ...od novembra?...ako ma vediet ucitelka ze to vedia? Pokial je na to upozornena, co si ma zopakovat, tak v danej situacii je to pochopitelne. Normalne sa take nestavalo. Mozno len Sj ci Mat na konci celorocne ucivo ako pisomka.

ruzasipova
23. apr 2021

@lenkaviki48 A toto ti povedala dcera, alebo prismo ucitelka? Lebo prvy polrok je uzavrety s nejakym poctom znamok. Ale to neznamena, ze sa jej nemoze pytat na veci minule, ak suvisia s aktualnym ucivom.

katkamatka7
23. apr 2021

@lenkaviki48 Preberú určitú tému vo viacerých hodinách. Po uzavretí témy si ju zopakujú súhrnne už nie do detailu, ale zhrnutím podstatného. Učia sa aj opakovaním a učia sa aj preskúšaním, čo vedia, čo treba ešte dotiahnuť. Dcéra vie, ktoré učivo sa skúša, má možnosť sa ho naučiť, zopakovať, natrénovať. Učiteľka si z niečoho tu známku má odvodiť.

malva123
23. apr 2021

@lenkaviki48 a tvoju dceru to trapi? Alebo iba teba?

lenkaviki48
autor
23. apr 2021

@ruzasipova dcéra to povedala že s informatiky musí jej dopísať známky za prvý polrok. Čo pomaly je koniec roka. Určite bude pripravená len ako môže obviniť dcéru

malva123
23. apr 2021

@lenkaviki48 obvinila ju? Neprehanas? Robi si svoju pracu...vyskusa ju da jej znamku...Co sa deje?

vamajka
23. apr 2021

@lenkaviki48 No ja neviem cele je to divne ako jej moze dodatocne vpisovat znamky do 1.pol. ked uz je uzavrety a maju aj vysvedcenie. To jej podla akych znamok uzavrela znamku? No divna ucitelka, ked sa v aprili zbada, ze ziaci v 1.polr. nemaju dost znamok i ked na 2. strane ju moze z prebrateho uciva vyskusat kedykolvek i ked v tomto skols. roku vsetci vieme ako sa ucilo takze podla mna to nie je fer. Napr. nas je deviatak v pondelok prisiel zo skoly, ze 2 tyzdne im nebudu davat ziadne znamky ani ich skusat kedze boli pol roka doma

nafka0483
23. apr 2021

@lenkaviki48 "Obvinit" z nedostatku znamok moze ucitel ziaka v tomto zmysle, ze ziak sa na hodinach nehlasi, nie je aktivny, neprihlasi sa, ze chce odpovedat, neurobi projekt navyse - cize ini si postupne ziskaju znamky aktivitou a niektori zas iba z nevyhnutnych veci (pisomky...). Hodnoti sa celkove spravanie a aktivita pocas polroka, cize ano, ziak moze byt zodpovedny za to, ze nema dost znamok.
Ine je ak sa hlasi, snazi a ucitelom je ignorovany, to je samozrrejme ina situacia.

Prvy polrok je uzavrety, nie je mozne dopisovat znamky do prveho polroka, nie je uz mozne ovplyvnit polrocnu znamku. Co mohla ucitelka mysliet - ze prvy polrok sa uzatvoril narychlo z minima znamok co deti mali a teraz si potrebuje overit ci ucivo ovladaju, cize dava opakovanie a skusa z celeho roka, nie len z druheho polroka.

lenkaviki48
autor
23. apr 2021

@nafka0483 ďakujem za odpoveď

jankapepe
23. apr 2021

@lenkaviki48 môže učiteľka v 9 ročníku žiadať od žiakov aby vedeli čítať písať nasobilku?

No áno môže. Ak to dcéra nevie má sa to doucit.

lenkaviki48
autor
23. apr 2021

Ja som sa len spýtala či môže keďže má už uzavretý prvý polrok. Niekto ma pochopil v otázke niekto nie. Neukamenujte ma🙆‍♀️

lenkaviki48
autor
23. apr 2021

@vamajka tiež som myslela na toto ako môže dopisovať známky a či môže zmeniť hodnotenie v prvom polroku

leangela
23. apr 2021

Ako moze to byt v ramci akeho si opakovania

vamajka
23. apr 2021

@jankapepe pleties jablka s hruskami ano malu a velku nasobilku a takisto vybrane slova vieme aj po x rokoch no spomenies si napr. na nezazivne ucivo z dejepisu, biologie ....? Asi nie vsak?

ruzasipova
23. apr 2021

@lenkaviki48 Mne sa to nezda s tym, co dcera povedala. Prvy polrok je uzavrety, vysvedcenie odovzdane. Nechcem tvrdit, ze si vasa dcera vymysla, ale tam niekde nastala chyba v komunikacii, co povedala ucitelka a co pochopila dcera. Ved, ked sa vam to nezda, napiste ucitelke slusny email a ona vam slusne odpovie.

katkamatka7
23. apr 2021

@lenkaviki48 Dcéra inerpretovala učiteľku a Ty dcéru, došlo ku skreslenie doplnenia známok za 1.polrok. Nemá učiteľka tú moc, aby ich dopísala do 1. polroka, ale môže skúšať z učiva prebraného v 1. polroku a odvodiť známku pre 2.polrok. ,,Obvinenie" pramení z neaktivity, nezapájania sa, ako popísala nafka. Jablká s bruškami sa pletú, lebo sú ovocie, s chlebom, lebo je to jedlo, a jablká sa ešte aj rozdelia, lebo je červené guľaté sladké a zelené kyslé nezrelé. Je XY učív, ktoré sú nezáživné, nevytvoril si ku nim žiak či študent vzťah. Ale učenie sa, opakovanie, skúšanie je automatika aj pre 70 ročného.

22abigail22
23. apr 2021

@lenkaviki48
Učiteľka môže skúšať žiakov z učiva prvého polroka. Na to nie je nič zle pretože isté sú to veci, ktoré sa v minulosti (v minulých ročníkov) učili a teraz sa iba opakuje a možno troška rozšíria do podrobná. 🙂
Ale, tá známka čo dostane sa bude rátať do druhého polroka nakoľko prvý pol bol ukončený (tuším už v Januári 🤦).

Nesúhlasím s tým aby učiteľka obviňovala dieťa za nedostatok známok. Učiteľka má dbať na to aby dávala žiakom dostatok písomiek, domácej úlohe, projekty a pod. 😐
To akože má dieťa prísť za učiteľom s tým, že "viete čo, nedokončili sme všetky cvičenia na strane xxx tak som ich dokončila doma. Pozriete si to a dáte mi za to známku?". 🤦
Kebyže učiteľka vyvolá žiak odpovedať z nejakých učiv/lekcií a odmietne alebo zadá DÚ a nespraví ho tak vtedy nech "obviňuje"

laila22
23. apr 2021

@lenkaviki48 neviem ako to je u Vás, ale u nás je bodový systém a svedomitemu žiakovi záleží na tom, aby mal napísané všetky písomky. To znamená, že keď moja dcéra nie je náhodou v škole, alebo PN, po návrate do školy si dopíše všetky písomky. Rovnako to bolo na dištancom vyučovaní. U nás neexistuje také, že ,,uliala ,, som sa z písomky a ona je tak aj nastavená vie, že písomka ju neminie. Dobrá vôľa učiteľky je, že jej povedala z akého učiva bude skúšať. Trošku nefér je, že je to z prvého polroku.

laila22
23. apr 2021

@22abigail22 Mono učiteľka dáva dostatok zadaní, projektov, úloh, pisomiek... Je na žiakovi, aby ich vypracoval... U nás sú niektoré dobrovoľne, ale keď vypracujeme máš bonusový bod a niekedy aj mínusový ak je to povinné. Učiteľka dá písomku, dieťa není v škole, nie je povinnosťou učiteľa naháňať dieťa pokiaľ nejde o polročnú, štvrťročnu prácu...

laila22
23. apr 2021

@lenkaviki48 určite učiteľka nechce meniť známky a dopisovat do prvého polroku. Učiteľka si chce overiť vedomosti, nakoľko v škole na prezencnom boli do polky októbra. A tak skúša všetko.

22abigail22
23. apr 2021

@laila22
Áno, súhlasím. Preto som napísala, že ak učiteľka dá možnosť žiakovi ukázať svoje vedomosti a žiak sa na to vykašle (nespraví si DÚ/ nepríde do školy kde má písať písomku či odpovedať a pod) tak na vine je jediné žiak a áno, učiteľka nie je povinná ho/ju za to "naháňať".

Ale v prípade, že hodnota my vyzerajú tak, že "otvoríte si učebnicu na strane xxx", nasleduje 45min monológ a tam to po každom hasne. A potom si učiteľka mesiac pred koncom polroka/roka si uvedomí, že žiaci nemajú známky a bude ich na poslednú chvíľu skúšať o sto šesť tak to je celé zle. 🤦 A verte, že toto sa deje veľmi často (zažila som to na vlastnú kožu na základke ale aj na strednej) 😓

vevesh
23. apr 2021

@laila22 akoze nie je povinnostou ucitela nahanat dieta, ked nebolo v skole? 👀👀Tak hadam ucitel je zodpovedny za znamkovanie a ma si ustrazit, ci dieta znamky ma alebo nie, a to je jedno ci v skolo bolo alebo nie. Nechcem velmi porovnavat, ale tak ked som chodila do skoly ja, akonahle som vynechala pisomku, hned ma na dalsej hodine cakala a to som nemusela ucitelom nic hovorit...🤨🤨